سرمایه گذاری در کانادا


این مقاله اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در کانادا و شرایط سرمایه گذاری فدرال و ایالتی در کانادا و هم چنین مزایای سرمایه گذاری کانادا و اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در کانادا  را تشریح کرده و مورد بررسی قرار می دهد.
کانادا واقع در شمال آمریکای شمالی و هم مرز با آمریکا دومین کشور بزرگ جهان می باشد . حکومت این کشور از نوع فدرال می باشد و درواقع هرکدام از استان های کانادا از خودمختاری  در امور داخلی خود برخوردار می باشند و هر استان دارای قوای مقننه و مجریه و قضائیه منحصربه فردی می باشد.این کشور در سال های اخیر از رشد و توسعه اقتصادی بسیار بالایی برخوردار می باشد و مردمان آن از بالاترین سطح کیفی زندگی برخوردارند. اخذ اقامت استرالیا به روش فدرال و ایالتی امکان پذیر می باشد و متقضیان بسیاری از کشورمان و از کشورهای دیگر جهت اقامت و زندگی در کانادا از روش سرمایه گذاری برای مهاجرت استفاده می نمایند.
از جمل دلایلی که سیل عظیم ایرانیان و دیگر مهاجران خارجی را جذب کانادا از طریق روش سرمایه گذرای می نماید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
اداره مهاجرت کانادا برخلاف کشورهای دیگر در پردازش و بررسی پرونده های مهاجرت به کانادا از سرعت بالاتری برخوردار است و همین امر موجب اتلاف وقت کم تر می گردد.
در مقایسه با سایر کشورها برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری ، کانادا امکان قبولی بالاتری دارد.
در این روش نیاز به ارائه ی مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی وجود ندارد.
کانادا برخلاف میزان سرمایه اولیه لازم جهت مهاجرت به کشورهایی هم چون استرالیا، انگلستان و امریکا از پایین ترین مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد.
درخواست مهاجرت به کانادا به روش سرمایه گذاری از طریق استان کبک بسیار سریع تر صورت می پذیرد.
امکان استفاده از بیمه خدمات درمانی برای شخص و خانواده وی فراهم می گردد.
امکان استفاده از تحصیلات رایگان بری فرزندان شخص وجود خواهد داشت.
تعداد ایرانیان مقیم استان های ونکوور ،تورنتو،منترال ،ساسکاچوانو.. بسیارزیاد می باشد.
کانادا کشوری با امنیت بالا می باشد و حق اسلحه در آن ممنوع است.
به طور کلی برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری فرد باید دارای شرایط زیر باشد:
دارا بودن سرمایه 160000 دلاری به صورت ملک و زمین یا اشکال دیگر که البته الزامی برای انتقال این میزان دارایی به کانادا وجود ندارد واین موضوع فقط به تمایل خود سرمایه گذار برمی گردد
فرد بایستی از دو سال سابقه مدیریت در 5 سال گذشته برخوردار باشد یعنی سرمایه گذار یا صاحب مؤسسه تو لیدی و خدماتی باشد و مدارک مالیاتی و و کارمندان خود را به دولت کانادا عرضه کند و یا یا این که مدیر یک شرکت یا سازمان و یا بخشی از یک شرکت و سازمان با حداقل دو نفر کارمند تمام وقت باشد.
فرد سرمایه گذار پس از گزینش از طرف دولت فدرال یا ایالت کبک 800 هزار دلار کانادا را بدون بهره به دولت فدرال یا دولت ایالت کبک ارئه داده و در مقابل ان مبلغی معادل 180 هزار دلار را به عنوان بهره بانکی و سایر مخارج دریافت می نماید دولت فدرال تعهد می نماید که این مبلغ سپرده شخص را بعد از 5 سال از زمان صدور ویزا به سرمایه گذار برگرداند.
معیارهایی نیز وجود دارند در فرایند اخذ ویزا که به سرمایه گذار امتیاز تعلق می گیرد مثل:
سن سرمایه گذار
تحصیلات سرمایه گذار
سطح معلومات زبان انگلیسی یا فرانسه سرمایه گذار
تجربه و سوابق کاری سرمایه گذار
انطباق پذیری او با محیط
حداقل امتیاز لازم که سرمایه گذار باید برای پذیرش مهاجرت کسب کند از 100 امتیاز 35 امتیاز می باشد.
سرمایه گذاری در کانادا به دو روش امکان پذیر است:
الف)سرمایه گذاری از طریق دولت فدرال کانادا و مهاجرت به کانادا
ب)سرمایه گذاری از طریق استانی مثل استان کبک و مهاجرت به کانادا

الف)مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در دولت فدرال
در این روش سرمایه گذار مبلغ حدود 180 هزار دلار کانادا را در اختیار دولت کانادا قرار داده ولی در عوض تعهدی بعد از ورود به کانادا نخواهد داشت.
در این روش سرمایه معادل 1600000 دلار کانادا  و داشتن سابقه کاری به مدت 2 سال در 5 سال اخیر و پرداخت مبلغ مذکور به دولت کانادا مورد نیاز می باشد
از مزایای سرمایه گذاری فدرال می توان به این موارد اشاره نمود:
عدم نیاز به مدرک زبان
عدم وجود تعهد سرمایه گذاری در کانادا
عدم نیاز به ارئه طرح توجیهی (Bussiness plan)
امکان مصاحبه فارسی
سریع ترین روش مهاجرتی به کانادا

ب)سرمایه گذاری ایالتی
سرمایه گذاری در استان کبک:
این روش سرمایه گذرای از آسان ترین روش های اخذ اقامت کانادا می باشد و از شرایط آن دارا بودن سرمایه ای معادل 1600000 دلار کانادا و داشتن سابقه مدیرتی به مدت 2 سال در 5 سال گذشته به صورت تمام یا پاره وقت در بخش های کشاورری،صنعت و تجارت در بخش خصوصی و یا دولتی و سازمان های بین المللی است. در این نوع سرمایه گذرای مبلغ 800000 دلار کانادا در اختیار دولت کبک فرار داده می شود وپس از 5 سال اصل مبلغ به وی بازگردانده می شود.ویژگی هایی هچون سن و تجربه و آشنایی با زبان و تحصیلات و .. در فرایند پذیرش درخواست فرد مورد لحاظ قرار می گیرد اما به طور کلی فرد الزامی به دانستن زبان انگلیسی یا فرانسه ندارد. نکته بسیار مهم در مورد این نوع سرمایه گذاری اینکه فرد با سرمایه گذرای در ایالت کبک الزامی به زندگی و تحصیل و راه اندازی کسب و کار در این استان ندارد. سیستم پذیرش در این نوع سرمایه گذاری براساس قرعه کشی نمی باشد و وظرفیت معین به مؤسسات مالی درگیر در این قضیه محول شده است. درو اقع این نوع سرمایه گذاری بدین منظور طراحی شده است که سرمایه گذاران واجد شرایط امکان اخذ ویزای دائم سرمایه گذاری انفعالی یعنی سپرده بدون دریافت سود را از طریق مؤسسه های مالی مورد تأ یید اداره مهاجرت استان کبک را داشته باشند.

از مزیت های این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:
عدم لزوم یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسه
عدم لزوم راه اندازی بیزینس
اخذ اقامت کانادا بدون هیچ شرطی

 سرمایه گذاری در استان های منتیتونا،ساسکا چوان و نیوبرانزویک:
در این روش مبلغ 100 هزار دلار به عنوان سپرده در دست دولت کانادا گذاشته می شود و فرد می تواند با سرمایه گذاری 150 هزار دلار  و شروع کار مدنطر از دولت کانادا درخواست وام نماید و بیزینس خود را به پیش ببرد و هم چنین سپرده 100 هزار دلاری خودش را پس بگیرد ، البته فرد باید سرمایه گذاری را در همان ایالت انجام دهد در غیر این صورت سپرده 100 دلاری فرد به او عودت نخواهد شد و فقط اقامت دائم او صورت می پذیرد . در این نوع از سرمایه گذاری داشتن نمره آیلتس 4 امتیازی بیشتری را به فرد اعطا می کند.

سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا(ونکور) و استان بریتیش کلمبیا(حومه ونکوور)
دراین روش فرد با دارا بودن سرمایه اولیه ملکی و یا نقدی با مبلغ بیشتر از دو میلیارد تومان وارد کشور کانادا می شود  در واقع با ویزای کار وارد کانادا شده و درخواست اقامت دائم میدهد. در این نوع از سرمایه گذاری مبلغ 200 هزار تا 400 هزار دلار کانادا به به عنوان خرید یک بیزینس به دولت پرداخت می شود . هم چنین این امکان نیز وجود دارد که 1 تا 5 نفر از اعضا اصلی آن بیزینس ، به غیر از اعضا درجه یک خانواده شخص، نیز در این پرونده راهی کانادا گردند.
سرمایه گذاری در استان پرینس ادوارد:
در این نوع از سرمایه گذاری مبلغ اولیه 100 هزار دلار کانادا به عنوان سپرده  نزد دولت کانادا قرار داده کمی شود که البته در صورتی که شخص سرمایه گذاری را در این استان انجام ندهد سپرده اولیه او عودت نمی شود ولی اقامت دائم را به دست می آورد.

برای مشاوره بیشتر در مورد سرمایه گذاری در کانادا و اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و یا سایر روشهای مهاجرت به کانادا مانند اخذ ویزای تحصیلی کانادا،اخذ ویزای کاری کانادا و ..... با مشاورین موسسه بین المللی راد در تماس باشید.