تحصیل در دانشگاه های کانادا و اخذ ویزای تحصیلی


همواره اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ویزای  تحصیلی کانادا و پذیرش در دانشگاه های کانادا مورد توجه دانشجویان سراسر دنیا بوده است.  کانادا از جمله کشورهایی است که در آن به یادگیری و آموزش افراد بسیار بها داده می شود. سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی کانادا دارای استاندارهای بالای جهانی می باشد . در واقع نظام سیاسی کانادا با سرمایه کذاری و اختصاص بودجه برای دانشگاه هایش اقدام به توسعه پایدار نموده است. از جمله ویژگی ها و عواملی که دانشجویان سراسر دنیا را راهی دانشگاه های کانادا می نماید: کیفیت آموزشی بالا و امکانات تحصیلی قوی دانشگاه های کانادا،اعتبار بالای دانشگاه های کانادا در سطح جهانی،میزان بالای رفاه اجتماعی و امنیت بالای کشور کانادا می باشدکشور کانادا سالیانه  تعداد 130 هزار دانشجو را از نقاط مختلف دنیا مورد پذیرش قرار می گیرد. هم چنین دانشگاه های کانادا ببیش از 1000 رشته ی تحصیلی ارائه می نمایند و برخی از دانشگاه های کانادا جزو 100 دانشگاه برتر دنیا می باشند. و در ضمن دانشگاه های برتر کانادا معمولا به دانشجویان مستعد و ممتاز بورس تحصیلی نیز ارائه می نمایند که بتوانند دانشجویان برتر را جذب کنند. از جمله دانشگاه های برتر کانادا میتوان به دانشگاه های مک گیل ، دانشگاه تورنتو ، دانشگاه کویینز ، دانشگاه بریتیش کلمبیا و ... اشاره کرد.
از جمله شرایط لازم جهت تحصیل در دانشگاه های کانادا ،مدرک آیلتس یا تافل و برای تحصیل در دانشگاه های معتبر کانادا معدل بالا و فاغ التحصیل بودن از دانشگاه های معتبر کشور مبدأ شخص الزامی است. به طور کلی می توان گفت که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا داشتن معدل بالاتر و تحصیل فرد در دانشگاه معتبر کشورمبدأ شانس فرد را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا بالا می برد.
به طور کلی شرایط اخذ پذیرش و سیستم آموزشی دانشگاه های امریکا و کانادا بسیار نزدیک به هم  می باشد.
از جمله مزایای تحصیل و اقامت در کانادا می توانیم به موارد زیر اشاره نمائیم:
•    امنیت بالای اجتماعی در کانادا
کانادا با کنترل شدید سلاح های گرم در داخل کشور و ممنوعیت استفاده از آن ها به صورت عام علی رغم همسایه بودن با آمریکا ولی جزو کشورهایی می باشد که دارای پایین ترین نرخ جرم و جنایت است و از امن ترین کشورهای جهان می باشد.
•    کیفیت بالای زندگی در کانادا:
طبق آمار سازمان ملل متحد و واحد اطلاعات اقتصادی کانادا از سال 1994 در بین 10 کشور اول دنیا برای زندگی قرار دارد. طبق بررسی سازمان ملل متحد کانادا از لحاظ شاخص های توسعه انسانی  هم چون دسترسی به آموزش، امید به زندگی، نرخ پایین جرم و جنایت دارای بالاترین میزان شاخص ها می باشد هم چنین ذکر این مطلب خالی از لطف نیست که برخی شهرهای کانادا هم چون ونکوور، تورنتو،منترال به جهت امنیت، پاکیزگی و سبک زندگی جذاب مردم آنها و امور فرهنگی اشان به عنوان شهرهایی مناسب برای کار و زندگی در سطح جهان شناخته شده اند.
•    هزینه پایین تحصیل در کانادا:
کشور کانادا در مقایسه با برخی دیگر از کشورها هم چون استرالیا و آمریکا و انگلیس دارای هزینه پایین تری می باشد. برای مثال هزینه متعادل دانشجویان خارجی کانادا به طور تقریبی در طی یک سال تحصیلی در دوره لیسانس 11،903 دلار کانادا می باشد.(هزینه تحصیل با توجه به رشته ی تخصیلی متفاوت می باشد)
•    پیش گام بودن کانادا در امور اطلاعات و کامپیوتر و فناوری:

حمل و نقل ، مهندسی در هوا و فضا ، ارتباطات از راه دور ، میکروالکترونیک ، فناوری اطلاعات ، دستگاه های پزشکی،نرم افزارهای پیشرفته  و بیوتکنولوژی و سیستم اطلاعات جغرافیایی و صنایع محیط زیست و اقیانوس و... از جمله رشته هایی است که کشور کانادا در آن ها پیشگام می باشد.
مقاطع تحصیلی در کانادا:
تحصیل در دوره لیسانس در کانادا:
جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دوره لیسانس کانادا داشتن حداقل معدل 14 و بالاتر در مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است. حتی در برخی از رشته ها مثل مهندسی مکانیک حداقل معدل مورد نیاز جهت اخذ پذیرش 15 می باشد. هم چنین برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر کانادا نیاز به معدل 15 و بالاتر وجود دارد. شرط دیگر پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه های کانادا داشتن نمره آیلتس 6 می باشد.طول دوره کارشناسی در کانادا حدودآ 3 ساله می باشد.
تحصیل در دوره فوق لیسانس در کانادا:
اخذ پذیرش در دوره فوق لیسانس نیازمند نمره آیلتس 5/6 می باشد هم چنین امکان دریافت بورس نیز در مقطع فوق لیسانس در کانادا وجود دارد که البته مؤفقیت در اخذ بورس تحصیلی به رزومه شخصی دانشجو بستگی دارد. هم چنین از جمله مدارک مورد نیاز مورد نیاز جهت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا برای رشته های مدیریت مدرک GMAT وبرای رشته های مهندسی مدرک GRE می باشد. طول دوره کارشناسی ارشد کانادا 2 ساله می باشد. در طی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد امکان کار قانونی 20 ساعت در هفته نیز وجود دارد.
تحصیل در دوره دکترا در کانادا:
از جمله شرایط موردنیاز جهت پذیرش در دوره دکترا مدرک آیلتس 7 می باشد. امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این دوره نیز وجود دارد که البته مؤفقیت در اخذ بورس تحصیلی به رزومه شخصی دانشجو بستگی دارد. اخیراً قانونی در کانادا وضع گردیده که طبق آن سالیانه حدود 1000 نفر از دانشجویانی که درمقطع دکتری در کانادا به تحصیل پرداخته اند،امکان اخذ اقامت دائم کانادا را می یابند به این صورت که این فارغ التحصیلان به عنوان Skillworker  مشغول کار شده و اقامت دائم کانادا را به دست می آورند.طول تحصیل در دوره دکترا در کانادا بین 3 تا 5 سال می باشد. امکان کارقانونی 20 ساعت در هفته وجود نیز در این دوره وجود دارد. حتی تحصیل دردوره دکترا در برخی دانشگاه های کانادا همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته به نوعی یک شغل محسوب می شود و علاوه بر این که از دانشجو شهریه ای دریافت نمی گردد بلکه در ازای کار دانشجو در این دوره به حقوقی معادل ماهیانه 1000 دلار برای او در نظر گرفته می شود.
هزینه تحصیل در کانادا:
هزینه تحصیل در دوره لیسانس در کانادا به صورت سالیانه بین 8 هزار دلار تا 18 هزار دلار می باشد که البته این میزان هزینه با توجه به استان محل تحصیل و دانشگاه فرد متفاوت می باشد
هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس در کانادا  به صورت سالیانه بین 19هزار دلار تا 33 هزار دلار می باشد که البته بازهم با توجه به استان محل تحصیل و دانشگاه فرد متفاوت می باشد.
هزینه تحصیل در برخی رشته ها در کانادا به 50 هزار دلار هم می رسد.

بورس های دانشجویی: اکثر دانشگاه های کانادا برای جذب نخبگان دانشجویی بورسهای مختلف در قالب Scholarship و یا Fellowship ارئه می دهند که جهت کسب آگاهی از شرایط و زمان و نحوه ی دریافت آن ها باید به وب سایت دانشگاه و دانشکده مورد نظر رجوع نماییم.

برای مشاوره بیشتر در مورد مهاجرت به کانادا با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.