ویزای سرمایه گذاری


امروزه بسیاری از مردم یکی از روشهای مهاجرت و اخذ اقامت دائم و تابعیت به آمریکا ، کانادا، استرالیا و همچنین کشورهای اروپایی را روش سرمایه گذاری میدانند و قصد دارند با ویزای سرمایه گذاری به کشور مطبوع خود مهاجرت نمایند . ابتدا باید بدانیم که منظور از سرمایه گذاری چیست و ویزای سرمایه گذاری در چه شرایطی به افراد داده میشود.

maxresdefault (2) موسسه بین المللی راد
سرمایه‌گذاری که معادل این کلمه به انگلیسی(investment) میباشد به معنی قراردادن پول در کاری یا فرصت شغلی یا ملکی .... با انتظار سود از آن است. به طور دقیق تر سرمایه‌گذاری تعهد پول یا سرمایه برای خرید مالی وسایل یا دارائی‌های دیگر، به منظورمنفعت برگشتهای سودمند ومفید در قالب بهره، سودسهام و یا ارزش افزوده آن دارایی میباشد. یک سرمایه‌گذاری شامل انتخاب توسط یک شخص یا یک سازمان مثل پانسیون سرمایه حقوق بازنشستگی، بعد ازتجزیه وتحلیل یا اندیشه برای گذاشتن یا قرض دادن پول در یک چرخه، وسیله یا دارائی مثل مال، کالا، ذخیره، اوراق قرضه، مشتقات مالی است حال اگر درسرمایه‌گذاری کاملاً تحلیلها انجام نشده باشد میتواند ریسک آن زیاد باشد. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی با نماد اختصاری FDI عبارت است از سرمایه‌گذاری یک شرکت یا شخص حقیق در کشوری دیگر جهت تجارت یا تولید.
این در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان برای رونق بخشیدن به اقتصاد خود از افراد خارجی که دارای تمکن مالی خوبی هستند استفاده میکنند . بدین صورت که با سیاستهای تشویقی خود که به افراد خارجی تعلق میگیرد در واقع آنان را علاقه مند به هزینه کردن و استفاده کردن پول خود در کشور مطبوعشان هستند. حال میتواند این روشهای تشویقی که به اشخاص و سرمایه گذاران تعلق میگیرد اعطا ویزا و اعطا اقامت دائم و تابعیت آن کشور باشد. به عنوان مثال کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا با سرمایه گذاری افراد به آنان ابتدا ویزاهای چند ساله را میدهد و پس از این که در کشور مطبوعشان سرمایه گذاری انجام شد و این سرمایه گذاری سودآور بود به شخص و به همراهان شخص که شامل همسر و فرزندان زیر 21 ساله آنان میباشد ویزا و اقامت دائم داده میشود .
به غیر از انگلستان و آمریکا کشورهایی دیگر مانند کانادا ، استرالیا ، یونان ، ایتالیا، فرانسه ، سوئد، اسلواکی ، مجارستان، .... نیز برنامه سرمایه گذاری را در برنامه خود دارند.
به اجازه ای که به فرد داده میشود تا برای سرمایه گذاری به یک کشور وارد شود ویزای سرمایه گذاری گفته میشود.
ویزای سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی والبته در کشورهای حوزه شینگن این خصوصیت را دارد که فرد میتواند در تمام کشورهای حوزه شینگن رفت و آمد داشته باشد .
در ایران نیز مجموعه قوانین و مقررات ناظر بر سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلامی ایران شامل قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاریهای خارجی و آئین نامه اجرائی آن و نیز قوانین ناظر بر راه اندازی و اداره فعالیتهای اقتصادی درکشور می باشد. در حالیکه به سرمایه گذاران بالقوه توصیه    می شود تا نسبت به قوانینی که مستقیما“ به منافع آنان مربوط می گردد آگاهی کامل داشته باشند آشنایی با قوانین معینی نظیر قوانین مربوط به تشکیل و اداره شرکتها (قانون تجارت ) ثبت شرکت، شعب و نمایندگیهای خارجی، مقررات صادرات و واردات، مالیات، حمایت از مالکیت معنوی و صنعتی، مقررات مربوط به اتباع خارجی (ورود، اقامت و پروانه کار )، بانکداری و بیمه،  مقررات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که برای انجام امور روزمره شرکت ضروری است، نیز مورد تائید قرار   می گیرد.
به طور کلی باید گفت که وقتی شخصی به یک کشور خارجی با ویزای سرمایه گذاری مهاجرت میکند در آن کشور باید کسب و کار یا بیزینسی را راه اندازی نماید و بر طبق قانون آن کشور افرادی را نیز که اتباع آن کشور میباشند را استخدام کند که البته تعداد افراد به قوانین مربوط به سرمایه گذاری آن کشور مرتبط میشود . در واقع ویزایی که به فرد داده میشود در ازای ایجاد اشتغال و ایجاد سود برای خود و برای آن کشور میباشد.
حال بر اساس قوانین هر کشوری میزان سرمایه ای که شخص باید برای سرمایه گذاری به آن کشور انتقال دهد متفاوت میباشد مثلا برای کشور آمریکا بین 500 هزار دلار تا 1 میلیون دلار میباشد و یا برای کشور انگلستان بین 200 هزار پوند تا 1 میلیون پوند میباشد .
برای اطلاع بیشتر در مورد سرمایه گذاری در هر کشور و قوانین کشورهای مختلف میتوانید به مطالبی که در سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه بفرمایید و یا با مشاورین ما در این زمینه تماس بگیرید.