معرفی نروژ
تحصیل در نروژ و اخذ ویزای تحصیلی نروژ

معرفی دانشگاه های برتر نروژ

کار در نروژ و اخذ ویزای کاری نروژ

هزینه های زندگی در نروژ

اقامت از طریق ازدواج در نروژ


 

 

معرفی نروژ


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشور نروژ و کسب تابعیت کشور نروژ را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور نروژ را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف کشور نروژ بوده اند.
كشور پادشاهي نروژ يكي از كشورهاي حوزه اسكانديناوي است كه بالاترين استانداردهاي زندگي را دارد.همان طور که میدانید در حوزه اسکاندیناوی کشورهای سوئد ، نروژ ، دانمارک و فنلاند وجود دارند.
کشور نروژ ۳۸۵٬۲۵۲ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن بالغ بر ۵٬۱۰۹٬۰۵۹ نفر می‌باشد.
قلمروی نروژ در بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. جزیرۀ پیتر اول در قطب جنوب و همچنین جزیره بووه در نزدیکی قطب جنوب قلمروهای وابسته به نروژ می‌باشند و به‌عنوان بخشی از پادشاهی محسوب نمی‌شود. نروژ مدعی حاکمیت بر بخشی از قطب جنوب به نام سرزمین شهبانو ماود نیز می‌باشد. تا سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) جزایر فارو، گرینلند و ایسلند بخشی از پادشاهی نروژ محسوب می‌شدند.

norw-MMAP-md موسسه بین المللی راد
کشور نروژ از مشرق دارای یک نوار طولانی مرزی با سوئد بوده و همچنین از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگۀ اسکاژراک هم ‌مرز است. سواحل نروژ طولانی است و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است.
نروژ ۲٬۵۴۴ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با فنلاند ۷۲۹ کیلومتر، با سوئد ۱٬۶۱۹ کیلومتر و با روسیه ۱۹۶ کیلومتر. پایتخت نروژ، شهر اسلو با ۷۹۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد.
در باره تاریخ کشور نروژ میتوان گفت که وايكينگ‌ها مهمترين اقوامي بودند كه در نروژ سكونت داشتند. وايكينگ‌هاي نروژي به عنوان يك چهره مشخص در طي قرون هفتم و هشتم ميلادي نمايان شدند.
در سال 802 ميلادي نروژي‌ها بر جزاير فعلي بريتانيا شامل انگلستان و ايرلند دست يافتند و تا سال 880 بر آن حكومت كردند.

norway موسسه بین المللی راد
از سال 1000 به بعد نروژ موقتا به تصرف قواي مشترك شاهان سوئد و دانمارك درآمد. در حقيقت مي‌توان گفت تاريخ نروژ در تمام طول هزار ساله اخير بستگي فراواني به تاريخ سوئد و دانمارك داشته است.
به اين ترتيب استقلال داخلي نروژ عملا از بين رفت و نروژيان سر به شورش برداشتند و خواستار حكومتي مستقل شدند.
سرانجام رهبران سوئد و نروژ با استقرار سلطنت دوگانه به توافق رسيدند. وضع نروژ تا روز پانزدهم اكتبر 1905 به همين روال باقي ماند و در اين تاريخ پس از سال‌ها مبارزه، سرانجام استقلال مسالمت‌آميز اين كشور از سوئد به دست آمد.
هارالد پنجم پادشاه نروژ است .پادشاه نروژ از دودمان (شولسویگ هولشتاین سوندربورگ گلوکسبورگ )میباشد. ارنا سلبرگ با جانشینی ینس استولتنبرگ از سال ۲۰۱۳ نخست وزیر نروژ می‌باشد. بنا بر قانون اساسی مشروطه تدوین شده در سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) قدرت در این کشور بین پارلمان، پادشاه و شورای پادشاهی و دادگاه عالی تقسیم شده است. پادشاهی نروژ یکی از قدیمی‌ترین پادشاهی‌های اروپا و جهان است که همچنان پا بر جاست. این پادشاهی به مدت ۱۱۰۰ سال به صورت متوالی وجود داشته و بیش از شصت پادشاه و کنت بر آن حکم رانده‌اند.
در کشور نروژ 86 درصد نروژي‌ها پيرو كليساي انجيلي- لوتري، سه درصد كاتوليك و پروتستان، يك درصد مسلمان و 10 درصد باقيمانده تعلق ديني مشخصي ندارند.
در نظرسنجی‌ها و سرشماری‌ها، تنها ۲۰ درصد از مردم نروژ گفته‌اند که دین در زندگی آن‌ها دارای نقش یا اهمیت است. امروزه تنها ۲ درصد از مردم نروژ در آیین‌های کلیسا حضور پیدا می‌کنند که پایین‌ترین درصد در میان کشورهای اروپا است. به تازگي اشاعه دين اسلام درنروژ افزايش يافته و در اسلو مكان‌هاي عبادتي براي نمازگزاران مسلمان ساخته شده است.
در باره اقتصاد و سیاست کشور نروژ میتوان گفت که پس از جنگ جهاني دوم، نروژ رشد اقتصادي سريعي را تجربه كرد. رشدي كه امروزه نروژ را به يكي از ثروتمندترين كشورهاي جهان تبديل كرده است.
اين كشور همچنين در سال 2007 ميلادي به عنوان آرام‌ترين كشور جهان شناخته شد. اين كشور عضو پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) است.
تقسیمات اداری در نروژ در دو سطح شهرستان و شهرداری می‌باشد. مردمان سامی به وسیله پارلمان سامی و قانون فینمارک دارای مقدار معین خودمختاری در قلمروهای سنتی‌شان هستند. این کشور دارای روابط نزدیک با اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا می‌باشد.در حالی که کشور نروژ جزو اتحادیه اروپا نمیباشد . نروژ یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا، پیمان‌نامه جنوبگان، شورای نوردیک، منطقه اقتصادی اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین بخشی از منطقه شنگن می‌باشد.
واحد پول نروژ، کرون با واحد جزء (اوره)(به نروژی: øre) نام دارد. نروژ دارای ذخایر زیادی از نفت خام، گاز طبیعی، مواد معدنی، آبزیان، چوب، آب شیرین و نیروی برق‌آبی است. صنعت نفت حدود یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد و کشور نروژ چهارمین درآمد سرانه در جهان را دارا است. نروژ از الگوی کشورهای رفاه‌محور شمال اروپا پیروی می‌کند و در ازای دریافت مالیات‌های سنگین از شهروندان، دولت به آن‌ها بیمه درمانی همگانی اعطا می‌کند به آموزش عالی یارانه می‌دهد. در کشور نروژ نظام فراگیر تامین اجتماعی وجود دارد. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ و سپس دوباره از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نروژ بالاترین شاخص توسعه انسانی در جهان را داشته است. صادرات عمده نروژ را نفت تشکیل می‌دهد به طوری که نروژ روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند ولی عضو سازمان جهانی اوپک نیست.
درحالی‌که اغلب کشورهای نفت‌خیز دنیا درآمدهای حاصل از فروش نفت خام خود را صرف هزینه‌های جاری می‌کنند، نروژ مشغول پس‌انداز کردن پول حاصل از فروش نفت خام و گاز در یک صندوق مستقل است. ارزش منابع مالی این صندوق حدود 900 میلیارد دلار برآورد شده است و خود صندوق، معادل یک درصد مجموع سهام جهانی را در اختیار دارد. منابع این صندوق به اندازه‌ای است که اگر سهم هر شهروند نروژی با کرون، واحد پول آن کشور، محاسبه و پرداخت شود، همه آنها میلیونر می‌شوند. در عمل، این صندوق یک حساب سرمایه‌گذاری عظیم است و به نظر می‌رسد که اغلب مردم نروژ از این وضعیت راضی هستند.
نروژ كشوري كوهستاني است. بارزترين پديده طبيعي نروژ آب دره‌هاي آن است كه مناظر زيبايي را ايجاد كرده است. جنگل‌ها قسمت اعظم آن را پوشانده و آب و هواي آن در نواحي جنوبي معتدل و مرطوب و در ساير نواحي سرد و يخبندان است.
قسمت عمده‌ای از اراضی نروژ حتی در منطقه کوهستانی پوشیده از جنگل است. چوب این جنگلها منبع درآمد خوبی برای کشور نروژ به شمار می‌آید. مدار شمالگان از نواحی شمالی کشور نروژ عبور می‌کند. قسمتی از مرزهای نروژ و فنلاند را رود «تانا» تشکیل داده‌است.
کشور نروژ در مناطق شمالی نسبتاً سرد ، در مناطق مرکزی آب و هوای معتدل و در مناطق جنوبی، میانگین دما از ۴ درجه زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالانه در همین منطقه، ۱۹۶ سانتی‌متر است. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولاً شش ماه شب است و شش ماه روز است. اکثر مناطق شمالی نروژ معمولاً ۹ ماه در سال بارش برف و باران را به همراه دارد.
آموزش‌ رسمي‌ و اجباري‌ كشور نروژ از 6 سالگي‌ آغاز مي‌شود، 10 سال‌ طول‌ مي‌كشد و شامل 3 مرحله می شود.
در پايان‌ دوره‌ 3 ساله‌ تحصيلات‌ دبيرستان، دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ نهايي‌ شرکت مي‌كنند كه‌ صرفنظر از اینکه دوره عمومی یا دوره حرفه ای را گذرانده باشند ، آزمونی واحد را پشت سر خواهند گذاشت.
در نروژ، دبستان‌ها و مدارس راهنمایی تحت اختیار شهرداری ها و دبيرستان‌ها تحت اختیار دولت است.
‌تحصيلات‌ دانشگاهي‌ در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالي‌ نروژ امكان‌پذير است. در نروژ دانشگاه ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ زير نظر وزارت‌ آموزش‌ و پژوهش‌Ministry of Education and Research) ) فعاليت‌ آموزشي‌ و پژوهشي‌ دارند كه‌ شامل‌ دانشگاه های جامع‌، دانشگاه های تخصصی،‌ کالج های دانشگاهی و کالج های هنر می شود. داوطلبان‌ ورود به‌ تحصيلات‌ عالي‌ بايد دیپلم دبیرستان (Vitnemål Fra Videregående Skole) را داشته باشند. داوطلبانی که حداقل‌ 23 سال‌ سن‌ و 5 سال‌ تجربه‌ كاري‌ و تحصیلی داشته و 6 درس اصلی زبان نروژی، زبان انگلیسی، تعلیمات مدنی، تاریخ مدرن، علوم طبیعی و ریاضیات را گذرانده باشند، مي‌توانند بدون‌دیپلم دبیرستان وارد مراکز عالی شوند. لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان میباشد.
دانشجويان‌ خارجي‌ برای ورود به‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ باید دیپلمی هم ارز دیپلم دبیرستان نروژ داشته باشند که معمولاً علاوه بر دیپلم دوازه ساله باید یک سال در دانشگاه تحصیل کرده باشند . تحصیل در نروژ برای دانشجویان خارجی نیز رایگان میباشد . تحصیل رایگان نروژ و کیفیت بالای دانشگاه های نروژ باعث جذب دانشجویان برای تحصیل در نروژ میباشد که از جمله دانشگاه های برتر نروژ میتوان به دانشگاه اسلو ، دانشگاه برگن و ... اشاره کرد.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در نروژ، هزینه های زندگی در نروژ و معرفی دانشگاه های برتر در نروژ به مقالات مربوطه مراجعه فرمایید

 

.

 

 

 

تحصیل در نروژ و اخذ ویزای تحصیلی نروژ


امکان تحصیل رایگان در کشور نروژ و همچنین سطح بالای کیفیت زندگی و سطح علمی بالای دانشگاه های کشور نروژ باعث جذب دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا هستند به نروژ شده و به علت نزدیک بودن نروژ به مناطق دریای و مناطق نفت خیز این منطقه بازار مناسبی برای رشته هایی مثل مهندسی نفت و گاز و برق و رشته های مربوط به دریا می باشد و فرصت های شغلی مناسبی را برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم می کند. هم چنین در طی سال های اخیر با توجه به شهریه دار شدن کشوری مثل سوئد این کشور در شرایط بهتری برای جذب دانشجو قرار گرفته است.
افراد بسیار زیادی مایل هستند که برا ی نروژ اقامت دریافت کنند برای اخذ اقامت نروژ راه های متفاوتی وجود دارد یکی از این راه ها اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نروژ و در پی آن اخذ اقامت تحصیلی یا اقامت دانشجویی از نروژ میباشد .
در ابتدا باید بگوییم که مزایای تحصیل در نروژ چیست و چرا بسیاری از افراد مایلند که در نروژ اقامت تحصیلی دریافت نمایند.
مزایای تحصیل در نروژ
1. امکان تحصیل رایگان در مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ. تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در نروژ رایگان و بدون شهریه تحصیلی می باشد و این یک فرصت طلایی برای متفاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد
2. کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های نروژ و مدراک علمی معتبر آن ها
3. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد
4. امکان اخذ بورسیه در دوره دکترا
5. امکان کار پاره وقت در هریک از مقاطع تحصیلی
6. امکان اخذ ویزای شینگن و تردد آزاد به 25 کشور اروپایی
7. امکان اشتغال پس از پایان تحصیل
8. امکان یادگیری زبان نروژی به صورت رایگان در خود نروژ(قبل از شروع خود دوره ی تحصیلی)


حال که با دلایلی که متقضیان، دانشگاه های نروژ و کشور نروژ را برای تحصیل و زندگی انتخاب می کنند آشنا شدیم، اکنون در این قسمت از مقاله مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ را ذکر کرده و شرایط هرکدام را شرح می دهیم.


مقاطع مختلف تحصیلی در نروژ:
تحصیلات ابتدایی در کشور نروژ
آموزش رسمی در نروژ از 6 سالگی شروع می شود و از 3 مرحله تشکیل شده است و به نوعی شامل دوره های ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان می باشد. در انتهای این دوره آزمونی برگزار می گردد که همه ی دانش آموزان برای اتمام تحصیلات مدرسه باید این آزمون را پشت سر بگذرانند.
تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ
تحصیل در دوره کارشناسی در نروژ رایگان است و و آموزش زبان در این دوره به زبان خود کشور یعنی نروژی می باشد و اخذ پذیرش در این مقطع نیازمند ارائه ی مدرکی دال بر تسلط فرد به زبان نروژی دارد. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ 3 الی 4 سال می باشد. البته لازم به ذکر است که رشته های بسیار محدودی نیز به زبان انگلیسی در دوره کارشناسی در برخی دانشگا ه های کشور نروژ برگزار میگردد.
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ:
نروژ با داشتن دانشگاه هایی همانند ان تی ان یو ، اسلو و برگن از قطب های علمی مطرح در اروپا می باشد. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ رایگان می باشد.دانشگاه های نروژ در این مقطع تحصیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم می کنند ، بنابراین جهت تحصیل در این دوره نیاز به تسلط بر زبان این کشور وجود ندارد. اما اخذ پذیرش در این مقطع نیاز به مدرک آیلتس 6 یا 5/6 می باشد. این دوره معمولاً دو ساله است.
تحصیل در مقطع دکترا در نروژ:
تحصیل در این مقاطع همانند دیگر کشورهای اسکاندیناوی به نوعی یک شغل محسوب می شود و علاوه بر این که از دانشجو شهریه ای دریافت نمی گردد بلکه در ازای کار دانشجو در این دوره به حقوقی معادل ماهیانه 2 هزار دلار برای او در نظر گرفته می شود. بنابراین جهت اخذ بورسیه دوره دکترا در نروژ رقابت سختی بین متقاضیان وجود دارد. این دوره حدوداً 4 ساله می باشد. تحصیل در این مقطع همانند دوره ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می باشد.
دانشگاه های معروف نروژ که به خصوص برای دانشجویان دکتری مناسب هستند بسیارند که از آن جمله میتوان به دانشگاه های اسلو ، دانشگاه NTNU ، دانشگاه برگن ، دانشگاه آگدر و .... اشاره نمود.

در این قسمت از مقاله به یکی از نکات مهم که سوال بسیاری از متتقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد می پردازیم و هزینه ی زندگی در نروژ را مطرح می کنیم:

نکات و شرایط مهم
الف)با اینکه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می باشداما قبل از شروع خود دوره دانشجویان باید دوره های یادگیری زبان نروژی را به مدت یکسال بگذرانند. تحصیل در این دوره هم رایگان می باشد
ب) برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های نروژ باید مبلغی معادل 10000 یورو مبنی بر تمکن مالی فرد به دانشگاه ارائه شود.
ج)علی رغم این که تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان می باشد اما این نکته را باید در نطر داشته باشیم که کشور نروژ کشور گرانی می باشد و بالا بودن میزان مالیات در این کشور هزینه ی زندگی در آن را بالا می برد.
د) جهت تحصیل در هریک از مقاطع تحصیلی در نروژ ارائه ی مدرک آیلتس الزامی می باشد.
ه) جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ معمولاً باید در بازه ی زمانی که از اول اکتبر تا اول دسامبر تعیین می شود اقدام نمایند(نهم مهر تا دهم آذر ماه)

همانطور که در قسمت توضیحات مربوط به دوره دکترا ذکر گردید، تحصیل در دوره دکترا در نروژ امکان اخذ بورسیه را فراهم می کند ، در این قسمت از مقاله شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه های این کشور در دوره دکترا را بررسی می کنیم:
شرایط اخذ بورسیه دردوره دکترا از دانشگاه های نروژ
• اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
• ارائه ی مدارکی دال بر تسلط بر زبان انگلیسی(آیلتس حداقل 5/6)
• ارتباز و جلب نطر و موافقت یک استاد مشاور(supervisor) که از تز دکترا فرد دانشجو پشتیبانی کند
• داشتن تألیفاتی مثل مقالات بین المللی و یا کتاب و...

در نروژ تحصیلات عالی در دانشگاه ها و مژسسات آموزش عالی صورت می پذیرد که شامل دانشگاه های جامع،دانشگاه های تخصصی،کالج های دانشگاهی و کالج های هنر می باشد.

اخذ اقامت دانشجویی از کشور نروژ:
برای اخذ اقامت دانشجویی از کشور نروژ حتما باید مدرکی دال بر پذیرش دانشجویی از یکی از دانشگاه های این کشور جهت اخذ ویزا به سفارت ارایه داده شود . علاوه بر این ارایه مدارک هویتی و تحصیلی نیز برای دریافت ویزای دانشجویی و همچنین پرینت حساب مالی نیز الزامی میباشد .
چنانچه در مورد اخذ پذیرش تحصیلی نروژ یا اخذ ویزای تحصیلی از کشور نروژ و دریافت اقامت دانشجویی نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید میتوانید با همکاران ما در موسسه بین الملل راد

 

تماس حاصل کنید و از مشاوره رایگان همکاران ما استفاده نمایید

 

.

 

 

معرفی دانشگاه های برتر  نروژ


تحصیلات رایگان در دانشگاه های نروژ و همچنین کیفیت بسیار بالای دانشگاه های نروژ بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل را به سوی کشور نروژ سوق میدهد. دانشجویان بسیاری سعی میکنند که پذیرش خود را از دانشگاه های نروژ دریافت کنند و با ویزای تحصیلی (ویزای دانشجویی ) به نروژ مهاجرت نمایند و به تحصیل در اروپا بپردازند. در این نوشتار سعی شده است که به طور مختصر در مورد دانشگاه های معروف نروژ اطلاعاتی ارایه نماییم . بر طبق رده بندی سازمان علوم تعدادی از دانشگاه های نروژ در رده ممتاز ؛ تعدادی در رده خوب و تعدادی نیز در رده متوسط تقسیم بندی شده اند.
دانشگاه اسلو (University of Oslo )

Oslo University موسسه بین المللی راد
دانشگاه اسلو بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه نروژ میباشد که در شهر اسلو ( پایتخت نروژ ) و در سال 1811 تاسیس شده است . این دانشگاه در ابتدا نام خود را از پادشاه نروژ گرفته بود و به نام دانشگاه شاهنشاهی فردریک بود ولی در سال 1939 نامش به دانشگاه اسلو تغییر کرد . دانشگاه اسلو دارای 8 دانشکده ( دانشکده پزشکی ، دانشکده داندانپزشکی ، دانشکده حقوق ، دانشکده الهیات ، دانشکده علوم انسانی ، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی ، دانشکده علوم اجتماعی ، دانشکده علوم آموزش و پرورش ) میباشد . همچنین این دانشگاه حاوی یکی از بزرگترین کتابخانه های اروپا با بیش از 3.6 میلیون جلد کتاب میباشد. این نکته حائز اهمیت است که بدانید که در این دانشگاه در حدود 18 درصد از هیئت علمی و 26 درصد از دانشجویان دکتری ، خارجی میباشند . تا کنون 5 نفر از دانش آموختگان این دانشگاه موفق به کسب مدال نوبل شده اند . دوره های کارشناسی مانند بقیه دانشگاه های نروژ به زبان نروژی ارائه میشود . ولی در مقطع فوق لیسانس و دکتری بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه میگردد. دوره های دکتری در این دانشگاه مبتنی بر تحقیق است که دانشجویان برتر و با استعداد را جذب میکند.
دانشگاه برگن (University of Oslo ) :

bergen موسسه بین المللی راد
دانشگاه برگن نروژ در سال 1946 در شهر برگن که در سواحل غربی نروژ قرار دارد تاسیس شده است . شهر برگن دومین شهر نروژ از لحاظ جمعیت است و هم چنین این شهر یکی از مراکز صنایع نفت خام و گاز طبیعی میباشد . موزه تاریخ طبیعی دانشگاه برگن حتی قبل از تاسیس دانشگاه نیز فعالیتهای علمی داشته است . این موزه از غنی ترین موزه های تاریخ طبیعی اروپا میباشد . دانشگاه برگن دارای 6 دانشکده ( دانشکده علوم انسانی ، دانشکده حقوق ، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی ، دانشکده پزشکی و داندانپزشکی ، دانشکده روانشناسی ، دانشکده علوم اجتماعی ) میباشد . جالب است بدانید یک سوم فارغ التحصیلان مقطع دکتری دانشگاه برگن ، دانشجویان خارجی هستند.
دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ (Norwegian University of Science and Technology )

Norwegian University of Science and Technology موسسه بین المللی راد
دانشگاه علم و صنعت نروژ که به دانشگاه NTNU مشهور است یکی از معروفترین و مهمترین دانشگاه های نروژ میباشد که در شهر تروندهایم نروژ قرار دارد . و در سال 1910 تاسیس شده است . این دانشگاه ارتباط بسیار زیادی با بخش صنعت به خصوص با صنعت نفت دارد . دانشگاه NTNU هم اکنون با 39000 دانشجو در مقاطع مختلف رشته های مختلفی را ارائه مینماید.
دانشگاه علوم زیستی نروژ NBU (Norwegian University of Life Sciences ) :

Norwegian University of Life Sciences  موسسه بین المللی راد
دانشگاه NBU نروژ در سال 1859 در شهر کوچک آس در نزدیکی اسلو تاسیس شده است . این دانشگاه در ابتدا یک مدرسه کشاورزی بود ولی با گسترش فعالیت آن تبدیل به دانشگاه شد . این دانشگاه در سال 2015 میلادی 5200 دانشجو داشته که در سه دانشکده ( دانشکده علوم و تکنولوژی محیط زیست ، دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده دامپزشکی و علوم پزشکی ) به تحصیل مشغول هستند. این دانشگاه درپروژه هایی که مربوط به محیط زیست و انرژیهای تجدید پذیر هستند تحقیقات زیادی را انجام میدهد. این دانشگاه دارای دو کمپس میباشد که کمپس بسیار زیبای شهر آس مفروق میباشد .
دانشگاه آگدر(University of Agder ) :

University of Agder موسسه بین المللی راد
دانشگاه آگدر دانشگاهی جدید است که در سال 1994 بنیان نهاده شد است . این دانشگاه دارای 7 دانشکده میباشد که عبارتند از دانشکده بهداشت و علوم ورزشی ، دانشکده علوم انسانی و آموزش و پرورش ، دانشکده هنرهای زیبا ، دانشکده علوم اجتماعی ، دانشکده مهندسی وعلوم ، دانشکده کسب و کار و حقوق ، و واحدی به نام آموزش و پرورش معلم . دانشگاه آگدر در رشته های متنوعی و در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دانشجو میپذیرد. مورد بسیار جالبی که در سایت این دانشگاه به چشم میخورد این است که محل هر کدام از دانشجویان خارجی را در روی نقشه علامت گذاری کرده که هم اکنون یک ایرانی در مقطع دکتری در دانشگاه آگدر مشغول به تحصیل میباشد.
این دانشگاه در دو شهر کریستین سند و گریمیستا دارای پردیس دانشگاهی هست و در ضمن این دانشگاه جزو دانشگاه های بسیار مدرن میباشد هم اکنون این دانشگاه در کمپس کریستین سند 8500 دانشجو و در کمپس گریمیستا 3500 دانشجو مشغول به تحصیل دارد. لازم به ذکر است که کمپسهای کریستین سند و گریمیستا نزدیک به هم میباشند.
دانشگاه استونگر (University of Stavanger ) :

University_of_Stavanger موسسه بین المللی راد
دانشگاه استونگر در شهراستونگر قرار دارد و دانشگاه جدیدی میباشد . این دانشگاه در سال 2005 تاسیس شده است . تا قبل از کشف نفت در سال 1960، شهر استاوانگر یک مرکز ماهی گیری در نروژ به حساب می آمد اما آغاز عملیات بهره برداری از منابع نفتی دریای شمال برای این شهر شکوفایی اقتصادی را به همراه آورد. هم اکنون شهر استاوانگر در فهرست صادر کنندگان جهانی نفت قرار گرفته است و پایتخت نفت نروژ محسوب میشود و به همین دلیل دانشگاه استونگر در این شهر تاسیس شد . رشته های متنوعی در این دانشگاه که دارای 3 دانشکده ( دانشکده علوم اجتماعی ، دانشکده هنر و دانشکده علم و صنعت ) میباشد ارائه میشود ولی بیشتر رشته های محبوب این دانشگاه مربوط به رشته های صنعت نفت میباشد.
دانشگاه ترومسو (University of Tromso )

University of Tromso  موسسه بین المللی راد
دانشگاه ترومسو در شهر Tromso نروژ واقع گردیده ، این شهر که در بخش شمالی نروژ میباشد دارای آب و هوای قطبی میباشد .دانشگاه ترومسو در سال 1968 تاسیس و در سال 1972 اقدام به پذیرش دانشجو نمود. دانشگاه ترومسو بزرگترین مرکز تحقیقاتی در شمال نروژ محسوب می گردد. موقعیت این دانشگاه به گونه ای است که تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی در زمینه محیط زیست ، فرهنگ و علوم اجتماعی گردیده است

 

.

 

 

کار در نروژ و اخذ ویزای کاری از نروژ


کشور نروژ جزو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن میباشد و طبیعتا متاثر از شرایط اقتصادی حاکم بر اروپا هستند و این بدان معنی است که از رکود اقتصادی اخیر در کشورهای اروپایی بی نصیب نبوده است. هر چند کشور نروژ با توجه به جمعیت کم و منابع اقتصادی و مالی و منابع نفتی بسیاری که در اختیار دارد کمترین صدمات را از رکود اقتصادی دیده و همچنان محیط خوبی برای کار و فعالیت میباشد. ذکر این نکته حائز اهمیت میباشد که کشور نروژ در 4 سال گذشته معمولا بالاترین میزان درآمد سرانه را در بین کشورهای جهان را دارا بوده است . در ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که کار در کشور نروژ همانند کار در دیگر کشورهای اروپایی کمی مشکل و دور از ذهن به نظر میرسد. چرا که فرد متقاضی برای مهاجرت کاری به کشور نروژ می بایستی از یک کارفرما در داخل نروژ دعوت نامه کاری داشته باشد، که لازمه این امر یافتن کارفرمایی است که حاضر به استخدام یک فرد غیر اروپایی در کسب و کار خود است. البته در این حالت نیز کارفرما باید مراحلی را طی کند تا بتواند اجازه استخدام و ورود فرد غیر اروپایی به شرکت خود را از اداره مهاجرت نروژ دریافت کند.
مراحلی که باید کارفرما طی کند به صورتی است که بیان میشود :
کارفرما در صورتی میتواند برای موقعیت کاری خود به فکر افراد غیر اروپایی باشد که هیچ فردی در داخل کشور نروژ و یا خارج از نروژ با پاسپورت نروژی متقاضی و مناسب کار در این موقعیت نباشد. در مرحله بعدی باید توجه کند که هیچ فردی که عضو اتحادیه اروپاست نیز برای پر کردن این موقعیت شغلی حاضر به کار نباشد و درمرحله آخر باید بررسی شود که هیچ فرد اروپایی یا غیر اروپایی که دانشجو یا فارغ التحصیل کشور نروژ است مناسب کسب این موقعیت کاری نباشد، تا در نهایت این شغل به فردی غیر اروپایی برسد .
بدیهی است که این امر حقیقت داشته ولی واقعیت ندارد . یعنی امکان کاریابی به این صورت وجود دارد ولی بسیار دور از ذهن میباشد.
بنابراین با توجه به مطالب بیان شده و با در نظر گرفتن این امر که تحصیل در نروژ رایگان میباشد و با توجه به داشتن صنعت نفت و گاز و موقعیت های شغلی که به خصوص در این زمینه در نروژ وجود دارد و همچنین دانشگاه های معتبر کشور نروژ میتوان با اخذ اقامت تحصیلی ( ویزای دانشجویی ) کشور نروژ و ورود به این کشور از طریق ویزای تحصیلی نروژ و اقامت در حوزه شینگن به عنوان فردی که دانشجو و یا فارغ التحصیل کشور نروژ است به راحتی و با اطمینان بیشتر نسبت به یافتن موقعیت کاری و اخذ اقامت کاری کشور نروژ اقدام نمود

 

.

 

 

اخذ اقامت دائم نروژ از طریق ازدواج


همانطور که میدانید برای مهاجرت به نروژ روشهای مختلفی وجود دارد که مانند تحصیل در نروژ و اخذ ویزای کاری نروژو ... . یکی دیگر از روشهایی که برای اخذ اقامت دائم نروژ وجود دارد ازدواج با یک شهروند نروژی میباشد.

طبق قانون تابعیت در اثر ازدواج در نروژ هر شهروند نروژی صرف نظر از جنسیت اشخاص ، چنانچه با یکی از اتباع کشورهای خارجی ازدواج کنند میتوانند برای همسر خود تقاضای اقامت نمایند . بدیهی است که در این مورد ارائه مدارکی که نشان دهد ازدواج واقعی میباشد نیاز است . همان طور که میدانید امروزه ازدواج های سوری برای گرفتن اقامت وجود دارد و دولت نروژ نیز برای جلوگیری از این معضل با توجه و دقت بیشتری این مسئله را بررسی مینماید که طبیعتا برای پیش بردن چنین پرونده ای نیاز به دقت نظر بیشتری میباشد .
مورد دیگر این است که الزامات زندگی در نروژ مانند مسکن فراهم باشد و همینطور از نظر مالی نیز برای تامین هزینه ها متکی به دولت نباشد. و شخصی که برای همسر خود برای اقامت اقدام میکند باید سطح مشخصی از درآمد در نروژ را دارا باشدتا بتواند همسر خود را از نظر مالی حمایت نماید.
معمولا هنگامی که این ویزا برای همسر یک فرد نروژی صادر شد مدت آن 2 سال است که بعد از 2 سال در صورتیکه ازدواج و زندگی مشترک ادامه داشته باشد ویزا تمدید خواهد شد.
چنانچه در این مورد یا موارد مشابه نیاز به مشاوره بیشتری داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان استفاده نمایید.

 

تحصیل در رشته مهندسی نفت در نروژ
تحصیل در رشته مهندسی نفت در نروژ یکی از رشته های بسیار محبوب و پر طرفدار میباشد. بسیاری از مهندسین گرایشهای مختلف مهندسی نفت برای ادامه تحصیل کشور نروژ را انتخاب میکنند. علت انتخاب کشور نروژ برای تحصیل را میتوان به صورت زیر برشمارد:
•    تحصیل دردانشگاه های نروژ رایگان میباشد، و همین مسئله بسیاری از افراد مشتاق به تحصیل را نه تنها در رشته مهندسی نفت بلکه در سایر رشته ها نیز به خود جذب مینماید.
•    امکان فراهم نمودن هزینه های زندگی برای دانشجویان با کار دانشجویی فراهم میباشد . همان طور که قبلا گفته شد دانشجویان در نروژ در هنگام تحصیل اجازه 20 تا 30 ساعت کار در هفته را دارند؛ و معمولا دانشجویان با کارمزدی که دریافت میکنند میتوانند هزینه زندگی خود را در نروژ تامین نمایند.
•    همان طور که میدانید کشور نروژ به دلیل دارا بودن منابع نفتی و گازی بسیار مرغوب در دریای شمال یکی ازمهمترین تولید کنندگان و صادر کنندگان نفت دنیا میباشد و هیمن مسئله باعث شده است که تمامی رشته های مربوط به کشف و بهره برداری از مخازن نفتی و گازی در آن رشد و پیشرفت بسیار زیادی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به مقاله ای که در قسمت مقالات مهاجرت سایت موسسه بین المللی راد درج شده است مراجعه بفرمایید.