معرفی کشور سوئیس


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشورسوئیس و کسب تابعیت کشور سوئیس را از طریق اخذ اقامت تحصیلی سوئیس ، اخذ اقامت کاری سوئیس ، اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئیس و دیگر راه های مهاجرت به کشورسوئیس را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف کشور سوئیس بوده اند که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.
کشورسوئیس با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، کشوری است که در اروپای غربی واقع شده است ،که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه میباشد .سوئیس با مساحت ۴۱٬۲۸۵ کیلومتر مربع کشور نسبتاً کوچکی میباشد و با جمعیت ۷٫۵ میلیونی دارای تراکم جمعیت متوسطی به اندازه ۱۸۲ نفر در هر کیلومتر مربع است.
سوئیس به‌طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می‌شود: کوه‌های آلپ سوئیس، ناحیه میتلاند یا فلات سوئیس و کوه‌های ژورا در ناحیه شمال‌غربی و حوالی مرز فرانسه.
آب وهوای سوئیس معتدل کوهستانی و پرباران بوده و هوا در اکثر مواقع سال ابری و بارانی است. بهترین فصل سفر به سوئیس از اواسط ماه (اواخر اردیبهشت ماه) تا اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور ماه) می باشد. البته پائیز کوتاه آن نیز خاطره انگیز و فراموش نشدنی است. بزرگترین دریاچه آن دریاچه ژنو با ۵۸۳ و دیگری دریاچه مارجوره با ۲۱۲ کیلومتر مربع مساحت از زیباترین چشم اندازهای طبیعی اروپا به شمار می روند.
پایتخت کشور سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی کشور سوئیس دو شهر جهانی ژنوو زوریخ میباشند. کشور سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین‌سرانه ها در جهان میباشد.
کشور سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان میباشد . واحد پولی کشورسوئیس "فرانک" است. هر 1 فرانک مطابق 950 تومان ایران میباشد، این مقدار به صورت متداوم کم و زیاد میشود.
سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی ورومانش به رسمیت شناخته می‌شوند. اینچهار زبان به این صورت تقسیم بندی میشوند آلمانی 50% مردم ، فرنسوی 30% مردم، ایتالیایی و رومنش 20%وزبان شهر لوزان فرانسوی است.
کشور سوییس یکی از کشورهای لاییک در جهان است. هر کس میتواند آزادانه دین و اعتقادات خود را بیان و به انها عمل کند. مسحیان، مسلمانان، یهودیان، بوداییان، بی دینان و بقیه ی اقشار دینی و اعتقادی میتوانند در امنیت کامل به اعمال خود بپردازند. برای مثال به پوشش اسلامی بانوان سخت گیری نمی کنند، و برای تحصیل هم مشکلی نخواهند داشت. اما برای کار کردن در اینجا، نداشتن حجاب الزامی است.
دین اکثر مردم کشورسوئیس مسیحیت است. ۴۳٪ از آنان کاتولیک ۳۵٪ آنها پروتستان و ۲٪ آنها ارتودوکس هستند. دین ۴٪ مردم نیز اسلام است. بقیه نیز پیرو دین‌های دیگر یا بدون دین میباشند.با در برگرفتن ۴٪ جمعیت سوییس؛ پس از مسیحیت اسلام دومین دین غالب کشور سوییس به شمار می‌رود. مسلمانان در تمامی شهرهای سوئیس پراکنده‌اند. مراکز مراسم مذهبی مسلمانان به حدود ۹۰ مرکز می‌رسد.
کشور سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان میباشد. کشور سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست ولی عضو انجمن تجارت آزاد اروپا(EFTA) است. در سال ۱۹۹۹ میلادی سوئیس با اتحادیه اروپا قرارداد بست و عضو EFTA شد. به موجب این قرارداد، داد و ستد بین کشورهای عضو اتحادیه با سوئیس آسان تر گشت. بانکداری در سوئیس یکی از مهم ترین بخش‌های کشورسوئیس محسوب می‌شود. شرکت‌های بیمه نیز سهم زیادی در اقتصاد کشور سوئیس دارند. یکی دیگر از بخشهای مهم اقتصادی کشور سوئیس صنعت توریسم است. ژنو و زوریخ جزو شهرهای گردشگرپذیرند. همچنین کوهستان‌های این کشور میزبان گردشگرانی هستند که برای ورزش‌های برفی به این کشور سفر می‌کنند.
سوییس از امنیت بسیار بسیار بالایی برخوردار است و خلاف در آن بسیار کم دیده میشود. قانون بسیار سخت گیر است و کسی جرات خطا کردن ندارد مگر اینکه از ثروت زیادی برخوردار باشد. با این حال، مفهوم "اعتماد به یکدیگر" بین همه جا افتاده است... اعتماد افراد به همدیگر، اعتماد دولت به مردم و برعکس.
قانون اساسی کشور سوئیس در ۲۹ مه ۱۸۷۴ تصویب شده است و پس از آن اصلاحات زیادی در آن صورت گرفته. سیستم سیاسی کشور سوئیس مرکب از دموکراسی مستقیم و غیرمستقیم بر مبنای حق حاکمیت مردم و جدایی از قدرت‌ها میباشد. در انتخابات فدرال همه شهروندان بالای ۱۸ سال واجد شرایط رای دادن هستند. مردم سوئیس با فرهنگ سیاسی غنی و پیشرفته و به پشتوانه قانون اساسی و تجربیات گران‌بهای تاریخی کشورسوئیس، در فرایندهای قانون‌گذاری و اجرایی، به شیوه‌ای بدیع و فعال مشارکت دارند. بدین‌گونه که برای تصویب شدن یا نشدن قانون‌های خاص، در کشور همه پرسی صورت می‌گیرد. برطبق قانون اساسی اگر دادخواستی حداکثر آرا را کسب کند تصویب خواهد شد. در بیشتر کشورهای غربی بعد از جنگ جهانی اول بود که زنان توانستند حق رأی داشته باشند . کشور سوئیس جزو آخرین کشورهای غربی است که به زنان حق رای داده است . تقاضا برای رفع محرومیت سیاسی از زنان در سوئیس از سال ۱۸۸۴ مطرح شد، با این وجود تا سال ۱۹۷۱ زن‌ها حق شرکت در انتخابات را نداشتند.
در كشور سوئیس‌ فراگیری‌ كودكان‌ با دوره‌ آمادگی‌ و در طول یك‌ تا دو سال‌ شروع می‌شود. تحصیلات‌ الزامی‌ در استان‌های‌ گوناگون‌ متفاوت‌ بوده‌ و از 6 تا 8 سالگی‌ آغاز می‌شود و 8 تا 9 سال‌ طول‌ می‌كشد. مدت زمان دوره‌ ابتدایی‌ از 4 تا 6 سال‌ و دوره‌ متوسطه‌ از 3 تا 5 سال است . پس از آن‌ دانش‌آموزان‌ وارد دبیرستان‌ها، مدارس‌ بازرگانی‌ یا مدارس‌ حرفه‌ای‌ می‌شوند طول زمان تحصیل‌ در دبیرستان‌ها دو سال‌ است‌ كه‌ دانش‌آموزان‌ می‌توانند در رشته‌های‌ مختلف ادامه‌ تحصیل‌ دهند و در نتیجه موفق‌ به‌ اخذ‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ در رشته‌هایی‌ نظیر زبان، ریاضیات، اقتصاد یا حقوق‌ شوند. در کل‌ مدت‌ دوره‌ تحصیل‌ پیش‌ دانشگاهی‌ 13 سال‌است. لازمه ی‌ ورود به‌ مراكز آموزش‌ عالی‌ دانشگاه‌های‌ سوئیس‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد در تماس باشید.