توريسم در ترکيه


کشور ترکيه با داشتن زير ساخت هاي طبيعي و اقتصادي توانست در سال 2005 وارد ليست ده کشور برتر صنعت توريسم و جذب گردشگر قرار گيرد. در اين سال ترکيه رتبه نهم را از آن خود نمود. بعد از آن نيز ترکيه با وجود بحران ها و مشکلات سياسي حاکم بر منطقه خاورميانه توانست جايگاه هفتم را در توريسم جهان به خود اختصاص دهد.کارشناسان "اتحاديه آژانس هاس گردشگري ترکيه" بر اين باورند که ترکيه در طي سال هاي اخير يکي از مؤفق ترين کشورهاي جهان در جذب گردشگر بوده و در سال 2013، 33 ميليون گردشگر از نقاط مختلف دنيا وارد ترکيه شده اند که اين تعداد گردشگر حدود 26 ميليار دلار ارز وارد ترکيه مي نمايد که در نتيجه اشتغال زايي را در ترکيه در پي دارد. دولت ترکيه مصمم است که درآمد حاصل از صنعت توريسم خود را تا سال 2023 به دوبرابر ميزان کنوني افزايش دهد؛ يعني 50 ميليارد دلار با پيش بيني تعداد 50 ميليون گردشگر
طبق آمارها ده کشور برتر دنيا براي توريسم به ترتيب کشورهاي امريکا، اسپانيا، فرانسه، ايتاليا،چين،آلمان، انگلستان، استراليا، ترکيه و اتريش مي باشد .
سياست هايي که دولت اسلام گراي ترکيه براي افزايش و ارتقاي درآمد هاي توريستي خود انجام مي دهد را مي توان مورادي نظير: ايجاد تسهيلات در صدور ويزا براي گردشگران، بسترسازي براي استاندارد نمودن قوانين حوزه توريسم، کاستن عوارض خروجي، جذب سرمايه گذاري هاي داخلي و خارجي در ساختن هتل ها و تأسيسات گردشگري،  افزيش نرخ امنيت در مناطق توريستي، همکاري با کشورهاي اروپايي و اسلامي و توسعه آموزش در حوزه گردشگري و... دانست.با وجود اين بهتر است بدانيم که ترکيه از لحاظ تعداد اماکن تاريخي ده مرتبه پايين تر از ايران قرار دارد، اما اين کشور از اجراي طرح هاي مشارکتي با ديگر کشورها در زمينه گردشگري بسيار استقبال مي کند.

دو شهر مهم توریستی ترکیه:


طبق آمارها شهرهاي آنتاليا و استانبول مهم ترين مقاصد گردشگران ترکيه است.  شهر استانبول با دربرداشتن آثار تاريخي و ديدني هم چون تنگه بسفروس، مساجد سلطان احمد، سليمانيه، رستم پاشا، بايزيد و نيز مراكز اباصوفيه،‌ برج دختر، كاخ توپ‌كاپي، موزه هنرهاي اسلامي، كاخ دلما باغچه، برج يديكوله و روملي حصار و هم چنين مراکز خريد فراوان و آب و هواي مديترانه اي آن و شرکت هواپيمايي "ترکيش ايرلاينگ بيشتر مورد استقبال گردشگران است. اين شرکت هواپيمايي 4 ستاره با شعار" يک بليط بخر و به هر نقطه دنيا سفر کن" و با داشتن بيش از 180 نقطه پروازي بر جذابيت توريسم ترکيه افزوده است. هم چنين دولت ترکيه با اجراي قانون Tax free و ارزان سازي قيمت ها با ترغيب کردن گردشگران براي خريد کالاهاي ترکي به عنوان سوغاتي ترکيه به رونق توليد در کشورش نيز کمک نمايد.

تأثیر حوادث و بحران های اخیر خاورمیانه بر توریسم ترکیه:

در سال 2011 همزمان با انقلاب هاي عربي در منطقه خاورميانه در کشورهاي گردشگرپذير نظير تونس و مصر و تحولات ساير کشورها و رکود اقتصادي در يونان، ترکيه توانست بخش مهمي از گردشگران اين کشورها وارد کشور خود نمايد. با اين وجود با افزايش تنش ها در سوريه و نقش ترکيه در تحولات سوريه از زمان شروع بحران سوريه آثار اين بحران بر صنعت گردشگري ترکيه نيز نمودار شد. در واقع سياست هاي دولت ترکيه در قبال کر دها و پ.ک.ک و نقش ترکيه در تحولات سوريه مي تواند تأثير به سزا و احتمالا مخربي بر صنعت توريسم ترکيه داشته باشد.در واقع وضعيت مرزهاي ترکيه با سوريه وعراق و افزايش تنش بين سوريه و ترکيه و افزايش فعاليت پ.ک.ک مي تواند بر مرزهاي جنوبي ترکيه تأثير به سزايي داشته باشد و سفر گردشگران به ترکيه را با اختلال مواجه نمايد.

کشورهای توریست فرست به ترکیه:


در حال حاضر بيشتر گردشگران ترکيه از کشورهاي آلمان، روسيه، انگليس و ايران مي باشد و بعد ازآن بلغارستان، هلند، گرجستان، فرانسه، سوريه و ايتاليا بيشترين گردشگران را وارد ترکيه مي کنند. هم چنين از سال 2008 به دليل هزينه هاي پايين گردشگري سلامت در ترکيه بسيار از گردشگران امريکايي ترکيه را به عنواني مقصدي براي افزايش سلامت روحي و جسمي و گردشگري خود انتخاب مي نمايند.


شهرهاي توريستي ترکيه که داراي بيشترين تعداد گردشگر مي باشند را مي توان شهرهاي زير دانست:


استانبول، آنکارا، آنتاليا، آلانيا، بدروم، کوش آداسي، مارماريس، ازمير


- تور استانبول از تورهاي بسيار پرطرفدار است. استانبول از زيباترين شهرهاي جهان است، اين شهر پل ارتباطي شرق و غرب محسوب مي شود و تنها شهرجهان است که در هردو قاره قرار گرفته است . ازمناطق ديدني اين شهر مي توانيم :برج گالاتا، موزه باستان شناسي استنابول، کليساي چورا، کليساي آب انبار، کاخ دلمه باغچه، مسجد سلمانيه، بازار بزرگ، سراي توپقاپي، مسجد آبي، و اياصوفيه را نام ببريم.


- سواحل زيباي آنتاليا بهترين مکان براي تفريح و کسب آرامش مي باشد و تور آنتاليا ساليا گردشگران بسياري را وارد اين شهر مي نمايد. اين شهر با خيابان هاي کم عرض و پيچ در پيچ  و خانه هايي با ديوار هاي قديمي بسيار جذاب مي باشد .هتل هاي آنتاليا هم ساحلي، با سواحل خصوصي و هم غير ساحلي مي باشند.


- شهر انکارا ،پايتخت ترکيه، در خشک ترين مناطق ترکيه قرار گرفته اما مراکز خريد آنکارا بهترين مکان براي خريد در ترکيه هستند .


-تور آلانيا نيز بسيار پرطرفدار مي باشد از ويژگي هاي به ياد ماندني اين شهر در ترکيه رستوران هاي دريايي، کافه هاي بسيار مجلل، سواحل زيبا و سخره هاي بسيار زيباي آلانيا مي باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راه های مهاجرت به ترکیه شامل: تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه میتوانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل فرمائید.