معرفی هند

تحصیل در هند و اخذ ویزای تحصیلی هند

هزینه های زندگی در هند

 

 

معرفی کشور هند

 

برای بررسی ومعرفی کشور هند باید درباره تمام مطالب مربوط به معرفی کشور هند توضیحات لازم ارائه شود.
همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشورهند و کسب تابعیت کشور هند را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور هند را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف کشور هند و معرفی کشور هند بوده اند که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.
برای معرفی کشور هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان میباشد که کشوری ,واقع در جنوب آسیا میباشد که پایتخت آن دهلی نو است. کشور هند از شمال غربی با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه‌ میباشد. همچنین هند از غرب با دریای عرب، از شرق با خلیج بنگال، و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.

indi-MMAP-md موسسه بین المللی راد
پهناوری کشور هند ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع میباشد. بیشتر سرزمین هند پست و هموار است و رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشورهند قرار دارد باعث شده‌است که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز است. این موضوع باعث شده‌است که این کشور بتواند جمعیّت بسیاری را در خود جای دهد.

India موسسه بین المللی راد
برای معرفی کشور هند باید گفت :جمعیت کشور هند ۱٬۲۱۰٬۱۹۳٬۴۲۲ نفر است که دومین کشور پر جمعیت دنیا پس ازچین به شمار می‌آید. کشور هند نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده‌ است، بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت‌ترین شهرکشور هند است. کشور هند بیش از سی و پنج شهر بزرگ با جمعیت بالای یک میلیون تن دارد. بمبئی،دهلی، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور،جی‌پور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات و کانپور از شهرهای مهم این کشور پهناورمیباشند.
برای معرفی کشور هند می‌توان گفت:جغرافیای کشور هند به طور کلی به سه بخش تقسیم می‌شود: ۱: فلات بلند هیمالیا، ۲: جلگه سند و گنگو ۳: شبه جزیره جنوب هند که مناطق مختلف کوهستانی، دره رودخانه‌ای، کویر، دشت و جنگل را در بر می‌گیرد. پائین‌ترین سطح هند، در اقیانوس هند، با ارتفاع صفر و بلندترین نقطه این کشور، قله کانچنجونگا، با ارتفاع ۸۵۶۸ متر در هیمالیا قرار دارد که سومین قله مرتفع جهان است.
منابع طبیعی کشورهند شامل زغال‌سنگ (از لحاظ میزان ذخایر در رده چهارم جهان قرار دارد)، آهن، منگنز، میکا، بوکسیت، تیتانیوم، کرومیت، گاز طبیعی، الماس، نفت خام، سنگ آهک، توریوم می‌باشد. ذخایر نفت هند که در ساحل بمبئی در مهاراشترا، گجرات و در شرق آسام وجود دارند.
برای معرفی کشور هند می توان گفت : آب و هوای کشور هند دارای تنوع بسیار زیادی میباشد ، کوهستانهای همیشه پوشیده از برف هیمالیا تا منطقه گرمسیری میانه و جنوب و کویر خشک غرب نشانه تنوع آب وهوای کشورهند میباشد. رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشورهند قرار دارد باعث شده ‌است که رطوبت و ابرهای باران ‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز باشد.
ازچهار فصل هند میتوان به این صورت نام برد : سرد و خشک از ماه دسامبر تا فوریه، گرم و خشک از ماه مارس تا مه، فصل بارش از ماه ژوئن تا سپتامبر و معتدل در ماههای اکتبر و نوامبر است. به طور میانگین ۱۰۰۰ تا۱۵۰۰ میلمتر باران در سال، تقریبا سراسر هند را در بر می‌گیرد که این مقدار به ۲۵۰۰ میلیمتر در سواحل و ناحیه شمال شرقی هند می‌ رسد. میانگین بارندگی سالانه در بنگال غربی به بیش از ۱۱ هزار میلیمتر در سال می ‌رسد.
در کشور هند حدود ۸۰ درصد مردم هند پیرو آئین ‌های هندو و حدود ۱۳ درصد مسلمان هستند. هند همچنین بیش از2/3 درصد مسیحی و1/9 درصد سیک دارد. هند اگرچه زادگاه آئین بودا بوده، اما جمعیت بودائیان هند در حال حاضر تنها حدود8 /0درصد برآورد می‌شود. علاوه ‌بر آن پیروان آیین جینیسم 8/0 درصد و مجموع پیروان دین زرتشتی، یهودی، بهایی و بقیه مذاهب4/0 درصد می ‌باشد.
کشور هند دارای بزرگ ‌ترین اجتماع فرقه احمدیه و مذاهب ایرانی، بهائی و زرتشتی در سراسر جهان میباشد. مسلمانان بیشتر در دهلی، بنگال غربی و نواحی شمال غربی کشور زندگی می‌کنند و در کشمیر بیشتر جمعیت را تشکیل داده‌ اند. به این ترتیب هند پس از اندونزی و پاکستان پرشمارترین جمعیت مسلمان جهان را در خود جای داده است. زرتشتیان، ازمهمترین اقلیت ‌های دینی هند میباشند.
برای معرفی کشور هند می توان گفت : واحد پول رسمی این کشور روپیه هند است که اجزاء آن پیسه (یک صدم روپیه) می‌باشد. برابری یک دلار آمریکا با پول هند بین ۴۳ تا ۴۷ روپیه در نوسان است.
کشور هند با اقتصادی بزرگ و نیروی انسانی انبوه، یکی از بهترین و مطلوبترین مقصدها برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی محسوب می‌شود. کشور هند در فناوری اطلاعات و دیگر حوزه‌ها از قبیل قطعات خودکار، مواد شیمیایی، پوشاک، داروسازی و جواهرات دارای توان بالایی است..
کشور هند همیشه یکی از منابع و استعدادها برای سرمایه‌گذاران جهانی بوده‌است. پیش‌از این سیاست های خشک مربوط به‌سرمایه‌گذاری مستقیم این کشور، مانع بزرگی برای این سرمایه گذاریها محسوب می‌شد. اما در مارس ۲۰۰۵، دولت با اصلاح و تعدیل قوانین مربوطه، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تا حد ۱۰۰٪ را در تجارت و اقتصاد مجاز اعلام کرد. در نتیجه یک سری اصلاحات اقتصادی مثبت و خوش‌بینانه که به منظور حذف نظارت دولت از اقتصاد و سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته، کشور هند را به یکی از کشورهای پیشرو در منطقه آسیا-اقیانوسیه تبدیل کرده‌است که با سرعت بالا در حال رشد و پیشروی است.
درباره سیاست کشور هند میتوان گفت که حکومت هند را بزرگترین دموکراسی جهان می‌نامند. استقلال هند (که در آن هنگام پاکستان، بنگلادش و نپال را هم دربر می‌گرفت) در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ اعلام شد. جواهر لعل نهرو که «پاندیت» به معنی «معلم» خوانده می‌شد و یکی از بزرگ‌ترین رهبران جنبش استقلال کشورهند از کنگره ملی هند بوده است که به عنوان اولین نخست‌وزیر هند انتخاب شد.
برای معرفی کشور هند می توان گفت که قانون اساسی کشور هند در سال ۱۹۴۹ به تصویب رسید و از ۲۶ ژانویه ۱۹۵۰ به اجرا درآمد که از آن هنگام تاکنون بدون تغییر اساسی با موفقیت اجرا میشود. این قانون به دولت‌های ایالتی اختیارات گسترده‌ای داده است. در نظام سیاسی کشور هند، نخست وزیر بالاترین مقام اجرایی کشور است و رئیس‌جمهور مقامی تشریفاتی میباشد که معمولاً از میان چهره‌های دارای محبوبیت گسترده در سراسر کشور انتخاب می‌شود.
حزبی که اکثریت آرا را در انتخابات به دست آورد، نخست وزیر را تعیین می‌کند و با احزاب ائتلافی هیئت دولت را تشکیل می‌دهد. رئیس جمهور از جمعبندی آراء نمایندگان مجالس مرکزی و ایالتی از میان کاندیداهای احزاب تعیین می‌گردد. کمیسیون انتخابات این کشور یک نهاد مستقل دولتی است که اختیار کامل در تشخیص شرایط برگزاری و نظارت کامل بر برگزاری انتخابات را دارد. حداقل سن قانونی رای دهندگان ۱۸ سال است.
درکشور هند قریبا 428 زبان وجود داشته است که از آن 415زبان باقی مانده است .در قانون اساسی کشور هند، زبان هندی (از شاخه زبان‌های هند و ایرانی یا زبان‌های هندواروپایی) زبان رسمی سراسر کشور اعلام شده‌است. در سال ۲۰۰۵ زبان‌هایی که به‌عنوان زبان‌های رسمی در ایالت‌های هند شناخته شد به ۲۲ زبان رسید که عبارتند از: هندی، زبان اردو، زبان آسامی، زبان اوریا، زبان بنگالی، بودو، زبان پنجابی، زبان تلگو، زبان تامیلی، زبان دوگری، زبان سانتالی، زبان سانسکریت، زبان سندی، زبان گجراتی، زبان کنکانی، زبان کشمیری، زبان کانارا، زبان مالایالم، زبان میتی، مایتیلی، مراتی و نپالی نیز به رسمیت شناخته شده‌اند.
زبان‌های سانسکریت و تامیل، زبان‌های اصلی و سنتی هند شناخته می‌شوند و در طول تاریخ طولانی این سرزمین در تغییر و تحول زبان‌های رایج در این منطقه زبان‌های فارسی و انگلیسی نقش مهمی بر عهده داشته‌اند. سالیان دراز حکومت استعماری انگلستان بر شبه قاره هند و انجام بخش عمده‌ای از امور اداری به زبان انگلیسی موجب شده این زبان، زبان دوم بسیاری از مردم هند باشد.
زبان فارسی قرن‌ها زبان رسمی دربار گورکانیان هند بود و به همین دلیل تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر زبان‌های رایج در شبه قاره هند به‌ویژه بر زبان اردو داشته‌است. لازم به ذکر است که هم‌اکنون در دانشگاه‌ها و کالج‌های هند بیش از پنجاه بخش زبان فارسی به‌ فعالیت اشتغال دارند و بیش از یکصد مدرسه و دبیرستان فعالانه به تدریس زبان فارسی می‌پردازند.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشور هند ، هزینهای زندگی در کشور هند ، ویزای تحصیلی هند و... به مقالات مربوطه ای که در همین سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه فرمایید.

 

 

تحصیل در هند


با معرفی کشور هند به این نتیجه میرسیدیم که کشور هندوستان در سال های اخیر شاهد حضور دانشجویان آسیایی و حتی اروپایی برای تحصیل بوده است.  کشور هند به دلیل جمعیت بالای آن و نیرونی انسانی زیاد و اقتصاد روبه رشد  و پیشرفت و افزایش تعداد دانشگاه های با سطح استانداردهای بین المللی، مقصد بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا جهت تحصیل بوده است. هم چنین ویژگی هایی چون پایین بودن قیمت خدمات و پایین بودن هزینه زندگی در مقایسه با برخی کشورهای دیگر از جمله جذابیت های تحصیل در هند می باشد. مدارک تحصیلی که از دانشگاه های هند اخذ می شود مورد تأیید وزارت علوم ایران می باشد و هرچند قابل مقایسه با مدارک دانشگاه های اروپایی و امریکا نمی باشد اما در اکثر نقاط دنیا مدارک دانشگاه های هند مورد تأیید می باشند. ورود و تحصیل در دانشگا های هند در هرکدام از مقاطع تحصیلی نیازی به مدرک زبان ندارد و امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان وجود دارد. هم چنین تحصیل درهند از برخی کشورهای آسیایی هم چون مالزی و فیلیپین کم تر می باشد.
به طور کلی مزایای تحصیل در هند را می توانیم موارد زیر بدانیم:
1)    عدم نیاز به مدرک زبان برای تحصیل
2)    مراکز آموزشی معتبرو دانشگاه های دارای استانداردهای بین المللی
3)    شهریه های تحصیلی پایین
4)    تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه های هند
5)    تنوع در انتخاب رشته
6)    هزینه  پایین زندگی در هند
7)    امکان یادگیری زبان در 6 ماه آموزش زبان به صورت رایگان
8)    گوناگونی ادیان و فرهنگ ها و سنن در هند و تجربه زندگی جذاب در هند
مقاطع تحصیلی در هند:
تحصیل قبل از دانشگاه در هند:
امکان تحصیل در دوره ابتدایی و یا قبل از پیش دانشگاهی در مدارس و کلاس های زبان وجود دارد. مدارکی که از تحصیل در کلاس های زبان و یا مدارس خارجی اخذ می گردد  مورد تأیید همه نقاط دنیا می باشد. این مدارس در شهرهای مختلف هند از جمله شهر بنگلور وجود دارد.هم چنین مدارس خارجی مورد تأیید کمبریج انگلیس می باشد و از این منظر هم تحصیل در این مدارس می تواند گامی جهت ورود به تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا  باشد.

تحصیل درمقطع فوق لیسانس در هند:
دوره کارشناسی در هند 3 ساله می باشد و کلاس های این مقطع از روز شنبه تا دوشنبه به صورت تمام وقت برگزار می گردد. امکان تحصیلی به صورت فشرده تر (3 سال) و هزینه پایین تحصیل از ویژگی ها و مزیت های تحصیل در دوره کارشناسی در هند می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در دوره کارشناسی در هند بایستی دارای مدرک پیش دانشگاهی و ترجیحاً معدل بالای13 باشند. در ضمن امکان گدراندن دوره های زبان قبل از تحصیل دردانشگاه وجود  دارد. زمان شروع کلاس ها از ماه سپتامبر و ماه ژانویه می باشد.

 تحصیل در دوره  کارشناسی ارشد در هند:
تحصیل در دوره فوق لیسانس در هند دو ساله  و به زبان انگلیسی میباشد ، ترجیحاٌ معدل لیسانس افرد باید بالای 14 باشد. افراد برای تحصیل دوره کارشناسی ارشد درهند باید دارای مدرک آیلتس 5 باشند و یا اینکه در دوره های آمادگی دانشگاه شرکت نمایند.

تحصیل در دوره دکترا درهند:
دوره دکترا در هند 3 ساله می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در این مقطع باید دارای مدرک فوق لیسانس (ترجیحاً معدل بالای 15 ) و آیالتس 6 باشند. طول دوره دکترا در هند 3 تا 4 سال میباشد. مهم ترین موضوع برای تحصیل در دوره دکترا هند پیدا کردن استا راهنما می باشد. اخذ ویزا برای مقطع دکترا در هند گاهی تا یک سال هم طول می کشد.

تحصیل دندانپزشکی در هند:
طول دوره دندانپزشکی در هند 5 سال می باشد و هزینه آن برای کل دوره 35 هزار تا 42 هزاردلار می باشد.
این دوره به صورت 4 سال تئوری و یک سال عملی می باشد
مدرک دندان پزشکی اخذ شده در هند در ایران نیز مورد تأیید می باشد اما به این صورت که پس از ورود به ایران فرد بایستی یک دوره تکمیلی را بگذراند چرا که دوره دندانپزشکی در هند 5 سال می باشد و داری یک یا دو سال کسری نسبت به طول این دوره در ایران میباشد. مدرک دندانپزشکی هند از مدرک کشورهایی مثل مجارستان که داری مدرک مشروط می باشد بسیار بهتر می باشد. تحصیل پزشکی در شهرهایی مثل بنگلورو منگلور بسیار مناسب می باشد چرا که این دوشهر بهترین و تمیز ترین شهرهای هند و اروپایی نشین آن می باشد.

هزینه های تحصیل در هند:
هزینه تحصیل در هند در مقطع کارشناسی بین 600 تا 800 دلار به صورت سالانه برای رشته های علوم انسانی و 1000 تا 2500 دلار برای رشته های علوم مهندسی و مدیریت به صورت سالانه می باشد.
هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد 1000 تا 1500 دلار برای رشته های انسانی و 2000 تا 4000 دلار به صورت سالانه برای رشته های علوم مهندسی و مدیریت می باشد.
هزینه تحصیل در دوره دکترا برای رشته های علوم انسانی سالانه 3000 تا 4000 دلار و 5000 تا 6000 دلار برای رشته های علوم مهندسی و مدیریت می باشد.
هینه تحصیل در رشته پزشکی در هند برای دوره 5 سال حدود 120 هزار دلار می باشد.
هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در شهر بنگلوربرای کل دوره تحصیلی حدود 45 تا 50 هزار دلار می باشد.
هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در شهر منگلوربرای کل دوره تحصیلی حدود 34 تا 45 هزار دلار می باشد.
برای اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه بین المللی راد در تماس باشید.

 

هزینه های زندگی و تحصیل در هند


مهاجرت تحصیلی به هند نیازمند کسب آگاهی از هرینه ها و مخارج در این کشور می باشد. در این مقاله هزینه های زندگی و تحصیل در هند مورد بررسی قرار گرفته است.
با توجه به گستردگی جغرافیایی ، ارائه یک استاندارد واحد برای هزینه های زندگی و شهریه تحصیلی در هند دشوار می باشد.
ولی به طور متوسط می توان گفت که هزینه زندگی در شهرهای کوچک به صورت ماهانه شامل هزینه های مسکن وخورد و خوراک و رفت و آمد 350 تا 700 دلار برای یک نفر و 400 دلار برای یک خانواده 4 نفره می باشد. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ حدود 450 تا 850 دلاربرای یک نفر و 900 دلار برای یک خانواده 4 نفره می باشد. البته همواره باید این نکته را در نظر داشت که هزینه های ماهیانه زندگی افراد بستگی به سلیقه و سبک زندگی افراد متفاوت است.
هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در هند:
هزینه دورهای زبان انگلیسی :هزینه ی دوه های زبان انگلیسی 5 تا 9 ماهه 400 تا 1500 دلار می باشد.
هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد: هزینه تحصیل برای رشته های علوم انسانی حدود 300 تا 800 دلار به صورت سالانه و در رشته های علوم تجربی 500 تا 2000 دلار به صورت سالانه می باشد.
 تحصیل در رشته های فنی و مهندسی 2500 تا 6000 دلارو هم چنین هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بین 12000 تا 30000 دلار می باشد. هزینه تحصیل در رشته های هنر نیز بین 2000 تا 4500 دلار در سال می باشد.
تحصیل در دوره دکترا در دانشگاه های هند معمولاً رایگان است اما برخی از دانشگاه ها شهریه های حدود 2000 دلار در سال دریافت می کنند.
هزینه اجاره مسکن یک خوابه (یک آپارتمان یک خوابه) در هند حدود 5000 روپیه می باشد.