معرفی کشور اسپانیا

تحصیل در اسپانیا و اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

معرفی دانشگاه های برتر اسپانیا

کار در اسپانیا و اخذ ویزای کاری اسپانیا

سرمایه گذاری در اسپانیا و اخذ ویزای سرمایه گذاری

هزینه های زندگی در اسپانیا

اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

 


 

معرفی کشور اسپانیا


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشور اسپانیا و کسب تابعیت کشور اسپانیا را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشوراسپانیا را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با   مسائل مختلف کشور اسپانیا بوده اند که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.
کشور اسپانیا با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا میباشد. کشوراسپانیا در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. کشوراسپانیا در شمال با فرانسه و آندورا، در غرب با پرتغال، در جنوب با جبل‌ الطارق و مراکش و هم ‌چنین دارای مرزهای دریایی در شرق با دریای مدیترانه و در غرب و شمال با اقیانوس اطلس میباشد. کشور اسپانیا علاوه بر سرزمین اصلی، شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و ملیله در آفریقای شمالی هم مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگراز جمله آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا می باشد.

spai-MMAP-md اسپانیا
فلات مرکزی اسپانیا، توسط رشته کوههای حاشیه ای احاطه شده و آب و هوا، بر حسب ارتفاع و فاصله از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه متغیر است. در شمال اسپانیا منطقه ای کوهستانی از کوههای پیرنه ، که اسپانیا را از فرانسه جدا می کند ، و کوههای کانتابرای تاگالیسیا در ساحل اقیانوس اطلس امتداد دارد.
شمال اسپانيا داراي آب و هواي معتدل بوده و بخش هاي مركزي، جنوبي و شرقي داراي آب و هواي مديترانه ای میباشد. پر باران ترين بخش كشوراسپانیا در شمال و شمال غربي است. جنوب شرق این سرزمین با تابستان های داغ و زمستان های معتدل آب و هوایی مدیترانه ای دارد.منطقه خشک مرکزی با تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوایی متنوع دارد. کوه های مرتفع پیرنه آب و هوای سرد کوهستانی و شمال غرب (گالیسیا) با تابستان های خنک آب و هوای مرطوب اقیانوسی اطلس را دارد.شهر مادريد داراي زمستاني ملايم و تابستـاني گرم است. دماي هواي مادريد در زمستان به ندرت به درجه صفر و يا پائين تر از آن مي رسد و گرماي آن در تابستان گاهي از 40 درجه سانتيگراد نيز بیشتر میشود. بارسلون داری آب و هوای مدیترانه ای است با زمستان معتدل و مرطوب و تابستان های گرم و خشک، سردترین ماه های سال (ژانویه و فوریه است که دما به صفر درجه بالای صفر می رسد) در این شهر بندرت برف می بارد اما باران های فراوان در شش ماهه دوم سال هوای شهر را مرطوب و دلپذیر می کند. گرم ترین ماه های سال نیز جولای و آگوست با دمای 30 تا 38 درجه بالای صفر است.

barcelona-spain-1 اسپانیا

کشور اسپانیا با ۵۰۴٬۰۳۰ کیلومتر مربع مساحت، ۵۱امین کشور پهناور جهان و دومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد از فرانسه است. تراکم جمعیت اسپانیا ۹۲ نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد که از بیشتر کشورهای اروپای غربی کمتر است. پراکندگی جمعیت اسپانیا بسیار نابرابر می‌باشد. به جز مادرید و حومه آن بیشتر جمعیت در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند. در سال‌های اخیر با وجود کاهش نرخ تولد به دلیل ورود بسیاری از مهاجران که هم اکنون ۱۲٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند؛ جمعیت رو به افزایش بوده است. بیشتر مهاجران ساکن در اسپانیا اهل آمریکای لاتین (۳۹٪)، آفریقای شمالی (۱۶٪)، اروپای شرقی (۱۵٪) و آفریقای سیاه هستند. در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۳) دولت اسپانیا با اجرای طرح سه ماهه عفو عمومی به عده مشخصی از افراد بیگانه فاقد مدرک، اقامت قانونی اعطا کرد.
اسپانیا کشوری چندزبانه است. بر طبق قانون اساسی اسپانیا از حقوق انسانی، فرهنگ، رسوم و زبان تمام مردم اسپانیا محافظت خواهد شد. اسپانیایی یا اسپانیولی (در قانون اساسی به نام کاستیلی ذکر شده است) زبان رسمی تمام کشور به حساب می‌آید و طبق قانون وظیفه و حق هر اسپانیایی است که این زبان را بیاموزد. بر طبق قانون اساسی تمام زبان‌های دیگر اسپانیا نیز در مناطقی به کار برده می‌شوند رسمی به حساب می‌آیند. ازدیگر زبان‌های رسمی در اسپانیا میتوان به: زبان باسکی ۲٪، کاتالانی و والنسیایی ۱۷٪ و گالیسی ۷٪اشاره کرد.
مسیحیت کاتولیک مدت زیادی دین اصلی اسپانیا بود. اما بر طبق قانون دیگر هیچ دینی جایگاه رسمی در قانون ندارد. با این وجود مذهب کاتولیک تنها مذهبی است که به طور رسمی آموزش داده می‌شود. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های جامعه‌شناسی اسپانیا ،۷۱٪ از مردم این کشور خود را مسیحی کاتولیک معرفی می‌کنند. همچنین ۲۴٪ مردم بی‌دین هستند  و سایر مذاهب نیز ٪ 7/2از جمعیت را تشکیل می‌دهند.
کشوراسپانيا به عنوان يكى از كشورهاى كهن اروپا، از قرن پانزدهم تا نوزدهم به وسيله قدرتمندترين امپراتورى عصر خود رهبرى مى شد. امروزه، هيجده كشور آمريكاى لاتين به زبان اسپانيولى تكلم مى كنند واز فرهنگ آن متأثرند. اسپانيا از نظر موقعيت جغرافيايى، به دليل قرار گرفتن بين افريقا و اروپا و در اختيار داشتن كليه راه هاى ورودى به آب هاى مديترانه از طريق اقيانوس اطلس و نزديكى با منطقه جبل الطارق، اهميت استراتژيكى خاصى دارد.
واحد پول اسپانيا پزوتا است .کشور اسپانیا بزرگ ‌ترین تولید کننده روغن زیتون جهان است. اسپانیا دارای معدن آهن، مس، ذغال سنگ، کبالت، نقره، جیوه و فسفات های مختلف است. صنایع عمده پارچه بافی، کاغذ سازی، صنایع اتومبیل در این کشور رونق خاصی یافته است. .برپاية آمارسالهاي 1989 تا 1991، 5% فعاليت اقتصادي در كشاورزي، 39% در صنعت و 56% درحوزه خدمات متمركز بوده است.از جمله مهمترين محصولات كشاورزي کشور اسپانيا مي توان از گندم ، جو، ذرت و برنج و سيب زميني، چغندرقند، پنبه، توتون و نيشكر و انواع ميوه نام برد.
اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی میباشد. اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو می‌باشد.
از جاذبه های گردشگری کشور اسپانیا میتوان به:کاخ سلطنتی مادرید، پارک گوئل، ساختمان کازا میلا (لا پدررا)، عمارت بارسلون، بیمارستان صلیب مقدس و سنت پاول، کلیسای ساگرادا فامیلیا، قصر موسیقی کاتالونیایی، موزه ملی هنر کاتالونیا، بنای بازسازی شده کازا باتیو، سواحل بارسلون و....اشاره نمود.
کشور اسپانیا یکی از پر طرفدارترین کشورها برای برای ادامه تحصیل میباشد و در هر سال، هزاران دانشجوی بین المللی را جذب می نماید. تحصیلات در اسپانیا در دانشگاههای دولتی برای تمامی دانش پژوهان و داوطلبان بین المللی رایگان است. البته درواقع به این معنا نیست که 100% رایگان باشد، بلکه داوطلبین شهریه ی بسیار پایین تری از دانشگاههای خصوصی و دیگر دانشگاههای اروپایی پرداخت می نمایند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در اسپانیا واخذ ویزای تحصیلی اسپانیا به مشاوران ما در موسسه بین المللی راد مراجعه فرمایید

 

.

 

تحصیل در اسپانیا و اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا


کشور اسپانیا یکی از توریستی ترین و پر جاذبه ترین کشور های قاره ی اروپاست. جاذبه های توریستی، آثار تاریخی و آب و هوای مساعد از یک سو و امکانات مدرن و به روز از سوی دیگر مردم سراسر جهان را برای مهاجرت به کشور اسپانیا ترغیب میکنند.
یکی از راه های اخذ اقامت اسپانیا گرفتن پذیرش تحصیلی و اخذ اقامت تحصیلی میباشد . همان طور که مستحضرید یکی از راه های اخذ اقامت تحصیلی اسپانیا در ابتدا اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا میباشد . بنابراین ابتدا در مورد تحصیل در اسپانیا و سپس در مورد چگونگی اخذ ویزای تحصیلی در این نوشتار توضیحاتی ارایه مینماییم .
تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا همانند تحصیل در هر نقطه ی دیگر از جهان دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به تفصیل به بررسی آنها خواهیم پرداخت.
* مزایای تحصیل در کشور اسپانیا :
شاید قابل توجه ترین مزیتی که تحصیل در کشور اسپانیا را مطلوب میکند، هزینه ی ناچیز دانشگاه های اسپانیا است. به این معنی که، هزینه ی تحصیل در کشور اسپانیا در حدود 500 تا 800 یورو برای هرترم تحصیلی است که بسته به رشته ی تحصیلی و دانشگاه مورد نظر در همین رنج تغییر میکند و این در حالیست که این هزینه در تقابل با هزینه ی تحصیل در دیگر کشور های اروپایی و کشور های سطح اول جهان به صورت قابل توجهی ناچیز است. از دیگر مزایای تحصیل در کشور اسپانیا در واقع مزیت این کشور در وضعیت جوی و مساعد بودن آب و هوای اسپانیا نسبت به دیگر کشور هاست.
همچنین کشور اسپانیا دارای دانشگاه هایی با رنکینگ بالا در سطح جهانی است که البته تعداد این دانشگاه ها بسیار محدود بوده و شاید تحصیل در آنها با یک نگاه واقع بینانه دور از دسترس باشد.
.
* معایب تحصیل در کشور اسپانیا :
تحصیل در کشور اسپانیا در مقاطع پایین تر از کارشناسی ارشد همانند اکثر کشور های دیگر به زبان رسمی آن کشور یعنی به زبان اسپانیایی است که این امر مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را در این مقاطع دشوار میکند، زیرا که هم دسترسی به امکانات کافی جهت یادگیری زبان اسپانیایی در ایران مشکل است و هم این زبان همانند زبان انگلیسی جهان شمول و پرکاربرد نیست. البته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه هایی به زبان انگلیسی وجود دارند. از طرفی دیگر همانطور که گفته شد اکثر دانشگاه های کشور اسپانیا دارای رنکینگ جهانی پایین هستند و جزو دانشگاه های برتر دنیا محسوب نمیشوند.
همچنین، از آنجایی که یکی از اهداف اصلی تحصیل و کار در یک کشور اخذ اقامت دائم آن کشور است، باید به این موضوع توجه داشت که اخذ اقامت دائم کشور اسپانیا پس از گذراندن دوره ی تحصیل در اسپانیا بسیار دشوار است و این امر در سال های اخیر با رکود اقتصادی موجود در کشور اسپانیا تشدید یافته و تقریبا دور از دسترس شده است.
.
حال به بررسی شرایط تحصیل در کشور اسپانیا به تفکیک مقاطع مختلف تحصیل خواهیم پرداخت.
دوره کارشناسی در اسپانیا :
دوره ی کارشناسی در کشور اسپانیا ۴ سال به طول می انجامد و افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند باید دارای مدرک دیپلم باشند. همچنین باید توجه داشت که دوره ۴ ساله کارشناسی به زبان اسپانیایی ارائه میگردد و بهتر است که متقاضیان مدرک زبان اسپانیایی را در ایران کسب کرده و بعد به کشور اسپانیا مهاجرت تحصیلی کنند، زیرا گذراندن دوره ی زبان اسپانیای در کشور اسپانیا مساله ای نیست که سفارت اسپانیا را برای ارائه ویزای کشور اسپانیا متقاعد کند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی کشور اسپانیا میتوانند به طور متوسط حدود ۱۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند که درآمدی در حدود 80 تا 100 یورو به صورت هفتگی را برای آنها به همراه دارد که میتواند در تامین هزینه های فرد در کشور اسپانیا به او کمک کند.
.
دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا :
دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا دو سال به طول می انجامد و زبان تدریس در دانشگاه های کشور اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی است. متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی دارای مدرک IELTS با نمره ی 6 تا 6.5 باشند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور اسپانیا میتوانند به طور متوسط حدود 20 ساعت در هفته مشغول به کار باشند که درآمدی در حدود 160 تا 200 یورو به صورت هفتگی را برای آنها به همراه دارد که میتواند در تامین هزینه های فرد در کشور اسپانیا به او کمک کند.
.
دوره دکتری در اسپانیا :
دوره ی تحصیل دکترا ۵ سال به طول می انجامد که کشور اسپانیا به دانش جویان در مقطع دکترا توجه ویژه ای دارد . در مقطع دکتری متقاضیان میتوانند به دو صورت تحصیل با بورسیه و یا با هزینه شخصی خود به ادامه تحصیل بپردازند . اگر متقاضی قصد ادامه تحصیل با هزینه شخصی خود را داشته باشد شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری در کشور اسپانیا همانند شرایط و مراحل اخذ این ویزا در مقطع کارشناسی ارشد میباشد ولی اگر متقاضی بخواهد در راستای کسب بورسیه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور اسپانیا و اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا قدم بردارد و از مزیت تحصییل رایگان و همچنین تامین هزینه های زندگی توسط دولت کشور اسپانیا در حدود 2000 دلار به صورت ماهیانه برخوردار شود میبایستی به مراحل زیر توجه نماید و در واقع باید مدارک ذیل را تهیه نماید.
الف- باید تمامی مدارک دانشگاهی از دیپلم تا کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات موجود باشد
ب- دارا بودن مدرک زبان انگلیسی (مدرک آیلس 5/6 و بالاتر )
ج- دارا بودن مقاله یا تالیفاتی در زمینه رشته مورد تحصیل
د- داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
و- داشتن تز تحصیلی برای دکتری و جلب نظر استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر
دانشجویان دکتری معمولا در هنگام تحصیل به عنوان دستیار استاد یا دستیار محقق میتوانند مشغول به کار شوند . و به طور کلی میتوان گفت که دانشجویان دکتری در اسپانیا حق 30 ساعت کار قانونی در هفته را دارند .

برای اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی در اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید

 

.

 

کار در اسپانیا و اخذ ویزای کاری اسپانیا


مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت دائم اسپانیا از طرق مختلف هم چون اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا ، اخذ ویزای کاری اسپانیا، اخذ ویزای سرمایه گذاری اسپانیا و... همواره متقاضیانی بسیار ی داشته. در مطلب زیر به راه های اخذ ویزای کاری اسپانیا و تابعیت اسپانیا از طریق کار،شرایط  و دشورای های اخذ ویزای کار اسپانیا می پردازیم.
کشور اسپانیا در سال 1986 به حوزه اتحادیه اروپا پیوست. اسپانیا نهمیمن قدرت اقتصادی دنیا و پنجمین قدرت اقتصادی اروپا محسوب می گردد. هم چنین اسپانیا چهارمین قدرت اقتصادی حوزه پول یورو می باشد. پس از کشورهای گروه 7 اسپانیا دارای بیشترین تولید ناخالص ملی در جهان می باشد و البته دشوار شدن قوانین مهاجرتی در برخی از کشورهای اروپایی موجب گردیده بسیاری از ایرانیان به سمت اخذ اقامت کاری اسپانیا و مهاجرت به این کشور بروند. اما با این حال کشور اسپانیا داری بالاترین آمار بیکاری در منطقه می باشد به طوری که 26% جمعیت فعال اسپانیا دچار معضل بیکاری می باشند. تورم و اقتصاد زیر زمینی نیز از مشکلات کشور اسپانیا می باشد که به خصوص در سال های اخیر بعد از بحران سال 2009  گریبان گیر اسپانیا شده است.

روش های اخذ اقامت اسپانیا از طریق ویزای کاری:
می توان گفت اخذ اقامت اسپانیا از طریق ویزای کار به چند طریق صورت می پذیرد، یکی از این راه ها این گزینه می باشد که فرد از طرف یک کارفرما در اسپانیا که دارای یک شرکت معتبر باشد دعدوت نامه ی رسمی دریافت کند. از جمله شرایط لازم ویزای کار این می باشد که فرد در آگهی رسمی پذیرفته گردد که این آگهی ابتدا به مدت 3 ماه در کشور اسپانیا و سپس در اتحادیه اروپا به مدت 3 ماه آگهی می گردد و در صورتی که فرد مورد نظر و واجد شرایط در اسپانیا و اتحادیه اروپا یافت نشد در این صورت آگهی در سطحی فراتر از اتحادیه اروپا انتشار می یابد و در واقع در این مرحله است که کارفرما اجازه یافتن فرد مورد نظر از کشورهایی از جمله ایران را به دست می آورد که اگر کسی در این آگهی پذیرفته گردد می تواند برای ویزای کار اقدام نماید.
اخذ ویزای کار اسپانیا از این طریق امری حقوقی می باشد که مستلزم سپری کردن مراحل حقوقی و قانونی آن می باشد. در واقع اخذ این ویزای کاری نیازمند این امر می باشد که کارفرما برای استخدام کارمند از خارج از اتحادیه اروپا داری مجوز باشد. به این معنی که این کارفرما بتواند اسپانسر فرد متقاضی گردد. پروسه ی این فرایند بین 2 تا 9 ماه می باشدوفرد پرمی تواند پس از 2 تا 5 سال کار در اسپانیا وپرداخت مالیات و بیمه تقاضای اقامت دائم نماید.
روش دیگراخذ ویزای کاری اسپانیا از طریق ویزای تخصص و مهارت می باشد(Skill worker) می باشد که هم اکنون اخذ ویزای مهارت در کشورهایی هم چون کانادا و استرالیا و دانمارک(گرین کارت دانمارکGR1) وجود دارد. البته اخذ ویزای کاری در اسپانیا از طریق تخصص و مهارت  در حال حاضر دارای شرایط دشواری می باشد.
با توجه به شرایط رکود اقتصادی و مشکلات اقتصادی مذکور در اسپانیا اخذ ویزای کار اسپانیا بسیار دشوار می باشد. بنابراین بهترین راه برای اخذ اقامت اسپانیا به این صورت می باشد که با اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا وارد این کشور شویم و با تحصیل در دانشگاه های اسپانیا و با اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل بتوانیم به محض آگهی شدن شغلی برای آن درخواست نماییم . بنابراین پس از اتمام تحصیل فرد می تواند ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری نماید و پس از طی بازه زمانی 3 تا 4 سال برا ی اخذ اقامت دائم اسپانیا اقدام نماید.

برای اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس حاصل بفرمایید تا از مشاوره های آنان بهره مند شوید

 

.

 

هزینه های زندگی در اسپانیا


اخذ ویزای کاری در اسپاینا و یا اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا و مهاجرت به اسپانیا و زندگی در این کشورهمواره باید با اگاهی جامع نسبت به هزینه ها و و مخارج و این کشور صورت پذیرد . در این مقاله قصد داریم مخارج و هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل در اسپانیا را مورد بررسی قرار دهیم.
اسپانیا نهمیمن قدرت اقتصادی دنیا و پنجمین قدرت اقتصادی اروپا محسوب می گردد.کشور اسپانیا نسبت به سایر کشورهای پیشرفته اروپایی مثل انگلستان دارای رفاه اجتماعی بیشتر و جرم و جنایت کم تری می باشد. هم چنین اسپانیا چهارمین قدرت اقتصادی حوزه پول یورو می باشد. پس از کشورهای گروه 7 اسپانیا دارای بیشترین تولید ناخالص ملی در جهان می باشد .اما با این حال کشور اسپانیا داری بالاترین آمار بیکاری در منطقه می باشد به طوری که 26% جمعیت فعال اسپانیا دچار معضل بیکاری می باشند. تورم و اقتصاد زیر زمینی نیز از مشکلات کشور اسپانیا می باشد که به خصوص در سال های اخیر بعد از بحران سال 2009  گریبان گیر اسپانیا شده است وطی سال های اخیر بیکاری را به بزرگترین نگرانی اسپانیا تبدیل نموده است.هم چنین ورود بی رویه مهاجرین غیر قانونی در این کشور و افزایش جمعیت اسپانیا موجب تنش های اجتماعی فزاینده در اسپانیا گردیده است هرچند بحران اقتصادی و بیکاری موجب بازگشت مهاجران در سال های اخیر گردیده است.

هزینه های زندگی در اسپانیا:
هزینه زندگی در اسپانیا حدود 600 تا 800 یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه برای مسکن می باشد
حدود حقوق ماهیانه در اسپانیا  بعد از کسر مالیات1000 تا 1500 یورو می باشد.
به طور کلی هزینه های اجاره آپارتمان در اسپانیا مناسب و استاندارد می باشد.
هزینه های آب و برق و زباله در اسپانیا به صورت ماهانه برای یک آپارتمان بین 85 تا 170 یورو در ماه می باشد
هزینه های تحصیل در اسپانیا:
هزینه تحصیل دراسپانیا در دوره ارشد بین 2 تا4 هزار یورو به صورت سالیانه می باشد. دانشجویان در اسپانیا اجازه کار 10 تا 20در ساعت در هفته را دارند که درامد حاصل از آن 8 تا 10 هزار یورو به ازای هر ساعت می باشد.
هزینه تحصیل در اسپانیا در دوره دکترا تقریباً رایگان می باشد و حداکثر شهریه سالیانه دوره دکترا حدود 700 یورو  می باشد.
هزینه یک سال زندگی دانشجویی در اسپانیا بین 6500 تا 8500 یورو می باشد که نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار کم تر می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد در تماس باشید.