معرفی هلند                                    تحصیل در هلند و اخذ ویزای تحصیلی هلند

هزینه زندگی در هلند

اخذ اقامت هلند از طریق ازدواج


 

معرفی هلند

 

همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشور هلند و کسب تابعیت کشور هلند را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور هلند را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف کشور هلند  بوده اند ،که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.
کشور هلند در شمال غربی اروپا قرار دارد. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند بشمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هلند از شرق با آلمان همسایه‌ است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا همسایگی دارد.
کشور هلند در واقع یک دلتای سرسبز میباشد که رودخانه‌هایی چون راین از میان آن می‌گذرد. از این جهت کشور هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲متر بیشتر نیست. خاک هلند بیشتر ماسه‌ای ست. بخش‌های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه‌های سرسبز تشکیل می‌دهند و دریاچه هاو نهرها و جنگلهای طبیعی و مصنوعی در آن به وفور یافت می‌شود. بادهای تند بخصوص در مناطق ساحلی از ویژگیهای جوی آن است و سیلابهای موسمی تهدیدی همیشگی اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک محسوب می‌شوند .مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده‌است و آنها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند.
آب و هوای کشور هلند معتدل و بسیار شبیه به انگلستان میباشد. دما در تابستان ها در حدود 17 تا 24 درجه سانتی گراد و در ماه های جولای و آگوست و همچنین زمستان ها در ماه های دسامبر و ژانویه دما از صفر تا 10 درجه سانتی گراد متغیر است.
بارش مداوم در طول سال کشور هلند را به یکی از پر بارش ترین کشورها تبدیل کرده است. ماه های آپریل و می جزء کم بارش ترین ماه ها محسوب می شوند.
کشور هلند تقریبا شانزده و نیم میلیون جمعیت دارد که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند. جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. . بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.
۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند
حکومت هلند پادشاهی مشروطه‌است که در آن شاه یا ملکه نقش چندان تعیین کننده‌ای در سیاست ندارد و بیشتر نماد وحدت ملی است. در ۳۰ آوریل ۲۰۱۳ میلادی، ملکه بئاتریکس از سمت خود کناره گیری کرد و پسرش ویلم الکساندر راسما پادشاه کشور شد. پیش از ویلم الکساندر به مدت ۱۲۰ سال زنان (ملکه‌ها) بر هلند حکومت کرده‌اند.
در باره سیاست کشور هلند میتوان گفت که دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و حزب دارای بیشترین رأی در انتخابات پارلمانی نخست وزیر را برمیگزیند و دولت را تشکیل می‌دهد. او مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود. احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات (کار)، سوسیالیست، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند. طی چند سال اخیر و بخصوص در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ حزب آزادی (راست افراطی به رهبری خیرت ویلدرس) صندلی‌های بیشتری در مجلس هلند بدست آورده و ممکن است در دولتِ آتی به رهبری لیبرالها VVD حضور داشته باشد. تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هلند را شهروندان مهاجر ترک تبار و مراکشی تبار تشکیل می‌دهند. از ایرانیان مقیم هلند نیز «فرح کریمی» به نمایندگی از حزب سبزها در مجلس هلند حضور داشته‌است.
کشور هلند عضو قدیمی اتحادیه اروپا و همچنین عضو پیمان نظامی ناتو است. دولت هلند از حمله آمریکا به افغانستان و عراق پشتیبانی کرد و هم اکنون در افغانستان نیرو دارد.
کشور هلند همراه با کشور بلژیک وکشور لوکزامبورگ، بنِلوکس را تشکیل می‌دهند. این نام یک پیمان همکاری منطقه‌ای بین این سه کشور است و از ترکیب نخستین حروف نام این کشورها ساخته شده‌است و این پیمان مادر پیمان اروپای یکپارچه‌است.
در کشور هلند زبان رسمی ، هلندی میباشد. این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمنی است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. برخی واژگان فرانسوی نیز از دوره‌های تسلط فرانسویان بر این کشور، در زبان هلندی جذب شده‌اند. محدوده جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند، استان‌های شمالی کشور  بلژیک را نیز دربر می‌گیرد. در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌های بومی‌شده هلندیوجود دارد. همچنین هلندیان علاقمند به یادگیری زبان‌های خارجی هستند به گونه‌ای که بین ۹۱ تا ۹۳ درصد آنها می‌توانند به انگلیسی، ۷۱ درصد به آلمانی، ۲۹ درصد به فرانسوی و ۵ درصد به اسپانیایی صحبت کنند.
در کشور هلند در حدود ۳۰ هزار فارسی زبان ایرانی سکونت دارند، ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستان هستند که آنها به زبانهای فارسی دری، پشتو، اردو، ترکی ازبکی صحبت می‌کنند.
در باره عادات اجتماعی کشور هلند میتوان گفت که ، هلندی ها مردمان صبوری هستند و به سختی می توان آن ها را عصبانی کرد.شاید رک گویی و صراحت گفتار آن ها برخی اوقات باعث رنجش گردشگران شود. آن ها انتظار دارند که دیگران هم مثل خودشان رک گو باشند. دست دادن به هنگام ملاقات کسی و یا هنگامی که برای اولین بار به کسی معرفی می شوند معمول است. معمولا افراد هنگام ملاقات با هم روبوسی هم می کنند. تاخیر داشتن مخصوصا برای قرار های کاری اصلا پذیرفته شده نیست. برای ملاقات و جلسات کاری و همچنین در برخی از رستوران ها استفاده از لباس رسمی بهتر است.
در هلند، آموزش عالی پس از مقطع متوسطه به دو بخش تقسیم می‌شود.بخشی از مؤسسات، کهhogeschole نام دارند، معادل «کالج»های آمریکایی هستند و بیشتر در مقاطع کارشناسی به خدمات‌دهی مشغول‌اند.نوع دوم مؤسسات آموزش عالی در هلند همان دانشگاه‌های فرم کلاسیک، و یا Universiteit، هستند که تعداد آنها در این کشور به ۱۵ مؤسسه می‌رسدکه برای مثال میتوان به: دانشگاه آمستردام ،دانشگاه صنعتی آیندهوون ، دانشگاه صنعتی دلفت و دانشگاه خرونینگن اشاره نمود.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشور هلند ، هزینهای زندگی در کشور هلند ، ویزای تحصیلی هلند ، ویزای کاری و... به مقالات مربوطه ای که در سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه فرمایید

 

.

 

تحصیل در هلند


سالیانه متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا  برای تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا اقدام میکنند و هلند یکی از گزینه های مناسب در این مورد میباشد. تحصیل در هلند و کار در هلند راهی این کشور می گردند . در این مقاله قصد داریم تحصیل در هلند، شرایط تحصیل در هلند و مزایای تحصیل در هلند را بررسی مورد بررسی قرار دهیم.
کشور هلند از کشورهای اتحادیه اروپا معروف به آسیاب های بادی،دوچرخه، پنیر و  گل لاله است. هلند دارای اقتصادی پویا است و مردمان آن از کیفیت زندگی بالایی برخوردار می باشند، هلند از پیشرفته ترین کشورهای جهان در زمینه های تجارت و توریسم و کشاورزی می باشد، با توجه به این که هلند از کشورهای اتحادیه اروپا و پیمان شینگن می باشد، همین امر موجب می گردد که بسیاری از متقاضیان از سراسر دنیا این کشور آرام و امن را برای تحصیل انتخاب نمایند. هلند به دلیل میزان بالای رفاه و تأمین اجتماعی امکان کار پاره وقت در حین تحصیل و اشتغال را برای فارغ التحصیلان فراهم می کند هم چنین این امکان را به وجود می آورد که بعد از اتمام یک سال تحصیل و کسب مدرک آن مقطع تحصیلی ،موجبات اخذ ویزای کار برای فرد فراهم گردد. امکان تحصیل در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی و هلندی وجود دارد. دانشگاه های هلند از درجه علمی بالایی برخوردار می باشند و می توان گفت هلند جزو معدود کشورهایی است که تمام دانشگاه های ممتاز آن از رتبه زیر 500 برخوردار می باشند.
حال که با کلیات ویژگی های کشور هلند و تحصیل در این کشور آشنا شدیم مزایای تحصیل در هلند را به صورت چند مورد در زیر شرح می دهیم:
مزایای تحصیل در هلند
1.    امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های هلند
2.    سیستم آموزشی نو آورانه و پیشرفته ی هلند  
3.    داشتن دانشگاه های ممتاز زیر رتبه 500 جهانی
4.    چند ملیتی بودن محیط کشور هلند و راحتر بودن اقامت و تحصیل در این کشور
5.    برخورداری از حق کار نیمه وقت در طول تحصیل
6.    امکان دریافت ویزای کار بلافاصله بعد از اتمام مقطع تحصیلی
7.    اخذ ویزای شینگن و امکان سفر به اکثر کشورهای اروپایی
8.    هزینه تحصیل پایین

در این قسمت از مقاله هریک از مقاطع تحصیلی در هلند و شرایط هرکدام را بررسی می نماییم:

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند:
جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و یا 11 ساله + مدرک کاردانی الزامی می باشد .
جهت تحصیل در مقطع لیسانس در هلند اخذ مدرک آیلتس و یا تافل مورد نیاز است.طول دوره کارشناسی در هلند 3 یا 4 سال می باشد.
تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در هلند:
دوره فوق لیسانس در هلند اکثراً به زبان انگلیسی ارائه می شود. حداقل معدل مورد نیاز برای این دوره بسته به دانشگاه مورد نظر 12 یا 15 می باشد . طول دوره تحصیل در دوره فوق لیسانس در هلند بسته به نوع رشته و دانشگاه مورد نظر بین 1 الی 2 سال به طول می انجامد.
تحصیل در دوره دکتری در هلند:
برای تحصیل در مقطع دکترا در هلند اگر فرد مقطع تحصیلی قبلی را در غیر از هلند گذرانده باشد بایستی مدرک او توسط دپارتمانی از وزارت آموزش هلند ارزیابی گردد که این ارزیابی ممکن است 5 ماه به طول بیانجامد.طول تحصیل 4 تا 5 طول می کشد. تحصیل در دوره دکترا در هلند به نوعی شغل محسوب می گردد و فرد دانشجو توسط دانشگاه استخدام می شود و به عنوان دستیار به کار تحقیق می پردازد . طول این دوره 4 تا 5 سال است و دانشجو نه تنها شهریه نمی پردازد بلکه ماهیانه حقوقی معادل 1500 یورو تا 2500 یورو دریافت می کند.برخی از دانشگاه ها در هلند ممکن است دانشجو را به مدت 6 ماه به یکی از دانشگاه های زیر رتبه 10 دنیا مانند هاروارد،ام آی آتی،استنفورد، را اعزام کنند.

شرایط و نکات مهم در خصوص تحصیل در هلند
الف)مهلت ثبت نام در دانشگاه های هلند بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی و حتی رشته متفاوت می باشد و بین اول ژانویه تا آخر ژوئن می باشد.
ب)ورود به دانشگاه های این کشور احتیاج به مدرک آیلتس 6 و یا تافل 550 دارد.
ج)در هلند به شرط داشتن آیلتس 5 یا 5/5 امکان گذراندن دوره های زبان هم وجود دارد.
د)نوشتن انگیزه نامه به دانشگاه برای موضوع رساله و یافتن استاد راهنما برای تحصیل در مقطع دکترا الزامی است.
ه)امکان اخذ بورس هم ار دانشگاه های هلند وجود دارد به سه صورت: برخورداری از تخفیف در شهریه، دریافت کمک هزینه،تحصیل رایگان. دریافت دو نوع بورس اخیر نیازمند شایستگی های فردی است.

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در هلند:
هزینه زندگی دانشجویی در هلند ماهانه بین 700 تا 1000 یورو می باشد. هزینه مسکن دانشجویی بین 250 تا 600 یورو می باشد.هزینه زندگی بسته به شهرهای مختلف هلند متفاوت می باشد مثلاً هزینه زندگی در شهری مثل آمستردام بسیار بیشتر از دیگر شهرهای کوچک می باشد.
شهریه دانشجویی در دوره کارشناسی حدود سالانه 7500یورودر سال می باشد. هزینه شهریه در دوره کارشناسی ارشد 7000 یورو در سال می باشد . همانطور که ذکر شد امکان کار پاره وقت(حدود 20 ساعت در هفته) هم در حین تحصیل وجود دارد

برای اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.

 

 

هزینه های زندگی در هلند


سالیانه متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا  برای تحصیل در هلند و کار در هلند راهی این کشور می گردند. هزینه زندگی در هلند برای مهاجرت به این کشور و زندگی در آن از راههای گوناگون هم چون ویزای تحصیلی هلند و ویزای کاری هلند و ویزای سرمایه گذاری و... جزو مواردی می باشد که قبل از سفر به این کشور زیبا و مهاجرت به هلند همواره باید مورد بررسی و مدنظر قرار داشته شود.
کشور هلند از کشورهای اتحادیه اروپا معروف به آسیاب های بادی،دوچرخه، پنیر و  گل لاله است. هلند دارای اقتصادی پویا است و مردمان آن از کیفیت زندگی بالایی برخوردار می باشند، هلند از پیشرفته ترین کشورهای جهان در زمینه های تجارت و توریسم و کشاورزی می باشد، با توجه به این که هلند از کشورهای اتحادیه اروپا و پیمان شینگن می باشد، همین امر موجب می گردد که بسیاری از متقاضیان از سراسر دنیا این کشور آرام و امن را برای مهاجرت انتخاب نمایند.
سیستم اقتصادی هلند متنی بر بازار می باشد که در طی تاریخ این کشور معمول بوده و کارایی داشته است. هلند از سال 1959 به جامعه اقتصادی اروپا ملحق گردیده . منطقه گرایی اقتصادی و همکاری های چند جانبه در جامعه اقتصادی اروپا مؤثرترین عامل در جهت توسعه و ارتقای سطح زندگی مردم هلند  بوده است. اقتصاد کشور هلند بسیار پیشرفته بوده  و تورم در هلند همیشه کم و حدود 2/1 بوده است. و به همین دلیل هم هزینه های زندگی در این کشور همیشه در تناسب باهم بوده و مردم برای تأمین هزینه های زندگی مشکلی نداشته اند. اما هزینه زندگی در هلند نسبت به کشورهای درجه یک اروپا کم تر می باشد.
عوملی هم چون طرز زندگی کردن، شهر محل اقامت فرد درمیزان هزینه های فرد مؤثر می باشد. به طور متوسط می توان گفت هزینه زندگی در هلند ماهیانه حدود 900 تا 1000 یورو می باشد که بیشترین هزینه صرف مسکن و سپس خورد و خوراک می گردد.گفتنی است که هزینه زندگی در شهر آمستردام هلند بسیار بیشتر از شهرهای دیگر هلند می باشد.
هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در هلند:
شهریه دانشجویی در دوره کارشناسی حدود سالانه 7500یورو در سال می باشد. هزینه شهریه در دوره کارشناسی ارشد 7000 یورو در سال می باشد . همانطور که ذکر شد امکان کار پاره وقت(حدود 20 ساعت در هفته) هم در حین تحصیل در هلند وجود دارد
هزینه های زندگی دانشجویی در هلند ماهیانه 700 تا 1000 یورو می باشد هم چنین هزینه مسکن دانشجویی به طور میانگین 250 تا 600 یورو می باشد(بسته به شهر محل تحصیل و امکانات منزل)
شهریه های تحصیل درهلند معمولاً برای دانشجویان غیر اروپایی بالاتر از دانشجویان اتحادیه اروپا می باشد. هم چنین دانشجویان غیر اروپایی واجد شرایط کمک های مالی دولتی از طرف مقامات هلندی نمی باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس حاصل بفرمایید

 

.

 

اخذ اقامت دائم هلند از طریق ازدواج


برای مهاجرت به هلند روشهای مختلفی وجود دارد که مانند تحصیل در هلند و اخذ ویزای دانشجویی ولی برخی از این روشها مستقیما به اقامت دائم هلند ختم میشود ، مانند ازدواج با یک شهروند هلندی که باعث میشود شخص بتواند اقامت هلند را دریافت نماید.
طبق قانون هلند هر شهروند هلندی چه زن و چه مرد ، چنانچه با یکی از اتباع کشورهای خارجی ازدواج کنند میتوانند برای همسر خود تقاضای اقامت نمایند . بدیهی است که در این مورد ارائه مدارکی که نشان دهد ازدواج واقعی میباشد نیاز است . همان طور که میدانید امروزه ازدواج های سوری برای گرفتن اقامت وجود دارد و دولت هلند نیز برای جلوگیری از این معضل با توجه و دقت بیشتری این مسئله را بررسی مینماید که طبیعتا برای پیش بردن چنین پرونده ای نیاز به دقت نظر بیشتری میباشد .
در این جا نیاز میدانیم این مطلب را هم ذکر کنیم که همین قانون برای فرزندان هم صدق میکند یعنی اگر شخصی دارای فرزندانی زیر سن قانونی باشد که خارج از هلند باشند میتواند برای اقامت آنان نیز اقدام نماید. این قانون که به آن اصطلاحا قانون الحاق به خانواده گویند بسیاری از مشکلات افرادی که خانواده آنان در خارج از هلند میباشد را حل میکند و با تعامل بیشتری به این افراد کمک میشود که خانواده آنان در هلند به آنها ملحق شود.
در هنگام ازدواج اگر هر دو فرد در هلند باشند میتوانند ازدواج خود را در هلند به ثبت برسانند ولی این ثبت ازدواج در ایران اعتباری ندارد و برای این که ازدواج در ایران نیز معتبر باشد باید طرفین ازدواج اسلامی را در یکی از مساجد انجام دهند و سپس با یک سری مدارک به سفارت ایران در هلند مراجعه نمایند تا ازدواج در ایران نیز معتبر باشد.
چنانچه در این مورد یا موارد مشابه نیاز به مشاوره بیشتری داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان استفاده نمایید.

 

 

پناهندگي هلند


راه هاي متفاوتي براي مهاجرت به هلند و اخذ اقامت هلند وجود دارد که از جمله ي آن ميتوان به اخذ ويزاي تحصيلي (تحصيل در هلند)، اخذ ويزاي کاري هلند (کار در هلند) و ... اشاره نمود که در نتيجه ي اقدام از طرق نام برده شما ميتوانيد اقامت موقت هلند و طبيعتا در ادامه اقامت دائم هلند را بدست بياوريد. براي مثال کسي که براي ادامه ي تحصيل در هلند به اين کشور سفر ميکند ميتواند در فرصت مقرر به دنبال فرصت هاي شغلي بوده و با کار در هلند اجازه اقامت دائم هلند را دريافت کند.
اما متاسفانه اقدام براي پناهندگي هلند از جمله راه هاي مورد توجه و به ظاهر ساده ي اخذ اقامت هلند به نظر ميرسد. شهر هاي پيشرفته اين کشور چون آمستردام هلند، روتردام هلند، لاهه هلند و ...، تصور تصوير زيباي زندگي در هلند و روياي اخذ اقامت دائم هلند به سادگي، از جمله مواردي ست که افراد را براي پناهندگي در هلند تحريک ميکند. اين در حالي ست که پناهندگي در هلند و يا هر کشور ديگري به آساني پاسخ به چند سوال ساده در رابطه با نام و نشان و نحوه ي ورود به خاک آن کشور نيست. اين تازه ابتداي کار است که در ادامه ي آن زندگي در کمپ هاي پناهندگي هلند با کمترين امکانات، بلاتکليفي و آوارگي و ترس از شرايط ناشناخته ي پيش روي پناهندگان، در انتظار پناهجويان هلند است. البته بايد به اين موضوع توجه کرد که احتمال دريافت پاسخ منفي از دولت هلند در اقدام براي پناهندگي در حالي که شرايط پناهندگي چون جنگ زده گي، تهديد جاني و ... وجود نداشته و يا ساختگي است، بسار بالاست.
بر طبق آمار‌ حدود 250 تا 300 هزار پناهنده در هلند وجود دارند که اکثريت آن‌ها از کشور هاي عراق، افغانستان، ايران و سومالي هستند. با ورود حجم بالاي پناهجويان به اروپا اتحاديه اروپا کشورهاي اين اتحاديه را موظف ساخته که با توجه به شرايط خود تعدادي از پناهجويان جنگ زده (در بحران سوريه و ...) را قبول کنند.
هلند اکنون پناهندگان را در شهرها مختلفي چون آمستردام، اوترخت، رتردام، خرونينگن (بيرتا)، آرنهم و …، در مراکز ورزشي، سربازخانه‌ها و … اسکان داده است.
با توجه به مطالب ذکر شده ميتوان گفت در حضور روش هايي چون اخذ بورسيه تحصيلي هلند، کار در هلند و ازدواج در هلند و ...، اقدام براي پناهندگي هلند روش مناسب و نتيجه بخشي به نظر نميرسد.
اگر قصد مهاجرت تحصيلي، کاري و ...  به کشور هلند را داريد ميتوانيد با مشاوران ما در موسسه بين المللي راد تماس گرفته و از راهنمايي هاي ايشان برخوردار شويد.