هزینه های زندگی و اقامت در سوئد


عموما کسانی که قصد مهاجرت به سوئد و دریافت اقامت درا دارند و  یکی از روشهای اقامت در سوئد مانند اقامت تحصیلی (ویزای دانشجویی ) ، ویزای کاری ، ویزای سرمایه گذاری و ...   را برمیگزینند ؛  اولین مسئله ای که ممکن است به آن فکر کنند هزینه های زندگی و اقامت در سوئد میباشد . در این مقاله قصد داریم که در مورد هزینه های زندگی و اقامت در سوئد مطالبی را ذکر کنیم .
ابتدا بهتر هست که بگوییم واحد پول سوئد کرون میباشد ولی از یورو نیز در این کشور استفاده میشود .
ما هزنیه ها را هم به واحد پول کرون در این مطلب ارائه میدهیم .
عمده ترین هزینه هایی که هر فرد در زندگی دارد هزینه مسکن ؛ خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل ؛ هزینه شارژ (آب ، برق و .......) ، بهداشت و درمان و پوشاک میباشد .
اصلی ترین هزینه ای که هر فرد در سوئد میتواند داشته باشد هزینه مسکن میباشد . هزینه مسکن به دو عامل بستگی دارد .
1-    شهری که در آن زندگی خواهید کرد
2-    چگونگی مکانی که در آن زندگی خواهید کرد
هزینه مسکن در شهری مانند استکهلم نسبت به شهرهای کوچک بالاتر میباشد . در سوئد میتوان انواع متفاوتی از آپارتمانها و فلت ها و اتاق ها را برای زندگی پیدا کرد . ذکر این نکته هم لازم است که در سوئد اجاره منزل توسط سایتهای مختلف و به صورت آنلاین میباشد ولی به طور کلی میتوان گفت که هزینه مسکن در سوئد بین 2000 تا 6000 کرون در ماه میباشد و این بستگی به دو عاملی که در بالا ذکر شد دارد .
در سوئد هزینه خورد و خوراک به نسبت هزینه مسکن بسیار پایین تر هست به طور مثال اگر کسی بخواهد خورد و خوراک بسیار خوبی داشته باشد ماهانه بین 800 تا 1000 کرون هزینه دارد که البته این هزینه میتواند با آشپزی توسط شخص کاهش پیدا کند .
هزینه های حمل و نقل در سوئد هم بستگی به شهری دارد که در آن زندگی میکنید ولی این هزینه ها در شهرهای کوچک از 400 کرون در ماه تا 650 در شهری های بزرگ مثل استکهلم میباشد . البته بیشتر دانشجویان در سوئد از دانشگا ه ها بلیط های مخصوصی دریافت میکنند که هزینه رفت و آمد با تخفیف بسیار زیاد حساب میشود.
هزینه شارژ شامل اقلامی مانند  آب ، برق ، تلفن و اینترنت میباشد . البته معمولا هزینه آب و برق در کرایه خانه محسوب میشود ولی به صور کلی این هزینه در حدود ماهی 300 کرون خواهد شد .
هزینه درمان در سوئد در صورتی که شما دانشجوی بین المللی باشید بطور خودکار شامل بیمه اجتماعی همگانی خواهید بود که هزینه ها تقریبا رایگان میباشد و در صورت بیماری تا سقف 1100 کردون بیشتر پرداخت نخواهید کرد و حق بیمه به طور کلی 250 کرون میباشد . در واقع مبتوان گفت که در سوئد هزینه درمان رایگان میباشد.
به طور کلی میتوان گفت که هزینه زندگی در سوئد در حدود 6500 تا 7500 کرون به صورت ماهیانه میباشد البته دانشجویانی که کمی صرفه جویی میکنند و در شهرهای کوچکتر هستند با هزینه های کمتر از این هم زندگی میکنند. توجه داشته باشید چنانچه شما دو یا سه نفر باشید و بخواهید با هم زندگی کنید هزینه ها دو یا سه برابر نمیشود . در واقع بعضی از هزینه ها مشترک میباشد . دو نفر در سوئد میتوانند با 10000 یورو زندگی کنند.
در صورتیکه در مورد کشور سوئد مشاوره بیشتری میخواهید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید.