معرفی آمریکا

تحصیل در آمریکا و اخذ ویزای تحصیلی

معرفی دانشگاه های برتر آمریکا

انواع ویزا های تحصیلی آمریکا

کار در آمریکا و اخذ ویزای کاری آمریکا

سرمایه گذاری در آمریکا و اخذ ویزای کاری آمریکا

هزینه های زندگی در آمریکا

اقامت از طریق ازدواج در آمریکا

ادامه تحصیل و کار پزشکان در آمریکا

 


 

 

معرفی آمریکا


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشورآمریکا و کسب تابعیت کشور آمریکا را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور آمریکا را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با   مسائل مختلف کشور آمریکا هستند که در این مقاله تا حدودی قصد معرفی کشور آمریکا را داریم .
ایالات متحده آمریکا یا همان آمریکا کشوری در آمریکای شمالی و به پایتختی شهر واشنگتن،دی.سی است. آمریکا سومین کشور پر جمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان میباشد.

USA1 آمریکا
آمریکا از نظر نژادی و گوناگونی مردم ،متنوع ترین کشور جهان می باشد.کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس و از غرب با اقیانوس آرام،از شمال با کشور کانادا و از جنوب با کشور مکزیک همسایه است.کشور آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد و از راه پایگاه دریایی گوانتانامو مرز مشترک اندکی با کوبا ، همچنین مجموعه ای از جزیره ها ، ناحیه ها و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده می باشد. کشور آمریکا با نامهای دیگری مانند ایالات متحده آمریکا (امریکا) و ایالات متحده نیز خوانده میشود. در فارسی در گذشته به آن(به طور عامیانه)ینگه دنیا نیز گفته میشد،که برگرفته از ترکی عثمانی و به معنی (دنیای جدید) است. کشور آمریکا به طور تقریبی شش برابر بزرگتر از ایران،25درصد بزرگتر از استرالیا و نصف روسیه محاسبه شده است.

USA2 آمریکا
کشور آمریکا دارای 50 ایالت میباشد .که از مهمترین کلان شهرهای آمریکا میتوان به نیویورک، لس آنجلس ، شیکاگو، .... اشاره نمود.
با توجه به وسعت آمریکا ،آب و هوای آن در نقاط مختلف به طور باور نکردنی متغیر است.اگر بخواهیم آب و هوای کلی برای آمریکا در نظر بگیریم باید بگوییم دارای آب و هوای معتدل می باشد.
فصول بهار و پاییز در آمریکا معمولا معتدل،گرم و آفتابی هستند.
کشور ایالات متحده آمریکا دارای زبان رسمی نیست گرچه انگلیسی آمریکایی نقش زبان ملی را دارد و در عمل نیز زبان اصلی کشور آمریکا است.
یکی از پیش نیازهای مهاجرت و اقامت در آمریکا برای خارجیان ،تسلط به زبان انگلیسی می باشد.
زبانهای مرسوم درآمریکا به ترتیب عبارتنداز :انگلیسی آمریکایی ،اسپانیولی،سایر زبانهای هند و اروپایی،زبانهای آسیایی و اقیانوسیه و....میباشد.
کشور آمریکا دارای 50 ایالیت میباشد که هر کدام از آنها بنا برسامانه  فدرالی حاکم دارای سطح بالایی ازخود گردانی هستند.کشور آمریکا به کمک توانایی های اقتصادی ونظامی قابل توجه خود ، نقش مهمی را در سیاست جهانی ایفا میکند.آمریکا عضو ثابت شورای امنیت سازمان ملل است و دفتر مرکزی سازمان ملل در شهر نیویورک  قرار دارد ؛ واحد پول کشور آمریکا دلار میباشد.
ایالات متحده آمریکا اقتصاد کاپتالیستی از نوع سرمایه‌داری انحصاری دارد. ویژگی بارز اقتصاد ایالات متحده آمریکا عبارت است از تسلط انحصارها در رشته‌های مختلف، که برمبنای منابع طبیعی فراوان، زیربنای توسعه‌یافته، تولید انبوه، و مصرف زیاد استوار است. تولید ناخالص داخلی ایالات متحده آمریکا با بیش از ۱۳ تریلیون (۱۳٬۰۰۰ میلیارد) دلار، یعنی حدود ۲۰٪ تولید ناخالص جهان، نخستین اقتصاد بزرگ جهان است. از لحاظ حجم مبادلات، ایالات متحده بزرگ‌ترین واردکننده، و  پس از آلمان و چین  سومین صادرکننده بزرگ جهان است. کانادا، چین، مکزیک، ژاپن و آلمان، به ترتیب بزرگ‌ترین شرکای تجاری آمریکا هستند. همچنین آمریکا به دلیل صنعتی بودن بسیاری از افراد را برای بازار کار خود جذب میکند و افراد علاقه مند هستند که ویزای کاری آمریکا را دریافت کنند. هم چنین به علت اقتصاد پویای آمریکا بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری در آمریکا و اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا اقدام مینمایند.
آمریکا به طور رسمی یک کشور سکولار میباشد و در ایالات متحده آمریکا بر اساس متمم اول قانون اساسی ایالات متحده آمریکا هیچ دینی به طور رسمی وجود ندارد ،اما همین متمم نیز آزادی تمامادیان را تضمین کرده است.به همین دلیل است که مثلا زنان محجبه مسلمان آمریکایی اجازه حضور در مراکز دولتی و دانشگاهی کشور را از نظر قانونی دارند.
دانشگاه های آمریکا جزو بهترین و برترین دانشگاه های دنیا میباشند و بسیاری از افراد جهت تحصیل به کشور آمریکا مهاجرت میکنند و هر ساله سفارت آمریکا ویزاهای تحصیلی فراوانی برای دانشجویان سراسر دنیا صادر میکند  .
در بین موسسات آموزش عالی در آمریکا ،دانشگاه هایی همچون: دانشگاه هاوارد ،دانشگاه ام آی تی ، دانشگاه استنفورد ، دانشگاه شیکاگو ،دانشگاه بیل ،دانشگاه برینستون ، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه پنسیلوانیا دارای کهن ترین سابقه هستند.
برای اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در آمریکا به مقاله مربوط به تحصیل در آمریکا مراجعه فرمایید.

همانطور که میدانید هر ساله کشوربا برگزاری قرعه کشی (لاتاری ) بین افرادی که ثبت نام کرده اند عده ای از افراد را به عنوان مهاجر میپذیرد که اصطلاحا با آن گرین کارت میگویند. معمولا زمان ثبت نام لاتاری از قبل اعلام میشود .

برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به آمریکا و اخذ ویزا از کشور آمریکا با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید

 

.

 

تحصیل در آمریکا و اخذ ویزای دانشجویی آمریکا


ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهایی میباشد که دانشجویان همواره سعی در گرفتن ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی و مهاجرت به آن کشور هستند . و بسیاری از افراد نیز از طریق ویزای دانشجویی در نهایت میتوانند به اخذ اقامت و تابعیت آمریکا دست پیدا کنند. دانشگاه های آمریکا از کیفیت خوبی برخوردار هستند و همواره در رتبه بندیهایی که هر ساله انجام میشود به طور متوسط 60 درصد از رتبه های برتر مربوط به دانشگاههای آمریکا میباشد. در این مقاله لازم دانستیم که در مورد تحصیل در آمریکا و مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین ویزای تحصیلی (ویزای دانشجویی) آمریکا توضیحاتی ارایه نماییم.
ابتدا مقاطع تحصیلی مختلف در آمریکا را شرح میدهیم .
تحصیل در دوره دبیرستان در آمریکا :
دوره دبیرستان در آمریکا مانند ایران 4 ساله میباشد و مختص افرای بین سن 14 تا 19 ساله است . معمولا کسانی که میخواهند در دبیرستانهای آمریکا ادامه تحصیل دهند باید در نظام جدید ایران کلاس هشتم را با معدل 12 به پایان رسانده باشند تا بتوانند برای ادامه تحصیل در دبیرستان های آمریکا اقدام نمایند .در یک تقسیم بندی میتوان دبیرستان های آمریکا را به دو دسته تقسیم کرد ؛ دبیرستانهای دولتی آمریکا  و دبیرستانهای خصوصی آمریکا . دبیرستانهای دولتی آمریکا  رایگان میباشد و هزینه ای در بر ندارد ولی تحصیل دردبیرستانهای خصوصی آمریکا شامل هزینه میباشد که این هزینه به نسبت این که در کدام ایالت آمریکا  باشد و چه نوع مدرسه ای باشد از سالی 10 تا 15 هزار دلار متفاوت میباشد . دبیرستانهای آمریکا دانش آموزان خارجی را نیز میپذیرند که عموما پذیرش در دبیرستانهای خصوصی آمریکا میباشند . که در صورتیکه دانش آموزان در این دبیرستانها مشغول به تحصیل شوند از خوابگاه ، بیمه و تمام امکانات رفاهی و تفریحی میتوانند استفاده نمایند . البته هزینه زندگی جدا از هزینه تحصیل میباشد و به طور متوسط سالانه در حدود 10 هزار دلار میباشد . معمولا دبیرستانهایی که دانش آموزان اینترنشنال را میپذیرند از امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردار هستند و پس از تحصیل در دبیرستان میتوانند وارد بهترین دانشگاه های آمریکا شوند .
تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا :
مقطع لیسانس در دانشگاه های آمریکا 4 ساله میباشد . در دانشگاه های آمریکا به مقطع لیسانس اصطلاحا undergraduate program میگویند و کسانی که میخواهند پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاه های آمریکا را داشته باشند حتما باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک زبان آیلس 6 وبالاتر یا معادل آن را داشته باشند . افرادی که مدرک پیش  دانشگاهی ندارند نیز میتوانند پذیرش از دانشگاههای آمریکا را  دریافت کنند ولی باید تعدادی واحد اضافه در ابتدای دوره بگذرانند و یا کسانی که مدرک زبان ندارند و یا مدرک زبان با نمره پایین تر دارند نیز میتوانند پذیرش دریافت کنند ولی قبل از دوره اصلی دانشگاه باید در دوره های زبان در آمریکا شرکت کنند و بعد از اتمام دوره های زبان وارد دانشگاه شوند . البته برای ورود به دانشگاه های رده اول آمریکا شخص باید داری معدل بالا و هم چنین نمره زبان بالاتری باشد .
هزینه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های آمریکا تقریبا بین 12تا 18 هزار دلار در سال میباشد که این مقدار هزینه بستگی به دانشگاه محل تحصیل شما و رشته تحصیلی شما دارد.
دانشجویانی که در تحصیلات خود در دانشگاه موفق باشند و بتوانند معدل بالایی کسب کنند شانس برخورداری از بورس تحصیلی و تحصیل رایگان را نیز دارند . همان طور که گفته شد این مسئله کاملا بستگی به خود دانشجو دارد و عملکرد دانشجو در گرفتن بورس تحصیلی آمریکا یا عدم گرفتن بورس تحصیلی دانشگاه های آمریکا تعیین کننده میباشد.
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا :
مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آمریکا 2 ساله میباشد . البته دوره های 1.5 هم وجود دارد ولی تعداد این دوره ها کمتر میباشد .به دوره فوق لیسانس در آمریکا Master Degree   گفته میشود . تنوع مدارک فوق لیسانس دانشگاه های آمریکا زیاد است ولی به طور کلی میتوان گفت که دو نوع مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های آمریکا صادر میشود. مدارک حرفه ای (Professional Degrees) و مدارک تحقیقی   (Research Degrees) . هردو مدرک  یاد شده که از دانشگاه های آمریکا صادر میشود در آمریکا دارای اعتبار یکسان هستند و دانشگاه‌های طراز اول از هردو نوع مدرک ارائه میکنند. تفاوت این دو مدرک در اعتبار آنها نمیباشد  بلکه در نوع دانشجویانی است که جذب میکنند. دانشجویانی که  مدارک حرفه ای از دانشگاه های آمریکا دریافت میکنند بیشتر جذب بازار کار میشوند اما دانشجویان با مدرک تحقیقاتی بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند. البته لازم به ذکر است که بیشتر دانشگاه های آمریکا پذیرش دوره های تحقیقاتی را به صورت پیوسته ارائه میکنند یعنی فوق لیسانس و دکتری به صورت پیوسته ارائه میشود . و معمولا این پذیرش برای دانشجویان تاپ با معدل بالا و رزومه قوی اعطا میشود. هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس در آمریکا سالیانه بین 14 تا 20 هزار دلار میباشد که با این هزینه به دانشگاه محل تحصیل و همچنین رشته تحصیلی فرد دارد. که در صورتیکه دانشجو عملکرد خوبی داشته باشد میتواند از بورسهای تحصیلی برخوردار باشد. متقاضیانی که قصد دارند در مقطع فوق لیسانس در آمریکا تحصیل کنند باید مدارک زیر را داشته باشند .
1-    مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات
2-    مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
3-    مدرک زبان ( آیلس یا تافل )
4-    توصیه نامه (حداقل از دو استاد توصیه نامه داشته باشند )
5-    رزومه
6-    انگیزه نامه SOP
برای دریافت پذیرش از دانشگاه های برتر آمریکا به تناسب رشته خود باید مدرک GRE و یا GMAT را نیز شخص به دانشگاه ارائه دهد .
طبق آمارهای ارائه شده از سوی سازمانهای آمریکایی فقط 3 درصد آمریکاییها مدرک فوق لیسانس خود را میگیرند بنابراین دانشجویانی که مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه های آمریکا دریافت میکنند از  شانس بالاتری برای کاریابی و اخذ اقامت و تابعیت از کشور آمریکا برخوردار هستند .

تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا :
دوره دکتری یا PHD  که بعد از دوره فوق لیسانس میباشد طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا بین 4 تا 6 سال است که به تناسب رشته و دانشگاه متفاوت میباشد و معمولا دوری دکتری در دانشگاه های آمریکا از معتبرترین دوره ها میباشد و دانشگاه های آمریکا از نظر علمی و پژوهشی و هم چنین از نظر امکانات برای تحقیق تسهیلات بسیار و امکانات بسیاری به دانشجویان اختصاص میدهد. دوره دکتری در دانشگاه های آمریکا متشکل از دوره تئوری و پایان نامه میباشد . دوره تئوری معمولا  شامل کلاسهای تمام وقت میباشد و در دوره پایان نامه هم دانشجو روی موضوع تحقیقاتی خود پژوهش و تحقیق میکند و در نهایت دانشجو باید از پایان نامه خود در یک هیئت 3 تا 5 نفره دفاع کند تا بتواند مدرک دکتری خود را از دانشگاه دریافت کند . در این دوره معمولا دانشجویان میتوانند از بورس هم استفاده کنند تا بتوانند هزینه های تحصیل خود را پوشش دهند .
شاید بیان این مطلب نیاز باشد که بگوییم بیشتر دانشجویان در مقطع دکتری میتوانند از بورسهای تحصیلی آمریکا استفاده کنند .
معمولا ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره دکتری در دانشگاه های آمریکا محدود میباشد و بین 3 تا 15 نفر میباشد و طبیعتا تعداد متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره دکتری آمریکا را دارند بیشتر است بنابراین دانشگاه مایل است دانشجویانی را جذب کند که از رزومه قوی تری برخوردار هستند . برخی از شرایطی که میتواند به دانشجویان در دریافت پذیرش دوره دکتری کمک کند عبارتند از :
1-    دارا بودن مدرک زبان با نمره بالاتر
2-    دارا بودن مدرک GMAT یا GRE ( به تناسب رشته )
3-    شرکت در کنفرانس ها و سمینارهای علمی مرتبط
4-    داشتن مقاله های مرتبط و چاپ شده در مجلات معتبر علمی و نشریات بین المللی
5-    دارا بودن معدل بالا در مقطع فوق لیسانس
طبیعتا هر چقدر شرایط بالا مهیا تر باشد امکان دریافت بورس تحصیلی آمریکا نیز بیشتر میباشد. همانطور که میدانید بورسهای تحصیلی در دانشگاه های آمریکا معمولا یا به صورت اسکالرشیپ و یا به صورت TA  و RA  میباشد که در مورد هر کدام به تفضیل در مقاله دیگر توضیح داده ایم که با کلیک کردن روی هر کدام از کلمات میتوانید مقاله مورد نظر را مطالعه بفرمایید.
بعد از دریافت پذیرش دانشجویی برای شخص نامه ای از جانب دانشگاه به نام I20  صادر میشود و هنگامی که این نامه صادر شد شخص باید برای دریافت ویزای دانشجویی از آمریکا از سفارت وقت بگیرد و سپس در وقت مشخص شده تمامی مدارک خود را به سفارت ارائه نماید
مدارکی که معمولا برای دریافت ویزای تحصیلی از آمریکا به سفارت ارائه داده میشود چند دسته است
1-    مدارک هویتی مانند شناسنامه
2-    مدارک تحصیلی مانند مدارک دانشگاهی و مدارک زبان
3-    نامه پذیرش از دانشگاه های آمریکا یا همانI20
4-     نامه بانکی مبنی بر این که شخص میتواند هزینه های خود را در کشور آمریکا پرداخت نماید
5-    مدارکی که دال بر تمتع مالی شخص میباشد .
مدارک حتما باید به انگلیسی ترجمه شوند و در برخی موارد کپی مدارک نیز نیاز میباشد .
لازم به ذکر است که مدارک مورد نظر برای سفارت در مورد هر شخصی و در زمانهای مختلف میتواند متفاوت باشد و این مسئله بسیار مهم است که مدارک درست و مدارکی که به شما در گرفتن ویزا کمک میکند را به سفارت ارائه نمایید . این مسئله بسیار مهم است، چه بسا تحویل اشتباه مدارک باعث رد شدن ویزای شما گردد.
در صورتی که در مورد اخذ پذیرش از دبیرستانها یا دانشگا های آمریکا و هم چنین در مورد اخذ  ویزای تحصیلی آمریکا سوالی داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید

 

.

 

معرفی دانشگاه های برتر آمریکا


ایالات متحده آمریکا از کشورهایی هست که دارای دانشگاه هایی با کیفیت بسیار بالا هستند بیشتر کشورهای جهان در روش آموزش خود برای دانشگاه های شان از سیستم دانشگاه های آمریکا الگو برداری کرده اند . بسیاری از دانشجویان مایل هستند که در کشور آمریکا به تحصیلات خود ادامه دهند و پذیرش خود را از دانشگاه های آمریکا دریافت کنند و به واسطه آن به آمریکا مهاجرت کنند و در واقع ویزای تحصیلی آمریکا روشی برای اخذ اقامت آمریکا برای آنان باشد زیرا وقتی دانشجویان در دانشگاه های برتر تحصیل کرده باشند به راحتی میتوانند وارد بازار کار شوند و ویزای کاری دریافت نمایند و نهایتا بتوانند اقامت و تابعیت آمریکا را به دست آورند و البته افراد بسیاری نیز هستند که قصد مهاجرت و اقامت آمریکا ندارند را بلکه ویزای تحصیلی را دریافت میکنند تا در دانشگاه های برتر آمریکا تحصیل کنند و از این راه درهای موفقیت را به روی خود باز کنند .
در این مقاله قصد داریم که دانشگاه های برتر آمریکا که هر ساله در رتبه های اول رده بندیهای دانشگاه های جهان قرار میگیرند معرفی کنیم  شاید یکی از عللی که افراد علاقه مند به تحصیل در آمریکا میباشند قوی بودن دانشگا ه های آمریکا میباشد .ما میخواهیم در حد مجال بتوانیم درباره هر کدام از دانشگاه های برتر آمریکا توضیحاتی ارائه نماییم .
اگر بخواهیم دانشگاه های آمریکا را طبقه بندی کرد از چند طریق میتوان این کار را انجام داد که یکی از این تقسیم بندی ها از نظر هزینه تحصیل میباشد  :
 دانشگاه‌ های آمریکا  را به دو گروه ایالتی (state school) و خصوصی (private school) تقسیم میشوند. دانشگاه های ایالتی معمولا بسیار ارزانتر هستند اما ممکن است برای پذیرش دانشجویان خارجی (international students) محدودیت ظرفیت داشته باشند.و طبیعتا دانشگاه های خصوصی هزینه بیشتری برای تحصیل دارند. البته بورس تحصیلی آمریکا نیز معمولا توسط دانشگاه های آمریکا به دانشجویان مستعد تعلق میگیرد.
علاوه بر آن دانشگاههای آمریکا را می توان برحسب اینکه مراکز تحقیقاتی هستند یا نه به دو گروه تقسیم کرد:
گروه اول دانشگاههایی هستند که درکنار تدریس مراکز تحقیقی هم هستند و دانشجویان مقطع دکترا قبول میکنند(Universities).
دسته دوم دانشگاههایی هستند که تنها به تدریس میپردازند و دوره‌های دو ساله یا چهار ساله داشته و مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس است (Colleges).
در آمریکا به تحصیلات تا مدرک لیسانس undergraduate program و بعد از آن (فوق لیسانس و دکترا) را  graduate program گفته میشود.
آخرین تقسیم بندی هم مربوط به تقسیم بندی سال تحصیلی است: ترمی (Semester System) و یک چهارمی (Quarter System). .
در مورد چگونگی رتبه بندی دانشگاه های برتر آمریکا و این که چگونه و با توجه به چه نکات و پارامترهایی این رتبه بندیها انجام میشود در مقاله دیگر به تفضیل توضیح میدهیم در این مقاله قصد معرفی دانشگاه های برتر آمریکا  را داریم .
در آخرین رتبه بندی که انجام شده در سال 2015 برترین دانشگاه های آمریکا عبارتند از


1-    دانشگاه هارواردHarvard university

Harward آمریکا

این دانشگاه سالها است که همیشه در بین 10 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است . دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی است که در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحده آمریکا است. دانشگاه هاروارد در سال ۱۶۳۶ توسط هیأت قانون‌گذاران «مهاجرنشین (کولونی) خلیج ماساچوست» تاسیس  شد. در واقع میتوان گفت که این دانشگاه اولین موسسه آموزش عالی در کشور آمریکا و همچنین اولین بنیاد در آمریکای شمالی بود البته نام آن از ابتدا هاروارد نبود بلکه نام آن در ابتدا «دانشکده نو» یا «دانشکده در شهرک نو» بود  . در سال 1639 کشیسی به نام جان هاروارد 400 جلد کتاب به دانشگاه اهدا کرد و همینطور  مبلغی پول که برا ی دانشگاه هزینه شود . در واقع جان هاروارد اولین حامی مالی دانشگاه بود و از آن به بعد نام آن به دانشگاه هاروارد تغییر پیدا کرد . همان طور که گفته شد دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی آمریکا میباشد که هزینه تحصیل در آن به طور متوسط سالانه در حدود 35 تا 55 هزار دلار بسته به رشته تحصیلی میباشد .

Harvard آمریکا
دانشگاه هاروارد از 11 واحد آکادمیک مجزا، 10 دانشکده و موسسه مطالعات پیشرفته تشکیل شده‌ که در سرتاسر کلان‌شهر بوستون پراکنده هستند: دانشگاه اصلی هاروارد در هاروارد‌یارد در کمبریج واقع شده و وسعتی برابر 85 هکتار دارد. دانشکده اقتصاد و مجموعه‌های ورزشی هاروارد از جمله استادیوم هاروارد در منطقه جارلز‌ریور در آلستون قرار گفته‌اند،‌منطقه‌ای به وسعت 145 هکتار که در برابر دانشکده کمبریج در آلستون واقع شده‌است. دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و سلامت عمومی هاروارد نیز در منطقه‌ای به وسعت 8.5 هکتار در منطقه پزشکی و آکادمیک لانگ‌وود در فاصله 5.3 کیلومتری از بوستون واقع شده‌اند.
هاروارد جدا از مناطقی که گفته شد، در منطقه جامائیکا پلین بوستون دارای باغ گیاه‌شناسی به نام باغ گیاه‌شناسی آرنولد است و همچنین در شهرهای مختلفی از جمله واشنگتن، پیترشام، کنکورد، فلورسان ایتالیا و شانگهای چین از مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی متعددی برخوردار است.
 معمولا دانشگاه هاروارد 46 رشته در مقطع لیسانس، 134 رشته در مقطع فوق لیسانس و 32 رشته در مقاطع بالاتر را برای دانشجویانش عرضه میکند .
از مشهورترین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد می‌توان به بان‌کی‌مون، تئودور روزولت، جان.اف.کندی، ال گور، جورج واکر بوش، باراک اوباما، بینظیر بوتو، فردریک پرنسس دانمارک، بیل گیتس و مارک زاکربرگ اشاره کرد. این افراد همگی در دانشگاه هاروارد آمریکا تحصیل کرده اند. .
هاروارد از دانشکده‌هایی مانند هنر و علوم، کالج هاروارد، دانشکده کارشناسی ارشد هنر و علوم، موسسه رادکلیف، دانشکده اقتصاد، دندانپزشکی، طراحی، دانشکده کندی، حقوق، پزشکی، آموزش، مهندسی و علوم کاربردی و سلامت عمومی برخوردار است.


2-    دانشگاه استنفورد آمریکا  (Stanford University)

Stanford آمریکا
دانشگاه استنفورد، در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا در کشور آمریکا قرار دارد. این دانشگاه دارای دانشکده‌های علوم، بازرگانی، حقوق، پزشکی و مهندسی است.دانشگاه استنفورد آمریکا که در رتبه سومین دانشگاه ثرورتمند جهان قرار دارد. و تقریبا میتوان گفت که همیشه در رتبه بندیهایی که انجام میشود در بین 10 دانشگاه برتر دنیا میباشد. این دانشگاه توسط زوج استنفورد و به یاد بود پسرس 16 ساله شان ساخته شد . و این دانشگاه را در زمینهای کشاورزی خودشان ساختندکه ایالت کالیفرنیا یک دانشگاه بزرگ داشته باشد. ایرانیان زیادی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند. هزینه تحصیل در این دانشگاه سالیانه تقریبا 20 هزار دلار میباشد . البته این دانشگاه به دانشجویان بورس تحصیلی ارایه میدهد.  به خصوص کسانی که قصد تحصیل در مقطع فوق لیسانس آمریکا یا تحصیل در مقطع دکتری آمریکا هستند چنانچه دارای رزومه قوی باشند میتوانند از بورسهای تحصیلی این دانشگاه استفاده نمایند.


3-    دانشگاه ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology)


دانشگاه ام آی تی یا موسسه فنآوری ماساچوست یک دانشگاه خصوصی است که در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا قرار دارد و در سال 1861 میلادی تاسیس شد . این دانشگاه دارای 5 دانشگده و یک کالج و 32 گروه آموزشی میباشد .
دانش آموختگان این دانشگاه تا به حال ۸۰ بار در رشته‌های مختلف علمی موفق به دریافت جایزه جهانی نوبل شده اند و تا کنون ۴۷ مدال ملی آمریکا به پژوهشگران این دانشگاه اختصاص یافته است. 80 مدال نوبل نشان دهنده سطح بالای علمی این دانشگاه میباشد. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از :
دانشکده معماری و نقشه کشی
دانشکده مهندسی
دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی
دانشکده مدیریت Sloan
دانشکده علوم پایه


4-    دانشگاه کلمبیا (Columbia University)

Colombia آمریکا
دانشگاه کلمبیا از نظر قدمت پنجمین دانشگاه آمریکا میباشد و در ایالت نیویورک و شهر نیویورک سیتی ایالت متحده آمریکا قرار گرفته است . این دانشگاه از نظر تحقیقاتی بسیار اهمیت دارد و تاکنون دانش آموختگان این دانشگاه 39 مدال نوبل را به دست آورده اند . این دانشگاه در حدود 14 دانشکده دارد و رشته هایی چون پزشکی ، مهندسی ، حقوق و هنر از رشته های بسیار با کیفیت در این دانشگاه هستند.


5-    دانشگاه برکلی (University of California, Berkeley )

Breckely آمریکا
این دانشگاه نیز در ایالت کالیفرنیای آمریکا و در شهر برکلی قرار گرفته است . دانشگاه  برکلی در سال 1868 تاسیس شده است  این دانشگاه به افتخار جرج برکلی به این نام نامگذاری شده است . برنامه های دکترا در این دانشگاه در آمریکا در بین 10 برنامه تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا قرار گرفته است .
هزینه تحصیل در دانشگاه برکلی نیز زیاد است ولی این دانشگاه دارای بورسهای فراوانی میباشد به عنوان مثال در حدود 64 درصد از دانشجويان دوره کارشناسي در دانشگاه برکلي آمريکا بورس هاي تحصيلي دريافت مي کنند. میزان بورس در مقطع فوق لیسانس و دکتری بسیار بیشتر میباشد .
جالب است بدانید که شهید دکتر مصطفی چمران، وزیر دفاع سابق ایران تحصیلات خود در مقطع دکتری را در این دانشگاه به‌پایان رسانده بود.


6-    دانشگاه شیکاگو (University of Chicago)


دانشگاه شیکاگو در شهر شیکاگو و در ایالت ایلینویز آمریکا واقع شده است . این دانشگاه در سال 1890 تاسیس شده است . این دانشگاه برتر تحقیقاتی محققان بسیاری تربیت کرده تعداد 87 نفر از برندگان جایزه نوبل در این دانشگاه محقق بوده اند. این دانشگاه در حال حاضر 15000 دانشجو دارد. 5000 تن از آنها دانشجوی کارشناسی و 10 هزار نفر نیز دانشجوی مقاطع بعد از کارشناسی اند. تعداد دانشجویان خارجی نیزتقریبا 20 درصد کل دانشجویان را تشکیل می دهد.


7-    دانشگاه پرینستون (Princeton University  )

Princeton آمریکا
دانشگاه پرینستون در شهر پرینستون و در ایالت نیوجرسی آمریکا واقع شده است . این دانشگاه در سال 1746 و به عنوان کالج تاسیس شد ولی بعد ها با پیشرفت خود و ایجاد دانشکده های متفاوت به دانشگاه تبدیل شد . دانشگاه  پرینستون را می‌توان خانه استادان بزرگ فیزیک و ریاضی هم‌چون آلبرت اینشتین دانست. دانش آموختگان این دانشگاه تا کنون 37 مدال نوبل را به دست آورده اند . این دانشگاه در علوم انسانی نیز بسیار فعال بوده و اولین دانشگاه میباشد که حقوق زنان به عنوان یک رشته در آن تدریس شد .


8-    دانشگاه کرنل (Cornell University )


دانشگاه کرنل در سال 1865 تاسیس شده است و در شهردانشگاهی ایتاکا در ایالت نیویورک آمریکا واقع شده است . در حال حاضر دانشگاه کرنل دارای هفت دانشکده در سطح کارشناسی و هفت دانشکده در سطح تحصیلات تکمیلی در پردیس اصلی ایتاکا است و هر دانشکده و هر گروه آموزشی به طور مستقل استانداردهای خاص پذیرش دانشجو و برنامه‌های آموزشی خاص را دارد. همچنین دانشگاه مدیریت دو پردیس اقماری در زمینه پزشکی را در شهر نیویورک و در شهر آموزشی در دوحه قطر بر عهده دارد. کرنل یکی از سه دانشگاه خصوصی آمریکا است که تحت سیاست‌های اعطای زمین برای دانشگاه‌ها دایر شده است و از این منظر تنها دانشگاه ایالت نیویورک به شمار می‌رود. گفتن این مطلب نیز خالی از لطف نیست که دانشگاه کرنل یکی از هشت دانشگاهی است که در ایالات متحده آمریکا به دانشگاه‌های آیویلیگ (Ivy League) معروف هستند. دانشگاه‌های آیویلیگ همگی از شهرت بسیار بالایی در آمریکا برخوردارند و فارغ‌التحصیل شدن از آنها می‌تواند برای آینده شغلی و تحصیلی فرد موثر باشد.
این 8 دانشگاه جز دانشگاه های برتر آمریکا میباشند که بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در آمریکا و همچنین دریافت بورس تحصیلی آمریکا بسیار علاقه مند هستند که از این دانشگاه ها پذیرش داشته باشند .
چنانچه در مورد دانشگاه های آمریکا نیاز به مشاوره داشتید حتما با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد

 

تماس برقرار کنید .

 

انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا


آمریکا از کشورهایی هست که برترین دانشگاه ها را در خود جای داده است .  اگر رتبه بندیهای مختلفی که هر ساله در بین دانشگاه های مختلف کل جهان انجام میشود را مشاهده کنیم خواهیم دید که در بین 100 دانشگاه برتر جهان حداقل 60 درصد دانشگاه ها را ، دانشگاه های آمریکا به خود اختصاص داده اند  ؛ این بدان مفهوم است که رنکینگ دانشگا ه های آمریکا معمولا مطلوب میباشد . هر گاه شخص بتواند پذیرشی از دانشگاه های آمریکا اخذ نماید، باید برای دریافت ویزا از سفارتخانه اقدام کند؛ تا بتواند برای اقامت دانشجویی به آمریکا مهاجرت کند و بتواند تحصیلات خود را در دانشگاه های آمریکا ادامه دهد.
در این مقاله قصد داریم که انواع ویزاهای دانشجویی ( ویزاهای تحصیلی ) آمریکا را شرح دهیم .
ذکر این مطلب ضروری هست که انواع ویزاهایی که توسط کشور آمریکا صادر میشود بسیار متفاوت میباشد . همچنین برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند انواع متفاوتی از ویزا وجود دارد که بنا به درخواست و شرایط شخص یکی از انواع ویزاها به وی تعلق میگیرد .
دانشجویان خارجی معولا یکی از ویزاهای زیر را از سفارت آمریکا دریافت میکنند که هر کدام از ویزاها را به تفصیل شرح خواهیم داد.
ویزای F1 )F1 VISA )
ویزای  J1 )JI VISA )
ویزای M1  )M1 VISA)
ویزای H1  )H1 VISA)
ویزای Q1  )Q1 VISA)

ویزای F1  :
ویزای F1  متداول ترین ویزایی هست که به دانشجویان داده میشود .
 اول آنکه بهتر است بگوییم که این ویزا  یک ویزای غیر مهاجرتی میباشد . منظور از ویزای غیر مهاجرتی آمریکا این است که شخصی که این نوع ویزا را دریافت میکند بعد از اتمام تحصیلات باید به کشور خود مراجعت کند و یا اگر بخواهد در آمریکا بماند یعنی اقامت و تابعیت کشور آمریکا را اخذ کند باید  نوع ویزای خود را تغییر دهد .
ویزای F1  به دانشجویانی تعلق میگیرد که  مایل به مطالعات آکادمیک در ایالات متحده هستند؛ یا برای  تحصیل در کالج یا دانشگاه های معتبر آمریکا و یا کلاسهای زبان انگلیسی در یک دانشگاه یا موسسه زبان انگلیسی، پذیرش  یا ( I20) را  دریافت کرده اند. مدت این ویزا بستگی به مدت تحصیل دارد .
از مزیتهای این ویزا  ( ویزای F1) این است که شخصی که این ویزا را دریافت میکند اجازه کار نیمه وقت 20 ساعت در هفته را دارد . و در ضمن بعد از اتمام تحصیلات دانشجو میتواند جهت کار 12 تا 17 ماه ویزای خود را تمدید کند. هنگامی که شما این ویزا را دریافت کرده اید چنانچه بخواهید رشته تحصیلی خودتان را عوض کنید باید اداره مهاجرت را از تصمیم خود آگاه نمایید.
شخصی که ویزای دانشجویی F1  را دریافت کرده است میتواند برای همراهان خود ( همسر و فرزندان ) خود نیز تقاضای ویزا نماید که به ویزایی که به همراهان شخص تعلق میگیرد ویزای F2    (F2 VISA) گفتته میشود . همان طور که گفته شد برای مقیم شدن در آمریکا  و اخذ اقامت و تابعیت کشور آمریکا بعد از تحصیل باید نوع ویزا تغییر کند.


ویزای J1  )J1 VISA )
 ویزای J1  به دانشجویانی تعلق میگیرد که در اثر یک برنامه تبادلی بخواهند برای تحصیل به آمریکا سفر کنند مثل کسانی که تحت حمایت مالی دولت ایالات متحده باشند یا  سایر برنامه های تبادل تخصیص یافته قرار دارند ( مانند برنامه های تبادل دانشجو که بین دانشگاه های مختلف متداول میباشد ) .  ویزای JI  معمولا به محققین و پژوهشگران داده می شود . طبق قانون مهاجرتی آمریکا محقق و پژوهشگر کسی است که حداقل لیسانس داشته باشد و در رشته فوق لیسانس به بالا در آمریکا بخواهد در یک موسسه آموزشی ویا تحقیقاتی مشغول به تحقیق شود. و پس از پایان تحقیق مدرک فوق لیسانس و یا مدرک بالا را اخذ نماید. البته باید بگوییم که این ویزا برای دانشجویان ایرانی بسیار مشکل میباشد . ویزای JI  نیز دارای  مزایایی میباشد از جمله مزایای این ویزا اجازه کار در آمریکا و گرفتن شماره ملی آمریکایی ( Social Security Number  ) می باشد.لازم به توجه است که افرادی که این ویزا را اخذ کرده اند پس از پایان تحقیقشان باید به مدت 2 سال از آمریکا خارج شوند.  
در این نوع ویزا نیز (ویزای J1) دانشجو میتواند برای  همراهان خود نیز ویزا از سفارت آمریکا درخواست نماید که به ویزایی که به همراهان تعلق میگیرد ویزای J2  )J2 VISA )  گفته میشود.


ویزای M1    )M1 VISA )
ویزای M1  نیز از ویزاهایی هست که به طور محدود صادر میشود و برای اشخاصی هست که قصد دارند  در یک مدرسه یا موسسه غیر آکادمیک یا فنی حرفه ای تحصیل کنند. به عنوان مثال برای افرادی که قصد دارند برای کارآموزی در یک موسسه یا یک کارخانه در آمریکا بروند .
در این ویزا نیز شخص میتواند  برای همراهان خود نیز تقاضای ویزا نماید که در آن صورت به ان ویزای M2  (M2 )VISA  گفته میشود .


ویزای H1   )H1 VISA)
این ویزا نیز در موارد بسیار معدودتر به دانشجویان اعطا میشود که برای اقامت پزشکی و سایر تجارب مرتبط با اشتغال میباشد که به دانشجویان داده میشود . دقت فرمایید که معمولا از ایران برای این ویزاها به طور مستقیم نمیشود اقدام کرد.


ویزای QI  )Q1 VISA )
 این ویزا نیز از ویزاهای بسیار محدودی میباشد که برای بازدیدهای تبادل فرهنگی که شامل آموزش عملی یا تسهیم فرهنگ ملی می باشد اختصاص می یابد و همان طور که گفته شد شرایط دریافت این ویزا بسیار مشکل میباشد و دارای پیچیدگیهای بسیاری میباشد .
طبق گفتار بالا دانشجویان ایرانی باید از طریق ویزای F1  برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا اقدام کنند .
برای درخواست ویزای F1  هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد فقط توجه کنید که باید چند ماه قبل از شروع کلاسهای دانشگاه یا کالجی که از آن پذیرش  I20  دریافت کرده اید ، باشد تا فرصت کافی برای دریافت این ویزا را داشته باشید .
برای اقدام و اخذ هر کدام از ویزاهای یاد شده اولین قدم گرفتن وقت سفارت آمریکا میباشد . چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره بیشتری داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس برقرار کنید و مشاوره های آنان بهره مند شوید

 

.

 

کار در آمریکا و اخذ ویزای کاری آمریکا


دراین مقاله از بین راه های مختلفی که جهت مهاجرت به امریکا و اخذ گرین کارت(ویزای دائم) و اخذ تابعیت امریکا هم چون ویزای تحصیلی امریکا و تحصیل در دانشگاه های آمریکا ،ویزای سرمایه گذاری و...وجود دارد؛ برآن هستیم که ویزای کاری امریکا و اخذ گرین کارت امریکا را از طریق کار در امریکا و هم چنین موانع و مشکلات ویزای کاری امریکا را بررسی نماییم.
ویزای H1B
معروفترین ویزای کاری امریکا ویزای H1B می باشد این ویزا امکان استخدام نیروی کار خارجی را برای شرکت های امریکایی فراهم می نماید که درواقع کارفرمایان امریکایی برای استخدام نیروهای کار حرفه ای خارجی در مهارت های فنی و یا تئوری و در یک سری از رشته ها به جذب نیروی کار می پردازند.  البته فقط مشاغل خاصی در این نوع ویزا درخواست داده می شوند رشته هایی همانند: مهندسی،علوم پزشکی و طبیعی،علوم ریاضیات ،برنامه ریزی کامپیوتر، حسابداری،اساتید دانشگاه ، معماری. حتی در ویزای کاری  H1Bمهندسین با شرایط عالی و مدارک علمی نیازی به اخذ مدرک زبان هم چون آیلتس و تافل نداشته و تنها مهارت تقریبی زبان برای  اخذ ویزا کافی می باشد.
 از مزایای اخذ این نوع ویزای کاری امریکا این می باشد که مدت زمان مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری H1B کوتاه تر از زمان لازم برای اخذ گرین کارت آمریکا می باشد و هم چنین این که حتی  در برخی موارد این امکان وجود دارد که در صورتی که فرد مدرک لیسانس و یا مدرک لیسانس نداشته باشد بتواند برای این نوع ویزا اقدام نماید البته باید مهارت های شغلی خود را به نحوی اثبات نماید .
ارائه ی درخواست ویزای کاری بدین صورت می باشد که:
شرکت ها از مدت 6 ماه قبل از زمان اولین روز ثبت درخواست ها می توانند جهت استخدام نیروی کار مورد نیازشان اقدام نمایند. بنابراین زمان درخواست برای این نوع ویزا دلبخواهی نبوده وتایم مقرر و مشخصی دارد وبه همین جهت هم  اولین مراحل درخواست ویزای کاری دارای یک حالت رقابتی می باشد ؛ تعداد افرادی که در زمان یک سال برای این نوع ویزا مورد پذیرش قرار می گیرد 85 هزار نفر به صورت سالیانه می باشد  که در این بین 20 هزار نفر از افرادی است که در داخل امریکا مدرک فوق لیسانس و یا مدرکی بالاتر از دانشگاه ها و مؤسسات امریکایی کسب کرده اند و 65 هزار نفر آن نیز نیروی کار خارجی می باشد. بنابراین با تکمیل ظرفیت تعداد واجدین شرایط در USCIS (تعداد 85000) دیگر امکان ثبت نام وجود ندارد. در این نوع ویزا همسر و فرزندفرد 21 ساله فرد نیز می تواند همراه شخص به امریکا مهاجرت نماید که ویزای صادره برای آن ها(همراهان)  موسوم به ویزای H4 خواهد بود که البته با ویزای H4  امکان کار وجود ندارد اما امکان برخورداری از سایر مزایای شهروندی فراهم می گردد.
لازم به ذکر است که ویزای کاری آمریکا ابتدای یک ویزای موقت 3 ساله می باشد که نهایتاً تا 6 سال نیز قابل تمدید می باشد اما در طی این مدت این امکان وجود دارد که کارفرمای فرد اقدام به اخذ گرین کارت برای کارمند خود و اقامت دائم او در امریکا نماید. اما اگر در طی این 6 سال فرد مؤفق به اخذ گرین کارت امریکا(ویزای دائم ) نشود می باید به مدت 1 سال از امریکا خارج شده و مجدداً برا ی ویزای کار امریکا درخواست نماید.
نکته بسیار مهم در مورد ویزای کاری آمریکا این می باشد که در صورت اخذ ویزای تحصیلی امریکا و تحصیل در امریکا و اخذ مدرک علمی از مؤسسات و دانشگاه های امریکا امکان اخذ این ویزا بسیار بالا می رود حتی فرد می تواند با بررسی آخرین لیست مشاغل و حرَف مورد نیاز امریکا اقدام به تحصیل در رشته مربوطه نماید   و پس از اتمام تحصیل از واجدین شرایط اخذ ویزای کاری H1B گردد.
شرایط کلی اخذ ویزای کاری امریکا(H1B) را می توانیم موراد زیر برشماریم:
1.    داشتن مدرک لیسانس معتبر یا مدرکی ممعادل مدرک کارشناسی
2.    مرتبط بودن رشته فرد با یکی از مشاغل مورد نیاز
3.    مدارک شغلی مرتبط با زمینه های مورد نیاز
4.    مدارک تجربی و آموزشی مورد نیاز مرتبط با زمینه های مورد تقاضا
البته اخذ اخذ ویزای کاری امریکا انواع دیگری نیز دارد که مخصوص شرایط خاص می باشند که در ذیل به آن ها می پردازیم:
ویزای H-1B1: این ویزا برای تبعه کشورهای شیلی و سنگاپور بوده به منظور استخدام موقت در مشاغل تخصصی ، با میزان سالیانه 68 هزار نفر
ویزای H-1B2: اخذ این ویزا به منظور کار و همکاری در یک پروژه ی همکاری بین ایالات متحده امریکا و کشور فرد متقاضی که تحت سرپرستی وزارت دفاع آمریکا باشد ،است.
ویزای H-1B3:این ویزا مخصوص مدل های مد می باشد ، افراد برای اخذ این نوع ویزا باید در سطح ملی و بین المللی جهت دستاوردهای خود شناخته شده باشند و دراای پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرما در ایالات متحده آمریکا باشند.
نکته قابل توجه در خصوص اخذ ویزای کار امریکا:
با وجود مزایای بسیاری که این ویزا طبق مطالب مذکور برای فرد فراهم می نماید اما در واقع می توان گفت اخذ این ویزا برای متقاضیان ایرانی بسیار دشوار و حتی غیر ممکن می باشد ، چرا  که پروسه دریافت ویزا به طور معمول یک سال به طول می انجامد و این امر اخذ ویزای کار را غیر ممکن می سازد و به همین جهت می باشد که همانطور که قبلاً هم ذکر شد بهترین راه مهاجرت به آمریکا و اخذ ویزای کاری امریکا اقدام به اخذ ویزای تحصیلی امریکا و اخذ مدرک امریکایی در یکی از مقاطع تحصیلی از مؤسسات و دانشگاه های امریکا و یا اخذ ویزای تحصیلی اروپا و دریافت مدرک علمی از یکی از دانشگاه های اروپایی می باشد؛  فرد  می تواند پس از دریافت مدرک علمی از اروپا یا امریکا اقدام به درخواست مهاجرت به امریکا از طریق ویزای کاری نمایند که در این صورت شانس فرد جهت اخذ گرین کارت امریکا بسیار بالا می رود

 

.

 

سرمایه گذاری در امریکا ( EB5)


راه های مختلقی جهت مهاجرت به امریکا و اخذ گرین کارت امریکا وجود دارد،که مهاجرت به طریق اخذ ویزای تحصیلی در امریکا، مهاجرت از روش اخذ ویزای کاری امریکا و مهاجرت به روش سرمایه گذرای، از آن جمله می باشند که در این مقاله روش هاس سرمایه گذاری در امریکاو اخذ گرین کارت امریکا از این طریق و مزایای این روش و هم چنین شرایط سرمایه گذاری در امریکار ا بررسی می نماییم
سرمایه گذرای به روش EB5
این روش از بهترین  و سریع ترین روش های اخد تابعیت و مهاجرت به امریکا می باشد، سرمایه گذاری به روش EB5 در امریکا این امکان را فراهم می آورد که اخذ اقامت دائم امریکا برای فرد سرمایه گذار و تمامی اعضای خانواده او (همسر و فرزندان زیر 21 سال)  در مدت زمان 12 تا 18 ماه میسر گردد ، نکته جالب توجه  در این روش اخذ اقامت شروط لازم کم آن می باشد.این نوع اقامت در سال 1990 توسط کنگره امریکا جهت کنترل مهاجرت های غیر قانونی به امریکا و جذب سرمایه های خارجی به منظور ایجاد نیروی کار به تصویب رسانده شد.هم اکنون سالیانه تعداد 10000 سرمایه گذار می توانند از طریق این نوع سرمایه گذرای گرین کارت امریکا را برای خود و اعضای خانواده خود اخذ نمایند.
اقدام جهت اخذ گرین کارت امریکا تحت این سرمایه گذاری بدین صورت می باشد که فرد سرمایه گذار مبلغ 1 میلیون دلار را سرمایه گذرای می نماید، البته طبق تصمیم دولت امریکا هزینه سرمایه گذاری در مناطق محروم به طور آزمایشی به میزان 500 هزار دلار کاهش یافته است.
شرایط کلی در اخذ این نوع ویزا این سه مورد می باشد:
•    داشتن حداقل 21 سال سن
•    ارائه منابع قانونی داراییها و سرمایه خود
•    انتخاب یک نوع از روش های سرمایه گذاری موجود

فرایند اقدام جهت اخذ گرین کارت امریکا از طریق سرمایه گذاری:
1.    بررسی پروژهای موجود جهت سرمایه گذاری به منظور انتخاب سودده ترین و  کم ریسک ترین پروژه
2.    انجام سرمایه گذاری در پروژه انتخاب شده مورد تأیید دولت امریکا
3.    تکمیل فرم درخواست از طریق سرمایه گذاری و ارسال نمودن آن به اداره مهاجرت
4.    بررسی پرونده درخواستی شما توسط اداره مهاجرت امریکا (USCIS)در طی بازه زمانی 1 الی 3 ماه و تأیید وارسال رسید آن از طرف سازمان مذکور
5.    پس از دریافت رسید مذکور پرونده فرد جهت تعیین زمان مصاحبه به وزارت امور خارجه فرستاده خواهد شد که این امر بازه زمانی 6 الی 8 ماه به طول می انجامد
6.    پس از موفقیت در مصاحبه مذکور در سفارت امریکا فرد گرین کارت خود دریافت می نماید.
7.    فرد 180 روز پس از صدور گرین کارت (ویزای امریکا)موقت فرد می تواند به امریکا مهاجرت نماید.
8.    فرد می تواند پس از 5 سال زندگی در امریکا نسبت به اخذ اقامت دائم امریکا اقدام نماید.

این سرمایه گذرای و مهاجرت به امریکا از این طریق می تواند به دو ورش صورت پذیرد:
الف)سرمایه گذاری 1 میلیون دلاری:
در این نوع سرمایه گذرای فرد می تواند در هریک از ایالات و مناطق امریکا به سرمایه گذاری مبلغ 1 میلیلون دلاری اقدام نماید. از جمله شرایط این نوع سرمایه گذای می توان به این موارد اشاره نمود:
•    ایجاد اشتغال تمام وقت برای 10 فرد امریکایی(حداقل) واجد شرایط به عنوان کارمندان مستقیم شرکت تأسیس شده
•    مدیریت فعالانه شرکت مطابق با استانداردهای روز
سرمایه گذاری 500 هزار دلاری:
سرمایه گذاری باید در مراکز منطقه ای مورد تأیید USCIS صورت گیرد. از جمله شرایط این نوع سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره نمود:
•    سرمایه گذاری با ارزش 500 هزار دلار
•    ایجاد اشتغال تمام وقت برای حداقل 10 فرد امریکایی واجد شرایط به عنوان کارمند مستقیم یا غیر مستقیم
•    عدم نیاز به مدیریت فعلانه شرکت

از مزایای این نوع سرمایه کگذاری و اخذ گرین کارت امریکا می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1)    مهاجرت به امریکا از طریق این روش احتیاج به مدرک زبان انگلیسی ندارد.
2)    مهاجرت به امریکا از طریق این روش احتیاج به مدارک تحصیلی بالا ندارد
3)    برعکس سرمایه گذاری در کشورهایی مثل استرالیا اخذ اقامت امریکا از طریق سرمایه گذرای احتیاج به سابقه مدیریت ندارد
4)    کل سرمایه فرد  پس از طی بازه زمانی 5 سال عودت خواهد شد
5)    امکان دریافت گرین کارت دائم امریکا برای فرد سرمایه گذار ، همسر و فرزندان زیر 21 سال او فراهم می گردد.
6)    سرمایه خود می تواند از طریق هدیه ، ارث و تجارت و کسب و کار یا هر روش قانونی دیگر کسب شده باشد
7)    مهاجرت به امریکا با این روش این امکان را برای فرد فراهم می کند که فرد خودش با خانواده اش به امریکا مهاجرت نماید و یا اینکه شخص در کشور خود مشغول به زندگی و کار باشد و فقط فرزندان وی در ایالات متحده مشغول زندگی و تحصیل باشند.
8)    امکان ورود به امریکا در مدت زمان بسیار کم نسبت به گذشته ( 6 تا 9 ماه زودتر از گذشته به دلیل حذف نیاز به اخذ مجوز خزانه داری کل امریکا)
عدم نیاز به حضور دائم در محل سرمایه گذاری و استخدام کارگران چرا که تمام مراحل نظارتی و کنترل هزینه سرمایه گذاری شده توسط مراکز منطقه ای صورت می پذیرد
9)    امکان انتخاب محل زندگی از بین ایالات مختلف وجود دارد.
از ویژگی های خاص مهاجرت به امریکا از روش سرماهی گذاری می توان به نکات زیر اشاره نمود که بایستی مورد توجه قرار گیرد:
با توجه به مورادی که ذکر گردید دو شرط اصلی این نوع اخذ اقامت، سرمایه گذاری و ایجاد شغل می باشد  به منظور اخذ اقامت دائم و هم چنین بازگشت سرمایه فرد هردو شرط حتماً باید محقق گردد. در واقع گرین کارت فرد در ابتدا یک گرین کارت مشروط می باشد و در صورت شکست در سرمایه گذاری و ایجاد شغل برای 10 نفر به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، ویزای فرد صادر نخواهد گردید یعنی ویزای موقت او تبدیل به ویزای دائم نخواهد گردید و فرد از امریکا دیپروت خواهد شد

 

.

 

اخذ تابعیت آمریکا از طریق ازدواج  و نامزدی 


ازدواج یکی از راه هایی هست که میتوان برای مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت آمریکا  و اخذ تابعیت آمریکا استفاده  کرد .قانون تابعیت از طریق ازدواج در کشورهای جهان متفاوت میباشد.

در واقع طبق قانون آمریکا چنانچه یکی از شهروندان آمریکایی با یکی از اتباع کشورهای دیگر ازدواج کند یا نامزد باشد میتواند برای دریافت ویزا و همینطور برای دریافت تابعیت و اقامت همسر خود اقدام کند . البته شرایط برای نامزد و برای همسر قانونی متفاوت میباشد . این ویزاها که به ویزاهای ازدواج و ویزاهای نامزدی معروف است دارای انواع مختلفی میباشد.
در این مقاله قصد داریم که انواع ویزاهایی که به واسطه ازدواج یا نامزدی با یکی از شهروندان آمریکایی را میتوان اخذ کرد را توضیح دهیم . اصطلاحا به این ویزاها ویزای نامزدی و ویزای ازدواج گفته میشود .
ابتدا انواع ویزاهایی که در این زمینه وجود دارد را نام میبریم و سپس هر کدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد .
ویزای K1  (K1 VISA )
ویزای K2  (K2 VISA )
ویزای K3  (K3 VISA )
ویزای K4  (K4 VISA )


ویزای نامزدی K1  )K1 VISA )
ویزای نامزدی که به آن در طبقه بندی های ویزاهای کشور آمریکا ویزای  K1  (K1 VISA)   گفته میشود مخصوص نامزدان شهروندان آمریکایی میباشد . در واقع صدور این ویزا از سفارت فقط برای اشخاصی میباشد که بتوانند ثابت کنند با یکی از شهروندان آمریکایی نامزد هستند و قصد ازدواج را دارند . پس صدور ویزای K1   یا ویزای نامزدی دارای شرایطی میباشد که عبارتند از :
1-    متقاضی باید شهروند آمریکا باشد
2-    طرفین ازدواج به لحاظ قانونی مشکل و مانعی برای ازدواج نداشته باشند ( هر دو نفر مجرد باشند).
3-    طرفین ازدواج باید ثابت کنند که در 2 سال گذشته با همدیگر ارتباط داشته اند و همدیگر را ملاقات کرده اند .
4-     طرفین ازدواج به سن قانونی رسیده باشند .
در صورتی که شرایط بالا مهیا باشد به کسی که نامزد شهروند آمریکایی میباشد ویزای K1  (K1 VISA )  تعلق میگیرد . هنگامی که این ویزا صادر میشود شخص باید به کشور آمریکا سفر کند . مدت این ویزا معمولا 90 روز میباشد . و بهتر است که طرفین ازدواج در طی این مدت با هم ازدواج قانونی داشته باشند . بعد از ازدواج قانونی شخص میتواند برا ی اقامت دایم و تابعیت همسر خود از آمریکا اقدام کند .
شخصی که ویزای K1  را دریافت کرده است میتواند بالافاصله بعد از ورود به خاک آمریکا تقاضای کار کند . منظور این است که شخصی که با ویزای K1  به آمریکا وارد میشود اجازه کار تمام وقت را دارد.


ویزای K2) K2 VISA )
اگر شخصی که به عنوان نامزد شهروند آمریکایی میباشد و ویزای K1  یا همان ویزای نامزدی را میخواهد دریافت کند ؛ دارای فرزند یا فرزندانی باشد که زیر 21 سال باشند و در ضمن مجرد هم باشند میتواند برای فرزندان خود درخواست ویزا دهد در این صورت ویزایی که به فرزندان تعلق میگیرد ویزای K2  نامیده میشود.


ویزای k3  )k3 visa )
مورد بعدی در این مسئله موقعی هست که یک شهروند آمریکایی بخواهد همسر قانونی خود را وارد آمریکا کند در این حالت ابتدا باید فرم ای I-130  پر شود و به اداره مهاجرت آمریکا ارسال شود بعد از تایید شدن این فرم باید صبر کنند تا مراحل  بعد از طریق اداره مهاجرت و سفارت آمریکا انجام شود و همسر با گرین کارت وارد آمریکا شود . این پروسه به طور معمول در حدود 1.5  تا 2 سال به طول می انجامد . در این حالت برای این که شخص بتواند همسر قانونی خود را سریعتر وارد آمریکا نماید اقدام به اخذ ویزای K3  برای همسر خود میکند تا همسر خویش را وارد آمریکا کند و شخص پرونده را در داخل آمریکا تکمیل میکند . در واقع ویزا یk3  آمریکا برای راحتی همسران میباشد که موقعی که منتظر تکمیل پرونده و اخذ گرین کارت میباشند در کنار همدیگر باشند .    برای صدور این ویزا در واقع دو شرط موجود است  :
1= همسر شهروند آمریکایی بودن
2- هنوز جواب فرم I-130  نیامده باشد .
ویزای k4  )k4 visa )
این ویزا مختص فر زندان مجرد و زیر 21 سال همسر میباشد و موقعی که شخصی همسر یک شهروند آمریکایی شده است و قبل از دریافت گرین کارت و اقامت آمریکا میتواند با ویزای k3  وارد آمریکا شود در واقع به ویزایی که به فرزند یا فرزندان همسر تعلق میگیرد ویزای k4  میگویند.
چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره داشتید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از راهنماییهای آنها برخورد دار شوید

 

.

 

بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در آمریکا


آمریکا از جمله مقاصد پزشکان برای ادامه تحصیل و کار میباشد. پزشکانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت نمایند باید بدانند که برای این که مدرک آنها مورد تایید کشور آمریکا باشد باید در آزمونی شرکت نمایند و آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند تا مدرک آنها مورد تایید آمریکا باشد و در خاک آمریکا اجازه طبابت داشته باشند . نام این آزمون USMLE  میباشد که در واقع خلاصه کلمات آزمون صدور مجوز پزشکی در ایالات متحده آمریکا (United States Medical Licensing Examination ) میباشد. این آزمون از سه مرحله تشکیل شده است . که برای شرکت در مرحله اول و بخشی از مرحله دوم میتوان در کشورهای نزدیک به ایران (مانند ترکیه ) اقدام به ثبت نام نمود ولی برای ادامه بخشها حتما باید شخص داخل خاک آمریکا باشد . مراحل امتحان USMLE  به صورت زیر است:
1)     USMLE STEP 1
2)    USMLE STEP 2   
i.    STEP 2 CK
ii.    STEP 2 CS
3)    USMLE STEP 3
مرحله اول امتحان USMLE  شامل اطلاعات علوم پایه میباشد که معمولا دانشجویان پزشکی ایرانی در 4 ترم اول دوران تحصیل خود در دانشگاه آشنا میشوند و بیشتر شامل مطالبی چون آناتومی و فیزیولوژی و ... میباشد
مرحله دوم امتحان USMLE  و البته بخش اول آن یعنی STEP2 CK شامل امتحانات بالینی میباشد مسئله ای که در این قسمت امتحان وجود دارد این است که حتما شخص باید برای گذراندن این آزمون  از 100 امتیاز کل آزمون ، 90 امتیاز را کسب کند که این مسئله کمی دشوار به نظر میرسد.
بخش دوم آزمون  یعنی STEP2 CS    کمی دشوارتر است و مستلزم ارتباط مستقیم پزشک با بیمار و معاینه بیمار در حالت اورژانسی میباشد.
در صورتیکه تا این مرحله آزمون USMLE  گذرانده شود به شخص اجازه کار در داخل آمریکا داده خواهد شد بدین معنی که شخص میتواند در داخل خاک آمریکا طبابت نماید . و مرحله بعدی آزمون یعنی STEP3  مخصوص کسانی میباشد که میخواهند در آمریکا در دوره های تخصص شرکت نمایند که در این صورت باید این قسمت از آزمون را نیز باید با موفقیت پشت سر بگذارند . این مرحله شامل مدیریت کردن یک بیمار تا بهبودی کامل بیمار میباشد. و آزمون توسط کامپیوتر انجام میشود بنابراین هر تصمیم اشتباه بر روی آزمون تاثیر میگذارد . توجه داشته باشید که برای موفقیت در آزمونهای USMLE  آمریکا شخص باید به زبان انگلیسی مسلط باشد، به خصوص در مراحلی که ارتباط مستقیم با بیمار برقرار میشود.
نکته دیگری که لازم است به آن توجه نماییم این است که زمانی که شخص با موفقیت STEP2  را پشت سر میگذارد ، اجازه طبابت در خاک آمریکا را دارد و این بدین معنا نیست که به آنان ویزای کاری H1  داده خواهد شد. بلکه شخص باید برای دریافت ویزای H1  از روشهای معمول اقدام نماید.برای اطلاعات بیشتر در این زمینه یا روشهای دیگر مهاجرت میتوانید با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند گردید.