>

معرفی دانمارک 


 کشور دانمارک کشوری در شمال اروپا میباشد که جز کشورهای حوزه شینگن میباشد .  پایتخت آن کپنهاگ است و زبان رسمی این کشور، دانمارکی است که از خانواده زبان‌های هندواروپایی، شاخه زبانهای ژرمنی بوده و با زبان‌های سوئدی و نروژی زیرشاخه شمالی زبانهای ژرمن را می‌سازد.  جمعیت دانمارک در حدود 5.5 میلیون نفر میباشد که بالغ بر 80 درصد جمعیت دارای دین مسیحیت میباشد . واحد پول کشور دانمارک، کرون دانمارک Krone) ) است و با حروف اختصاریDKK مشخص می شود.

denmark1 معرفی کشور دانمارک
کرون دانمارک تقریباً ارزشی برابر با کرون نروژ(Norwegian Krone) دارد و از نوسانات بسیار کمی برخوردار است.
پیشینه مردم دانمارک اسکاندیناوی است و با مردم سوئد و نروژ خویشاوندند. اسکاندیناویایی‌ها از تبار وایکینگ‌ها و شاخه‌ ای از نژاد ژرمن هستند. و البته کشور دانمارک مهاجرانی نیز در خود جای داده است که از نظر ترکیب جمعیتی  ۸٫۵٪مردم مهاجرانی هستند که بیشتر آنان  از کشورهای جنوب  آسیا و خاورمیانه به دانمارک آمده اند.
طبق تحقیقات یونسکو مردم دانمارک به خوشبخت ترین مردم روی زمین شهرت دارند و چندین سال متوالی هم مقام اول در رضایتمندی از زندگی را کسب کرده‌اند. که این نشان دهنده سطح رفاه اجتماعی بالای زندگی در کشور دانمارک میباشد . و به همین دلیل بسیاری از مردم خواستار مهاجرت به دانمارک واخذ تابعیت این کشورمیباشند .
 کشور دانمارک ۴۳۰۶۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و از شرق به دریای بالتیک، از غرب به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود می‌شود. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷۴۱۳ کیلومتر است. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. دانمارک فاقد کوهستان است و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا به ۱۷۳ متر می‌رسد.

denmark2 معرفی کشور دانمارک
به طور کلی میتوان گفت که کشور دانمارک سرزمینی کم ارتفاع بوده و بر روی هم از جلگه‌ای سرسبز و بسیار حاصلخیز و مراتع فراوان تشکیل یافته ‌است. رودهای آن کوتاه ولی پرآب است، از جمله  این رودهای میتوان به رودهای استورو، اسکیرن، وارده و گودنا اشاره کرد . آب و هوای دانمارك معتدل و مرطوب و پرباران است، تابستانهای معتدل دارد.
مهم‌ترین شهرهای دانمارک عبارت‌اند از کپنهاگ در جزیره شیلند، اوهوس، آلبورگ و اسبرگ در شبه جزیره ژوتلند و اودنسه در جزیره فیون میباشد .
جزایر فارو و گرینلند بخشی از اتحاد مشترک پادشاهی دانمارک بوده، ولی خودمختار می‌باشند و به این جزایر به ترتیب در سال‌های ۱۹۴۸و ۱۹۷۹به آن‌ها خودگردانی اعطا شده‌است.. یعنی مردم آنها شهروند دانمارک محسوب شده و نمایندگان خود را برای «پارلمان دانمارک» انتخاب می‌کنند .
پرچم کشور دانمارک که شامل یک صلیب سفید در میان آن است قدیمی‌ ترین پرچمی در جهان است که از سال ۱۸۲۱تا به حال استفاده می‌شود. صلیب سفید این پرچم را در پرچم کشورهای سوئد، نروژ، فنلاندو ایسلندهم می‌ توان دید.
اقتصاد دانمارک :
اقتصاد دانمارک در سال‌های اخیر به دلیل رشد خصوصی‌ سازی، توسعه زیادی پیدا کرده است.البته افزایش صادرات و سرمایه‌ گذاری نقش مهمی در این توسعه اقتصادی دانمارک  ایفا کرده است.
روابط دانمارک با کشورهای اروپایی، از ابتدای عضویت در اتحادیه اروپا در سال 1973 میلادی، روابط محکمی بود که آینده این کشور را رقم زد. این کشور همچنین عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز هست.
این کشور منابع زیادی ندارد. با این حال روزانه 342 هزار بشکه نفت تولید می‌کند و 320 هزار بشکه آن را صادر می‌کند و برای مصارف داخلی خود 164 هزار بشکه در روز نفت وارد می‌کند.
دانمارک از تولیدکنندگان و صادر کنندگان بزرگ گوشت، کره، پنیر و تخم‌ مرغ در جهان است.
این کشور محصولات خود را به کشورهای آلمان، سوئد، انگلستان، آمریکا، نروژ، هلند و فرانسه صادر می کند. ماهی، دارو و مبلمان بخش دیگری از صادرات آن را تشکیل می‌دهد.

همچنین دانمارک از کشورهای آلمان، سوئد، نروژ، هلند، انگلستان، چین و فرانسه ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه کارخانه های صنعتی، مواد شیمیایی، سموم و بذرهای کشاورزی وارد می کند.

جاذبه های توریستی کشور دانمارک :
از تپه های ماسه ای تا سواحل باز، از چمنزارهای شمال و غرب "یولند" تا شهرها و جنگل های شرق "یولند"، از زمین های باتلاقی جنوب "یولند" تا "مجمع الجزائر فون"، از طبیعت برون شهری "شیلند" تاصخره های سفید" مون"، همه و همه از جاذبه های کشور دانمارك می باشند.
به هر نقطه از كشور دانمارك بروید، چشم انداز زیبای دریا در مقابل دیدگان شما قرار دارد. هیچ مکانی در دانمارک تا کنار دریا بیش از 50 کیلومتر فاصله ندارد و با بیش از 7300 کیلومتر خط ساحلی، داشتن یک ساحل اختصاصی دور از دسترس نیست. مسیرهای تماشایی، مانند مسیر مارگوریت، با گذر از راه های پر‌پیچ ‌و‌خم برون شهری و شهرهایی با قدمت قرن ها تجربه، از بهترین های دانمارک را بوجود می اورند
کیفیت زندگی در کشور دانمارک :
بسیاری از مطالعات بین المللی، ساکنان دانمارک را در جایگاه بالا در رتبه بندی رضایت مندی عمومی و یک قوم خوشحال و شاد، قرار داده اند. این خرسندی ظاهری از زندگی از فاکتورهایی چون مردم، فرهنگ، تفریح و مخصوصاً زندگی خانوادگی در مقابل ارزش هایی چون پول یا توانایی مالی، تأثیر گرفته است.
مطالعاتی وجود دارند که نشان می دهند با بهترشدن استانداردهای زندگی مردم، معمولا رضایت آنها از زندگی هم افزایش می یابد، البته در این میان موارد استثنایی هم وجود دارند، مثلا بعضی از کشورها زیاد از این قاعده پیروی نمی کنند. شاید بهتر باشد اینطور بگوییم که ترکیبی از ثبات اقتصادی و اجتماعی در کنار حس خوشبینی، باعث شادی جوامع می شود.
بسیاری از مهاجران  دانمارک بر کیفیت بالای زندگی و فرهنگ کاری به عنوان خصوصیات کشور دانمارک تأکید فراوان دارند. آن ها اغلب انتخاب خود را برای آمدن به دانمارک بر روی فاکتورهایی چون پایداری اجتماعی، فرصت تحصیلی خوب، سیاست کاری انعطاف پذیر، و دیگر جنبه های اجتماعی، مبنا قرار می دهند. همچنین بعضی دیگر به جنبه های ايدئولوژي بیشتری همانند عقاید دموکراسی و امنیت اجتماعی موجود در کشور دانمارک اهمیت می دهند .

اموزش در دانمارک :
تحصیل در دانمارک رایگان و برای کودکان ۷ تا ۱۶ ساله (دوره ابتدایی و سیکل اول متوسطه) اجباری است. حدود ۹۰ درصد دانش آموزان ۷-۱۶ ساله در مدارس دولتی و ۱۰ درصد بقیه در مدارس خصوصی که تحت حمایت مالی دولت هستند، تحصیل می‌کنند. تا کلاس هفتم محتوای آموزش برای همه دانش آموزان یکسان است. اما در پایه‌های هشتم تا دهم در دروس ریاضی، انگلیسی، آلمانی فیزیک و شیمی ممکن است، دانش آموزان به کلاسهای با سطوح پایه و پیشرفته هدایت شوند. تحصیل در پایه دهم اختیاری است. دانش آموزان می‌توانند پس از گذراندن پایه نهم مدرسه را ترک کنند. پایه دهم با دو هدف  آماده سازی دانش آموزان برای زندگی خارج از مدرسه و دادن دانش لازم برای تحصیل در دوره‌های بالاتر در نظر گرفته شده‌است.
در تمام مدارس دانمارک، دانش آموزان بصورت طبیعی و بر اساس سن به کلاس بالاتر ارتقاء می‌یابند. در هفت سال اول تحصیل هیچگونه امتحانی وجود ندارد و هیچگونه نمره‌ای به دانش‌آموزان داده نمی‌شود.
در پایه‌های هشتم تا دهم نمره در مقیاس ۱۰، ممکن است به دانش آموزان داده شود. در پایان کلاس نهم و در پایان کلاس دهم امتحان وجود دارد که در دروس مختلف بعمل می‌آید. دانش آموزان در شرکت یا عدم شرکت در این امتحانات آزادند و به هر حال نمره قبولی وجود ندارد.
دانشگاه های دانمارک نیز دارای رتبه خوبی در بین دانشگاههای اروپا و جهان دارند و بر طبق گزارش یک شبکه جهانی تحقیقات دانشگاهی  دانمارک در رتبه بندی جهانی در مکان پنجم بهترین کشور دنیا برای ارائه تسهیلات آموزش عالی قرار گرفته است. دانمارک همچنین در صدر شاخص آموزش سازمان ملل قرار دارد و مدارک دانشگاهی آن در سراسر دنیا معتبر هستند. موسسات عالی تحصیلی دانمارک برنامه های متعدد آموزشی در سطح عالی ارائه می دهند. بیوتکنولوژی، تجارت، طراحی، مهندسی محیط زیست، فناوری مواد غذائی، فناوری اطلاعات علمی، انرژی های تجدید پذیر و.....

در دوره کارشناسی تحصیل بر پایه تحقیق است و علاوه بر مبانی آکادمیک دانشجو را با دانش تخصصی نیز آشنا می سازد. در مراحل پایانی دوره دانشجویان یک پروژه نهائی ارائه می دهند. این مدرک زمینه ورود فارغ التحصیلان به بازار کار یا تحصیلات عالی (فوق لیسانس) را فراهم می سازد.
دروه کارشناسی ارشد نیز در کشور دانمارک یک دوره دو ساله مبتنی بر تحقیق است. این دوره به دانشجویان دانش نظری ارائه داده و زمینه کاربرد عملی این دانش را نیز فراهم می نماید. این دوره شامل یک پایان نامه یا در بعضی از درس ها یک پروژه عملی می باشد. طیف وسیعی از رشته ها ارائه می شود تا نیاز یک جامعه دانش محور و جهانی را براورده نماید
به دوره های دکتری در دانمارک بورسیه کامل تعلق می گیرد. بعبارت دیگر متقاضی حقوق دریافت داشته و شهریه ای هم پرداخت نمی کند. بعضی از دوره های دکتری با همکاری بین دانشگاه ها و شرکت های خصوصی برگزار می شود.

اقامت در دانمارک:
برای اقامت در کشور دانمارک روشهای مختلفی وجود دارد مانند اقامت تحصیلی یا اقامت  کاری (کشور دانمارک هر چند وقت یکبار لیست مشاغل خود را باز میکند که به آن گرین کارت گویند و شما باید حداقل 100 امتیاز کسب کنید
این امتیاز، به مواردی چون سن، تحصیلات، مدرک زبان، سابقه کار و سابقه اقامت در کشورهای عضو محدوده شینگن تعلق می گیرد. گفتنی است که به تجربه دیده شده است که افرادی امتیاز 100 و بالاتر را کسب کرده اند اما به دلایلی نتوانسته اند در گرفتن اقامت موفق شوند و کسانی نیز با داشتن امتیاز کمتر از 100 توانسته اند مورد پذیرش سفارت قرار گیرند. اما این 100 امتیاز می تواند معیار خوبی برای اندازه گیری حداقل شانس برای پذیرش در سفارت باشد)  که لازم هست برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنان در مورد مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزای دانشجویی به دانمارک و به طور کلی روشهای اخذ اقامت و تابعیت دانمارک سایر مقالات را مطالعه فرمایید یا با مشاوران ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.