دانشجويان در صورت تمايل به تحصيل در خارج از کشور مي توانند ابتدا با دانشگاه هاي کانادا و شرايط تحصيل در کانادا وهم چنين شرايط اخذ پذيرش از دانشگاه هاي کانادا آشنا گردند و سپس اقدام به ارسال درخواست خود به دانشگاه مد نظر نمايند و پس از دريافت موافقت پذيرش نسبت به اخذ ويزاي تحصيلي کانادا از سفارت کانادا اقدام نمايند. اگرچه تحصيل در کانادا رايگان نيست اما با اين حال بورس ها و فاندهاي مختلفي در کشور کانادا وجود دارد که از طرف دانشگاه ها، دولت فدرال، مؤسسات خيريه و و يا شرکت هاي خصوصي به دانشجويان ارائه مي شود و دانشجويان براي کمک هزينه تحصيلي مي توانند از اين بورس ها و فاندهاي تحصيلي استفاده نمايند.
راه هاي اخذ بورس تحصيلي کانادا
دانشجويان به چند طريق مي توانند براي دريافت بورسيه اقدام کنند.
درخواست کمک هزينه تحصيلي هنگام ارسال درخواست
ابتدا اينکه، در هنگام ارسال درخواست پذيرش تحصيلي، درخواست کمک هزينه نيز بنمايند و دانشگاه نيز با بررسي شرايط دانشجو ميزان کمک هزينه و شرايط آن را در برگه پذيرش دانشجو اعلام مي کند. رقابت بالايي براي اخذ اين نوع بورس وجود دارد و سطح علمي و ورزومه تصحيلي قوي فرد مي تواند شانس دريافت اين بورس را به فرد بدهد.
دريافت کمک هزينه تحصيلي در صورت فعاليت به عنوان TA و يا RA
راه دوم: برخي از دانشگاه ها و يا در برخي از رشته ها اساتيد داراي بودجه هاي تحقيقاتي براي پروژه هاي خود هستند که در اين صورت اگر استاد راهنماي فرد داراي اين بودجه ها باشد و شرايط علمي دانشجو را هم قبول کند، مي تواند پراخت کمک هزينه به دانشجو را به دانشکده اعلام نمايد. در اين صورت فرد با فعاليت به صورت Teacher Assistant يا Research Assistant کمک هزينه اي در قبال اين کار دريافت مي کند
دريافت بورس پس از يک يا دو ترم تحصيل
نوع سوم اين است که دانشجويان پس از ورود به دانشگاه و يک يا دو ترم تحصيل در صورت موفقيت در هنگام تحصيل مي توانند براي دريافت بورس تحصيلي از طرف مؤسسات دانشگاهي و يا غير دانشگاهي اقدام نمايند.


بورس تحصيلي دانشجويان بين المللي کانادا در مقاطع ارشد و دکترا
بورس تحصيلي کارشناسي ارشد Vanier
اين نوع بورس براي حفظ و جذب دانشجويان دکترا در سطح جهان و شناساندن کانادا به عنوان مرکز عالي تحقيقاتي در جهان ايجاد شده است. اين بورس هاي تحصيلي براي مقطع دکترا توسط دانشگاه هاي کانادا ارائه مي شود و ارزش آن حدود 50 هزار دلار در هر سال براي دانشجويان دکترا براي سه سال تحصيلي مي باشد.
بورس تحصيلي دکتراي Pierre Elliot Trudeau
اين نوع بورس کمک هزينه تحصيلي به اتباع خارجي است و اولويت پرداخت آن به دانشجويان کشورهاي در حال توسعه در کانادا مي باشد. اين بورس براي محصلان رشته هاي علوم انساني و اجتماعي مي باشد. ارزش آن سالانه حدود 60 هزار دلار براي سه سال تحصيلي است.
بورس تحصيلي دانشگاه واترلو
اين بورس به دانشجويان مقاطع دکتري و کارشناسي ارشد تعلق مي گيرد و به ميزان حدود 1800 دلار در هر ترم براي دو سال تحصيلي در مقطع کارشناسي ارشد و يا سه سال در مقطع دکترا تعلق مي گيرد.
بورس تحصيلي دانشگاه کالگري
اين دانشگاه بورسيه هاي تحصيلي کامل و يا جزئي براي دانشجويان بين المللي خود ارائه مي دهد که ارزش آن 1000 دلار تا 4000 هزار دلار در رشته هاي مختلف تحصيلي مي باشد.
بورس تحصيلي دانشگاه مانيتوبا
اين دانشگاه نيز به فارغ التحصيلان و متقاضيان تحصيل در اين دانشگاه در مقاطع کارشناسي ارشد و يا دکترا مبني بر شايستگي دانشجو بورسي در حدود 18 هزار دلار در سال براي دانشجويان دکترا و 14 هزار دلار براي دانشجويان کارشناسي ارشد ارائه مي دهد.
براي دسترسي به اطلاعات لازم در خصوص تحصيل در کانادا، کار در کانادا، سرمايه گذراي در کانادا، ويزاي ازدواج کانادا و ديگر راه هاي مهاجرت به کانادا مي توانيد به مقالات مرتبط در وب سايت مؤسسه بين المللي راد مراجعه نمائيد.
براي دريافت اطلاعات بيشتر و اخذ مشاوره نيز مي توانيد با مشاورين ما در مؤسسه بين الملي راد تماس بگيريد.