معرفی استرالیا

 

استرالیا از محبوب ترین کشورها برای مهاجرت میباشد و بسیاری از افراد مایل هستند که به استرالیا مهاجرت کنند و اقامت وتابعیت خود را از استرالیا دریافت کنند. شاید در بسیاری موارد محبوبیت استرالیا برای مهاجرت بیشتر از کانادا نیز باشد . برای مهاجرت به استرالیا روشهای مختلفی میباشد مانند مهاجرت کاری یا ویزای تحصیلی و .. . در ابتدا در این نوشته سعی میشود که در مورد کشور استرالیا توضیحاتی ارائه شود تا بتوانیم با کشور استرالیا بیشتر آشنا شویم .

Australia1 معرفی کشور استرالیا

استرالیا بزرگترين جزيره جهان وكوچكترين قاره است، مساحت استرالیا معادل ايالات متحده آمريكاست و36،755 كيلومترمربع خط ساحلي دارد. مساحت استرالیا درحدود 25 برابر جزيره بريتانيا يا تقريبا دو برابر مجموع مساحت هند و پاكستان میباشد.
ميانگين ارتفاع استراليا از سطح دريا در مقايسه با ميانگين جهاني كه حدود 700 متر (2297فوت) است، كمتر از 300 (984فوت) میباشد.

Australia2 معرفی کشور استرالیا
مرتفع ترين نقطه كشور استرالیا كوهستان كسكيوبا ارتفاعي معادل2228 متر میباشد که دررشته كوه هاي آلپ استرالياست این رشته کوه ها درجنوب شرقي استرالیا واقع شده است. استراليا يكي از قديمي ترين سرزمين ها و مسطح ترين و خشك ترين قاره مسكوني دنيا میباشد ، هر چند كه زمين هاي باير غيرقابل سكونت و مناطق نيمه بياني وسيعي دارد. با اين وجود، استرالیا با دارا بودن جنگلهاي استوايي و دشتهاي وسيع در شمال، بيابان درمركز، زمينهاي كشاورزي حاصلخيز در شرق، جنوب و جنوب غربي، وسرزمين هاي پوشيده از برف در جنوب شرقي، از نظر اقليمي بسيار متنوع میباشد.

پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد. سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند.

استرالیا تا سال 1900 مستعمره انگلستان بود و بیشتر به عنوان تبعیدگاهی برای مجرمان استفاده می‌شد. در سال 1901 استرالیا به عنوان یکی از کشورهای مشترک‌المنافع با انگلستان معرفی شد

آب و هوای استرالیا:

آب و هواي استراليا از استوايي در 40 درصد شمالي كشور (بالاي مدارراس الجدي) تامعتدل در بقيه كشورمتفاوت است.
استراليا در مقايسه با مناطق ديگري در اين ابعاد، كمتر در معرض شرايط آب و هوايي متفاوت است چون اقيانوسها آن را محاصره كرده اند و كوهستانهاي بلند وچنداني ندارد. آسمان صاف و بارش كم باران از خصوصيات آب و هوايي در اكثر مناطق اين قاره است. اكثر مناطق ساحلي از آب و هواي بسيار خوب در تمام طول سال برخوردار هستند به طوريكه در تمام مراكز ايالت هاي استراليا در طول روز 5/ 5 ساعت آفتاب مي تابد. فصل ها در استراليا مخالف نيمكره شمالي هستند. تابستان از ماه دسامبر تافوريه و زمستان از ژوئن تا اگوست ادامه دارد. در اواسط تابستان (ماه ژانويه) ميانگين دما از 29 درجه سانتيگراد در شمال تا 17 درجه سانيگراد در جنوب متغير است.
در اواسط زمستان (ماه جولاي) ، اگر چه بارش آن بسته به منطقه به طرزچشمگيري متفاوت است و از كمتر از 150 ميليمتر در مركز تا بيش از 2 متر در مناطق استوايي و جزيره تاسماني غربي متغير است. در منطقه شمالي (استوايي) بارش باران شديد است و بين ماههاي نوامبر تا مارس گرماي هوا طاقت فرساست.
آب وهوای بعضی از شهر های استرالیا:

آب و هوای سیدنی در مناطق مختلف متفاوت است؛ اگر چه در بیشتر مواقع آب و هوای آن معتدل است.در سیدنی میزان بارش باران نسبت به مراکز ایالت های دیگر بیشتر است. بارش باران در تمام طول سال در این شهر یکسان است و حتی در تابستان نیز بارش آن کماکان ادامه دارد. در سیدنی در حدود ۱۵۰ روز از سال باران می بارد و پر باران ترین ماهها آوریل و ژوئن هستند. دمای هوا در روز به ندرت به کمتر از ۱۰ درجه میرسد و حداکثر دمای آن ۱۷ درجه است. از نسیم های خنک دریایی که در سیدنی می وزد هم نباید غافل شد.

در کانبرا چهار فصل مشهود و تابستان ها گرم و خشک و زمستان ها سرد است. این شهر در مرکز و به دور از دریا است لذا دمای هوای آن مانند شهرهای نزدیک دریا در استرالیا معتدل نیست. کانبرا سردترین مرکز ایالتی در زمستان است و دمای هوا در شب در حدود صفر درجه نیز پایین میرود. کانبرا به داشتن هوای پاک معروف است

کویینزلند در جنوب آب و هوای نیمه استوایی و در شمال آب و هوای استوایی دارد و هم فصل خشک و هم فصل پر باران دارد.در شمال کویینزلند رگبار و جاری شدن سیل امری معمولی به شمار می آید.تولی که پر باران ترین شهر استرالیاست در این ایالت قرار دارد. سیل و خشکسالی در مناطق روستایی متداول است. بریس بین یکی از آفتابی ترین شهرهای استرالیاست.در روز حدود ۸ ساعت هوا آفتابی است.در مناطق ساحلی آن نیز هوا با نسیم های خنک دریایی معتدل میشود.

وضعیت جوی در ملبورن بسیار متغییر است و ممکن است در یک روز هوای چهار فصل را تجربه کنید (آب و هوایی مانند انگلستان). ملبورن پاییزی معتدل و تابستانی گرم دارد.

به خاطر همین آب و هوای معتدل استرالیا مهاجرت و اقامت در استرالیا بسیار رواج دارد.

استراليا عمدتا كشور مهاجران است و از زمان جنگ جهاني دوم حدود 4 ميليون نفر مهاجر به خود جذب كرده است. استراليا كشوري متشكل از مليتهاي مختلف است و اگر چه تعداد زيادي از مهاجران بعد از جنگ از انگلستان و كشورهاي عضو ویزای شینگن وکشورهای اروپايي ديگر به استرالیا آمده اند. اكنون عده زيادي نيز از آسيا به اين كشور مهاجرت مي كنند.

سیاست در استرالیا:

استرالیا کشوری است از مجموعه کشورهای مشترک المنافع که دارای حکومت پادشاهی مشروطه است تشکیل شده است . بالاترین مقام سلطنتی انگلیس یعنی ملکه الیزابت دوم ملکه این کشور نیز به حساب می‌آید.

جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا است که او نیز به نوبه خود فرمانداران ایالت‌های این کشور را تعیین می‌کند.

هرچند فرماندار کل بر طبق قانون اساسی، از اختیارات فراوانی برخوردار است اما در عمل شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر میباشد که طی یک فرآیند دموکراتیک انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد.

در استرالیا، مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به‌ عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود.

استرالیا از شش ایالت و دو قلمرو تشکیل شده‌ است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌ها میباشد.

اقتصاد استرالیا:

استرالیا داراى اقتصاد پررونقى است و سیستم اقتصادى آن به سبک کشورهاى غربى شامل هر دو بخش خصوصى ( تجارت آزاد ) و دولتى مى باشد، تولید ناخالص داخلى آن، از نظر برابرى ارزى کمى بالاتر از کشورهاى انگلستان، آلمان و فرانسه است. این کشور در رتبه بندى ملل متحد ( سال 2012 )، ازنظر پیشرفت انسانى، در رتبه سوم قرار گرفت و درسال 2015 نیزدر شاخص کیفیت زندگى، رتبه ششم را به خود اختصاص داد. عدم وجود صنایع تولیدى مبتنى بر صادرات، نقص عمدۀ اقتصاد استرالیا مى باشد. اخیرا بالا رفتن نرخ کالاهاى صادراتى و افزایش توریست، تا حدى سبب کاهش این مشکلات شده است. با این وجود، استرالیا سومین کشور توسعه یافته دنیاست که بیشترین میزان کسری بودجه معاملات پایدار را داراست. 

از سال 2007، 10,334,800 نفر مشغول به کار شده اند و میزان بیکارى 4.6% بوده است. بخش خدماتى اقتصاد که شامل صنعت توریسم، بخش آموزش و خدمات مالى مى باشد، 69% و بخش کشاورزى و منابع طبیعى به ترتیب 3 و 5 درصد از تولید ناخالص داخلى را تشکیل مى دهند که این میزان اساسا بر روى کارآیى بخش صادرات تاثیر گزار مى باشد. کشورهاى ژاپن، چین، آمریکا، کره جنوبى و نیوزیلند، بزرگترین بازار صادرات استرالیا را در دست دارند.
استرالیا دارای اقتصاد بسیار شکوفا در سال های اخیر در دنیا بوده است . سرعت رشد اقتصادی بسیار بالا نرخ بهره پایین از جمله مسایل قابل توجه در استرالیا بوده است . استرالیا دارای سطح استاندارد زندگی بسیار بالایی است . سرمایه گذاری های بسیاری در بخش های زیر بنایی همانند آموزش، سلامتی و حمل و نقل کرده است . واحد پول استرالیا دلار می باشد. استرالیا دارای یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان است که نرخ سرمایه گذاری در این کشور را افزایش داده است . طبیعت تماشایی استرالیا، محیط چند ملیتی مردمی مهربان و ترکیب آب و هوا و نحوه زندگی آن را به یکی از بهترین مکان های توریستی دنیا تبدیل کرده است.

نژاد مردم استرالیا :
سرزمین استرالیا از دهها هزار سال پیش، زیستگاه گروههایی از انسان‌ها بوده‌ است. بومیان استرالیا که قدیمیترین مردمان استرالیا هستند؛ گمان می‌رود اجداد این افراد در حدود چهل هزار سال پیش از جنوب آسیا به این مکان مهاجرت کرده باشند. از جمعیت بومیان استرالیا به تدریج کاسته شده و امروزه بومیان، بخش کوچکی از جمعیت استرالیا را تشکیل می‌دهند. مردمان این کشور، گروههای مختلفی از اروپاییان می‌باشند که بیشتر شامل انگلیسی‌ها و اسکاتلندی‌ها، ایرلندی‌ها، هلندی‌ها، یونانی‌ها و پرتغالی‌ها می‌شوندد. از دیگر نژادها می‌توان چینی‌ها، ژاپنی‌ها ایرانیان و افغانها را نام برد

ادیان و مذاهب :
تا پیش از ورود اروپاییان به استرالیا، مردمان بومی این سرزمین از آیین دیرینه و بدوی خود پیروی می‌کردند، ولی امروزه برخی از این بومیان به مسیحیت گرویده‌اند. مسیحیت را اروپاییان به استرالیا آوردند و با آغاز مهاجرت به این سرزمین فرقه‌های گوناگون مسیحیت، در آنجا به فعالیت پرداختند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی‌ها از چین آسیای جنوب شرقی، هند و خاور میانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام، یهودی و بهائی به آن راه یافتند. در استرالیا دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند. در سال ۲۰۰۱، بیش از ۷۰٪ استرالیائی‌ها خود را مسیحی معرفی کرده‌اند و بیش از ۱۵٪ نیز پیرو هیچ آئینی نبوده‌اند. بودیسم و اسلام نیز هر یک با کمتر از دو درصد، در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند

زبان :

زبان وخط زبان رسمی کشوراسترالیا زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است که برخی از واژه‌های بومیان استرالیا نیز در آن وارد شده‌است. اختلافات بسیار نا محسوسی در لهجه مناطق مختلف وجود دارد. زبانهای دیگر مانند ایتالیایی، یونانی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است.

تحصيلات :
در کشور استرالیا تحصيلات مجانی و برای همه بچه های مقيم در استراليا ازسن 6 تا 16 سالگی اجباری است ، اگر چه دولت فعالانه دانش آموزان را تشويق می كند كه تا سن 18 سالگی تحصيلات تمام وقت خود را ادامه دهند. توجه داشته باشيد كه اجازه حضور در مدارس دولتی برای فرزندان خارجيان، به نوع و مدت ويزای والدينشان بستگی دارد و ممكن است هميشه امكان پذير نباشد. اكثر بچه های استراليايی در مدارس دولتی حضور می يابند، اگر چه مدارس خصوصی بسياری نيز داير هستند كه از بودجه نيمه دولتی برخوردارند .

شهریه های دانشگاهها:
دانشگاه های استرالیا به مانند دانشگاه های انگلستان هزینه دار میباشد و شهریه های دانشگاهها بر اساس دلار استرالیا در نظر گرفته شده اند . این شهریه ها بر اساس نوع رشته دانشگاهی و مرکز آموزشی انتخاب شده متفاوت میباشد .دانشگاه های استرالیا معمولا برای دانشجویان با استعداد بورس تحصیلی نیز در نظر میگیرند تا دانشجو بتواند از تحصیل رایگان استفاده کند. 

حدود هزینه های مدارس و دانشگاه های استرالیا در مقاطع مختلف تقریبا به صورتی میباشد که در ذیل نوشته شده است .
دبیرستان از 6000 تا 13000 دلار استرالیا در سال
ابتدائی و راهنمائی 5000 تا 11000 دلار استرالیا در سال
تحصیل در مقطع لیسانس 15000 - 20000 دلار استرالیا در سال

فوق لیسانس- دکتری 20000 تا 25000 دلار استرالیا در سال

برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه زندگی و تحصیلات در استرالیا به مقالات مربوط به(هزینه زندگی در استرالیا) و (تحصیل در استرالیا) مراجعه فرمایید.

ایرانیان در استرالیا :
جامعه ایرانیان استرالیا که کامیونیتی ایرانیان نیز نامیده می شود به کلیه ایرانیانی گفته می شود که صرف نظر از قومیت، گویش، مذهب و یا عقاید سیاسی در استرالیا زندگی می کنند.

استرالیا کشوری است که ملیتهای متفاوتی در آن در کنار یکدیگر زیست می کنند. به این ملیتها معمولا این امکان داده می شود که برای خود باشگاه، خانه فرهنگی، کتابخانه، عبادتگاه، سالنهای گردهم آیی و هم چنین مراکزی بوجود آورند که به حل مسایل و مشکلات تازه واردین بپردازد. این مراکز هم چنین رابط بین ایرانیان مقیم و دولت استرالیا نیز به شمار میروند.
بیشترین تجمع ایرانیان استرالیا در شهر سیدنی قرار گرفته اند. شاید دلایل آن را رونق تجاری بیشتر و همچنین شرایط آب و هوایی معتدل توصیف کرد. منازل ایرانیان سیدنی عمدتا در منطقه پاراماتا و چتسود قرار گرفته اند ولی در دیگر مناطق نیز ایرانیان به طور پراکنده به چشم میخورند. بیشترین تجارت ایرانیان در زمینه سوپرمارکت، رستوران، امور حقوقی، املاک و تجارت فرش میباشد.

پراکندگی ایرانیان در استرالیا ،بطور عمده در شهرهای سیدنی ،ملبورن،پرت و بریزبیناست .از کل جمعیت ایرانیان مهاجر بر اساس آمار رسمی ،تعداد 9323 نفر در ایالت "نیو ثاوت ولز" و در مرکز آن یعنی شهر سیدنی ساکن هستند.
به عبارتی دیگر، نیمی از جمعیت ایرانیان در این شهر متمرکز است و تعداد مراکز هنری و فرهنگی، رستورانها، فروشگاه ها، دفاتر تجاری و... جواب گوی تعداد زیادی از ایرانیان در این شهر می باشد.
کار در استرالیا :

دراستراليا شرايط كارعموما خوب ومشابه كشورهاي اروپاي غربي است. ساعات كاري هفتگي 37 ساعت است هرچنداين امر متغير است. قوانين بسياري درخصوص استخدام وجود دارد و حقوق و شرايط كاراغلب با توافق جمعي تعيين ميشود و براي اكثر مشاغل حداقل حقوق منظور شده است. ميزان حقوق دراستراليا بسته به بخشي از كشوركه در آن كار مي كنيد، بسيار متغير است. به طور معمول در ایالت نيوساوت ولز استراليا بالاترين ميزان حقوق پرداخت ميشود .

بسیاری از مهاجرین به دلیل شرایط کاری مناسب به استرالیا مهاجرت میکنند و در واقع از ویزای کاری استرالیا که به آن skill workers میگویند استفاده میکنند، تا بتوانند اقامت و تابعیت خود را استرالیا دریافت کنند.

برای اطلاعات بیشتر در باره ویزای کار در استرالیا به بخش مربوط به (ویزای کاری استرالیا) مراجعه فرمایید.