معرفی فرانسه

تحصیل در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

معرفی دانشگاه های برتر فرانسه

کار در فرانسه و اخذ ویزای کاری فرانسه

سرمایه گذاری در فرانسه و اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج

 


 

معرفی  فرانسه


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشورفرانسه و کسب تابعیت کشور فرانسه را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور فرانسه را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با   مسائل مختلف کشور فرانسه هستند که در این مقاله تا حدودی قصد معرفی کشور فرانسه را داریم .
کشور فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری است واقع در اروپای غربی. فرانسه بزرگ‌ ترین کشور اروپای غربی (یک سوم وسعت ایران) و بعد از اکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است. کشورفرانسه با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد. بریتانیا نیز از طریق تونل کانال مانش با فرانسه مرتبط است. مساحت کشور فرانسه برابر با ۵۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع است (نزدیک یک پنجم مساحت اتحادیه اروپا) و منطقه دریایی وسیعی را در اختیار دارد (منطقه اقتصادی که در ۱۱ میلیون متر مربع گسترده شده است). سطح فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است.
وضعیت جغرافیایی فرانسه یکی از متنوع‌ترین وضعیت‌ها در اروپا است: دشتها، کوهستانهای قدیمی، سلسله جبال کوههای مرتفع، جلگه ها، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه‌ای در این کشور وجود دارند.دشتها دو سوم مساحت کل فرانسه را تشکیل می‌دهند.رشته کوههای اصلی: آلپ (که قله آن مون بلان مرتفع ترین قله اروپای غربی است و ۴۸۰۷ متر ارتفاع دارد)، پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ.ساحل‌های مرزی فرانسه را به چهار دریا متصل می‌کنند: دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه. فرانسه دارای ۵۵۰۰ کیلومتر ساحل مرزی است.
کشورفرانسه همچنین جزیره ی کوچک کورسیکارا را نیز از آن خود دارد. شهر پاریس پایتخت فرانسه است و مکان های تاریخی و جالب توجه فراوانی را به گردشگران عرضه می کند.
کشور فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است این کشور همچنین عضو گروه جی ۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است. فرانسه یک کشور دارای سلاح هسته‌ای است.
کشور فرانسه از آب و هوایی معتدل و چهار فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوتند:
برتانی و نورماندی: آب و هوای اقیانوسی مرطوب (زمستان ملایم ۷ درجه و تابستان خنک ۱۶ درجه)
اکیتن: آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه‌ای (زمستان ۵ درجه و تابستان ۲۲ درجه با بارانهای فراوان در بهار)
شرق و شمال غرب: آب و هوای نیمه قاره یی زمستان سرد و برفی: (۱ درجه و تابستان گرم و توفانی: ۲۰ درجه)
جنوب: آب و هوای مدیترانه ایی (زمستان ملایم ۶ درجه و تابستان گرم: ۲۰درجه)
جمعیت فرانسه طبق برآوردهای رسمی این کشور در سال 2007 برابر 63 میلیون نفر، تراکم جمعیت 113 نفر در هر کیلومتر مربع، متوسط عمر 80.59 سال، رشد سالانه جمعیت 0.58 و میزان مهاجرت 1.52 مهاجر در هزار بوده است.
در باره تاریخ کشور فرانسه میتوان گفت که نیاکان فرانسوی‌‌ها گول‌ها بودند و تبار سلتی داشتند. اینان تا زمان ژولیوس سزار فرمانروای توانای روم فرانروایی بومی خود را داشتند تا سرانجام به دست سزار سرنگون شدند و کشورشان بخشی از امپراتوری روم شد.
قدرت گیری مجدد پادشاهان در سده دهم صورت گرفت و رونق اقتصادی و پیشرفت علمی و فرهنگی از سده سیزدهم به بعد ایجاد شد. انقلاب کبیر فرانسه به سال ۱۷۸۹، عصر نوینی در تاریخ فرانسه و جهان آغاز نمود.
فرانسه مرحله گذار از یک اقتصاد مدرن و مرفه همراه با مالکیت و مداخله عمیق دولت به یک اقتصاد مبتنی بر مکانیزم بازار منتقل می‌ شود.
از جمله مهم ‌ترین صنایع کشور فرانسه می‌ توان به صنایع فلز کاری، ماشین ‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد خوراکی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی ‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و نظامی اشاره نمود. گندم، جو، سیب ‌زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می ‌دهند. منابع طبیعی هم زغال سنگ، آهن، بوکسیت، روی، پتاس، الوار، ماهی می باشند.
کشور فرانسه با درآمدی برابر ۱۸۰ میلیارد فرانک در صنعت توریسم، دومین کشور پردرآمد صنعت جهانگردی بعد از آمریکاست.
هر ساله ۱۲ میلیون نفر فقط برای بازدید از موزه و کاخ لوور، موزه اورسی و کاخ ورسای به پاریس می‌‌آیند در حدود ۳۹۰۰ موزه، دهها میلیون نفر را در سال به خود جذب می‌کند. ۵ /۶ میلیون نفر سالانه از برج ایفل دیدن می‌کنند.
فرانسه تمدن و تاریخی بسیار طولانی و غن دارد که شامل تعداد زیادی از شاهان و ملکه ها می شود که در زمان انقلاب فرانسه سرنگون شدند. توریست هایی که به فرانسه سفر می کنند از دیدن اماکن تاریخی فراوان لذت خواهند برد. برخی از آنان عبارتند از قصر ورسای که یکی از معروفترین قصرهای جهان است؛ قلعه ی فانتین بلوو که شکارگاهی سلطنتی و محبوب بوده است؛ ساختمان رامبویلی که در قرن 19 توسط اشراف زادگان استفاده می شده؛ کلیسای نوتردام که معروفترین کلیسای جهان است و در قرن 12 میلادی ساخته شده؛ کلیسای چارتر که بدلیل داشتن شیشه های دودی اش معروف است و هتل اینوالیدز (Invalides) که بنایی عظیم به سبک فرانسوی است و گنبدهای زیادی دارد که تحت فرمان و نظارت شاه لوئی چهاردهم (شاه خورشید) ساخته شد.
کشور فرانسه دیدنیهای مدرن بسیاری را نیز در خود جای داده همانند: برج ایفل که از شگفت انگیزترین و دیدنی ترین سازه های بشر است و در اصل برای نمایشگاه بین المللی 1889 ساخته شد؛ هتل های دیزنی لند پاریس که بسیار مورد توجه خانواده ها بوده اند و تفرجگاه های متنوعی دارند؛ باغات آبی مونیت واقع در ژیورنی و پارک آستریکس که موزه ای جالب توجه و شهربازی بزرگی دارد. از دیگر مکان های قابل توجه می توان به آیرس، بیاریتز، کن، شامونیکس، دهکده ی لوور، دوردوگ، تولوس، مارسی و سنت تروپز در ساحل فرانسه اشاره نمود.
مردم فرانسه از نظر مذهب کاتولیک هستند. در حدود 85 درصد مردم این کشور کاتولیک بوده و بقیه با 5 تا 10 درصد مسلمان و پروتستان ها در حدود 2 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. جمعیت یهودی این کشور 1 درصد و مذاهب دیگر 4 درصد را تشکیل می دهند.
زبان فرانسه که از تغییر شکل تدریجی زبان لاتین در" گل "بوجود آمده است از قرن سیزدهم میلادی اهمیت پیدا کرد و در سال 1800 به اوج عظمت خود رسید. فتوحات معنوی و ارضی انقلاب کبیر فرانسه به رواج زبان این کشور به نحو قابل ملاحضه ای کمک کرد. زبان فرانسه در این دوران زبان مکاتبات بسیاری از کشورهای اروپایی بود. در آغاز جنگ جهانی اول فرانسه به عنوان زبان دیپلماتیک و انگلیسی به عنوان زبان بازرگانی شناخته می شد. در حال حاضر زبان فرانسه در میان 55 کشور عضو سازمان بین المللی فرانسه زبانان جهان گسترده است. فرانسه زبان رسمی در سوئیس، بلژیک، کانادا، لوکزامبورگ و هائیتی و زبان مشترک فرهنگی در 23 کشور آفریقایی و 3 کشور در جنوب شرقی آسیاست. زبان فرانسه در انگلستان و بعضی از ایالات آمریکا به عنوان زبان اول خارجی در مدارس آموخته می شود و در اکثر کشورهای جهان این زبان پس از انگلیسی مقام دوم را داراست. در حال حاضر زبان اول خارجی در کشورهای آلبانی، بلغارستان، اسپانیا، ایتالیا، هلند، پرتغال، رومانی و یوگسلاوی می باشد. همچنین زبان فرانسه هم تراز با زبان انگلیسی در کشورهای آمریکای لاتین و در کشورهای چک و اسلواکی،لهستان و کشورهای اسکاندیناوی بعد از زبان انگلیسی یا آلمانی قرار دارد. مجموع فرانسه زبانان به 175 میلیون نفر بالغ می شود که در سطح پنج قاره پراکنده اند.
در نظام آموزش عالی فرانسه مطابق قانون مصوب ۲۶ ژانویه  ۱۹۸۴ ، از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ، تحت عنوان مراکز عمومی آموزشی با ویژگی های علمی ، فرهنگی و حرفه ای یاد می شود . به طور کلی در فرانسه ۸۴ دانشگاه و ۲۳۲ کالج در سراسر کشور فرانسه فعالیت میکنند. سیستم آموزشی در کشور فرانسه رایگان میباشد.
از مهمترین دانشگاههای کشور فرانسه میتوان به مجموعه دانشگاههای پاریس(دانشگاه سوربن) ودانشگاه پیر ودانشگاه لیل اشاره نمود.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشورفرانسه ، هزینهای زندگی در کشور فرانسه ، ویزای تحصیلی فرانسه ، ویزای کاری و... به مقالات مربوطه ای که در سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه فرمایید

 

.

 

تحصیل در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه


افراد بسیاری قصد تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا را دارند .تحصیل رایگان در کشور فرانسه و همچنین کیفیت مطلوب دانشگاه های فرانسه باعث علافه مندی دانشجویان برای ادامه تحصیل و اخذ ویزای دانشجویی و مهاجرت به فرانسه میشود .
کشور فرانسه از جمله کشورهایی است که تحصیل در آن رایگان است و از سوی دیگر زبان این کشور زبانی است که نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان با آن تکلم می کنند. تسلط و آشنایی به زبان فرانسه دسترسی به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را امکان پذیر می کند.فرانسه سالیانه بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را در مراکز آموزشی تحت نظر دارد. از جمله عللی که سبب عالی بودن مدارک فرانسوی می گردد، شبکه به هم پیوسته مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی با اعتبار و شهرت جهانی این کشور می باشد به همین دلایل هم کشورفرانسه با بيش از 170000 دانشجوي غيرفرانسوي و بيش از 3000 موسسه آموزشي رايگان يكي از اولين انتخاب‌هاي دانشجويان خارجي می باشد. . بنا بر آمار بعد از آمریکا و انگلستان، اتریش و سوئد و نروژ فرانسه بزرگترین میزبان دانشجو های خارجی در تمام جهان است.


از جمله دلایلی که خیل عظیم دانشجویان جهان را راهی کشور فرانسه می کند می توان به موارد زیر اشار نمود:
1.    تحصیل در این کشور رایگان می باشد چرا که دولت فرانسه به طور میانگین بابت هر دانشجو مبلغ 10000 تا 15000 یورو سوبسید در نظر می گیرد
2.    سیستم آموزشی معتبر در دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور.
3.    امکان بهره بردن از مزایای دانشجویی همچون خوابگاه دانشجویی، ویزای بلندمدت،  بیمه و کمک هزینه مسکن.
4.    ، پرداخت بخش قابل توجهی از اجاره منزل دانشجو یان توسط سازمان CAF و تخفیف ها و تسهیلات در زمینه خوراک و حمل و نقل دانشجویان.
5.    امکان همراهی همسر و فرزند درهنگام تحصیل در فرانسه
6.    امکان اخذ تابعیت کشورفرانسه بعد از6 سال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا
7.    امکان سفر به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا (به جز انگلیس) به دلیل دارا بودن ویزای شینگن
8.    امکان اشتغال ۲۰ ساعت در هفته در هنگام تحصیل
9.    امکان جستجو ی  کارپس از پایان تحصیلات
مورادی که ذکر گردید نشان دهنده ی شرایط عالی این کشور برای اخذ پذیرش تحصیلی و اقامت در این کشور، کیفییت بالای آموزشی و مزایای مختلف در هنگام تحصیل می باشد که فرانسه را جزو اولین گزینه ها ی دانشجویان کشورمان جهت تحصیل در خارج از کشور قرار می دهد.
برای اطلاع یافتن از جزئیات بیشتر و شرایط تحصیل در کشوردانشگاه های فرانسه ابتدا دوره ههای تحصیلی در این کشور را مرور می نماییم.

مقاطع تحصیلی در فرانسه
تحصیل قبل از دانشگاه:
آموزش  و تحصیل در فرانسه اجباری است وتا ۱۶ سالگی رایگان می باشد.کودکان از ۵ سالگی وارد دوره ی آمادگی می شوند که مدت این دوره ۱ سال بوده  پس از آن دوره ابتدایی شروع می گردد که 5 ساله می باشد بعد از اتمام دوره ابتدایی تمام دانش آموزان به یک دوره ی ۴ ساله اجباری وارد می گردند و بعد از آن دوره ی تحصیلی دبیرستان آغاز می شود که مدت آن ۳ سال می باشد. به طور کلی نظام آموزشی کشور فرانسه به گونه ای است که برای اخذ مدرک دیپلم دانش آموزان  در مجموع ۱۲ سال تحصیل می کنند.

تحصیل در دوره ی کارشناسی:
دوره ی کارشناسی در این کشور 3 ساله و به زبان فرانسوی می باشد. این دوره شامل L1,L2 ,L3 می باشد. نظام آموزشی فرانسه سالانه می باشد و دانشجویان در هر سال تعداد خاصی از واحدهای درسی را می گذرانند. معمولاً امکان تحصیل در این دوره برای متقضیان ایرانی وجود ندارد و دانشجویان بایستی جهت تحصیل در این مقطع کشورهای دیگری را برای تحصیل انتخاب نمایند.

 تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد:
 دوره فوق لیسانس در کشور فرانسه بین 1 تا دو سال می باشد و۱۲۰ شامل واحد درسی است دردوره فوق لیسانس دانشجو می تواند یکی از دو شاخه اصلی فوق لیسانس را انتخاب نماید:
1.    Master1 دوره ای که شامل درس و پژوهش است به همراه پایان نامه.
2.    Master2 دوره ای که شامل درس و کار حرفه ای به علاوه پایان نامه می باشد.

تحصیل در دوره دکترا :
       این دوره ۳ تا ۴ ساله کشور فرانسه همراه با پایان نامه می باشد. تحصیل در دوره دکتری به خصوص در دانشگاه های برتر فرانسه بسیار رقابتی میباشد و برای پذیرش دوره دکتری از دانشگاه های برتر فرانسه میبایستی افراد دارای رزومه قوی باشند.

شرایط تحصیل در فرانسه:
الف) متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه باید به زبان فرانسه تسلط داشته باشند و امتحان TCFیا DELF را گذرانده باشند. امتحان  TCF، 2سال  اعتبار داشته و بعد از این مدت اعتبار آن تمام می شود اما امتحان DELF، اعتبار آن پایان نخواهد یافت و درنتیجه حداقل مدرکی که شما به آن احتیاج خواهید داشت مدرک B1 می باشد اما این مدرک نیز به تنهایی برای تحصیل در دانشگاه کافی نمی باشد.
امتحانات مربوط به مدارک زبان فرانسوی در بخش فرهنگی سفارت فرانسه در روز و تاریخ مشخصی که خود سفارت اعلام می نماید ،برگزار می شود.
ب) نکته دیگری که بیان آن لازم می باشد این است که کشور فرانسه برای مقطع کارشناسی به سختی ویزا می دهد به این دلیل بهتر است متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی آنها دیپلم می باشد کشور دیگری را برای ادامه تحصیل  در این مقطع انتخاب کنند.
تحصیل در فرانسه شامل مقاطع فوق لیسانس و دکترا می باشد .  فوق لیسانس در این کشور شامل دوره های یک ساله ( معادل فوق لیسانس ایران ) و دوره های 2 ساله ( 1 سال فوق لیسانس و 1 سال پیش دکترا ) می باشد که پس از گذراندن آن می توانند وارد مقطع دکترا شوند و اکنون طول دوره دکترا در این کشور 3 سال می باشد که بیشتر شامل  امور تحقیقاتی است..
نکته ی مهم در خصوص هزینه های تحصیل در فرانسه:
با توجه یه این که تحصیل درفرانسه رایگان می باشد هزینه لازم در این کشور شامل هزینه های به غیر از تحصیلی می باشد و همانطور که ذکر گردید دولت فرانسه جهت تأمین هزینه های زندگی در طول دوره ی تحصیل  هم اجاز هی کار (10 ساعت در هفته برای دانشجویان مقطع کارشناسی و 20 ساعت در هفته برای دانشجویان مقطع ارشد و دکترا)را داده است. آن ها می توانند بابت هر ساعت کار حدود ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کنند و قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در فرانسه حدود ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. مطلب مهم این که هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارد بایستی قبل از رفتن به فرانسه وجهت رفتن به سفارت، نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی ارائه دهد که مبلغ آن معادل هزینه ی  یک سال زندگی در فرانسه می باشد. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور فرانسه مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان فرانسوی مسلط باشند و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را بیابند و در نتیجه بعد از یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.
در صورتیکه در مورد تحصیل در فرانسه نیاز به مشاوره بیشتر داشتید میتوانید با همکاران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره ها و راهنماییهای آنان استفاده نمایید

 

.

 

معرفی دانشگاه های فرانسه


دانشجویان بسیاری مایل هستند برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام نمایند ، به خصوص در رشته های خاصی مانند رشته های علوم اجتماعی و رشته های مربوط به حقوق دانشگاه های کشور فرانسه سرآمد میباشند . در این نوشتار سعی شده است هر چند مختصر تعدادی از دانشگاه های فرانسه را معرفی نماییم .
نکته ای که قبل از معرفی دانشگاه های فرانسه باید گفت این است که دانشگاه های پاریس مجموعه ای از دانشگاه ها است که اصطلاحا سوربن (La Sorbonne ) خوانده میشود و این دانشگاه نام خود را از دانشمند قرن ۱۳ رابرت دسوربن مؤسس کالج سوربن گرفته است. همه دانشکده‌های این دانشگاه قبلاً به صورت یک مجموعه در مرکز پاریس بوده اما امروز این دانشگاه به چند دانشگاه مختلف تقسیم شده‌است. بخش مهمی از آموزش عالی فرانسه در زمینه‌های حقوق ، ادبیات زبان‌شناسی علوم اجتماعی و فلسفه در دانشگاه‌های سوربن قدیم و سوربن جدید است. مجموعه دانشگاه های پاریس هم اکنون دارای 13 شعبه میباشند.


دانشگاه پاریس تک (ParisTech ) 

paristech موسسه بین المللی راد
پاریس تک یا انیستیتوی علم و فناوری پاریس فرانسه دانشگاه تازه تاسیس میباشد که در سال 2007 تاسیس شده است . این دانشگاه دارای پردیسهای بسیاری در سراسر فرانسه میباشد که میتوان به پردیس هایی که درشهرهای پاریس ، نانسی ، مون پلیه و کلرمون اشاره کرد. این دانشگاه در سال 2015 بالغ بر 20000 دانشجو داشته است که در رشته های متنوعی تحصیل میکنند. رشته های دانشگاه پاریس تک اغلب رشته های مهندسی را شامل میشود که در 11 دانشکده مهندسی این دانشگاه ارائه میشود و علاوه بر آن در مدرسه تجارت دانشگاه پاریس تک ، رشته های مربوط به کسب و کار ارائه میشود.


دانشگاه پانتئون آسا (Pantheon-Assas University )

Pantheon-Assas University  موسسه بین المللی راد
دانشگاه پانتئون آسا که به آن دانشگاه دوم پاریس هم گفته میشود . عمده دانشجویان این واحد، دانشجوی رشته حقوق هستند؛ اما علاوه بر حقوق رشته‌های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، مدیریت، علوم اجتماعی و علوم سیاسی نیز در این واحد دانشگاهی آموزش داده می‌شود. واحد مرکزی این دانشگاه در محله لاتین پاریس قرار دارد. در این دانشگاه پذیرش دوره های دکتری در رشته حقوق بسیار رقابتی میباشد .


دانشگاه پیر و ماری کوری (Pierre-and-Marie-Curie University )


دانشگاه پیر و ماری کوری ( UPMC ) هم جزو مجموعه دانشگاه های فرانسه هستند قدمت این دانشگاه به سال 1109 میلادی برمیگردد. این دانشگاه در گذشته دانشکده علوم دانشگاه سوربن بود که اکنون عضو مجموعه دانشگاه های پاریس میباشد و به آن اصطلاحا پاریس 6 گفته میشود . دانشگاه پیر و ماری کوری ( UPMC )، بزرگترین دانشگاه در فرانسه است که هم شامل پزشکی و هم شامل علوم مختلف می باشد. که دانشکده علوم پزشکی دانشگاه پیر و ماری کوری  ( UPMC ) شامل دو بیمارستان  Pitié - Salpetriere  و   Saint – Antoine می باشد . از نکات حائز اهمیت در این دانشگاه این است که دانشگاه پیر و ماری کوری دارای 125 آزمایشگاه میباشد که با مرکز پژوهشهای علمی فرانسه در ارتباط میباشد .


دانشگاه لیل (University of Lille Nord de France )

Lilli موسسه بین المللی راد
دانشگاه لیل فرانسه در سال 1562 میلادی در شهر لیل فرانسه تاسیس شده است . نام کامل آن دانشگاه لیل – شهرستان نورد فرانسه میباشد. شهر لیل در شمال فرانسه و مطقه مرزی فرانسه و بلژیک میباشد. این دانشگاه در واقع از چند بخش تشکیل شده است که هر کدام طیف خاصی از رشته ها را ارائه میدهند به عنوان مثال دانشگاه لیل 1 در واقع دانشگاه علوم میباشد و رشته های علوم طبیعی و پایه را ارائه میکند . و دانشگاه مرکزی لیل رشته های فنی و مهندسی را ارائه مینماید. البته نام دانشگاه مرکزی لیل در ابتدا دانشگاه هنرهای صنعتی و معدن‌شناسی بود که بعدا به دانشگاه های شهرستان نورد پیوست و نامش تغییر پیدا کرد.

برای مشاوره بیشتر در مورد تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از راهنماییهای آنها استفاده نمایید

 

.

 

کار در فرانسه و اخذ ویزای کاری فرانسه


همانطور که می دانید راه های مختلفی چون اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، ، اخذ  تابعیت فرانسه از طریق تولد، ویزا از طریق سرمایه گذاری در فرانسه و... برای مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت دائم فرانسه و تابعیت کشور فرانسه وجود دارد .
کشور فرانسه  از اعضای اتحادیه اروپا و گروه G8 و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو میباشد، فرانسه وسیع ترین کشور اروپای غربی است.و نیز عضو حوزه شینگن میباشد . همانطور که می دانیم فرانسه از جمله کشورهایی می باشد که تحصیل در آن رایگان است. فرانسه با داشتن 84 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دارای تحصیلات رایگان می باشد
کار در فرانسه:
به طور کلی کشور فرانسه به متقاضیان کار دراین کشور ویزا نمی دهد چرا که فرانسه احتیاج به نیروی کار مهاجر خارجی ندارد. فقط زمانی که افراد از طریق ویزای تحصیلی وارد فرانسه میگردند می توانند از حق کار پاره وقت خود در حین تحصیل استفاده نمایند و به صورت پاره وقت یا حتی تمام وقت مشغول به کار باشند چرا که حق کار در ویزای تحصیلی افراد به صورت قانونی وجود دارد. پس کشور فرانسه به افراد به صورت مستقل ویزای کار نمی دهد مگر این که افراد همزمان با کار در فرانسه در دانشگاه های فرانسه نیز مشغول به تحصیل باشند.
هر دانشجوی خارجی  فرانسه  بعد از ثبت نام در یک مؤسسه ی آموزشی که عضویت در نظام تأمین اجتماعی دانشجویی را برای او امکان پذیر می سازد از اجازه کار در حین تحصیل برخوردار می گردد.بنابراین همانند سایر کشورهای اروپایی افراد با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد از حق کار 20 ساعت در هفته و در مقطع دکترا از حق کار 30 ساعت در هفته برخوردار می باشند. حقوق حاصل از کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه به ازای هر ساعت 20 یورو و بالاتر می باشد. حق کار شامل تمام دانشجویان خارجی فرانسه می گردد حتی برای کسانی که برای اولین بار و سال اول تحصیلی به فرانسه رفته باشند. البته فقط دانشجویان اتحادیه ارپا می توانند پس از اتمام تحصیلاتشان در فرانسه آزادانه کار کنند.


 درسه صورت دانشجیان فرانسه(غیر از اتحادیه اروپا) می توانند پس از اتمام تحصیلات به کار مشغول شوند:

دانشجویان خارجی با مدرکی معادل کارشناسی ارشد(حداقل):
هنگام دریافت مدرک کارشناسی ارشد و با پایان اجازه اقامت دانشجویی  می توانند اجازه اقامت 6 ماهه غیر قابل تمدید را درخواست دهند. در صورتی که فرد بتواند در این مدت قرارداد استخدامی در ارتباط با رشته ی تحصیلی خود با درآمدی حداقل یک و نیم برابر SMIC منعقد نماید می تواند به صورت تمام وقت کار کرده و درخواست تغییر ویزای خود از ویزای تحصیلی به اشتغال را انجام دهد.

دریافت کارت مهارت و استعداد:
هدف از صدور این کارت جهت تسهیل اقامت خارجیانی می باشد که توانایی دارند به صورت مشخص و پایدار در توسعه و شکوفائی در عرصه های فکری و فرهنگی و علمی و انسانی و یا ورزشی کشور فرانسه یا کشور خود مشارکت کنند
این کارت با توجه با توجه به محتوا و اهمیت پروژه ی فرد برای مدت 3 سال و با قابلیت تمدید صادر می گردد که فرد می تواند در هر نوع فعالیت شغلی مرتبط با پروژه ارائه شده به کار مشغول باشد.

یافتن کارفرما در حین تحصیل:
هم چنین این امکان وجود دارد که فرد دانشجو اگر بتواند در حین تحصیل مؤقق به یافتن کاری گردد که کارفرما حاضر باشد او  را پس از پایان تحصیل بیمه کند دراین صورت دانشجو می تواند پس از فارغ التحصیلی برای اقامت دائم فرانسه اقدام نمایند

 

.

 

سرمایه گذاری در فرانسه و اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه


اقامت در فرانسه و اخذ تابعیت فرانسه از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه همواره آرزوی بسیاری از متقاضیان و دانشجویان سراسر دنیا بوده است. راه های مختلفی جهت مهاجرت به فرانسه هم چون اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، اخذ ویزا  از طریق تولد در فرانسه و ویزای سرمایه گذاری در فرانسه وجود دارد که در این مقاله ویزای سرمایه گذاری در فرانسه و شرایط و ضوابط آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
فرانسه همانند بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا این امکان را فراهم آورده است تا افراد و سرمایه گذاران بتوانند از طریق وارد کردن سرمایه خود به فرانسه و ایجاد اشتغال و کسب و کار در فرانسه برای اتباع کشور فرانسه، اقامت  دائم فرانسه را کشور را اخذ نمایند. به همین جهت هم یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت فرانسه سرمایه گذاری می باشد. در واقع دولت فرانسه شرایطی ایجاد نموده که سرمایه گذاران بتوانند از طریق وارد کردن سرمایه و خرید یک شغل و راه اندازی یک واحد صنفی بتوانند اقامت دائم فرانسه را برای خود و اعضای خانواده خود فراهم نمایند در کشور فرانسه برخلاف برخی دیگر از کشورها این امکان وجود دارد که فرد با راه اندازی کسب و کار، در آن شغل و واحد صنفی دخل و تصرف مستقیم داشته باشد.
مزایای سرمایه گذاری در فرانسه:
•    شخص سرمایه گذار می تواند شغل در خواستی خود را انتخاب و از نزدیک هم در آن دخل و تصرف نماید
•    تمامی مبالغ به حساب خود شخص واریز می گردد
•    پول در نزد دولت فرانسه بلوکه نمی گردد
•    پروسه زمانی ثبت شرکت در فرانسه نسبت به سایر کشورها کم می باشد
•    هزینه ثبت شرکت در فرانسه کم میباشد و مالک 100% شرکت هم خود فرد متقاضی می باشد
پروسه سرمایه گذاری در فرانسه:
از طریق خرید یک مغازه یا یک شغل در کشور فرانسه ، کشور فرانسه یک ویزای موقت یک ساله برای فرد صادر می کند که این ویزا تا 5 سال به صورت سالیانه تمدید می گردد و پس از گذشت 5 سال امکان اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق سرمایه گذاری فراهم می گردد.

مراحل لازم برای اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق سرمایه گذاری:
1)    در خواست ویزای کوتاه مدت فرانسه
2)    باز کردن یک حساب بانکی و پیدا نمودن مغازه ها و شغل های موجود جهت خریداری
3)    بازگشت به ایران و در خواست ویزای بلند مدت 6 ماهه
4)    واریز پول به حساب خود در فرانسه
5)    رفتن به فرانسه و امضای قولنامه و در خواست اقامت یک ساله
6)    تأسیس شرکت و آغاز بیزینس
7)    ارائه مدارک لازم برای اخذ اقامت یک ساله پس از تأسیس شرکت
8)    تمدید اقامت به صورت سالیانه تا 5 سال و اخذ اقامت ده ساله

هم چنین این امکان وجود دارد که فردی که درایران دارای شرکت می باشد می تواند شعبه ای از شرکت خود را با کم ترین هزینه در در فرانسه به ثبت برساند در واقع شرکت ثبت شده شرکت دختر شعبه اصلی که در ایران وجود دارد می باشد و باید ارتباط مورد نیاز بین این دو مثل انتقالات و سوددهی و مالیات و ... وجود داشته باشد هم چنین این شرکت دختر می باید با مؤسسات مالی و اعتباری در فرانسه نیز در ارتباط باشد و همه یا بخشی از معاملات درونی آن ها با بانک ها و مؤسسات اعتباری باشد.  پس از راه اندازی شرکت مزبور فرد می تواند ویزایی 3 ساله برای خود و خانواده خود دریافت نماید

 

.

 

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج


برای مهاجرت و اقامت فرانسه روشهای مختلفی وجود دارد از جمله سرمایه گذاری در فرانسه و کار در فرانسه و  ....  میباشد . ولی یکی دیگر از طروقی که وجود دارد و از آن برای  اخذ اقامت فرانسه میتوان یاد کرد ازدواج با یک شهروند فرانسوی میباشد.

کشور فرانسه هم مانند اکثر کشورهای اروپایی در صورت ازدواج یکی از شهروندان خود با اتباع خارجی به همسر شهروند خود اقامت فرانسه را اعطا میکند .
طبق قانون تابعیت در ازدواج کشور فرانسه در صورتیکه زن یا مرد فرانسوی بایکی از اتباع خارجی ازدواج کند هیچ محدودیتی در مورد دادن اقامت به زوج یا زوجه ندارد ؛ تنها بدین شرط که ازدواج انجام شده سوری نباشد و زوج و زوجه ثابت نمایند که ازدواج به صورت واقعی بوده و آنها زندگی مشترکی خواهند داشت .
بدیهی است که برای دریافت ویزا باید مدارکی به سفارت ارائه شود که مدارک هویتی جزو این مدارک میباشد .
البته سفارت فرانسه در وضعیت کنونی و با توجه به اتفاقات اخیر فرانسه در این مورد با سختگیری بیشتری این ویزا را صادر میکند و مهمترین مسئله این است که ازدواج به صورت سوری و تنها برای کسب اقامت نباشد.
در صورتی که این ویزا برای زوج یا زوجه صادر شود 4 سال بعد از زندگی مشترک زوج یا زوجه که تقاضای این ویزا را کرده بود میتواند برای اخذ گذرنامه اقدام نماید.
لازم به ذکر میباشد که زمانی که شخص با ویزای ازدواج وارد فرانسه میشود از تمام مزایای یک شهروند مانند تحصیل رایگان و اجازه کار برخوردار میباشد .
طبیعتا برای دریافت این ویزا باید پرونده به طور صحیح و با آگاهی کامل ارائه شود تا پروسه به خوبی پیش رود . و مدارک ارائه شده به طور صحیح و کامل و با جزییات ارایه گردد.
در صورتیکه در مورد اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج و ارائه پرونده خود نیاز به مشاوره بیشتر داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره و راهنمایی های آنها بهره مند شوید

 

.

 

 

هزینه های زندگی در فرانسه


فرانسه یکی از کشورهایی ست که معمولا برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت را دارند مقصد مناسبی میباشد. از این نظر که فرانسه کشوری صنعتی ست و بازار کار مناسبی دارد پس بسیاری از افراد برای دریافت ویزای کاری تلاش میکنند و به دلیل این که تحصیل در این کشور رایگان میباشد بسیاری از دانشجویان برای دریافت پذیرش دانشگاهی از دانشگاه های این کشورو تحصیل در فرانسه و دریافت ویزای تحصیلی ( ویزای دانشجویی ) اقدام میکنند . بنابراین بر آن شدیم که در این مقاله هزینه های زندگی در آلمان را به تفصیل بنویسیم.
در فرانسه نیز مانند تمام دنیا هزینه های زندگی بستگی به محل زندگی شما و همینطور به سبک زندگی شما دارد . مانند تمام نقاط دیگر دنیا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند پاریس نسبت به شهرهای کوچکتر بیشتر میباشد. ولی باید به طور کلی بگوییم که هزنیه های زندگی در فرانسه نسبت به کشورهایی مانند سویئس یا انگلستان پایین تر میباشد.
عمده ترین هزینه ها در فرانسه شامل هزینه مسکن ، خورد و خوراک ، رفت و آمد (حمل و نقل ) و هزینه های شارژ و همینطور هزینه پوشاک میباشد.
در فرانسه هزینه مسکن بسته به این که در کدام شهر و در چه منطقه ای از شهر زندگی کنید متفاوت مییباشد ولی به طور کلی میتوان گفت که هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه بین 350 تا 650 یورو است که طبیعتا در شهرهای کوچک هزینه پایین تر را شامل میشود.
هزینه خورد و خوراک برای یک نفر در فرانسه ماهانه تقریبا بین 200 تا 250 یورو است که با این هزینه شما میتوانید از خورد و خوراک مناسب بهره مند شوید، البته کسانی که خودشان آشپزی میکنند شاید با کمتر از این مقدار هزینه هم بتوانند خوراک خوبی داشته باشند.
هزینه شارژ ماهیانه در حدود 70 تا 100 یورو میباشد که هزینه تلفن و اینترنت هم در این مقوله گنجانده شده است .
هزینه رفت و آمد در فرانسه هم باز به شهری که در آن زندگی میکنید بستگی دارد. هزینه رفت و آمد در حدود 100 یورو میباشد.
به طور کلی میتوان گفت که هر شخصی که در فرانسه زندگی میکند به طور متوسط بین 900 تا 1200 یورو را به صورت ماهیانه صرف هزینه های زندگی خود خواهد کرد که البته این مبلغ در مورد خانواده و کسانی که با هم زندگی میکنند سر شکن میشود. بدین معنی که در یک خانواده دو نفره هزینه زندگی دو برابر نشده بلکه کمتر از دو برابر میباشد، زیرا یک مقدار از هزینه ها مشترک میباشد. یک خانواده دو نفره با 1500 تا 1700 یورو میتوانند در فرانسه زندگی خوبی داشته باشند.
البته همان طور که میدانید هزینه تحصیل در فرانسه رایگان میباشد و به دلیل رایگان بودن هزینه های تحصیل بسیاری از افراد فرانسه را مقصد مناسبی برای خود میدانند تا از تحصیل رایگان استفاده نمایند و در ضمن هزینه ها برای دانشجویان کمی با تخفیف همراه است. به عنوان مثال هزینه رفت و آمد بسته به این که شخص در کدام دانشگاه مشغول به تحصیل میباشد ممکن است دارای تخفیفاتی باشد.

برای مشاوره کامل در مورد مهاجرت میتوانید با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.

 

 

تحولات اخير فرانسه


در مقايسه با ساير کشورهاي اروپايي کشور فرانسه داراي بيشترين مهاجر عرب مي باشد و اين در حالي است که بيشتر مهاجران کشوري مثل انگلستان، آسيايي مي باشند. فرانسه جزو 5 کشوري است که داراي بيشترين تعداد مهاجر در دنيا ست به طوري که 11 درصد جمعيت اين کشور يعني حدود 6 ميليون نفر از جمعيت 62 ميليوني فرانسه مهاجر مي باشند. همچنين فرانسه اولين کشور اروپايي است که داراي بيشترين متقاضي پناهندگي بين سال هاي 1997 تا 2003بوده که بيشتر اين افراد از کشورهايي مثل الجزاير، مراکش و پرتغال مي باشند. افرادي که داراي  تابعيت مضاعف هستند در فرانسه بيشتر از ساير کشورهاي اروپايي است. براساس تخمين آماري سازمان سيا و وزرات خارجه امريکا حدود 10% جمعيت اين کشور را مسلمانان تشکيل مي دهند. جمعيت مسلمانان اين کشور 5 تا 6 ميليون نفر مي باشد. بديهي است که با اين حجم از مهاجرت مردم عرب و مسلمانان به خصوص از کشورهاي افريقايي به فرانسه و اقامت خارجي ها و مسلمانان در فرانسه جمعيت مسلمان فرانسه و هم چنين گرايش به اسلام در فرانسه بسيار افزايش پيدا کند.فرانسه در دو سال گذشته به ائتلاف سرکوبي داعش در کنار کشورهايي چون انگلستان و امريکا و ايتاليا، استراليا، آلمان، هلند و... پيوسته است . در فرانسه 4 نهاد امنيتي و اطلاعاتي فعال مي باشد شامل: امنيت داخلي و برون مرزي و ارتش و حمايت دفاعي.
 فرانسه مهد تمدن و به نوعي ويترين اروپاست و با فرهنگ اروپايي مي تواند تأثير گذار باشد. سکولاريسم و ليبراليسم و اصول دموکراسي و آزادي بهره گرفته از انقلاب کبير فرانسه در فرانسه ريشه عميقي دارد . مردمان بسياري از کشورهاي آسيايي و اروپايي با الهام گيري از انقلاب کبير فرانسه و آرمان هاي آن همچون آزادي و دموکراسي و برابري اقدام به فعاليت نموده و موجد تحولات عظيمي همچون انقلاب در کشورهايشان شده اند.
در زير به مهم ترين حادثه اخير فرانسه در شهر پاريس در نوامبر 2015 مي پردازيم.
گروه تروريستي دولت اسلامي عراق و شام موسوم به داعش از بين مهاجرين فرانسه اقدام به عضوگيري نموده است. با اين اقدام داعش، در تاريخ 13 نوامبر 2015  شهر پاريس ،پايتخت فرانسه، در نزديکي ورزشگاه استاد دو فرانس در سن-دني  در شمال فرانسه و ايل دو فرانس شاهد يک رشته حملات تروريستي شامل تيرباران هاي جمعي و بمب گذاري بود. طي اين حادثه 130 نفر که 87 نفر از آن ها در تئاتر بتکلان بودند، کشته شدند و بيش از 368 نفر مجروح گرديدند. اين حملات بعد از جنگ جهاني دوم مرگبارترين حادثه اي است که در فرانسه رخ داد.  بعد از اين حادثه دولت اسلامي داعش با صدور بيانه اي ضمن شرح جزئيات حملات جمعه شب پاريس، مسئوليت اين حملات را برعهده گرفتند.
 از پيامدهاي حملات تروريستي در فرانسه مي توان به موراد زير اشاره نمود: اروپا کنترل بر مرزهاي کشورهاي اروپايي را افزايش داده است. امکان نزديکي غرب با روسيه در قبال سوريه افزايش يافته و همچنين فشار بر اوباما در مبارزه با داعش افزايش يافته.
.
براي کسب اطلاعات بيشتر در رابطه با روش هاي مختلف مهاجرت به فرانسه چون تحصيل در فرانسه، کار در فرانسه، سرمايه گذاري در فرانسه و يا مهاجرت از طريق ازدواج و... با مشاورين ما در مؤسسه بين المللي راد تماس حاصل فرماييد.