معرفی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا

کار در ایتالیا و اخذ ویزای کاری ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا و اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

 

 


 

معرفی ایتالیا

همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشور ایتالیا و کسب تابعیت کشور ایتالیا را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور ایتالیا را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با   مسائل مختلف کشور ایتالیا بوده اند،که در این مقاله به آنها اشاره میشود.
ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است. این کشور از شبه ‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردینا در دریای مدیترانه تشکیل شده ‌است. نکته جالب در مورد نقشه کشور ایتالیا این است که نقشه این کشور شبیه چکمه می باشد.
کشور ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد. کشور ایتالیا  مساحتی به اندازه تقریباً یک پنجم ایران دارد. این کشور مرز مشترک با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (کشور سان مارینو در شمال ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)، اسلوونی و سوئیس دارد.
کوههای آلپ مرزی طبیعی میان ایتالیا و کشورهای همسایه غرب و شمال را تشکیل می‌دهد.
در جایی که کوهها و تپه‌های دامنه کوهها به هم می‌رسد ، رشته‌ای از دریاچه‌ها وجود دارد که شامل دریاچه‌های مابوده و لوگانو و کومو میباشد.
دره حاصلخیز پو ، میان تپه‌های دامنه کوههای آلپ در شمال، تپه‌های دامنه کوههای آپنین در جنوب، کوههای آلپ در غرب و دریای آدریاتیک در شرق جای دارد. بلندترین نقطه ایتالیا کوه مونته بیانکو با ارتفاع 748،4 متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه ‌است.
زمین های پست ساحلی اندک و نسبتاً محدود است ولی شامل آبگیر آرنو در توسکانا، آبگیر تیبر در اطراف رم، زمین های پست کامپانیا در اطراف ناپل و جلگه ‌هایی در امتداد خلیج تارانتو و در پولیا پاشنه ایتالیا می‌ باشد.
دو جزیره بزرگ ایتالیا، ساردینا و سیسیل هر دو غالباً کوهستانی است. بیشتر خاک ایتالیا از نظر زمین شناختی نا پایدار است و در معرض زمین لرزه قرار دارد. کشور ایتالیا چهار آتش فشان فعال دارد از آن جمله اتنا در سیسیل و وزوو نزدیک ناپل.
ایتالیا با تابستانهای گرم و خشک ، زمستانهای معتدل ، از آب و هوایی مدیترانه‌ای برخوردار است. در شمال به دلیل و جود رشته کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است. جزایر سیسیل و ساردینا از بخش اصلی کشور گرمتر و خشک تر است.بر اساس سر شماری سال 2001 ، ایتالیا جمعیتی برابر با 56995744 نفر داشت. در سال 2008 جمعیت 58145321 نفر تخمین زده شد بنابراین  متوسط تراکم جمعیت کشور 198 نفر در هر کیلومتر مربع  بوده است. در حدود دو سوم از مردم ایتالیا در شهرها و حومه های شهری زندگی می کنند.
متوسط عمر مردم ایتالیا 1/44 سال و امید به زندگی برای زنان 07/83و برای مردان 01/77سال است. 5/0 درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند.
90 درصد مردم ایتالیا مسیحی کاتولیک هستند و بقیه مردم یهودی و مسلمان. حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستانها، یهودیها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می‌کنند. ۹۱٫۶٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند که یک سوم آنها (۳۶٫۸٪) عضو فعال هستند. امروزه ۸۲۵۰۰۰ نفر مسلمان در ایتالیا زندگی می‌کنند که (۱٫۴٪) جمعیت ایتالیا را تشکیل می‌دهند که از بین آنها فقط۵۰۰۰۰ نفر ملیت ایتالیایی دارند.
امپراتوری روم که از شهر رم شروع به گسترش کرده بود نه تنها ایتالیا بلکه کل حوزه مدیترانه و حتی بریتانیای دور دست را هم تحت کنترل خود درآورده بود
در سال 476 آدوآکر فرمانده سپاهیان مزدوری که در ایتالیا در خدمت امپراتوری روم غربی بودند، رمولوس آگوستوس آخرین امپراتور روم غربی که کودکی بود را خلع کرده و به صورت اسمی و نه عملی ایتالیا را تحت کنترل روم شرقی اداره می کرد. این واقعه یعنی سقوط روم غربی را مبدایی برای شروع قرون وسطا محسوب می شود.
ایتالیا قلب امپراطوری رم باستان بوده است که سرزمین های مجاور دریای مدیترانه را متحد کرده و تمدن های یونان و رم باستان را در سرتاسر قسمتهای زیادی از اروپا گسترش داده است. پس از آنکه امپراطوری رم در قرن 5 پس از میلاد سقوط کرد، واحد سیاسی ایتالیا شکست خورد. اما رم، تحت تسلط کلیسای کاتولیک، مرکز روحانی اروپای غربی، باقی ماند. در اواخر دوره های میانه، شهرهای شمالی ایتالیا همچون فلورنس (Florence)، ونیز (Venice) و میلان (Milan) مراکز تجاری پررونقی شدند. در این شهر ها تجدید حیات فرهنگ کلاسیک که به عنوان رنسانس شناخته شده، در قرن 14 آغاز شد. نقاشها، مجسمه سازان، نویسندگان و معماران دوره ی رنسانس در ایتالیا در سراسر اروپا مورد تحسین و الگوبرداری بوده اند.
در حال حاضر ایتالیا یکی از کشورهای توسعه‌یافته است که هفتمین تولید ناخالص داخلی در دنیا را دارد. همچنین ایتالیا عضو سازمان ملل‌متحد، گروه G8 و اتحادیه اروپا است.ایتالیا در سال 2007 میلادی به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد پذیرفته شد.
ایتالیا تاریخ غنی دارد که نه تنها پشتوانه فرهنگی و هنری مردم این کشور است بلکه به دلیل وجود موزه‌ها و بناهای تاریخی فراوان گردشگران زیادی از سراسر جهان به این کشور وارد می‌شوند.
بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است، کشوری کوچک که مساحتش تنها 25/0 درصد از کل خشکی‌های جهان است.
در باره سیاست ایتالیا میتوان گفت نخستین بار حکومت جمهوری در سال 1946 در ایتالیا ایجاد شد. این جمهوری پس از آن ایجاد شد که در یک رفراندوم در تاریخ دوم ژوئن همین سال مردم اعلام کردند که حکومت جمهوری می‌خواهند. این روز در ایتالیا به عنوان روز ملی جشن گرفته می‌شود.رئیس‌جمهور ایتالیا برای دوره هفت ساله از طریق رای نمایندگان مجلس و گروهی کوچک از وکلای منطقه‌ای انتخاب می‌شود. رئیس‌جمهور نخست‌وزیر را معرفی می‌کند. انتخاب و معرفی دیگر وزرا به عهده نخست‌وزیر است.
در ایتالیا دو مجلس وجود دارد : «سنا با 315 عضو و نمایندگان با 630 عضو». اعضای مجلس نمایندگان با رای مستقیم مردم ایتالیا انتخاب می‌شوند. در ایتالیا همه افراد بالای 18 سال حق رای دارند.
اعضای مجلس سنا هم با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند اما سن رای دادن برای مجلس سنا 25 سال است. اعضای هر دو مجلس برای دوره‌های پنج ساله انتخاب می‌شوند.
اقتصاد در ایتالیا به دو بخش جغرافیایی تقسیم می‌شود. در شمال این کشور اقتصاد پیشرفته و مدرن‌‌تر است و شرکت‌های خصوصی فعال هستند. در جنوب این کشور اقتصاد بر پایه کشاورزی می‌چرخد.
از جمله مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.
سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر ۳۲/۰ هکتار است. تولید سالیانه گوشت گاو ۴۰۰/۱ هزار تن، گوشت خوک ۵۰۰/۱ هزار تن، گوشت گوسفند ۹۰۰/۱۵۴ تن و ۸۰۶ هزار تن صید ماهی است. تولید سالیانه نیروی الکتریسیته نیز معادل ۱/۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت است.
میزان نیروی کار در این کشور 64/24 میلیون نفر است و نرخ بیکاری 7 درصد. نرخ تورم این کشور در سال 2006 بر اساس قیمت خرید مصرف‌کننده 1/2 درصد بود.
دانشگاه های ایتالیا نیز جزو دانشگاه های نیمه رایگان میباشد . بدین معنی که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها پایین میباشد . و در ضمن برای دانشجویان بورس تحصیلی نیز در نظر گرفته میشود . در ضمن این نکته نیز حائز اهمیت است که برخی رشته ها مانند رشته معماری در ایتالیا محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان دارد. از جمله دانشگاه های معروف ایتالیا میتوان به دانشگاه رم ، دانشگاه میلان ، دانشگاه پلی تکنیک میلان و .... اشاره نمود .
برای مطالعه بیشتر در این زمینه میتوانید به مطالبی که در سایت موسسه بین المللی راد در همین ارتباط نوشته شده است مراجعه بفرمایید

 

.

 

تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا


کشور ایتالیا کشوری در قاره اروپا میباشد و هم چنین ایتالیا جزو کشورهای حوزه شینگن میباشد . آب و هوای ایتالیا بسیار مطبوع است ، از ویژگی ها و جذابیت های دیگر این کشور می توان از معماری این کشور که زبانزد جهانیان است ، بناها و آثار باستانی این کشور که نشان از پیشینه ی تاریخی هزاران ساله ی آن دارد. آثار هنری ،جاذبه های توریستی  طبیعی، مد و غذاها و سبک زندگی مردمان این کشور نام برد..
کشور ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشور های اروپایی که تحصیل در دانشگاه های آن توسط دولت این کشور تامین می شود همیشه مورد توجه و رغبت متقاضیان برای تحصیل در ایتالیا بوده است. رتبه علمی بالای دانشگاه های ایتالیا، ، تنوع رشته در دانشگاه های آن کشور و هزینه مناسب و بسیار پایین از جذابیت های تحصیل در ایتالیاست. طبق آمار سال 2013، بالغ بر 34 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 900 برترین دانشگاه های جهان درسطح جهان قرار گرفته و. هم چنین بالغ بر 15 دانشگاه این کشور رتبۀ زیر 500 را در سال 2013 کسب نموده اند. اخیرا با توجه به رویکرد بین المللی که دانشگاه های این کشور اتخاذ کرده اند تعداد زیادی از رشته های تحصیلی این کشور از مقطع کارشناسی تا دکتری به زبان انگلیسی ارائه می گردند . حتی رشته های پزشکی، دارو سازی و بیو تکنولوژی نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند.
تحصیل در بسیاری از دانشگاه های ایتالیا به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه های این کشور به صورت مشترک با دانشگاه های برتر دنیا برگزار می گردد. تحصیل در این دوره ها به طور همزمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور، موجب میگرددکه دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر، مدارک پایان دوره تحصیلی  دریافت کند که به منزله تحصیل در آن مراکز محسوب می شود. از نمونه های آن می‌توان به دوره مشترک کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران بین دانشگاه بولونیا ایتالیا و دانشگاه کولومبیا ی امریکا با رتبه جهانی 9 اشاره نمود.
اکنون می توانیم مزیت های تحصیل در این کشور را به صورت موردی نام برده و توضیح دهیم که چرا کشور ایتالیا متقاضیان سراسر جهان را جهت تحصیل به خود جذب می نمای:
1.    تحصیل در آن بسیار ارزان است
2.    امکان دریافت بورسیه های 2500 و 5000 یورویی در سال برای ایرانیان وجود دارد
3.    دوره های ارائه شده بسیار زیادی به انگلیسی دارد.
4.    جایگاه علمی اکثریت قاطع دانشگاه های آن بسیار عالی است
5.    تعیین شهریه دانشگاه ها براساس میزان درامد سالیانه خانواده دانشجو توسط دولت این کشورو در نتیجه امکان تخصیل برای تمامی اقشار جامعه
6.    امکان اخذ بورسیه های 2500 تا 5000 یورویی برای متقاضیان ایرانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و بورسیه 13700یورویی برای دور ه  دکتری فارغ از معدل تحصیلی میباشد که با ارایه مدارکی قابل دریافت میباشد.
7.    رتبۀ علمی بالای دانشگاه ها در سراسر دنیا: بالغ بر 15 دانشگاه این کشور رتبۀ زیر 500 را در سال 2013 کسب نموده اند
8.    هزینه تحصیل در ایتالیا با دانشگاههای ترکیه و ارمنستان و سایر کشورهای همسایه تقریبا برابرمی باشد در حالی که سطح کیفیت دانشگاه های ایتالیا با کشوری همانندترکیه و ارمنستان اصلا قابل مقایسه نیست.
9.     شهرت جهانی در رشته هایی چون معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی نیز یکی دیگر از جاذبه های تحصیل در این کشور میباشد .داشتن اساطیر کهنی همانند میکلانژ، رافائل، فراگامو، مارکو پولو، دانته، گالیله، داوینچی نشان از این مضوع دارد.که این امر به ویژه در عرصه هنرو شاخه های آن نمود قابل توجهی در ایتالیا داشته است.
10.    اشتراکات فرهنگی با ایران . که این امر به دلیل پیشینه ی تاریخی این کشور می باشد که نمود این امر را می توان در سبک زندگی مردمان دو کشور مشاهده نمود.
 معرفی و توضیح مقاطع تحصیلی در ایتالیا:
تحصیل در دوره ی کارشناسی:
طول مقطع لیسانس در کشور ایتالیا 4 سال می باشد.
از سال1998 متقاضیان با تکمیل فرم جایابی و ارسال این فرم به وزارت دانشگاه وعلوم و فناوری ایتالیا ،می توانند بدون امتحان ورودی وارد مقطع کارشناسی در این کشور شوند.
قبلاً امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دور ه کارشناسی در ایتالیا وجود نداشت اما اکنون به مدد تحولات سیاسی اخیر و در نتیجه بهبود روابط ایران و ایتالیا ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا از مقطع لیسانس فراهم گردیده است. البته این نکته باید ذکر شود که برخی از رشته های ارائه شده در این کشور منوط به قبول شدن در آزمون سراسری می باشند اما در برخی از دیگر رشته ها، مانند مدیریت، اقتصاد، حکم رانی بین المللی و رشته علوم مهندسی امکان تحصیل بدون آزمون نیز امکان پذیر می باشد. به طور کلی  می توان گفت در دوره کارشناسی در ایتالیا امکان تحصیل در این رشته ها وجود دارد:
علوم زیستی و فناوری زیستی
علوم فنی و مهندسی
تجارت و اقتصاد
اقتصاد، مدیریت وامور  مالی بین¬الملل
اقتصاد کسب و کار
مدیریت جهانی
که البته برای تحصیل به زبان انگلیسی رشته ها محدودتر میشوند و در واقع میتوان چنین گفت که برای تحصیل در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی تنها در رشته های مدیریتی و بیزینسی امکان ادامه تحصیل وجود دارد.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو ساله می باشد. ایتالیابا داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا، سر آمد بسیاری از کشور های اروپایی در بحث آموزش می باشدو به همین دلیل بسیاری متقاضیان در مقاطع بالاتر ایتالیا را برای اادامه  تحصیل انتخاب می کنند، چرا که می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نمایند و شانس خود را جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقاطع دیگرافزایش دهند..
دروس دانشگاهی کشور ایتالیا به دو صورت ایتالیایی و انگلیسی تدریس میشوند.
تحصیل در مقطع دکتری
دوره دکتا در ایتالیا 4 سال است.. افرادی که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا می باشند این امکان را دارند که علاوه براینکه بصورت رایگان تحصیل کنند همچنین بورسیه های تحصیلی از دانشگاه دریافت نمایند که تمامی هزینه های زندگیشان را پوشش میدهد.
در این قسمت از مقاله سعی می کنیم بر شرایط پذیرش از داشگاه های ایتالیا و شرایط زندگی در این کشور از جمله هزینه ها و خوابگاه های آن اشاره کنیم.


شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا:
فراخوان پذیرش دانشو در دانشگاه های ایتالیا بسته به دانشگاه این کشور ممکن است 1 الی 2 مرتبه در طول سال برای دوره ی کارشناسی ارشد صورت پذیرد.
 شروع دوره
ترم اول:  در ماه سپتامبر
ترم دوم : در ماه مارس
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش نیز در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد:
مهلت پذیرش ترم اول: دسامبر تا اواسط ژوئن برای متقاضیان تحصیل در ترم اول سپتامبر
مهلت پذیرش ترم دوم: از ژوئیه تا اواخر برای تحصیل در ترم دوم
فراخوان پذیرش دانشجو در مثطع دکترا در  طول سال یک مرتبه صورت می گیرد.
شروع دوره : از ماه نوامبر تا فوریه
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش
مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش نیز در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد:
معمولاً  از ماه مارس تا دسامبر

هزینه ها ی دانشجویان در ایتالیا:
همانطور که ذکر شد تحصیل در این کشور هزیته بسیار ناچیزی را در بردارد و فرد دانشجو فقط باید هزینه های ماهیانه ی زندگی خود را بر عهده یگیرد . که دولت ایتالیا با توجه به این که به دانشجویان در اجازه کار( 10 ساعت در هفته برای دوره ی کارشناسی و 20 ساعت در هفته برای دوره ی کارشناسی ارشد و30 ساعت در هفته برای دوره دکترا)داده است دانشجویان می توانند بابت هر ساعت کار بین ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در ایتالیا حداقل ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بر می گیرد.
هزینه از 150 تا 250 یورو به ازای هر ماه زندگی در خوابگاه، و بین 250 الی 500 یورو به ازای سوئیت های دانشجویی و یا بیشتر از آن به ازای آپارتمان های یک یا دو خوابه متغیر می باشد..
رفت و آمد در شهرهای ایتالیا عمدتاً بوسیله وسایل نقلیۀ عمومی کارآمد انجام میگردد و هزینه آن برای دانشجویان، پس از دریافت کارت دانشجویی در مواردی تا یک سوم هزینه معمولکاهش خواهد یافت..در ضمن این هزینه برای دانشجویان زیر 25 سال می تواند تا حدود 40 درصدتخفیف را شامل گردد.
همانطور که در این مقاله ذکر شد در ایتالیا امکان اسکان در خوابگاه های دانشجویی وجود داردو برای دریافتن نکات بیشتر در مورد خوابگاه های دانشجویی مطلب زیر را مطالعه نمایید:.
اسکان در خوابگاه های دانشجویی دانشگاه:
خوابگاه های وابسته به دانشگاه های این کشور کم هزینه و مقرون به صرفه می باشند . از امکانات و خدمات ارائه شده در این خوابگاه ها می توان به  بوفه، دستگاه سرو اتوماتیک غذا و مواد غذایی در تمام ساعات شبانه روز، سالن مطالعه، سالن کامپیوتر و اینترنت بی سیم، امکانات ورزشی و سرویس های جانبی، نظیر رختشورخانه، پتو و انبارو سایر موارد ضروری اشاره نمود..
هزینه خوابگاه ها به دو صورت محاسبه میگردد: با بورسیه و بدون بورسیه
چنانچه داوطلب بورسیه باشد، هزینه اقامت در اتاق های تک نفره از حدود 150 تا 250 یورو در ماه، و اتاق های دو نفره برای هر نفر از 75 یورو تا 150 یورو در ماه متغیر است.
چنانچه داوطلب بورسیه نداشته باشد، هزینه اقامت در اتاق های تک نفره از حدود 300 تا 400 یورو در ماه، و اتاق های دو نفره برای هر نفر از 200 یورو تا 300 یورو در ماه متغیر می باشد..
اسکان در پانسیون ها و اقامت گاه های خصوصی دانشجویی
اینگونه اقامت گاه ها نسبت به خوابگاه های دولتی و وابسته به دانشگاه ها معمولا هزینه بیشتری را در بردارند.
میانگین هزینه ها جهت اقامت در اتاق دو تخته بین 250 تا 350 یورو و اتاق های تک نفره از 350 تا 500 یورو در ماه متغییراستد.
همانطور که در مطالب قبلی ذکر شده بود امکان اخذ بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور ایتالیا وجود دارد اکنون به ویژگی ها و شرایط اخذ این بورس می پردازیم:

بورس تحصیلی کشور ایتالیا:
به طور کلی اصلی ترین بورس های ایتالیا به دو دسته تقسیم می گردند:
1.    بورس تحصیلی مربوط به خود دانشگاه (که فقط تعداد معدودی از دانشگاه‌ها این بورس را ارائه می دهند.
2.    بورس تحصیلی اتحادیه اروپا که در جهت کمک به دانشجویان خود و نیز دانشجویان خارجی کشور های غیر اروپایی در مقاطع مختلف تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌گردد. کشور ایتالیا نیز مستثنی از این قاعده نمی باشند و فارغ از شهر، دانشگاه و رشته به تمامی دانشجویان دانشگاه‌های دولتی واجد شرایط این بورس تحصیلی را اعطا می کنند بنا بر اعلام سایت وزارت امور خارجه ایتالیا بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق خواهد گرفت که علاوه بر وضعیت معیشتی نامناسب، موفق به گذراندن قسمتی از واحدهای درسی در موسسه های دولتی وعمومی ایتالیا شده یاشند.

شرایط کلی اعطای بورس تحصیلی :
– سن بین 16 تا 35 سال
– مدرک تحصیلی
– مدارک لازم برای اعطای بورس و شرایط مالی نامناسب برای تامین هزینه های تحصیلی
-ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم جهت بورس تحصیلی کشور ایتالیا:
– ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی که به تایید وزارت دادگستری و سفارت ایتالیا رسیده شده باشد
– ترجمه رسمی شناسنامه سرپرست خانواده که به تایید وزارت دادگستری و سفارت ایتالیا رسیده شده یاشد
ترجمه مدارکی که توان مالی شما را نشان میدهد که در واقع این بحث بسیار پیچیده میباشد . برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید تا در این مورد راهنماییهای لازم را دریافت نمایید

 

.

 

معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا


دانشگاه های کشور ایتالیا جزو قدیمی ترین دانشگاه های اروپا میباشد و معمولا از رده بالایی در رده بندیهای بین المللی دانشگاه ها جای دارند . افرادی که برای تحصیل در اروپا و اخذ ویزاهای تحصیلی اورپا قصد اقدام کردن را دارند معمولا ایتالیا یکی از گزینه های آنان میباشد. هزینه نسبتا پایین تحصیل در دانشگاه های ایتالیا و هم چنین امکان دریافت بورس از دانشگاه ها و سازمانهای ایتالیایی دانشجویان را به تحصیل و مهاجرت در این کشور جذب میکند . در این مقاله قصد داریم که دانشگاه های برتر ایتالیا را به طور خلاصه معرفی کنیم .تا دانشجویانی که قصد مهاجرت و تحصیل در ایتالیا دارند با دانشگاه های ایتالیا بیشتر آشنا شوند.


دانشگاه میلان ( University of Milan )
دانشگاه میلان ایتالیا در سال 1925 در شهر میلان تاسیس شد . دانشگاه میلان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا میباشد. این دانشگاه ابتدا یک مدرسه بود و به تدریج قسمتهای مختلفی به آن اضافه شد مثلا در سال 1791 دانشکده دامپزشکی آن تاسیس شد . هم اکنون دانشگاه میلان ایتالیا دارای 10 دانشکده ( دانشکده فقه ، دانشکده پزشکی و جراحی ، دانشکده دامپزشکی ، دانشکده علوم کشاورزی و مواد غذایی ، دانشکده داروشناسی ، دانشکده زبان و فرهنگ ، دانشکده علم و فنآوری ، دانشکده تربیت بدنی ، دانشکده علوم سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و دانشکده علوم انسانی ) میباشد که رشته های متنوعی را در سه  مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری ارائه مینماید. در دانشگاه میلان تعدادی از رشته های به زبان انگلیسی به خصوص در مقطع فوق لیسانس و دکتری ارائه میشود.


دانشگاه پلی تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan )

politecnic موسسه بین المللی راد
دانشگاه پلی تکنیک میلان در سال 1863 در شهر میلان ایتالیا تاسیس شد و بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا میباشد و هم چنین یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا  است . دانشگاه میلان دارای 5 کمپس اصلی است (البته در سایت دانشگاه تعداد کمپسها 7 کمپس ذکر شده است که البته فعالیت دو کمپس دیگر بسیار محدود میباشد.) که  دو کمپس  آن (کمپ لِئوناردو و کمپ بُویزا) درون شهر و سه کمپس کومو، پیاچِنزا، و لِکّو خارج از شهر میلان قرار گرفته ایند قدیمی ترین کمپس دانشگاه میلان کمپس لئوناردو میباشد . دانشگاه میلان در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری رشته های متنوعی را  در 21 دانشکده خود ارائه مینماید رشته های مقطع لیسانس به زبان ایتالیایی میباشد ولی تعدادی از رشته های فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه میشود و اکثر دوره های دکتری نیز به زبان انگلیسی میباشد . دانشگاه پلی تکنیک میلان بورس‌های تحصیلی گوناگونی را برای دانشجویان فراهم می‌آورد. مهمترین آن را می‌توان بورس DSU این دانشگاه دانست که  مبلغی در حدود 4500 یورو میباشد . به دلیل شرایط خوب دوره دکتری  پذیرش این دوره در دانشگاه پلی تکنیک میلان بسیار رقابتی میباشد .دانشگاه میلان در سال 2015 میلادی 56 دوره دکتری فعال داشته است .


دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome )

Sapienza4 موسسه بین المللی راد
دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا و اروپا میباشد . این دانشگاه در سال 1303 میلادی برای مطالعات کلیسایی تاسیس شده بود و به تدریج گسترش پیدا کرد . این دانشگاه در رتبه بندیهایی که هر ساله انجام میشود معمولا در بین 120 دانشگاه برتر دنیا میباشد . دانشگاه ساپینزا رم در سال 2015 میلادی بیش از 30000 دانشجو داشته است . این دانشگاه دارای 11 دانشکده ( دانشکده معماری ، دانشکده هنر و علوم انسانی ، دانشکده مهندسی عمران و صنعتی ، دانشکده اقتصاد ، دانشکده اطلاعات مهندسی، انفورماتیک، و آمار ، دانشکده حقوق ، دانشکده ریاضیات ، فیزیک و علوم طبیعی ، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی ، دانشکده روانشناسی ، دانشکده علوم سیاسی و جامعه شناسی و علوم ارتباطات و دانشکده مهندسی علوم هوا و فضا ) میباشد . این دانشگاه نیز دارای دوره های دکتری با بورس تحصیلی میباشد و بسیاری از دانشجویان به علت مزایای خوب تحصیل در این دانشگاه و همچنین کیفیت بالای دانشگاه ساپینزا رم برای ادامه تحصیل جذب این دانشگاه میشوند .


دانشگاه بولونیا (University of Bologna )

bologna موسسه بین المللی راد
دانشگاه بولونیا در سال 1088 میلادی در شهر بولونیا پایه گذاری شده است بنابراین میتوان گفت که شاید قدیمی ترین دانشگاه ایتالیا میباشد . دانشگاه بولونیا دارای چندین پردیس هست که یکی از پردیسهای آن در کشور آرژانتین میباشد. به همین دلیل دانشگاه بولونیا یک دانشگاه بین المللی میباشد .


دانشگاه فلورانس (University of Florence )

florence موسسه بین المللی راد
دانشگاه فلورانس در شهر فلورانس ایتالیا میباشد که در سال 1321 میلادی تاسیس شده است . دانشگاه فلورانس دارای 12 دانشکده (دانشکده کشاورزی، دانشکده معماری، دانشکده هنر، دانشکده اقتصاد، دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده ریاضیات، فیزیک و علوم طبیعی، دانشکده پزشکی و جراحی، داروشناسی، دانشکده علوم سیاسی و دانشکده روانشناسی) میباشد. ولی رشته های معماری و طراحی صنعتی در این دانشگاه از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و پذیرش گرفتن از این رشته ها کمی دشوارتر است .


دانشگاه پیزا (University of Pisa )

pisa موسسه بین المللی راد
دانشگاه پیزا در شهر پیزا ایتالیا و در سال 1343 تاسیس شده است . دانشگاه پیزا در رشته های فنی و مهندسی و رشته های علوم پایه و همچنین رشته اقتصاد به زبان انگلیسی دوره ارائه میدهد و همینطور این دانشگاه دارای بورسهای تحصیلی نیز میباشد .

برای مشاوره بیشتر در مورد مهاجرت به اروپا واخذ ویزای تحصیلی در اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید

 

.

 

کار در ایتالیا و اخذ ویزای کاری ایتالیا


مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، اخذ ویزای کاری ایتالیا،اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا و اخذ تابعیت و اقامت دائم ایتالیا همواره مد نظر بسیاری از افراد جهت کار و تحصیل در خارج از کشور بوده است. در این مقاله سعی داریم اخذ ویزای کاری ایتالیا که یکی از راه های اخذ ویزای بلند مدت می باشد ، و موانع و مشکلات اخذ این نوع ویزا را  در ایتالیا بررسی نمائیم.
ایتالیا کشوری در جنوب اروپا جزو 8 کشور صنعتی جهان و پیمان شینگن می باشد و قوانین تقریباً مشابهی در حوزه ی مهاجرت و اخذ اقامت با سایر کشورهای اتحادیه اروپا دارد.ایتالیا با داشتن بیش از نیمی از میراث تاریخی جهان و موزه ها و بناهای تاریخی ، کشوری بسیار زیبا می باشد.
به صورت کلی اخذ اقامت کاری در اتحادیه اروپا بدین گونه می باشد که:شغل مورد نظر ابتدا در داخل کشور و سپس در کل اتحادیه اروپا برای مدت 3 هفته  در سایت کاریابی اتحادیه اروپا آگهی شود و در صورتی که پس از اتمام موعد مقرراز هیچ یک از 28 کشور اتحادیه اروپا داوطلبی جهت استخدام در شغل مذکور یافت نشد در این موقع سازمان ها می توانند آگهی را در فراتر از سطح اتحادیه اروپا برده و اقدام به جذب نیروی کار از خارج از این اتحادیه نمایند.
برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید شخصی به عنوان کارفرما در داخل ایتالیا پیشنهاد کاری به فرد دهد که البته خود این موضوع شرایط خاصی می باشد  که همانطور که ذکر گردید کارفرما باید به مدت 3 ماه اقدام به نشر آگهی استخدام در داخل ایتالیا و به مدت 3 ماه دیگر هم در اتحادیه اروپا آگهی دهد و در صورت پیدا نشدن فردی جهت استخدام، در این مرحله کارفرما می تواند برای فرد مورد نظر دعوت نامه کاری ارسال نماید. کسانی که مؤفق به دریافت ویزای کاری ایتالیا می گردند پس از 4 سال کا ردر ایتالیا و پرداخت بیمه و مالیات می توانند جهت اخذ اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایند
بایستی توجه نمود که با وجود این که کشور ایتالیا جزو 8 کشور صنعتی جهان می باشد اما رکود اقتصادی به وحود آمده در کشورهایی مثل اسپانیا، یونان و ایتالیا، شرایط دشوری را از لحاظ کاریابی برای جوانان خود این کشورها ایجاد نموده به طوری که یکی از معضلات این کشورها بیکاری  و نبود فرصت و امنیت شغلی می باشد تا جایی که اتباع خود ایتالیا کشورهای همسایه را جهت کار برمی گزینند..
مشکلات و موانع موجود و طی این فرایند همانطور که مطرح گردید تا حدودی دشوار می باشد و بنابراین بهترین راه جهت اخذ اقامت کاری ایتالیا اقدام به اخذ ویزای تحصیلی می باشد .
همانطور که می دانیم ایتالیا سومین کشور دنیا و اولین کشور اروپا از جهت سهولت برای ورود دانشجویان می باشد.افرادی که مشغول به تحصیل در اتحادیه اروپا باشند و مدرک تحصیلی خود را ا اروپا کسب نموده باشند شانس بیشتری جهت اخذ ویزای کاری ایتالیا و اقامت  دائم  و تابعیت ایتالیا خواهند داشت. پس برای اقامت در ایتالیا و اخذ تابعیت این کشور بهتر است اقادام به اخذ و یزای تحصیلی و تحصیل در یکی از دانشگاه های ایتالیا و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا نماییم، و پس از اخذ مدرک تحصیلی تقاضای ویزای کاری نمائیم

 

.

 

سرمایه گذاری در ایتالیا و اخذ ویزای سرمایه گذاری


در این مقاله قصد داریم در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا و مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری مطالبی را درج کنیم تا کسانی که قصد سرمایه گذاری در ایتالیا را دارند بتوانند از این مطلب استفاده کنند.
مهمترین نکته ای که در مورد سرمایه گذاری هر کشوری وجود دارد این است که ابتدا اقتصاد آن کشور و کسب و کار در کشور مد نظر بررسی شود و مشخص شود که کشور مد نظر در چه بخشهایی میتواند کسب و کار پر رونقی را برای سرمایه گذار به ارمغان بیاورد . به عنوان مثال در کشوری که از نظر آب و هوایی مساعد نیست نمیتوان بر روی بخش کشاورزی سرمایه گذاری کرد .
در کشور ایتالیا بعضی از مشاغل از رونق بیشتری برخوردار هستند مانند صنایع پوشاک، صنایع آرایشی ، مبلمان و لوازم خانگی و البته هر کسب و کاری که به صنعت توریسم وابسته باشد به دلیل این که ایتالیا کشوری توریستی میباشد پر رونق است . بسیاری از برندهایی که در صنایع آرایشی یا پوشاک وجود دارد مثل ورساچی و گوجی جزو این برندها میباشند. حال اگر فردی در این زمینه ها کسب و کار خود را راه اندازی نماید میتواند برند خود را سریعتر به بازار معرفی کند به خاطر این که این محصولات از کشور ایتالیا سریعتر به بازار جهانی معرفی میشوند.
در حالت کلی میتوان گفت که سرمایه گذاری در ایتالیا از دو حالت پیروی میکند . در حالت اول فرد علاقه مند به سرمایه گذاری در ایتالیا  تمام مراحل کار و ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار را انجام میدهد و در حالت دوم فرد علاقه مند به سرمایه گذاری در ایتالیا یک بیزینس آماده را خریداری میکند و نام آن را در صورت تمایل تغییر میدهد. در ادامه هر دو حالت سرمایه گذاری در ایتالیا توضیح داده میشود.
در حالت اول که شخص تمام مراحل سرمایه گذاری در ایتالیا را انجام میدهد ؛ اولین مسئله در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا این است که بر طبق تجربه فرد و کسب و کاری که در کشور خود داشته و یا به واسطه تحصیلاتی که گذرانده است در مورد یک شغل مشخص و یا یک بیزینس ( تجارت مشخص ) پروپوزالی ( طرح اولیه ) نوشته شود . و نوع بیزینس ، هدف از سرمایه گذاری و چگونگی انجام کار باید در پروپوزال مشخص باشد . این مرحله بسیار مهم است زیرا با توجه به طرح اولیه شخص  است که اداره مهاجرت ممکن است این طرح را قبول کند و با اقامت شخص موافقت نماید یا ممکن است که طرح را قبول نکند . بنابراین باید در نوشتن طرح اولیه با اطلاعات کامل و آگاهی عمل نمایید.
در مرحله بعدی سرمایه گذاری در ایتالیا ، ثبت شرکت در ایتالیا  میباشد ؛ برای این منظور باید انواع شرکتهایی که میتوانید در ایتالیا به ثبت برسانید را بررسی نمایید.
ثبت شرکتها در کشور ایتالیا انواع مختلفی دارند که اشاره کوچکی به آنها مینماییم.
•    شرکت مسئولیت محدود (Srl - Societa a responsabilitalimitata)
حداقل ده هزار یورو برای تاسیس این نوع شرکت در ایتالیا لازم هست. سهامداران براساس سهمشان مسئولیت دارند.
•    تعاونی  (SpA - Societa per azioni)
این نوع از شرکت اساسا برای تجارت های بزرگ طراحی شده است و حداقل دو سهامدار لازم است که باید 120 هزار یورو سرمایه اولیه فراهم کنند. سرمایه نیز به سهام تقسیم می شود که می تواند در بازار سهام اظهار شود.
•    طرفیت و مشارکت کلی: General Partnership (Snc - Societa in nomecollettivo)
این نوع شرکت ایجاب می کند که حداقل دو شخص یا دو شخص حقوقی با یکدیگر شریک  شده و یک قراردادی برای فعالیت تحت نام یک شرکت امضا کنند. هیچ سرمایه اندکی هم مورد نیاز نیست. در این صورت که یک مشارکت کلی وجود دارد، همه اعضا با مسئولیت کامل می باشند.
•    مشارکت محدود: Limited Partnership (Sas - Societa in accomanditasemplice)
شرط اصلی برای ایجاد این نوع مشارکت مانند مشارکت کلی است. حداقل یک طرف باید محدود شود با مسئولیت محددود و یک طرف کلی است با مسئولیت کامل برای تعهدات شرکت. یعنی یکی از طرفین مسئول تعهدات شرکت میباشد.
•    مشارکت محدود بواسطه سهام Partnership Limited by Shares (Sapa - Societa in accomandita per azioni)
دو یا افراد بیشتر باید با یکدیگر متحد می شوند. این نوع شراکت شباهت بسیاری به مشارکت محدود دارد که حداقل یک طرف باید مسئولین محدود و طرف دیگر باید عضو کلی باشد.
بعد از ثبت شرکت شخص باید برای معاینات و آزمایشات پزشکی مراجعه نماید و بعد از حساب بانکی خود پرینت تهیه کنید و تمام مدارک را برای صدور ویزا به سفارت ارائه نماید تا ویزای مخصوص سرمایه گذاری در پاسپورت الصاق شود .
لازم به ذکر است این مراحل زمانی در حدود 10 تا 12 ماه به درازا میکشد . و شخص دو بار باید به ایتالیا برای کارهای ثبت شرکت مراجعه نماید . بار اولی که شخص به ایتالیا باید سفر کند جهت انجام امور اولیه اقامت شامل افتتاح پرونده در مرکز مهاجرت، اخذ کد ملی و افتتاح حساب و معرفی به اداره پلیس میباشد . سفر دوم به ایتالیا جهت انجام مراحل اولیه ثبت شرکت شامل اساسنامه و ثبت نام شرکت و همچنین تکمیل امور اداره ی پلیس برای اقامت از قبیل تشخیص هویت و دریافت رسید کارت اقامت میباشد و سفر سوم جهت دریافت کارت اقامت همچنین ثبت نهایی شرکت و افتتاح حساب بانکی شرکت در بانکهای کشور ایتالیا است .
طبیعتا این پروسه به راحتی انجام نمیشود و دشواریهای خود را دارد و لیکن ریسک سرمایه گذاری همیشه در یک کشور دیگر وجود دارد .
حالت دومی که برای افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در ایتالیا هستند وجود دارد و به نظر این روشی ساده تر به نظر میرسد و  آن این است که شخص یک شرکت آماده و شرکتی که در حال فعالیت میباشد را خریداری نماید .که به این روش shelf company گفته میشود .   
خرید یک شرکت آماده بهترین جایگزین برای یک سرمایه گذار خارجی است که می خواهد فعالیت خود را فورا در ایتالیا آغاز کند. بجای صرف هزنیه و وقت و تشریفات بوروکراتیک برای ثبت یک شرکت، می توان یک شرکت آماده به کار را خریداری نمود. البته باید مواظب بود که سابقه شرکت، مثبت بوده و آینده سرمایه گذاری شخص  را تحت تاثیر قرار ندهد.
از زمان تصمیم به خرید یک شرکت آماده تا ثبت آن زمان زیادی به طول نمی انجامد و شخص میتواند  که به سرعت  شماره شرکت و شماره ارزش افزوده آن را دریافت کند. در صورت خرید هریک از انواع شرکتها ، می توان حتی نام شرکت را به دلخواه خود تغییر داد . بعد از ثبت شرکت  جدید می توان مجوزهای فعالیت را دریافت کرد و مدیریت جدید، اسناد شرکت جدید شامل شرکت نامه و اساسنامه را امضا خواهند کرد.
خرید شرکت آماده یکی از بهترین انتخاب ها برای فعالیت فوری تجاری محسوب می شود. بعد از امضای اسناد از سوی مدیران جدید، و گشایش حساب بانکی می توان فعالیت شرکت را بصورت طبیعی آغاز نمود. مهمترین جنبه خرید شرکت آماده، انتقال سهام از صاحب اولیه به سهامداران فعلی است  که در محضر  رخ می دهد و تثبت تغیرات  در ثبت شرکت های ایتالیا خواهد بود.  طبیعتا این روش مستلزم هزینه بیشتری میباشد به علت این که شرکتی که در حال سود دهی میباشد فروخته خواهد شد.
هر شخصی که 5 سال اقامت را به این صورت کسب کند میتواند درخواست خود را جهت اقامت دائم ایتالیا به اداره مهاجرت تسلیم کند و معولا این افراد اقامت دائم خود را کسب میکنند. در صورتیکه فرد اصلی بتواند ویزای سرمایه گذاری خود را از ایتالیا دریافت کند همسر و فرزندان زیر 21 سال فرد نیز میتوانند ویزای ایتالیا را دریافت کنند.
چنانچه در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا یا مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و یا موارد دیگر نیاز به مشاوره داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید

 

.

 

هزینه های زندگی در ایتالیا


افرادی که جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ، اخذ ویزای کاری ایتالیا ، اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا و دیگر روش های مهاجرت به کشور ایتالیا  اقدام میکنند و میخواهند در نهایت  برای اخذ اقامت دائم ایتالیا و کسب تابعیت ایتالیا اقدام نمایند همواره به داشتن یک پیش بینی جامع و قابل اتکا در رابطه با هزینه های زندگی و تحصیل خود و خانواده در کشور ایتالیا نیاز داشته اند. در این نوشتار سعی میکنیم که هزینه های زندگی در ایتالیا را توضیح دهیم .
هزینه زندگی در ایتالیا همان طور که میدانید مثل تمام کشورهای جهان به دو عامل ( سبک زندگی و شهر زندگی ) بستگی دارد. هزینه در شهرهای بزرگی مانند میلان و فلورانس و ... نسبت به شهرهای کوچکتر مانند شهر سیینا هزینه نسبتا بیشتری را در بر میگیرد. عمده هزینه ای که هر فرد در هر کشوری میتواند داشته باشد هزینه مسکن میباشد . سبک زندگی شخص در مورد انتخاب مسکن شخص موثر میباشد . طبیعتا آپارتمانهای بزرگتر دارای هزینه بیشتری هستند و دانشجویانی که در خوابگاه زندگی میکنند به نسبت این افراد هزینه کمتری را پرداخت میکنند . ما در این مقاله متوسط هزینه ها را درج میکنیم .
واحد پول کشور ایتالیا یورو میباشد که ما نیز هزینه ها را برحسب واحد پولی یورو مینویسم .
هزینه مسکن :
هزینه مسکن برای دانشجویانی که در خوابگاه زندگی میکنند از حدود 250 تا 350 یورو در ماه متفاوت میباشد که بستگی به خوابگاه و کیفیت آن دارد و هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه و دو خوابه از 500 یورو تا 800 یورو به صورت ماهیانه میباشد.
هزینه خورد و خوراک :
هزینه خورد و خوراک از ماهیانه  150 تا 250 یورو متفاوت است . معمولا کسانی که غذای خود را در منزل تهیه میکنند نسبت به کسانی که بیشتر از غذای آماده رستورانها استفاده میکنند هزینه کمتری را پرداخت میکنند.
هزینه حمل و نقل :
اگر چنانچه حمل ونقل شما با وسایل عمومی باشد به صورت ماهیانه در حدود 80 تا 100 یورو میباشد . البته دانشجویان بعد از ثبت نام در دانشگاه معمولا از کارتهای تخفیفی استفاده میکنند که این هزینه را تا 70 درصد کاهش میدهد . در بسیاری از شهرهای کوچک تر ایتالیا  هزینه حمل ونقل نیز نسبت به شهرهای بزرگتر پایین میباشد.
هزینه تلفن و اینترنت :
هزینه تلفن و اینترنت هم در ماه در حدود 60 تا 80 یورو میباشد .
هر شخصی هزینه های دیگری نیز دارد مانند هزینه پوشاک یا هزینه مسافرت و یا نظایر آن که باید مبلغی در حدود 100 تا 200 یورو نیز برای آنها در نظر بگیرد.
به طور کلی میتوان گفت که هزینه زندگی برای هر نفر در ایتالیا بین 800 تا 1000 یورو میباشد . ( البته دانشجویان در شهرهای کوچک حتی با 600 یورو هم به راحتی زندگی میکنند. ) در صورتیکه افراد به صورت مشترک زندگی کنند به خصوص در مورد خانواده ها  هزینه ها دو برابر نمیشود . بلکه معمولا هزینه تا 60 درصد اضافه میشود.
لازم به ذکر است که بسیاری از دانشجویان در ایتالیا از بورسهایی که به دانشجویان داده میشود استفاده میکنند که تا حد زیادی میتواند هزینه های زندگی آنها را در ایتالیا پوشش دهد . و یا اینکه با اجازه کاری که برای آنها صادر میشود معمولا مشغول به کار میشوند که باز تا حد خیلی زیادی هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان را پوشش میدهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در اروپا و ویزاهای تحصیلی با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید

 

.

 

اقامت از طریق ازدواج در ایتالیا


ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شینگن میباشد که برای مهاجرت و اقامت در ایتالیا راه های مختلفی وجود دارد مانند تحصیل در ایتالیا و کار کردن ( اخذ ویزای کاری ایتالیا ) یا سرمایه گذاری در ایتالیا ، یکی دیگر از این روشها ازدواج میباشد.

قوانین ایتالیا نیز به گونه ای است که اگر شخصی با یک شهروند ایتالیایی یا کسی که اقامت ایتالیا را دارد ازدواج کند میتواند اقامت ایتالیا را کسب کند . قانون تابعیت از طریق ازدواج در ایتالیا تاکید براین دارد که زوج و زوجه یکسان است . بدین منظور که فرقی نمیکند یک زن ایتالیایی با یک فرد خارجی ازدواج کند یا یک مرد ایتالیایی . در هر دو صورت شخص میتواند برای دریافت اقامت همسر خود اقدام نماید.
مسئله ای که برای این مورد در نظر گرفته میشود و معمولا دولت ایتالیا با حساسیت بیشتری به آن توجه میکند ، این است که ازدواجی که انجام میشود یک ازدواج حقیقی باشد و طرفین واقعا قصد زندگی مشترک داشته باشند ( همان طور که میدانید تعدادی از افراد ازدواج را عاملی برای گرفتن اقامت میدانند و طبیعتا بسیاری از سودجویان هم از این مسئله سوء استفاده مینمایند ). بنابراین باید طرفین ازدواج به وسیله مدارکی که ارائه میدهند ازدواج واقعی خود را نشان دهند .
پس از دریافت ویزا و گذشتن مدت زمانی  از ازدواج در صورتیکه طرفین زندگی مشترکی داشته باشند شخص متفاضی ، تقاضای اقامت دائم خود را به سفارت تسلیم میکند . بدیهی میباشد که شخص در این مدت تمام حقوق یک شهروند را مانند اجازه کار و ..... دارا میباشد.  این پروسه در حدود 3 تا 4 سال به درازا می انجامد. ولی بعد از این مدت شخص میتواند اقامت دائم خود را کسب کند و برای اخذ گذرنامه ایتالیایی نیز اقدام نماید.
چنانچه در این مورد نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان در زمینه های مختلف روشهای اقامت در ایتالیا و سایر کشورها اطلاعات به دست آورید.