در باره فرانسه


همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشورفرانسه و کسب تابعیت کشور فرانسه را از طریق اخذ اقامت تحصیلی فرانسه ، اخذ اقامت کاری فرانسه ، اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه و دیگر راه های مهاجرت به کشور فرانسه را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با   مسائل مختلف کشور فرانسه هستند که در این مقاله تا حدودی قصد معرفی کشور فرانسه را داریم .
کشور فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری است واقع در اروپای غربی. فرانسه بزرگ‌ ترین کشور اروپای غربی (یک سوم وسعت ایران) و بعد از اکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است. کشورفرانسه با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد. بریتانیا نیز از طریق تونل کانال مانش با فرانسه مرتبط است. مساحت کشور فرانسه برابر با ۵۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع است (نزدیک یک پنجم مساحت اتحادیه اروپا) و منطقه دریایی وسیعی را در اختیار دارد (منطقه اقتصادی که در ۱۱ میلیون متر مربع گسترده شده است). سطح فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است.
وضعیت جغرافیایی فرانسه یکی از متنوع‌ترین وضعیت‌ها در اروپا است: دشتها، کوهستانهای قدیمی، سلسله جبال کوههای مرتفع، جلگه ها، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه‌ای در این کشور وجود دارند.دشتها دو سوم مساحت کل فرانسه را تشکیل می‌دهند.رشته کوههای اصلی: آلپ (که قله آن مون بلان مرتفع ترین قله اروپای غربی است و ۴۸۰۷ متر ارتفاع دارد)، پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ.ساحل‌های مرزی فرانسه را به چهار دریا متصل می‌کنند: دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه. فرانسه دارای ۵۵۰۰ کیلومتر ساحل مرزی است.
کشورفرانسه همچنین جزیره ی کوچک کورسیکارا را نیز از آن خود دارد. شهر پاریس پایتخت فرانسه است و مکان های تاریخی و جالب توجه فراوانی را به گردشگران عرضه می کند.
کشور فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است این کشور همچنین عضو گروه جی ۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است. فرانسه یک کشور دارای سلاح هسته‌ای است.
کشور فرانسه از آب و هوایی معتدل و چهار فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوتند:
برتانی و نورماندی: آب و هوای اقیانوسی مرطوب (زمستان ملایم ۷ درجه و تابستان خنک ۱۶ درجه)
اکیتن: آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه‌ای (زمستان ۵ درجه و تابستان ۲۲ درجه با بارانهای فراوان در بهار)
شرق و شمال غرب: آب و هوای نیمه قاره یی زمستان سرد و برفی: (۱ درجه و تابستان گرم و توفانی: ۲۰ درجه)
جنوب: آب و هوای مدیترانه ایی (زمستان ملایم ۶ درجه و تابستان گرم: ۲۰درجه)
جمعیت فرانسه طبق برآوردهای رسمی این کشور در سال 2007 برابر 63 میلیون نفر، تراکم جمعیت 113 نفر در هر کیلومتر مربع، متوسط عمر 80.59 سال، رشد سالانه جمعیت 0.58 و میزان مهاجرت 1.52 مهاجر در هزار بوده است.
در باره تاریخ کشور فرانسه میتوان گفت که نیاکان فرانسوی‌‌ها گول‌ها بودند و تبار سلتی داشتند. اینان تا زمان ژولیوس سزار فرمانروای توانای روم فرانروایی بومی خود را داشتند تا سرانجام به دست سزار سرنگون شدند و کشورشان بخشی از امپراتوری روم شد.
قدرت گیری مجدد پادشاهان در سده دهم صورت گرفت و رونق اقتصادی و پیشرفت علمی و فرهنگی از سده سیزدهم به بعد ایجاد شد. انقلاب کبیر فرانسه به سال ۱۷۸۹، عصر نوینی در تاریخ فرانسه و جهان آغاز نمود.
فرانسه مرحله گذار از یک اقتصاد مدرن و مرفه همراه با مالکیت و مداخله عمیق دولت به یک اقتصاد مبتنی بر مکانیزم بازار منتقل می‌ شود.
از جمله مهم ‌ترین صنایع کشور فرانسه می‌ توان به صنایع فلز کاری، ماشین ‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد خوراکی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی ‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و نظامی اشاره نمود. گندم، جو، سیب ‌زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می ‌دهند. منابع طبیعی هم زغال سنگ، آهن، بوکسیت، روی، پتاس، الوار، ماهی می باشند.
کشور فرانسه با درآمدی برابر ۱۸۰ میلیارد فرانک در صنعت توریسم، دومین کشور پردرآمد صنعت جهانگردی بعد از آمریکاست.
هر ساله ۱۲ میلیون نفر فقط برای بازدید از موزه و کاخ لوور، موزه اورسی و کاخ ورسای به پاریس می‌‌آیند در حدود ۳۹۰۰ موزه، دهها میلیون نفر را در سال به خود جذب می‌کند. ۵ /۶ میلیون نفر سالانه از برج ایفل دیدن می‌کنند.
فرانسه تمدن و تاریخی بسیار طولانی و غن دارد که شامل تعداد زیادی از شاهان و ملکه ها می شود که در زمان انقلاب فرانسه سرنگون شدند. توریست هایی که به فرانسه سفر می کنند از دیدن اماکن تاریخی فراوان لذت خواهند برد. برخی از آنان عبارتند از قصر ورسای که یکی از معروفترین قصرهای جهان است؛ قلعه ی فانتین بلوو که شکارگاهی سلطنتی و محبوب بوده است؛ ساختمان رامبویلی که در قرن 19 توسط اشراف زادگان استفاده می شده؛ کلیسای نوتردام که معروفترین کلیسای جهان است و در قرن 12 میلادی ساخته شده؛ کلیسای چارتر که بدلیل داشتن شیشه های دودی اش معروف است و هتل اینوالیدز (Invalides) که بنایی عظیم به سبک فرانسوی است و گنبدهای زیادی دارد که تحت فرمان و نظارت شاه لوئی چهاردهم (شاه خورشید) ساخته شد.
کشور فرانسه دیدنیهای مدرن بسیاری را نیز در خود جای داده همانند: برج ایفل که از شگفت انگیزترین و دیدنی ترین سازه های بشر است و در اصل برای نمایشگاه بین المللی 1889 ساخته شد؛ هتل های دیزنی لند پاریس که بسیار مورد توجه خانواده ها بوده اند و تفرجگاه های متنوعی دارند؛ باغات آبی مونیت واقع در ژیورنی و پارک آستریکس که موزه ای جالب توجه و شهربازی بزرگی دارد. از دیگر مکان های قابل توجه می توان به آیرس، بیاریتز، کن، شامونیکس، دهکده ی لوور، دوردوگ، تولوس، مارسی و سنت تروپز در ساحل فرانسه اشاره نمود.
مردم فرانسه از نظر مذهب کاتولیک هستند. در حدود 85 درصد مردم این کشور کاتولیک بوده و بقیه با 5 تا 10 درصد مسلمان و پروتستان ها در حدود 2 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. جمعیت یهودی این کشور 1 درصد و مذاهب دیگر 4 درصد را تشکیل می دهند.
زبان فرانسه که از تغییر شکل تدریجی زبان لاتین در" گل "بوجود آمده است از قرن سیزدهم میلادی اهمیت پیدا کرد و در سال 1800 به اوج عظمت خود رسید. فتوحات معنوی و ارضی انقلاب کبیر فرانسه به رواج زبان این کشور به نحو قابل ملاحضه ای کمک کرد. زبان فرانسه در این دوران زبان مکاتبات بسیاری از کشورهای اروپایی بود. در آغاز جنگ جهانی اول فرانسه به عنوان زبان دیپلماتیک و انگلیسی به عنوان زبان بازرگانی شناخته می شد. در حال حاضر زبان فرانسه در میان 55 کشور عضو سازمان بین المللی فرانسه زبانان جهان گسترده است. فرانسه زبان رسمی در سوئیس، بلژیک، کانادا، لوکزامبورگ و هائیتی و زبان مشترک فرهنگی در 23 کشور آفریقایی و 3 کشور در جنوب شرقی آسیاست. زبان فرانسه در انگلستان و بعضی از ایالات آمریکا به عنوان زبان اول خارجی در مدارس آموخته می شود و در اکثر کشورهای جهان این زبان پس از انگلیسی مقام دوم را داراست. در حال حاضر زبان اول خارجی در کشورهای آلبانی، بلغارستان، اسپانیا، ایتالیا، هلند، پرتغال، رومانی و یوگسلاوی می باشد. همچنین زبان فرانسه هم تراز با زبان انگلیسی در کشورهای آمریکای لاتین و در کشورهای چک و اسلواکی،لهستان و کشورهای اسکاندیناوی بعد از زبان انگلیسی یا آلمانی قرار دارد. مجموع فرانسه زبانان به 175 میلیون نفر بالغ می شود که در سطح پنج قاره پراکنده اند.
در نظام آموزش عالی فرانسه مطابق قانون مصوب ۲۶ ژانویه  ۱۹۸۴ ، از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ، تحت عنوان مراکز عمومی آموزشی با ویژگی های علمی ، فرهنگی و حرفه ای یاد می شود . به طور کلی در فرانسه ۸۴ دانشگاه و ۲۳۲ کالج در سراسر کشور فرانسه فعالیت میکنند. سیستم آموزشی در کشور فرانسه رایگان میباشد.
از مهمترین دانشگاههای کشور فرانسه میتوان به مجموعه دانشگاههای پاریس(دانشگاه سوربن) ودانشگاه پیر ودانشگاه لیل اشاره نمود.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشورفرانسه ، هزینهای زندگی در کشور فرانسه ، ویزای تحصیلی فرانسه ، ویزای کاری و... به مقالات مربوطه ای که در همین سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه فرمایید.