پناهندگی چیست؟ مزایا و مشکلات پناهندگی چیست؟

با وجود راه های قانونی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و امریکایی و بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته دنیا از طریق اخذ ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری یا ویزاهایی که از طریق ازدواج یا اقامت والدین به افراد تعلق می گیرد که در مقالات متعدی به تفصیل در مورد انواع ویزاهای کشورهای مختلف توضیح دادیم و مراحل و شرایط اخذ آنها ذکر گردید، اما باز هم افرادی هستند که راه غیر قانونی پناهندگی و اقامت از طریق پناهجو بودن را برای دریافت تابعیت انتخاب می کنند، اما همواره باید در نظر داشته باشیم که در بسیاری از موارد، پناهجو شدن انتخاب افراد نمی باشد و افراد در حقیقت مجبور به درخواست پناهندگی می شوند چرا که همانطور که می دانیم،  از جمله دلایلی که افراد را مجبور به پذیرش شرایط سخت و دشوار پناهندگی می کند مواردی نظیر: در خطر بودن جان افراد در کشور خود، تحت تعقیب قضایی بودن به دلایل سیاسی و مذهبی یا گرایشات جنسی، بلایای طبیعی و غیر طیبعی در کشور متبوع نظیر سیل و زلزله و جنگ و فقر و قحطی و... می باشد. به طور کلی پناهجو کسی است که به دلایلی نظیر نژاد، مذهب، ملیت، تعلق به گروه اجتماعی خاص و داشتن عقاید سیاسی اقلیتی تحت تعقیب باشد؛  نظیر شرایطی که اکنون از کشورهای سوریه و عراق و سیل عظیم پناهجویان آن ها به کشورهای اروپایی شاهد هستیم.

در نظر داشته باشید که برای درخواست پناهندگی معمولاً افراد از قوانین و موارد حقوقی پناهندگی اطلاع ندارند اما کارمندان ادارات مربوط به درخواست پناهندگی در مورد هر کیسی به طور خاص پرسش های خاصی را مطرح می کنند و پاسخ دقیق و کاملاً قانع کننده ای می خواهند. در واقع جدای از این بحث که چقدر در کشور متبوع فرد اختناق و شرایط دشوار نبود آزادی بیان و... وجود داشته باشد شخص پناهجو باید به فرد بازجو ثابت کند که در کشور مبدأ تحت پیگرد قانونی یا در خطر مرگ یا زندانی شدن و شکنجه بوده است. بنابراین دلایل فرد پناهجو و نحوه بیان آن برای کارمندان ادارات مربوطه بسیار مهم است. فرد باید با جزیئات و دقت، دلایل درخواست پناهندگی خودرا توضیح دهد. در واقع دلایل وی نه دلایل اجتماعی و سیاسی فرهنگی یا اقتصادی صرف بلکه باید دلایلی باشد که نشان دهد جان فرد در خطر بوده است.

فرد باید پس از ورود به کشوری که قصد اخذ پناهندگی آن را دارد به محض ورود درخواست پناهندگی خودرا تسلیم ادارات مربوطه نماید و هم چنین افراد باید با روش و پرسش های کارمندان ادارات آشنا باشند و پاسخ مناسب برای آن ها را آماده کنند. این پرسش ها در مورد خانواده و بستگان فرد و گذشه وی می باشد.

از جمله مزایای درخواست پناهندگی می توان به این اشاره کرد که فرد در زمان درخواست پناهندگی در کشوری مثل کانادا امکان کار قانونی دارد. در اکثر موراد یک فرد می تواند به نمایندگی از اعضای خانواده خود برای تمامی اعضا درخواست پناهندگی نماید. امکان تحصیل افراد و فرزندان آن ها از زمان شروع درخواست پناهندگی به صورت رایگان وجود دارد . امکان برخورداری از خدمات پزشکی در زمان اورژانسی و در بعضی مواقع خاص به صورت رایگان وجود دارد . از زمان درخواست پناهندگی در اکثریت موراد امکان برخورداری از پوشاک و خوراک و سرپناه و حمایت ملی وجود دارد .

شرایط و مراحل درخواست پناهندگی برای هر کشور خاص به تفصیل در مقالات جداگانه در سایت قرار گرفته است. از جمله می توان به مقالاتی نظیر ویزای پناهندگی سوئد، درخواست پناهندگی انگلستان و درخواست پناهندگی هلند اشاره نمود.

در ادامه مقاله سعی می کنیم به مشکلات درخواست پناهندگی و شرایط دشوار پناهجویان اشاره کنیم:

از جمله این مشکلات می توان به تحت فشار قرار گرفتن فرد و اجبار او به بازگشت به کشور خود و یا کشوری ثالث که معمولاً کشورهای فقیر می باشند،اشاره کرد چرا در بسیاری از موارد ، از بین رفتن مشکلات شغلی در کشورهای مقصد با اشغال آن ها توسط پناهجویان، از بین رفتن امنیت شغلی و مشکلات امنیتی که در کشورهای مقصد اتفاق می افتد از دلایل مخالفت با درخواست پناهندگی است؛ نظیر آنچه اکنون در اتحادیه اروپا  در رابطه با پناهجویان سوریه و عراق شاهد هستیم یا مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که تا حدی به دلایل سیاست های اتحادیه اروپا در قبال همین مسئله پناهندگی اتفاق افتاد.

شرایط نامناسب پناهجویان در کمپ های پناهندگی از جمله نداشتن امکانات یک زندگی عادی و بهداشتی و آموزش و هم چنین آلودگی ها و بیماری هایی که در این کمپ ها شیوع پیدا می کند از دیگر مشکلات است که افراد حتی گاهی تا سال ها مجبور به به زندگی در این کمپ های نامناسب می شوند. با توجه به اینکه در بسیاری از موارد امکان کار برای این افراد وجود ندارد مناطق تحت اسکان پناهجوها هم معمولاً مناطق فقیر و با آمار بالای جرم و جنایت هستند.

از طرفی دیگر معمولاً به افراد پناهجو با توجه به اینکه به تابعیت کشور خود پشت کرده و فقط از کشور مقصد درخواست امکانات می کند، نگاه نژاد پرستانه از طرف شهروندان کشور مقصد وجود دارد .

 مسئله سلب تابعیت از فرد از جمله دیگر مشکلات می باشد که به نوعی پل های پشت فرد را خراب می کند و امکان بازگشت او را به کشور مبدأ می بندد. البته گاهی بدون سلب تابعیت هم فرد دیگر اجازه بازگشت به کشور را نمی یابد.

با توجه به مشکلات مزبور راه های قانونی مهاجرت به کشورهای اروپایی و امریکایی و سایرکشورهای پیشرفته نظیر امکان تحصیل یا کار یا سرمایه گذاری در این کشورها، راه های مذکور به جای پناهندگی توصیه می گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و مراحل مهاجرت به کشورهای اروپایی و امریکایی و... می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل نمایید.