ویزای کاری آمریکا


دراین مقاله از بین راه های مختلفی که جهت مهاجرت به امریکا و اخذ گرین کارت(ویزای دائم) و اخذ تابعیت امریکا هم چون ویزای تحصیلی امریکا و تحصیل در دانشگاه های آمریکا ،ویزای سرمایه گذاری و...وجود دارد؛ برآن هستیم که ویزای کاری امریکا و اخذ گرین کارت امریکا را از طریق کار در امریکا و هم چنین موانع و مشکلات ویزای کاری امریکا را بررسی نماییم.
ویزای H1B
معروفترین ویزای کاری امریکا ویزای H1B می باشد این ویزا امکان استخدام نیروی کار خارجی را برای شرکت های امریکایی فراهم می نماید که درواقع کارفرمایان امریکایی برای استخدام نیروهای کار حرفه ای خارجی در مهارت های فنی و یا تئوری و در یک سری از رشته ها به جذب نیروی کار می پردازند.  البته فقط مشاغل خاصی در این نوع ویزا درخواست داده می شوند رشته هایی همانند: مهندسی،علوم پزشکی و طبیعی،علوم ریاضیات ،برنامه ریزی کامپیوتر، حسابداری،اساتید دانشگاه ، معماری. حتی در ویزای کاری  H1Bمهندسین با شرایط عالی و مدارک علمی نیازی به اخذ مدرک زبان هم چون آیلتس و تافل نداشته و تنها مهارت تقریبی زبان برای  اخذ ویزا کافی می باشد.
 از مزایای اخذ این نوع ویزای کاری امریکا این می باشد که مدت زمان مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری H1B کوتاه تر از زمان لازم برای اخذ گرین کارت آمریکا می باشد و هم چنین این که حتی  در برخی موارد این امکان وجود دارد که در صورتی که فرد مدرک لیسانس و یا مدرک لیسانس نداشته باشد بتواند برای این نوع ویزا اقدام نماید البته باید مهارت های شغلی خود را به نحوی اثبات نماید .
ارائه ی درخواست ویزای کاری بدین صورت می باشد که:
شرکت ها از مدت 6 ماه قبل از زمان اولین روز ثبت درخواست ها می توانند جهت استخدام نیروی کار مورد نیازشان اقدام نمایند. بنابراین زمان درخواست برای این نوع ویزا دلبخواهی نبوده وتایم مقرر و مشخصی دارد وبه همین جهت هم  اولین مراحل درخواست ویزای کاری دارای یک حالت رقابتی می باشد ؛ تعداد افرادی که در زمان یک سال برای این نوع ویزا مورد پذیرش قرار می گیرد 85 هزار نفر به صورت سالیانه می باشد  که در این بین 20 هزار نفر از افرادی است که در داخل امریکا مدرک فوق لیسانس و یا مدرکی بالاتر از دانشگاه ها و مؤسسات امریکایی کسب کرده اند و 65 هزار نفر آن نیز نیروی کار خارجی می باشد. بنابراین با تکمیل ظرفیت تعداد واجدین شرایط در USCIS (تعداد 85000) دیگر امکان ثبت نام وجود ندارد. در این نوع ویزا همسر و فرزندفرد 21 ساله فرد نیز می تواند همراه شخص به امریکا مهاجرت نماید که ویزای صادره برای آن ها(همراهان)  موسوم به ویزای H4 خواهد بود که البته با ویزای H4  امکان کار وجود ندارد اما امکان برخورداری از سایر مزایای شهروندی فراهم می گردد.
لازم به ذکر است که ویزای کاری آمریکا ابتدای یک ویزای موقت 3 ساله می باشد که نهایتاً تا 6 سال نیز قابل تمدید می باشد اما در طی این مدت این امکان وجود دارد که کارفرمای فرد اقدام به اخذ گرین کارت برای کارمند خود و اقامت دائم او در امریکا نماید. اما اگر در طی این 6 سال فرد مؤفق به اخذ گرین کارت امریکا(ویزای دائم ) نشود می باید به مدت 1 سال از امریکا خارج شده و مجدداً برا ی ویزای کار امریکا درخواست نماید.
نکته بسیار مهم در مورد ویزای کاری آمریکا این می باشد که در صورت اخذ ویزای تحصیلی امریکا و تحصیل در امریکا و اخذ مدرک علمی از مؤسسات و دانشگاه های امریکا امکان اخذ این ویزا بسیار بالا می رود حتی فرد می تواند با بررسی آخرین لیست مشاغل و حرَف مورد نیاز امریکا اقدام به تحصیل در رشته مربوطه نماید   و پس از اتمام تحصیل از واجدین شرایط اخذ ویزای کاری H1B گردد.
شرایط کلی اخذ ویزای کاری امریکا(H1B) را می توانیم موراد زیر برشماریم:
1.    داشتن مدرک لیسانس معتبر یا مدرکی ممعادل مدرک کارشناسی
2.    مرتبط بودن رشته فرد با یکی از مشاغل مورد نیاز
3.    مدارک شغلی مرتبط با زمینه های مورد نیاز
4.    مدارک تجربی و آموزشی مورد نیاز مرتبط با زمینه های مورد تقاضا
البته اخذ اخذ ویزای کاری امریکا انواع دیگری نیز دارد که مخصوص شرایط خاص می باشند که در ذیل به آن ها می پردازیم:
ویزای H-1B1: این ویزا برای تبعه کشورهای شیلی و سنگاپور بوده به منظور استخدام موقت در مشاغل تخصصی ، با میزان سالیانه 68 هزار نفر
ویزای H-1B2: اخذ این ویزا به منظور کار و همکاری در یک پروژه ی همکاری بین ایالات متحده امریکا و کشور فرد متقاضی که تحت سرپرستی وزارت دفاع آمریکا باشد ،است.
ویزای H-1B3:این ویزا مخصوص مدل های مد می باشد ، افراد برای اخذ این نوع ویزا باید در سطح ملی و بین المللی جهت دستاوردهای خود شناخته شده باشند و دراای پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرما در ایالات متحده آمریکا باشند.
نکته قابل توجه در خصوص اخذ ویزای کار امریکا:
با وجود مزایای بسیاری که این ویزا طبق مطالب مذکور برای فرد فراهم می نماید اما در واقع می توان گفت اخذ این ویزا برای متقاضیان ایرانی بسیار دشوار و حتی غیر ممکن می باشد ، چرا  که پروسه دریافت ویزا به طور معمول یک سال به طول می انجامد و این امر اخذ ویزای کار را غیر ممکن می سازد و به همین جهت می باشد که همانطور که قبلاً هم ذکر شد بهترین راه مهاجرت به آمریکا و اخذ ویزای کاری امریکا اقدام به اخذ ویزای تحصیلی امریکا و اخذ مدرک امریکایی در یکی از مقاطع تحصیلی از مؤسسات و دانشگاه های امریکا و یا اخذ ویزای تحصیلی اروپا و دریافت مدرک علمی از یکی از دانشگاه های اروپایی می باشد؛  فرد  می تواند پس از دریافت مدرک علمی از اروپا یا امریکا اقدام به درخواست مهاجرت به امریکا از طریق ویزای کاری نمایند که در این صورت شانس فرد جهت اخذ گرین کارت امریکا بسیار بالا می رود.