تحصیل در استرالیا در مقاطع مختلف تحصیلی


اقامت در استرالیا و اخذ تابعیت استرالیا از طریق اخذ ویزای تحصیلی استرالیا همواره آرزوی بسیاری از متقاضیان و دانشجویان سراسر دنیا بوده است. راه های مختلفی جهت مهاجرت به

استرالیا همچون اخذ ویزای کاری استرالیا، ویزای تحصیلی استرالیا و ویزای سرمایه گذاری استرالیا وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا ویزای تحصیلی استرالیا ، شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا، مزایای اقامت و تحصیل در استرالیا را به تفصیل مورد بررسی قرار دهیم.

کشور استرالیا با آب و هوایی بی نظیر و تنوع فرهنگی وسیع آن به عنوان چهارمین کشور شاد جهان پس از نروژ و دانمارک و سوئد شناخته شده است. استرالیا هم چنین به عنوان زیباترین جزیره جهان معرفی گردیده است.کشور استرالیا به عنوان یکی  از مهاجرپذیرترین کشور های جهان شناخته می شود به طوری که می توان گفت از میان جمعیت 23 میلیونی این کشور حدود نیمی از آن یا در خارج از کشور متولد شده اند و یا حداقل یکی از والدینشان خارجی است  و همین امر موجب تنوع زبانی و فرهنگی در این کشور گردیده و در نتیجه آن  زندگی در استرالیا برای مهاجران آن آسان تر شده است.استرالیا از منظر اقتصادی در طی بیست سال اخیر رشد بسیار خوبی داشته است.دولت استرالیا از جمله کشورهایی می باشد که در زمینه تحقیق و توسعه علمی بیشترین هزینه را صرف میکند و از این جهت استرالیا در لیست 10 کشور اول در زمینه خدمات تحصیلی قرار دارد. می توان گفت 2% از کل مدارک علمی جهان از استرالیا صادر می گردد و همین موضوع از برتری های تکنولوژیکی و علمی این کشور می باشد. استرالیا به عنوان یکی از محبوب ترین کشور ها برای تحصیل در خارج از کشور می باشد و از این منظر بعد از آمریکا و انگلستان دارای بیشترین تعداد دانشجویان خارجی می باشد. به طوری که سالانه 300هزار دانشجوی خارجی جهت تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی به استرالیا مهاجرت می کنند که رتبه برتر دانشگاه های استرالیا در جذب دانشجویان بی تاثیر نمیباشد.
مزایای تحصیل در استرالیا را در ذیل ذکر می کنیم:
 مزایای تحصیل در استرالیا:
1.    دسترسی به آخرین تکنولوژی و فناوری علمی و تحقیقاتی روز دنیا در استرالیا
2.    سطح بالای رفاه و امنیت اجتماعی در استرالیا
3.    امکان اخذ اقامت دائم  استرالیا و اشتغال پس از اتمام تحصیل
4.    آشنایی و یادگیری سریع زبان انگلیسی به دلیل انگلیسی زبان بودن استرالیا
5.     وجود معتبرترین و و باسابقه ترین دانشگاه های دنیا در استرالیا
6.    تنوع رشته های تحصیلی در استرالیا و امکان تحصیل در هریک از رشته های مورد علاقه
7.    امکان کار در حین تحصیل
8.    تأمین نیازهای فرهنگی و مذهبی محصلین در حین تحصیل در جهت تطبیق آنان با شرایط جدید
9.    مجهز بودن مراکز آموزشی استرالیا به استاندارد های آموزشی روز دنیا
10.    مهاجر پذیر بودن این کشور با مردمانی گرم و صمیمی و پذیرای مهاجرین
در این قسمت از مقاله به تشریح مقاطع مختلف تحصیلی در استرالیا می پردازیم


تحصیلات قبل از دانشگاه در استرالیا:
تحصیلات قبل از دانشگاه در استرالیا شامل مراحل کودکستان و ابتدایی و دبیرستان می باشد. دوره کودکستان از 5 سالگی شروع می گردد، دوران ابتدایی 6 تا 7 سال تا 11 سالگی می باشد ودوران دبیرستان 6 یا 5 سال است. تحصیل در استرالیا تا 15 سالگی و پایان سال دهم اجباری می باشد.
تحصیلات دانشگاهی دراستالیا
دوره لیسانس در استرالیا 3 سال و شامل 44 واحد درسی می باشد، در این دوره در صورتی که  معدل فرد بالاتر از 65 در صد باشد می تواند در دوره ای به نام دوره ی "آنرز" ثبت نام کند این دوره شامل 24 واحد درسی به علاوه ی پایان نامه می باشد که داشتن معدل بالا در این دوره وکسب رتبه ممتاز تزدانشجویی امکان ورود مستقیم فرد را به دوره دکترا فراهم می نماید. بسیاری دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس به دلیل موقعیت اجتماعی خوب آنرز وارد این دوره می شوند.
دوره فوق لیسانس هم در استرالیا از سه طریق قابل گذراندن است ؛ابتدا از طریق گذراندن واحدهای درسی که این نوع تحصیل در این مقطع امکان ورود مستقیم به دوره دکترا را میسر نمی کند. روش دوم گذراندن واحد های درسی همراه با تز می باشد و روش سوم تحصیل در دوره فوق لیسانس از طریق نوشتن تز می باشد که در این مدل دانشجویان ملزم به گذزاندن واحد های درسی نمی باشند.
دوره دکترا در استرالیا سه ساله می باشد و مدرک دکترا دارای سه مؤلفه است: جستجوی پژوهشگرانه آزمایشگاهی  یا سیستماتیک حوزه ای از دانش، پروژه تحقیقاتی و پایان نامه قابل توجه
در خصوص تحصیل در استرالیا نکاتی وجود دارد که در ذیل به ذکر این نکات می پردازیم
نکات مهم در خصوص تحصیل در استرالیا:
الف)همه دانشگاه های استرالیا معمولاً آیلتس با نمره کلی 5/6 را قبول دارند به طوری که هیچ یک از مهارت های آن نباید کم تر از 6 باشد حتی در برخی از رشته ها مثل معماری و روزنامه نگاری نیاز به آیلتس 7 وجود دارد در غیر این صورت دانشگاه نوعی پذیرش مشروط را برای فرد صادر می کند که دانشجو باید در کلاس های زبان ثبت نام کند و دوره های زبان بگذراند و نمره ی لازم را کسب کند و قبل از تحصیل در این دوره امکان ورود به دانشگاه را ندارد.
ب)کلاس های زبان آکادمیک در استرالیا دارای هزینه بالایی می باشند
ج)به طور کلی اخذ ویزای دانشجویی از سفارت استرالیا نیاز به آیلتس با نمره کلی (overall) 6 دارد هرچند دانشگاه از شما آیلتس 5 را هم قبول کرده باشد.
د)شروع ترم ها ی تحصیلی در استرالیا ماه مارج(ترم پاییز) و جولای (ترم بهار) می باشند.
ه)در استرالیا 8 دانشگاه برتر وجود دراد که پذیرش در این دانشگاه ها دشوارتر از از دیگر دانشگاه هاست البته این  به معنای راحت بودن پذیرش در دیگر دانشگاه ها و یا رتبه ی علمی پایین آن ها نمی باشد
8 دانشگاه های برتر استرالا دانشگاه های زیر می باشند:
دانشگاه اِی اِن یو (دانشگاه ملی استرالیا)، دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملبورن، دانشگاه نیو ساوت ویلز، دانشگاه آدلاید، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه وِستِرن استرالیا ، دانشگاه مُوناش که در مقاله معرفی دانشگاه های برتر استرالیا در مورد هر کدام توضیح داده شده است.
ی)امکان گرفتن بورس تحصیلی هم در مقاطع ارشد و دکترا در استرالیا وجود دارد

 همانطور که می دانیم تحصیل در استرالیا شامل شهریه می باشد که در این قسمت از مقاله شهریه های  تحصیل در استرالیا و هزینه زندگی دانشجویی در این کشور را بررسی می کنیم:
هزینه تحصیل در استرالیا:
شهریه های تحصیل  در دانشگاه های استرالیا با توجه به دانشگاه و رشته متفاوت است اما به طور کلی می توان هزینه تحصیل در دوره پایه را حدوداً  9000 تا 14000 هزار دلار در سال ،در دوره قبل از دانشگاه بین 5000 تا 11000 دلار در سال دانست.
هزینه تحصیل در دوره کارشناسی بین 10000 تا 17000 و در دوره فوق لیسانس و دوره دکترا بین 11000 تا 18000 دلار در سال می باشد.دوره های آموزش زبان انگلیسی هم بین 3500 تا 13500د دلار در سال هزینه در بردارد.
هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا:
متوسط هزینه زندگی در استرالا سالیانه 18000 دلار استرالی میباشد. هم چنین دانشجویان در این کشور از حق اشتغال هم برخوردار می باشند که شامل هفته ای 20 ساعت در طول ترم و هفته ای 40 ساعت در تعطیلات ترمیک می باشد. البته همسر دانشجو هم از حق کار برخوردار می باشد. هزینه اجاره سوئییت دانشجویی در استرالیا به صورت هفتگی بین 180 تا 250 دلار می باشد و هزینه خوراک در استرالیا را باید بین 80 تا 120 دلار در هفته در نظر گرفت.

برای مشاوره بیشتردر مورد چگونگی اخذ ویزا های مختلف از جمله ویزای تحصیلی  با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.