تحصیل در آمریکا و اخذ ویزای دانشجویی


ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهایی میباشد که دانشجویان همواره سعی در گرفتن ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی و مهاجرت به آن کشور هستند . و بسیاری از افراد نیز از طریق ویزای دانشجویی در نهایت میتوانند به اخذ اقامت و تابعیت آمریکا دست پیدا کنند. دانشگاه های آمریکا از کیفیت خوبی برخوردار هستند و همواره در رتبه بندیهایی که هر ساله انجام میشود به طور متوسط 60 درصد از رتبه های برتر مربوط به دانشگاههای آمریکا میباشد. در این مقاله لازم دانستیم که در مورد تحصیل در آمریکا و مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین ویزای تحصیلی (ویزای دانشجویی) آمریکا توضیحاتی ارایه نماییم.
ابتدا مقاطع تحصیلی مختلف در آمریکا را شرح میدهیم .
تحصیل در دوره دبیرستان در آمریکا :
دوره دبیرستان در آمریکا مانند ایران 4 ساله میباشد و مختص افرای بین سن 14 تا 19 ساله است . معمولا کسانی که میخواهند در دبیرستانهای آمریکا ادامه تحصیل دهند باید در نظام جدید ایران کلاس هشتم را با معدل 12 به پایان رسانده باشند تا بتوانند برای ادامه تحصیل در دبیرستان های آمریکا اقدام نمایند .در یک تقسیم بندی میتوان دبیرستان های آمریکا را به دو دسته تقسیم کرد ؛ دبیرستانهای دولتی آمریکا  و دبیرستانهای خصوصی آمریکا . دبیرستانهای دولتی آمریکا  رایگان میباشد و هزینه ای در بر ندارد ولی تحصیل دردبیرستانهای خصوصی آمریکا شامل هزینه میباشد که این هزینه به نسبت این که در کدام ایالت آمریکا  باشد و چه نوع مدرسه ای باشد از سالی 10 تا 15 هزار دلار متفاوت میباشد . دبیرستانهای آمریکا دانش آموزان خارجی را نیز میپذیرند که عموما پذیرش در دبیرستانهای خصوصی آمریکا میباشند . که در صورتیکه دانش آموزان در این دبیرستانها مشغول به تحصیل شوند از خوابگاه ، بیمه و تمام امکانات رفاهی و تفریحی میتوانند استفاده نمایند . البته هزینه زندگی جدا از هزینه تحصیل میباشد و به طور متوسط سالانه در حدود 10 هزار دلار میباشد . معمولا دبیرستانهایی که دانش آموزان اینترنشنال را میپذیرند از امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردار هستند و پس از تحصیل در دبیرستان میتوانند وارد بهترین دانشگاه های آمریکا شوند .
تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا :
مقطع لیسانس در دانشگاه های آمریکا 4 ساله میباشد . در دانشگاه های آمریکا به مقطع لیسانس اصطلاحا undergraduate program میگویند و کسانی که میخواهند پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاه های آمریکا را داشته باشند حتما باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک زبان آیلس 6 وبالاتر یا معادل آن را داشته باشند . افرادی که مدرک پیش  دانشگاهی ندارند نیز میتوانند پذیرش از دانشگاههای آمریکا را  دریافت کنند ولی باید تعدادی واحد اضافه در ابتدای دوره بگذرانند و یا کسانی که مدرک زبان ندارند و یا مدرک زبان با نمره پایین تر دارند نیز میتوانند پذیرش دریافت کنند ولی قبل از دوره اصلی دانشگاه باید در دوره های زبان در آمریکا شرکت کنند و بعد از اتمام دوره های زبان وارد دانشگاه شوند . البته برای ورود به دانشگاه های رده اول آمریکا شخص باید داری معدل بالا و هم چنین نمره زبان بالاتری باشد .
هزینه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های آمریکا تقریبا بین 12تا 18 هزار دلار در سال میباشد که این مقدار هزینه بستگی به دانشگاه محل تحصیل شما و رشته تحصیلی شما دارد.
دانشجویانی که در تحصیلات خود در دانشگاه موفق باشند و بتوانند معدل بالایی کسب کنند شانس برخورداری از بورس تحصیلی و تحصیل رایگان را نیز دارند . همان طور که گفته شد این مسئله کاملا بستگی به خود دانشجو دارد و عملکرد دانشجو در گرفتن بورس تحصیلی آمریکا یا عدم گرفتن بورس تحصیلی دانشگاه های آمریکا تعیین کننده میباشد.
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آمریکا :
مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آمریکا 2 ساله میباشد . البته دوره های 1.5 هم وجود دارد ولی تعداد این دوره ها کمتر میباشد .به دوره فوق لیسانس در آمریکا Master Degree   گفته میشود . تنوع مدارک فوق لیسانس دانشگاه های آمریکا زیاد است ولی به طور کلی میتوان گفت که دو نوع مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های آمریکا صادر میشود. مدارک حرفه ای (Professional Degrees) و مدارک تحقیقی   (Research Degrees) . هردو مدرک  یاد شده که از دانشگاه های آمریکا صادر میشود در آمریکا دارای اعتبار یکسان هستند و دانشگاه‌های طراز اول از هردو نوع مدرک ارائه میکنند. تفاوت این دو مدرک در اعتبار آنها نمیباشد  بلکه در نوع دانشجویانی است که جذب میکنند. دانشجویانی که  مدارک حرفه ای از دانشگاه های آمریکا دریافت میکنند بیشتر جذب بازار کار میشوند اما دانشجویان با مدرک تحقیقاتی بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند. البته لازم به ذکر است که بیشتر دانشگاه های آمریکا پذیرش دوره های تحقیقاتی را به صورت پیوسته ارائه میکنند یعنی فوق لیسانس و دکتری به صورت پیوسته ارائه میشود . و معمولا این پذیرش برای دانشجویان تاپ با معدل بالا و رزومه قوی اعطا میشود. هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس در آمریکا سالیانه بین 14 تا 20 هزار دلار میباشد که با این هزینه به دانشگاه محل تحصیل و همچنین رشته تحصیلی فرد دارد. که در صورتیکه دانشجو عملکرد خوبی داشته باشد میتواند از بورسهای تحصیلی برخوردار باشد. متقاضیانی که قصد دارند در مقطع فوق لیسانس در آمریکا تحصیل کنند باید مدارک زیر را داشته باشند .
1-    مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات
2-    مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
3-    مدرک زبان ( آیلس یا تافل )
4-    توصیه نامه (حداقل از دو استاد توصیه نامه داشته باشند )
5-    رزومه
6-    انگیزه نامه SOP
برای دریافت پذیرش از دانشگاه های برتر آمریکا به تناسب رشته خود باید مدرک GRE و یا GMAT را نیز شخص به دانشگاه ارائه دهد .
طبق آمارهای ارائه شده از سوی سازمانهای آمریکایی فقط 3 درصد آمریکاییها مدرک فوق لیسانس خود را میگیرند بنابراین دانشجویانی که مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه های آمریکا دریافت میکنند از  شانس بالاتری برای کاریابی و اخذ اقامت و تابعیت از کشور آمریکا برخوردار هستند .

تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا :
دوره دکتری یا PHD  که بعد از دوره فوق لیسانس میباشد طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا بین 4 تا 6 سال است که به تناسب رشته و دانشگاه متفاوت میباشد و معمولا دوری دکتری در دانشگاه های آمریکا از معتبرترین دوره ها میباشد و دانشگاه های آمریکا از نظر علمی و پژوهشی و هم چنین از نظر امکانات برای تحقیق تسهیلات بسیار و امکانات بسیاری به دانشجویان اختصاص میدهد. دوره دکتری در دانشگاه های آمریکا متشکل از دوره تئوری و پایان نامه میباشد . دوره تئوری معمولا  شامل کلاسهای تمام وقت میباشد و در دوره پایان نامه هم دانشجو روی موضوع تحقیقاتی خود پژوهش و تحقیق میکند و در نهایت دانشجو باید از پایان نامه خود در یک هیئت 3 تا 5 نفره دفاع کند تا بتواند مدرک دکتری خود را از دانشگاه دریافت کند . در این دوره معمولا دانشجویان میتوانند از بورس هم استفاده کنند تا بتوانند هزینه های تحصیل خود را پوشش دهند .
شاید بیان این مطلب نیاز باشد که بگوییم بیشتر دانشجویان در مقطع دکتری میتوانند از بورسهای تحصیلی آمریکا استفاده کنند .
معمولا ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره دکتری در دانشگاه های آمریکا محدود میباشد و بین 3 تا 15 نفر میباشد و طبیعتا تعداد متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره دکتری آمریکا را دارند بیشتر است بنابراین دانشگاه مایل است دانشجویانی را جذب کند که از رزومه قوی تری برخوردار هستند . برخی از شرایطی که میتواند به دانشجویان در دریافت پذیرش دوره دکتری کمک کند عبارتند از :
1-    دارا بودن مدرک زبان با نمره بالاتر
2-    دارا بودن مدرک GMAT یا GRE ( به تناسب رشته )
3-    شرکت در کنفرانس ها و سمینارهای علمی مرتبط
4-    داشتن مقاله های مرتبط و چاپ شده در مجلات معتبر علمی و نشریات بین المللی
5-    دارا بودن معدل بالا در مقطع فوق لیسانس
طبیعتا هر چقدر شرایط بالا مهیا تر باشد امکان دریافت بورس تحصیلی آمریکا نیز بیشتر میباشد. همانطور که میدانید بورسهای تحصیلی در دانشگاه های آمریکا معمولا یا به صورت اسکالرشیپ و یا به صورت TA  و RA  میباشد که در مورد هر کدام به تفضیل در مقاله دیگر توضیح داده ایم که با کلیک کردن روی هر کدام از کلمات میتوانید مقاله مورد نظر را مطالعه بفرمایید.
بعد از دریافت پذیرش دانشجویی برای شخص نامه ای از جانب دانشگاه به نام I20  صادر میشود و هنگامی که این نامه صادر شد شخص باید برای دریافت ویزای دانشجویی از آمریکا از سفارت وقت بگیرد و سپس در وقت مشخص شده تمامی مدارک خود را به سفارت ارائه نماید
مدارکی که معمولا برای دریافت ویزای تحصیلی از آمریکا به سفارت ارائه داده میشود چند دسته است
1-    مدارک هویتی مانند شناسنامه
2-    مدارک تحصیلی مانند مدارک دانشگاهی و مدارک زبان
3-    نامه پذیرش از دانشگاه های آمریکا یا همانI20
4-     نامه بانکی مبنی بر این که شخص میتواند هزینه های خود را در کشور آمریکا پرداخت نماید
5-    مدارکی که دال بر تمتع مالی شخص میباشد .
مدارک حتما باید به انگلیسی ترجمه شوند و در برخی موارد کپی مدارک نیز نیاز میباشد .
لازم به ذکر است که مدارک مورد نظر برای سفارت در مورد هر شخصی و در زمانهای مختلف میتواند متفاوت باشد و این مسئله بسیار مهم است که مدارک درست و مدارکی که به شما در گرفتن ویزا کمک میکند را به سفارت ارائه نمایید . این مسئله بسیار مهم است، چه بسا تحویل اشتباه مدارک باعث رد شدن ویزای شما گردد.
در صورتی که در مورد اخذ پذیرش از دبیرستانها یا دانشگا های آمریکا و هم چنین در مورد اخذ  ویزای تحصیلی آمریکا سوالی داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید.