TOEFL

یکی از مدارک زبانی که معمولا افراد برای مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت کاری نیاز دارند مدرک آزمون تافل ( TOEFL ) میباشد . معمولا اشخاصی که قصد دارند در مقطع لیسانس برای تحصیل کشورهای انگلیسی زبان را در نظر گرفته اند و یا افرادی که در مقطع فوق لیسانس و دکتری قصد ادامه تحصیل دارند باید یکی از مدارک زبان را به دانشگاه ارائه دهند یکی از این مدارک که برای اخذ پذیرش دانشجویی و اخذ ویزای تحصیلی ( ویزای دانشجویی) مورد نیاز میباشد مدرک تافل است. عبارت تافل در زبان انگلیسی مخفف عبارت (Test Of English as a Foreign Language)  میباشد  و به آزمونی اطلاق میشود که سطح توانایی متقاضیان را برای ایجاد ارتباط به زبان انگلیسی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی میسنجد. آزمون تافل ( TOEFL ) در سه نوع کامپیوتری CBT  ، کاغذی PBT   و اینترنتی IBT  توسط موسسه ETC  برگزار میگردد . آزمون تافل در بیشتر از 130 کشور و در حدود 6000 موسسه دارای اعتبار است . و تا کنون  حدود 20 میلیون نفر داوطلب این آزمون بوده اند .
آزمون PBT  :  آزمون آیلس از نوع PBT  دارای دفترچه آزمون است و در 3 قسمت
شنیداری ( Listening Comprehension  )
ساختار زبان ( Structure and Language )
خواندن (Reading Comprehension ) 
مورد سنجش قرار میگیرد که به اضافه 3 قسمت مذکور یک قسمت نوشتن که در یک زمان 30 دقیقه ای مورد سنجش قرار میگیرد وجود دارد که داوطلب باید در مورد موضوع مشخصی مطلبی بنویسد. نمرات آزمون تافل PBT  بین 310 تا 677 است . و نمره مورد نظر کاملا بستگی به محلی دارد که داوطلب قصد ارائه مدرک خود به آن را دارد و معمولا نمره ای بالاتر از 550 برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان مورد درخواست میباشد. این آزمون کاغذی PBT  در سالهای اخیر به طور محسوسی جای خود را به نوع اینترنتی آزمون تافل IBT  داده است و چه بسا در آینده کاملا منسوخ شود .
آزمون IBT  : آزمون IBT  در انتهای سال 2005 ابداع شد . آزمون IBT  در اوایل کار در کشورهایی مانند کانادا ، آمریکا ، فرانسه ، آلمان و ایتالیا برگزار میشد که پس از یک سال در کشورهای دیگر هم رواج یافت . در آزمون IBT  متقاضی باید در زمان مشخصی در محل برگزاری آزمون حضور یابد و به صورت اینترنتی آزمون را برگزار کند .

تفاوتهای اصلی این آزمون با نوع کاغذی آن عبارتند از :
1-    آزمون IBT  تمامی مهارتهای زبان انگلیسی را پوشش میدهد ، در حالی که آزمون PBT   بیشتر بر روی قواعد و گرامر زبان انگلیسی تاکید داشته است .
2-    اعلام نتایج این آزمون در حدود 2 هفته پس از آن صورت میپذیرد
3-    تعدد برگزاری آزمون IBT   که به صورت چندین بار در هر ماه میباشد این امکان را برای متقاضیان فراهم میسازد تا به راحتی تاریخ آزمون را انتخاب نمایند.
4-    در آزمون  IBT  امکان یادداشت برداری (بر خلاف آزمون PBT  ) وجود دارد.
آزمون IBT دارای 4 بخش متفاوت است که کلیه مهارتهای زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار میدهد. این بخشها شامل :
1-    خواندن (Reading Comprehension ) : آزمون این مهارت شامل 3تا 5 متن مفصل میباشد که دارای سوالاتی در مورد این متون است . موضوعیت این متون آکادمیک و دانشگاهی میباشد؛ و سوالات به طور معمول در رابطه با موضوع متن، نحوه بیان جملات ، واژه های مترادف و غیره میباشد. از جمله مهارتهای لازم برای آزمون IBT  توانایی خلاصه برداری و فهم و درک مطلب سریع ایده های متن و طبقه بندی آنها میباشد.
2-    شنیداری ( Listening Comprehension  ) : این مهارت شامل دو مکالمه بین دانشجویان و چهار متن دانشگاهی که از محیط کلاس شبیه سازی شده است ( جمعا 6 قسمت ) میباشد.
3-    گفتاری )  Speaking Comprehension) : این مهارت در شش بخش شامل دو قسمت که در آن  سوالاتی در رابطه با وضعیت آکادمیک فرد متقاضی مطرح میشود و چهار قسمت دیگر که سوالاتی در رابطه با آنچه داوطلب میخواند و یا میشنود و یا ایده های جدیدی که در مورد مسائل مختلف دارد برگزار میشود.
4-    نوشتاری (Writing Comprehension ) : این مهارت دارای دو قسمت میباشد که بخش اول نوشتن مطلبی در رابطه با سوالی است که به متقاضی ارائه شده است و بخش دوم شامل یک متن آکادمیک است که داوطلب باید آن را بخواند و سپس به ادامه آن مطلب گوش فرا دهد و در انتها نظر خود را درباره آنچه خوانده و شنیده است را بنویسد.
هر یک از این مهارتها دارای 30 نمره بوده که جمعا 120 نمره را شامل میشود . میتوان گفت که نمره 80 آزمون IBT  معادل 550 آزمون PBT  است که برای ورود به دانشگاه های مختلف اعتبار کافی را میتواند داشته باشد .
آزمون تافل از ابتدای سال 2009 در شهرهای مختلف ایران برگزار میگردد.
بیشتر دانشگاه های آمریکا مدرک تافل ( TOEFL) را تایید مینمایند. البته مدرک آیلس نیز مورد تایید دانشگاه های آمریکایی میباشد ولی مدرک تافل بیشتر مد نظر است.