z موسسه بین المللی راد

بورس تحصیلی چیست و چه کسانی میتوانند بورس تحصیلی را دریافت کنند؟

 

همان طور که میدانید یکی از روشهای مهاجرت و دریافت اقامت در هر کشوری مهاجرت برای تحصیل میباشد. بسیاری از دانشجویان که قصد تحصیل در اروپا، آمریکا ، کانادا و استرالیا را دارند مایل هستند که از بورس تحصیلی

استفاده کنند و به طور ساده از تحصیل رایگان و یا حتی کمک هزینه زندگی برخوردار باشند . در این مقاله قصد داریم که ابتدا در مورد بورس تحصیلی توضیحاتی ارائه دهیم و همینطور راه های اخذ بورس تحصیلی را نیز توضیح دهیم .


بورس تحصیلی چیست ؟

 بورس تحصيلي کمک هزینه‌ای است که دانشگاه ها ومراکزعلمی یا موسسات خیریه به دانشجویان با  استعداد میدهند تا به هزینه تحصیل این دانشجویان کمک کنند.

به کسی که بورس تحصیلی را دریافت میکند بورسیه میگویند که در زبان فارسی به اشتباه به بورس تحصیلی بورسیه گفته میشود.

معمولا دانشجویان تحصیلات تکمیلی ( فوق لیسانس و دکتری ) در بیشتر موارد میتوانند از بورس تحصیلی استفاده کنند و در دوره لیسانس به طور محدود میتوان از بورس تحصیلی استفاده کرد.

کمک هزینه تحصیلی در دوره های تحصیلات تکمیلی به صور مختلف به دانشجویان اعطا میشود که در کشورهای مختلف متفاوت میباشد. بیشتر دانشگاه ها ی کانادا و آمریکا معمولا برنامه بورس را در بودجه های خود گنجانده اند و به دانشجویان برتر بورس تحصیلی اعطا میکنند. معمولا دانشگاه های بهتر و ممتاز دارای بودجه های بالاتر و کمک هزینه های بیشتری نیز هستند. کمک هزینه های تحصیلی به شکلها و با اسمهای مختلفی به دانشجویان اعطا میشود که در زیر اقسام آن را توضیح میدهیم .

  • بورسیه و یا Fellowship

همان طور که گفتیم بورسهای تحصیلی داری انواع گوناگونی است که از طرف دانشگاه یا موسسات خیریه یا شرکتها و یا حتی موسسات خارج از دانشگاه به منظور تشویق در اختیار دانشجویان مستعد قرار می گیرد. که البته تعداد بورسها محدود میباشد . خصوصیت اصلی بورسها این است که دانشجو در قبال دریافت کمک هزینه نیازی به کار کردن ندارد و به طور خلاصه باید بگوییم که این کمک هزینه به صورت بلا عوض به دانشجو داده میشود . معمولاً برای کسب بورسیه نمره GRE و معدل دوران لیسانس و فوق لیسانس و توصیه نامه های اساتید و هم چنین نمره آیلس یا تافل بسیار مهم هستند. این موارد معمولاً توسط دانشگاه بررسی میشود و طبیعتا درخواستهای زیادی به دانشگاه ارائه میشود .

  • دستیار تدریس و یا Teaching Assistantship ) TA )

در این حالت دانشجو به عنوان کسی است که به استاد در تدریس کمک میکند این کمک میتواند در تدریس یک دوره درسی و یا تدریس در آزمایشگاه میتواند باشد. وظیقه کسی که TA است کمک به دانشجویان در یادگیری دروس ، اداره جلسات هفتگی و همین طور نمره دادن و یا تصحیح اوراق میباشد . که البته TA شدن برای دانشجویان بسیار مهم میباشد زیرا هم به دوره ای که تدریس میکنند تسلط بیشتری پیدا میکنند و هم توانایی تدریس آنها بیشتر میشود و هم چنین تسلط به زبان انگلیسی آنان نیز بیشتر میشود.

 دستیار تحقیق و یا Research Assistantship

در این نوع کمک هزینه

  1. دستیار تحقیق و یا Research Assدر موارد بسیاری اساتید از طریق تعریف پروژه های تحقیقاتی بویژه در رشته های مهندسی و بیولوژی بودجه ای کسب می کنند که قسمتی از این بودجه به دانشجویان فوق لیسانس یا دکترا بعنوان RA تعلق می گیرد.

 

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی برای دوره های فوق لیسانس یا دکتری

نحوه اخذ کمک هزینه برای دوره های فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه ها متفاوت بوده و بستگی به رشته، دانشگاه محل تحصیل و گروه تحصیلی (Department) دارد. با این حال معمولا کمک هزینه های تحصیلی به صورت زیر به دانشجویان پرداخت می گردد.

  1. دانشجویان در هنگام ارسال تقاضای پذیرش اعلام می نمایند که خواهان دریافت کمک هزینه هستند. دانشگاه با بررسی پرونده شرایط دانشجو را برای دریافت کمک هزینه مورد بررسی قرار داده و میزان کمک هزینه و شرایط آنرا را در برگه پذیرش اعلام می کند. این اطلاعات ممکن است به صورت حداقل مبلغ کمک هزینه تضمینی از سوی دانشگاه (مثلا12 هزاردلاردرسال)،زمان (حداکثر 4 سال) وشرطمعدل (معدلA) باشد. این کمک هزینه ها معمولا به صورت TA و یا ترکیبی از TA، RA، Felowship، Grant است.
  2. در برخی از دانشگاه هایابعضی رشته ها،اساتید دارا ی وجه هایی تحقیقاتی برای پروژه های خود هستند و باید بخش از این بودجه را به دانشجویان خودبعنوانRA پرداخت نمایند (مانند بسیاری از رشته های مهندسی) . از سوی دیگر دانشجویان باید در هنگام پذیرش با تماس با اعضای هییت علمی دانشکده به دنبال یک استاد راهنما (Supervisor) باشند. در صورتی که استاد راهنما شرایط علمی و علایق تحقیقاتی دانشجو را قبول کند و بودجه نیز داشته باشد، دانشجو را تایید کرده و به دانشکده اعلام می کند. مبلغ این کمک هزینه بستگی به بودجه استاد راهنما وشرایط متقاضی دارد.
  3. دانشجویان پس از پذیرش و شروع تحصیل در ترم های دوم و یا سال دوم به بعد می توانند برای دریافت بورس از موسسات داخل دانشگاه (مانند گروه های تحقیقاتی) و یا مراکز خارج دانشگاه (مانند مراکز غیر انتفاعی و یا مووسسات دولتی) بورس بگیرند. در این نوع بورسیه ها رشته تحصیلی، موضوع تحقیق و عملکرد تحصیلی دانشجو بسیار مهم است.

دانشجویان باید توجه کنند که در برخی دانشگاه ها دانشجو ممکن است از تمامی شیوه های بالا واجد شرایط گرفتن کمک هزینه باشد با این حال چنانچه مجموع دریافتی از مبلغ خاصی بالاتر رود ممکن است دانشگاه یکی از کمک هزینه ها کاهش و یا قطع نماید. به عنوان مثال چنانچه دانشجو دارای TA باشد و بعد از آن با یک استاد به عنوان RA شروع به کار کند، مبلغ TA خود به خود از سوی دانشگاه و یا دانشکده کاهش خواهد یافت.

روزه یکی از راه‌های تامین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته اعطا یبورس تحصیلی است. مهم‌ ترین این بورسها، بورس تحصیلی اراسموس ماندوس، IPRS SINGA،DAAD و … میباشد. توجه داشته باشید که مهمترین فاکتور در جهت اخذ بورسیه تحصیلی مقالات علمی بین المللی ( سابقه تحقیقاتی و پژوهشی) دانشجویان است.