تحصیل در آلمان
 

این نوشتار در مورد شرایط تحصیل رایگان در آلمان و همچنین شرایط ورود به دانشگاه های آلمان و دریافت ویزای دانشجویی آلمان میباشد. آلمان یکی از کشورهای قاره اروپا میباشد و معمولا افراد مایل هستند به آلمان مهاجرت کنند، و اقامت آلمان (اقامت دائم آلمان ) را دریافت نمایند. یکی از راه های مهاجرت ایرانیان به آلمان اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل رایگان در آلمان میباشد که در این مقاله قصد داریم این نوع مهاجرت را شرح دهیم .  کشور آلمان در حوزه شینگن است و یکی از کشورهای پیشرفته در سطح جهان میباشد . دانشگاه های آلمان معمولا جزو دانشگاه های برتر اروپا و جهان میباشند و بسیاری از دانشجویان سراسر جهان و همچنین دانشجویان ایرانی بسیار علاقه مند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان میباشند . اما ابتدا باید توضیح دهیم که چه مسیله ای باعث علاقه مندی افراد به ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان میشود . موارد زیادی وجود دارد که این علاقه مندی را به وجود میاورد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1-    دانشگاه های آلمان رایگان میباشد . بدین معنی که کسانی که در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل میدهند نیاز به پرداخت هزینه ای ندارند  و تنها کافی هست که هزینه های زندگی خود را تامین نمایند
2-    هزینه زندگی در کشور آلمان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپا بسیار کمتر میباشد و حتی دانشجویان با کارت دانشجویی از بسیاری از تخفیفات برخورد ار هستند به طور مثال میتوان به  کارت حمل نقل شهری اشاره کرد که دانشجویان می توانند از این کارتها برای ایاب و ذهاب استفاده کنند و یا  از تخفیفات برای خرید برخی کالاها و سایر خدمات در کشور آلمان برخوردار می شوند.
3-    دانشجویان  در هنگام تحصیل اجازه کار پاره وقت دارند بدین معنی که دانشجویان میتوانند در هفته بین 20 تا 30 ساعت به کار در کشور آلمان مشغول شوند و چه بسیارند دانشجویانی که با کار نیمه وقت هزینه زندگی خود را تامین مینمایند
4-    ویزای دانشجویان در کشور آلمان یک سال بعد از تحصیل هم قابل تمدید بوده تا فرد دانشجو فرصت یافتن کار داشته باشد. این موضوع به دانشجویان کمک میکند که بعد از تحصیل بتوانند برای اقامت دایم خود در کشور آلمان اقدام نمایند .
5-    امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 17 سال برای همراهان دانشجو وجود دارد .
6-    در بعضی از دانشگاه ها میتوان از بورس که شامل هزینه زندگی میباشد استفاده نمود .
7-    وجود دانشگاه های انگلیسی زبان که در این صورت نیاز به یادگیری زبان آلمانی نمیباشد .
8-    دانشجو می تواند با ویزای دانشجویی به کل کشورهای عضو شینگن و سوئیس مسافرت کند و هیچ نیازی به اخذ ویزا برای ورود به این کشورها ندارد.
موارد گفته شده  از مهمترین ویژگیهای کشور آلمان برای تحصیل میباشد و همین ویژگیها باعث شده است که بسیار ی از دانشجویان ایرانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان و همینطور اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند . در این مقاله بر آن هستیم که تحصیل در مقاطع مختلف در کشور آلمان را توضیح دهیم . ولی  قبل از آن لازم است که تقسیم بندی دانشگاه های آلمان را بررسی نماییم


تقسیم بندی دانشگاه ها و مراکز علمی در کشور آلمان :
درآلمان بیش از 370 مرکز آموزش عالی وجود دارد که در 165 نقطه این کشور قرار دارند. و شامل تقسیم بندی های زیر میباشند .
الف ) دانشگاه (Universität)
دانشگاه معمولاً محلّی است برای فراگیری روش‌های علمی و دانش نظری. به عنوان رشته‌های معمولِ (کلاسیک) دانشگاهی، می‌توان از رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، علوم انسانی، علوم طبیعی و اقتصادی و تربیت معلّم نام ‌برد. در دانشگاه‌ها آموزش وپژوهش با یکدیگر آمیخته‌اند و رابطه‌ی تنگاتنگی با هم دارند. دانشگاه مکانی برای آموزش و تحقیقات بنیادی و کاربردی است. دانشجویان دانشگاه‌ها آزاد هستند تا برنامه‌‌ی درسی خود در هر نیمسال تحصیلی را شخصاً انتخاب کنند و حتّی استادان خود را طبق قوانین موجود آزادانه برگزینند. دانشگاه‌ها در پایان تحصیل،به دانش‌آموختگان، طبق استانداردهای بین‌المللی مدارج لیسانس Bachelor )،) فوق لیسانس ( Master ) وهمین‌طور دکترا اعطاء می‌کنند.
ب ) مراکز آموزش عالی حرفه‌ای(فاخوخ شوله):
شخصی که در کنار آموزش دانشگاهی (آکادمیک) به آموزش حرفه‌ای علاقه ‌دارد و تجربه‌ی عملی در دوران تحصیل برایشان مهم‌تر از دانش محض به تنهایی است، بهتر است که در مراکز آموزش عالی حرفه‌ای   (   Fachhochschule ) آلمان تحصیل کند. محتوای درسی در رشته‌های این‌گونه مراکز آموزش عالی،   به تناسب نیازهای حرفه‌ای تعیین شده‌اند. برخلاف دانشگاه‌های آلمان، برنامه‌ی درسی در این گونه مراکز از پیش تعیین شده‌است. از ویژگی‌های این مراکز:
•     برنامه‌ی منسجم درسی از آغاز تا پایان تحصیل
•    تدوین محتوای درسی رشته‌های گوناکون به تناسب نیازهای حرفه‌ای
•    دوره‌ی تحصیل کوتاه‌تر در مقایسه با دانشگاه
•    تحقیقات با توجّه به نیاز در زمینه‌های کاربردی  
ج ) دانشگاه های هنر، فیلم و موزیک
در صورت علاقه به تحصیل در یکی از رشته های هنری مثل فیلم، موسیقی وغیره بهترین گزینه برای شما دانشگاه های هنر، فیلم و موزیک خواهد بود.

تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور آلمان :
تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان به زبان آلمانی میباشد بنابراین افرادی که قصد تحصیل در مدارس آلمان را داشته باشند باید به زبان آلمانی مسلط باشند و در ضمن مورد دیگری که وجود دارد این است که معمولا جهت تحصیل در مدارس آلمان از طر ف سفار ت آلمان ویزا به سختی صادر میشود و این کار بسیار پر ریسک میباشد . این بدان معنی است که دانش آموزانی که قصد تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند بهتر است از گزینه های دیگر استفاده کنند . که در مقالات دیگر به تفصیل توضیح داده شده است. دانش آموزانی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند علاوه بر دوره دبیرستان باید در کالج هایی که برای تحصیل پزشکی در آلمان میباشد ثبت نام نمایند.
تحصیل در دوره کارشناسی در کشور آلمان :
اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان می باشند ومدت دوره ی تحصیلی 4 ساله می باشد اما برای تحصیل در اغلب این دانشگاه ها باید شخص به زبان آلمانی تسلط داشته باشد و علاوه بر این باید مدرک  زبان آلمانی در سطح مدرک B1  یا B2 را نیز ارایه دهد . گذشته از بحث زبان افرادی که در مقطع کارشناسی قصد ادامه تحصیل دارند باید حتما در آزمونهای ورودی در دانشگاه های ایران پذیرفته شده باشند و مدرکی دال بر این مطلب به دانشگاه های آلمان ارایه نمایند .
تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان :
دانشگاه های آلمان در این مقطع هم رایگان می باشند و این مقطع 5/1 تا 2 ساله هستند. در دوره ی کارشناسی ارشد درآلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی  و زبان المانی وجود دارد و معمولاً هنگامی که در رشته ای به زبان انگلیسی قصد ادامه تحصیل داریم باید مدرک آیلتس 6 به بالا را به دانشگاه مورد نظر ارایه نماییم . و چنانچه تحصیل به زبان آلمانی باشد در این صورت ارایه مدرک به زبان آلمانی الزامی میباشد .
تحصیل در دوره دکتری در کشور آلمان:
دانشجویانی که در مقطع دکتری در آلمان تحصیل می کنند. علاوه بر تحصیل رایگان ، امکان دریافت حقوق هم وجود دارد. کشور آلمان به دانشجویان مقطع دکترا ، توجه ویژه ای داشته و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم می کند.تحصیل دکتری در آلمان به صورت Jobیا شغل محسوب می شود و در صورتی که دانشجو به استخدام دانشگاه درآید به فرد حقوق نیز تعلق می گیرد. برای اخذ پذیرش دکتری در آلمان معدل افراد تأثیری بسیاری در پذیرش وجود دارد. و متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری باید حداقل معدل کلشان 17 به بالا در  مقطع کارشناسی ارشد بوده باشد. و همچنین از سوابق تحصیلی و تحقیقاتی خوبی برخوردار باشند .
قدم اول بعد از کسب شرایط علمی لازم، برقراری ارتباط با استاد راهنما است. موافقت با موضوع و پذیرش طرح دکتری (Proposal) از سوی استاد راهنما، شرایط را برای حضور در مقطع دکترا هموار می کند.
با تحصیل در این مقطع در آلمان در رشته های تجربی، بخشی از تحصیل افراد در محیط آزمایشگاه انجام می شود و اما در رشته های انسانی تمرکز تحقیقات بر مطالعات فردی می باشد.

نکات مهم :
 الف )لازم به یاد آوری میباشد که شخص در هنگام تحصیل در دانشگاه های آلمان همواره از اجازه کار پاره وقت ( 20 الی 30 ساعت در هفته ) برخوردار میباشد که همانطور که گفته شد بسیار ی از افراد میتوانند با کار دانشجویی هزینه زندگی خویش را تامین نمایند .
حداقل حقوق کارگر در آلمان ساعتی 8 یورو بوده و حداقل حقوق سالیانه برای کارگر تقریبا 30 هزار یورو است و این رقم برای مهندسین حداقل سالی 40 هزار یورو می باشد.
در مقطع دکتری نیز  علاوه بر این حتی اگر در ابتدا  دانشجو به استخدام دانشگاه در نیاید می تواند دوره دکتری خود را از طریق تحقیق گذرانده که در این صورت نیز بعد از گذشت یک یا دو ترم به فرد حقوق تعلق می گیرد.
ب) علاوه بر دوره دکتری که به دانشجو هزینه زندگی و حقوق داده میشود احتمال گرفتن بورس نیز از دانشگاه های آلمان وجود دارد که برخی از شرایط در اینجا ذکر میشود.
اخذ بورسیه ی تحصیلی هم در مقطع دکترا در آلمان دارای شرایطی است مانند:
۱- مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
۲- مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
۳-جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی کند(بخصوص  در دوره دکتری)
۴-داشتن تالیفاتی از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
دارا بودن همه و یا تعدادی از شرایط مذکور،می تواند در جهت افزایش شانس فرد دراخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.
شما میتوانید جهت بررسی شرایط خود و جواب گرفتن سوالاتی که برای شما ایجاد شده است با مشاوران ما تماس بگیرید تا علاوه بر بررسی شرایط شما بتوانیم در انتخاب درست به شما کمک کنیم .