شرايط تحصيل در کانادا
مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا به دلايل بسياري از گزينه هاي اوليه افراد علاقه مند به مهاجرت به خارج از کشور است. در بين راه هايي که براي مهاجرت به کانادا وجود دارد، تحصيل در دانشگاه هاي کانادا و اقدام براي گرفتن ويزاي تحصيلي کانادا مورد توجه دانشجويان و محصلان مي باشد.

کانادا در همسايگي امريکا قرار گرفته و کشوري با ميزان رفاه بالا و مهاجر پذيري بالا مي باشد. به طوري که در کانادا مي توان مليت هاي مختلفي از سراسر دنيا مشاهده نمود. کانادا نظام آموزشي قوي دارد و دانشگاه هايي بار رنکينگ هاي زير 100 را در خود جاي داده است. کشور کانادا ساليانه حدود 130 هزار دانشجو را از نقاط مختلف دنيا مورد پذيرش قرار مي دهد. هم چنين دانشگاه هاي کانادا ببيش از 1000 رشته ي تحصيلي ارائه مي نمايند . در ضمن امکان گرفتن بورس براي دانشجويان مستعد از طرف دانشگاه هاي برتر کانادا نيز وجود دارد. از طرف ديگر شرايط زندگي در کانادا نيز مطلوب مي باشد. کانادا کشوري امن با مردماني شاد است. کيفيت زندگي در کانادا از ديگر عوامل قابل توجه براي مهاجرت به کانادا است.


شرايط تحصيل در کانادا
به طور کلي براي تحصيل در دانشگاه هاي کانادا متقاضيان ملزم به ارائه مدرک ديپلم و پيش دانشگاهي با معدل مناسب و هم چنين مدارک تحصيل دانشگاهي خود مي باشند گرفتن پذيرش از دانشگاه هاي ممتاز کانادا نيز داشتن معدل بالاي 15 را الزامي مي کند.
از ديگر شرايط جهت اخذ پذيرش برخي از دانشگاه هاي کانادا (در دوره هاي فوق ليسانس و دکتري) داشتن مدرک GRE است. هم چنين متقاضيان تحصيل در رشته هايي مثل حسابداري و مديريت بايد مدرک GMAT نيز داشته باشند. از ديگر عواملي که مي تواند اخذ پذيرش دانشجو را در دوره هاي فوق ليسانس و دکتري تسهيل نمايد، داشتن مقالات بين المللي مثل مقالات ISI ، شرکت در سمينارها و کنفرانس هاي بين المللي و... مي باشد. اين عوامل از جمله نکات مهم در گرفتن کمک هزينه و بورس تحصيلي کانادا نيز مي باشند. متقاضيان فارغ التحصيل از دانشگاه هاي پيام نور و يا غير انتفاعي نيز مي توانند براي اخذ يذيرش تحصيلي اقدام نمايند، اما شانس آن ها نسبت به ديگر دانشجويان کم تر است.


زبان تحصيل در دانشگاه هاي کانادا
تحصيل در دانشگاه هاي کانادا معمولاً به زبان انگليسي مي باشد و دانشجو ملزم به ارائه مدرک زبان آيلتس و يا تافل مي باشد. در صورت ارائه مدرک آيلتس نمره او بايد حداقل بين 6 تا 6 باشد. در برخي از دانشگاه هاي کانادا اين امکان وجود دارد که در صورتي که متقاضي تمامي شرايط لازم را داشته باشد اما نمره زبان او پايين تر باشد، بتواند پذيرش مشروط گرفته و با گذراندن يک يا دو ترم زبان، شروع به تحصيل دانشگاه نمايد.


هزينه تحصيل در دانشگاه هاي کانادا
هزينه تحصيل در دانشگاه هاي کانادا بسته به مقطع تحصيلي و رشته تحصيلي متفاوت مي باشد. اما مي توان هزينه کلي تحصيل در دانشگاه هاي کانادا در دوره کارشناسي را حدود 8 تا 17 هزار دلار و دوره هاي ارشد دکتري را حدود 19 تا 33 هزار دلار در هر سال تحصيلي دانست.
هزينه دوره هاي زبان کانادا بين 5 تا 6 هزار دلار در هر ترم مي باشد. هر ترم معادل 4 ماه است.
براي دانشجويان خارجي در کانادا امکان کار هم در داخل دانشگاه ، به صورت تمام وقت و هم در خارج از دانشگاه به صورت حدود 20 ساعت در هفته وجود دارد.
دانشجويان در کانادا امکان گرفتن بورس تحصيلي را نيز دارند، البته معمولاً پس از گذراندن يک سال تحصيلي و در صورت داشتن عملکرد تحصيلي خوب، امگان استفاده از بورس تحصيلي وجود دارد. براي دانشجويان با شرايط تحصيلي عالي امکان استفاده از بورس تحصيلي از همان سال اول نيز وجود دارد. در دانشگاه هاي خوب کانادا دانشجويان مي توانند به عنوان Teacher Assistant و يا Research assistant مشغول به کار بوده و ساليانه حدود 12 تا 18 هزار دلار در قبال اين کار دريافت نمايند.


خوابگاه هاي دانشجويي کانادا
به طور کلي بيشتر دانشگاه هاي کانادا اقامت در کمپ هاي دانشگاهي را پيشنهاد مي کنند اما در نظر داشته باشيد که گرفتن پذيرش از دانشگاه هاي کانادا به معناي گرفتن خوابگاه نيز نيست و دانشجو براي اقامت در اين کمپ هاي دانشگاهي بايد به طور مستقلاً اقدام کند.


براي دسترسي به اطلاعات لازم در خصوص تحصيل در کانادا، کار در کانادا، سرمايه گذراي در کانادا، ويزاي ازدواج کانادا و ديگر راه هاي مهاجرت به کانادا مي توانيد به مقالات مرتبط در وب سايت مؤسسه بين المللي راد مراجعه نمائيد.
براي دريافت اطلاعات بيشتر و اخذ مشاوره نيز مي توانيد با مشاورين ما در مؤسسه بين الملي راد تماس بگيريد.