تحصیل در هلند


سالیانه متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا  برای تحصیل در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا اقدام میکنند و هلند یکی از گزینه های مناسب در این مورد میباشد. تحصیل در هلند و کار در هلند راهی این کشور می گردند . در این مقاله قصد داریم تحصیل در هلند، شرایط تحصیل در هلند و مزایای تحصیل در هلند را بررسی مورد بررسی قرار دهیم.
کشور هلند از کشورهای اتحادیه اروپا معروف به آسیاب های بادی،دوچرخه، پنیر و  گل لاله است. هلند دارای اقتصادی پویا است و مردمان آن از کیفیت زندگی بالایی برخوردار می باشند، هلند از پیشرفته ترین کشورهای جهان در زمینه های تجارت و توریسم و کشاورزی می باشد، با توجه به این که هلند از کشورهای اتحادیه اروپا و پیمان شینگن می باشد، همین امر موجب می گردد که بسیاری از متقاضیان از سراسر دنیا این کشور آرام و امن را برای تحصیل انتخاب نمایند. هلند به دلیل میزان بالای رفاه و تأمین اجتماعی امکان کار پاره وقت در حین تحصیل و اشتغال را برای فارغ التحصیلان فراهم می کند هم چنین این امکان را به وجود می آورد که بعد از اتمام یک سال تحصیل و کسب مدرک آن مقطع تحصیلی ،موجبات اخذ ویزای کار برای فرد فراهم گردد. امکان تحصیل در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی و هلندی وجود دارد. دانشگاه های هلند از درجه علمی بالایی برخوردار می باشند و می توان گفت هلند جزو معدود کشورهایی است که تمام دانشگاه های ممتاز آن از رتبه زیر 500 برخوردار می باشند.
حال که با کلیات ویژگی های کشور هلند و تحصیل در این کشور آشنا شدیم مزایای تحصیل در هلند را به صورت چند مورد در زیر شرح می دهیم:
مزایای تحصیل در هلند
1.    امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های هلند
2.    سیستم آموزشی نو آورانه و پیشرفته ی هلند  
3.    داشتن دانشگاه های ممتاز زیر رتبه 500 جهانی
4.    چند ملیتی بودن محیط کشور هلند و راحتر بودن اقامت و تحصیل در این کشور
5.    برخورداری از حق کار نیمه وقت در طول تحصیل
6.    امکان دریافت ویزای کار بلافاصله بعد از اتمام مقطع تحصیلی
7.    اخذ ویزای شینگن و امکان سفر به اکثر کشورهای اروپایی
8.    هزینه تحصیل پایین

در این قسمت از مقاله هریک از مقاطع تحصیلی در هلند و شرایط هرکدام را بررسی می نماییم:

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند:
جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و یا 11 ساله + مدرک کاردانی الزامی می باشد .
جهت تحصیل در مقطع لیسانس در هلند اخذ مدرک آیلتس و یا تافل مورد نیاز است.طول دوره کارشناسی در هلند 3 یا 4 سال می باشد.
تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در هلند:
دوره فوق لیسانس در هلند اکثراً به زبان انگلیسی ارائه می شود. حداقل معدل مورد نیاز برای این دوره بسته به دانشگاه مورد نظر 12 یا 15 می باشد . طول دوره تحصیل در دوره فوق لیسانس در هلند بسته به نوع رشته و دانشگاه مورد نظر بین 1 الی 2 سال به طول می انجامد.
تحصیل در دوره دکتری در هلند:
برای تحصیل در مقطع دکترا در هلند اگر فرد مقطع تحصیلی قبلی را در غیر از هلند گذرانده باشد بایستی مدرک او توسط دپارتمانی از وزارت آموزش هلند ارزیابی گردد که این ارزیابی ممکن است 5 ماه به طول بیانجامد.طول تحصیل 4 تا 5 طول می کشد. تحصیل در دوره دکترا در هلند به نوعی شغل محسوب می گردد و فرد دانشجو توسط دانشگاه استخدام می شود و به عنوان دستیار به کار تحقیق می پردازد . طول این دوره 4 تا 5 سال است و دانشجو نه تنها شهریه نمی پردازد بلکه ماهیانه حقوقی معادل 1500 یورو تا 2500 یورو دریافت می کند.برخی از دانشگاه ها در هلند ممکن است دانشجو را به مدت 6 ماه به یکی از دانشگاه های زیر رتبه 10 دنیا مانند هاروارد،ام آی آتی،استنفورد، را اعزام کنند.

شرایط و نکات مهم در خصوص تحصیل در هلند
الف)مهلت ثبت نام در دانشگاه های هلند بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی و حتی رشته متفاوت می باشد و بین اول ژانویه تا آخر ژوئن می باشد.
ب)ورود به دانشگاه های این کشور احتیاج به مدرک آیلتس 6 و یا تافل 550 دارد.
ج)در هلند به شرط داشتن آیلتس 5 یا 5/5 امکان گذراندن دوره های زبان هم وجود دارد.
د)نوشتن انگیزه نامه به دانشگاه برای موضوع رساله و یافتن استاد راهنما برای تحصیل در مقطع دکترا الزامی است.
ه)امکان اخذ بورس هم ار دانشگاه های هلند وجود دارد به سه صورت: برخورداری از تخفیف در شهریه، دریافت کمک هزینه،تحصیل رایگان. دریافت دو نوع بورس اخیر نیازمند شایستگی های فردی است.

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در هلند:
هزینه زندگی دانشجویی در هلند ماهانه بین 700 تا 1000 یورو می باشد. هزینه مسکن دانشجویی بین 250 تا 600 یورو می باشد.هزینه زندگی بسته به شهرهای مختلف هلند متفاوت می باشد مثلاً هزینه زندگی در شهری مثل آمستردام بسیار بیشتر از دیگر شهرهای کوچک می باشد.
شهریه دانشجویی در دوره کارشناسی حدود سالانه 7500یورودر سال می باشد. هزینه شهریه در دوره کارشناسی ارشد 7000 یورو در سال می باشد . همانطور که ذکر شد امکان کار پاره وقت(حدود 20 ساعت در هفته) هم در حین تحصیل وجود دارد

برای اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.