معرفی دانشگاه های برتر آلمان


 بسیاری از افراد مایل هستند ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کنند و از طریق ویزای دانشجویی به آلمان مهاجرت کنند. دانشگاه های کشور آلمان جز برترین دانشگاه های اروپا و دنیا به شمار میروند . به طور کلی کشور آلمان کشور صنعتی میباشد که پیشرفت صنعت خود را مدیون دانشگاه ها و مراکز آموزشی خود است . در آلمان به روشهای مختلفی دانشگا های این کشور را رده بندی میکنند. معمولا افرادی که قصد دارند ویزای تحصیلی و نهایتا اقامت دانشجویی آلمان را کسب کنند رنکینگ دانشگاه ها برایشان مهم میباشد.
بنیاد آلکساندر فون هومبلد تازه‌ترین رده‌بندی از دانشگاه‌های برتر در آلمان را منتشر کرده است. مبنای این رده‌بندی کیفیت پژوهش و میزان تحقیقات صورت‌گرفته در دانشگاه‌ها و موسسات علمی غیردانشگاهی در آلمان بوده است. در رده‌بندی ارائه‌شده از سوی بنیاد هومبلد، دانشگاه آزاد برلین (FreieUniversität Berlin) با در نظرگرفتن مجموع معیارهای مورد بررسی، جایگاه نخست را در بین دانشگاه‌های آلمان به خود اختصاص داده است. بر اساس ارزیابی بنیاد هومبلد پس از دانشگاه آزاد برلین‌، دانشگاه‌های هومبلد (Humboldt Universität Berlin) در برلین، دانشگاه مونیخ (UniversitätMünchen) و دانشگاه بن (Universität Bonn) به ترتیب رتبه‌‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.
ارزیابی صورت‌گرفته از سوی بنیاد هومبلد چهار گرایش عمده را شامل می‌شود: رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، رشته‌های علوم زیست‌محیطی، رشته‌های علوم طبیعی و رشته‌های علوم فنی و مهندسی.
رده‌بندی بنیاد هوملبد به صورت مجزا در هریک از گرایش‌های یادشده نیز منتشر شده است، اما اطلاعاتی که پیش‌تر ذکر شد، بر مبنای جدولی است که بر اساس تمامی داده‌ها و گرایش‌های علمی، دانشگاه‌های آلمان را رتبه‌بندی کرده است.
بر اساس دسته‌بندی مجموع گرایش‌ها پس از دانشگاه بن‌، دانشگاه‌های صنعتی مونیخ (TechnischeUniversitätMünchen)، دانشگاه هایدلبرگ (Universität Heidelberg)،دانشگاه فرایبورگ (Universität Freiburg)، دانشگاه صنعتی برلین (TechnischeUniversität Berlin)، دانشگاه گوتینگن (UniversitätGöttingen)، دانشگاه بایرویت (Universität Bayreuth) و دانشگاه بیله‌فلد (Universität Bielefeld) به ترتیب جایگاه‌های پنجم تا یازدهم را از آن خود کرده‌اند.
رده‌بندی بنیاد هومبلد که در سال جاری میلادی منتشر شده است، در عین حال به وضعیت کیفیت پژوهش در دانشگاه‌های آلمان در بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ میلادی پرداخته است.

.
رده بندی دانشگاه های آلمان بر اساس رنکینگ جهانی:


Technische Universität München

050322-tumuenchen-parabeln موسسه بین المللی راد

این دانشگاه (دانشگاه تکنیک مونیخ ) رتبه ی 60 را در دنیا دارد . دانشگاه مونیخ یک دانشگاه تحقیقاتی بوده که سطح وسیعی از رشته ها را در زمینه های مهندسی، علوم طبیعی ، علوم پزشکی و اقتصاد ارائه می دهد.
.
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

t0620rizal-heidelberg_feat1_3 موسسه بین المللی راد

این دانشگاه (دانشگاه هایدلبرگ با نام کامل دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ ) رنکینگ 66 را در دنیا داشته و در شهر هایدلبرگ آلمان واقع شده است ،دانشگاه هایدلبرگ قدیمی ترین دانشگاه آلمان است واین خود از عوامل جذب دانشجویان به سمت این دانشگاه می باشد. دانشگاه هایدلبرگ آلمان در سال 1386 میلادی تاسیس شده است . این دانشگاه از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا و دنیا بحساب می‌آید و سالیانه مقالات بسیاری در مجلات معتبر دنیا به چاپ می‌رساند. دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ در شهر هایدلبرگ آلمان قرارگرفته است . شهرهایدلبرگ آلمان شهری است که در ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان قرار گرفته و رود نکار از میان این شهر میگذرد. شهر هایلدبرگ آلمان با جمعیت تقریبی  ۱50 هزار نفر و مساحت 109  کیلومتر مربع ر میانه راه اشتوتگارت و فرانکفورت قرار گرفته است.
.
Ludwig-Maximilians-Universität München

ger موسسه بین المللی راد

این دانشگاه ( دانشگاه لودویک ماکسی میلیانس  مونیخ ) رتبه ی 75 را در دنیا دارا می باشد. از ویژگی ها و نکاتی که سبب محبوبیت و نشان دهندهی سطح علمی بالای این دانشگاه این می باشد که از دانشجویان پیشین این دانشگاه تا به حال ۳۴ نفر جایزه نوبل دریافت کرده‌اند. هماهنگی این دانشگاه در کنار جاذبه‌های دیدنی شهر مونیخ  آلمان هم از ویژگی هایی است که  دانشجویان خارجی را به سوی این دانشگاه می‌کشاند.
.
Kit, Karlsruher InstitutFür Technologie
karlsrhue موسسه بین المللی راد
این دانشگاه رتبه ی 93 را در جهان دارا است و در شهرکارلسروهه  در جنوب غربی آلمان قرار گرفته است. شهر کارلسروهه آلمان پس از اشتوتگارت و مانهایم سومین شهر بزرگ ایالت بادن-وورتمبرگ است. دانشگاه کارلسروهه آلمان در سال 1825 میلادی تاسیس شده است این دانشگاه در ابتدا به عنوان مدرسه پلی تکنیک بود ولی بعدا با اضافه شده رشته ها به صورت دانشگاه تبدیل شد. دانشگاه صنعتی کارلسروهه از ۱۱ دانشکده تشکیل شده است که در میان آنها می توان دانشکده‌های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، علوم رایانه، دانشکده شیمی و زیست‌شناسی و دانشکده معماری را برشمرد. و هم اکنون رشته های مهندسی عمران، الکترونیک و مکانیک از رشته هایی هست که در این دانشگاه از رتبه بالاتری برخوردار هستند .
.

Freie Universität Berlin

germ موسسه بین المللی راد

این دانشگاه ( دانشگاه آزاد برلین ) رتبه ی 193 را دارا می باشد و از این منظر بهترین بهترین دانشگاه شهر برلین می باشدو در سطح بین المللی به جهت تحقیقاتش در رشته های انسانی و اجتماعی و هم چنین رشته های زیستی و طبیعی شناخته شده است.
دانشگاه آزاد شهر برلین در سال ۱۹۴۸ تاسیس شده. این دانشگاه در دوران جدایی دو بخش آلمان در بخش غربی قرار داشت و به همین جهت نام دانشگاه آزاد برلین را به خود گرفت.
.
Humboldt-Universität Zu Berlin

humboldt-university-of-berlin موسسه بین المللی راد

این دانشگاه ( دانشگاه هومبولت برلین ) رتبه ی 126 را دارا می باشد. افراد به نامی چون اتو فون بیسمارک، هاینریش هاینه و رابرت کوخ همگی از فارغ التحصیلان این دانشگاه می باشند.دانشگاه هومبولت شهر برلین در دوران جدایی دو بخش آلمان، در بخش شرقی شهر قرار داشت.
.

Universität Freiburg

klinik_uni_fr موسسه بین المللی راد

این دانشگاه ( دانشگاه فرایبورگ ) رنکینگ133 را دارا بوده و هم چنین یک دانشگاه تحقیقاتی با سابقه ی تدریس طولانی مدت در زمینه ی علوم انسانی و اجتماعی و علوم طبیعی می باشد. این دانشگاه در شهر فریبورگ آلمان واقع شده است که یکی از گرمترین و آفتابی ترین شهرهای آلمان است. شاید نکته ای که به نظر جالب میرسد این است که شهر فرایبورگ در سال 2000 میلادی خواهر خوانده شهر اصفهان شد .
.
Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

brixius موسسه بین المللی راد

این دانشگاه( دانشگاه فنی آخن ) رتبه ی 145 را دارا است. دانشگاه فنی شهر آخن بزرگ‌ترین دانشگاه فنی آلمان می باشد و برنامه‌های علمی خود را با شعار «فکر به آینده» در بخش‌های نظری و عملی هماهنگ می نماید. شهر آخن آلمان غربی ترین شهر آلمان است که در مرز بلژیک و هلند واقع شده است .شهر آخن با شهرهایی مانند کلن، دوسلدورف، دویسبورگ، بن، مونشن‌گلادباخ، کرفلد و لورکوزن در آلمان، لیژ در بلژیک و ماستریخت، هیرلن و رورموند در هلند همسایه  و نزدیک میباشد . تاریخ احداث این دانشگاه در نوع خود بسیار جالب است در ۲۵ ژانویه سال  ۱۸۵۸ میلادی فردی به نام فردریش ویلهلم که یکی از  شاه زادگان بود هنگامی که از سفر لندن باز میگشت در مکانی در نزدیکی آخن اتراق کرد. رئیس دولت محلی فردریش کوهلوتر از وی یک پذیرایی رسمی کرد و ۵٬۰۰۰ سکه تالر را که از کمک‌های مالی مردم به منظور کارهای خیریه جمع‌آوری شده بود، به این شاه زاده  تحویل داد. شاه زاده ویلهم نیز دستور داد تا این از این سکه ها برای ساخت یک مدرسه پلی تکنیک استفاده شود. و از آن جایی که آخن یکی از شهرهای صنعتی آلمان بود و کارخانجات زیادی در آن قرار داشت، تصمیم بر آن شد که این مدرسه عالی در آن جا ساخته شود. ساخت دانشگاه آخن امروزی از سال ۱۸۶۵ میلادی  آغاز شد و پنج سال به طول انجامید و در روز دهم اکتبر سال ۱۸۷۰میلادی با نام مدرسه پلی تکنیک راینیش-وستفلیشه پادشاهی آخن (Königliche Rheinisch-Westphälische Polytechnische Schule) رسما تاسیس شد و با ۲۲۳ دانشجو و ۲۳ استاد، فعالیت خود را آغاز کرد

Georg-August-Universität Göttingen

germn موسسه بین المللی راد

این دانشگاه (دانشگاه جورج آگوست گوتینگن )  در شهر گوتینگن آلمان واقع شده است . شهر گوتینگن شهری در ایالت نیدرزاکسن آلمان میباشد . این شهر مرکز شهرستان گوتینگن است و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۱۶۰۵۲ نفر جمعیت داشته‌است. رودخانه لاینه (Leine) از میان این شهر می‌گذرد. این دانشگاه رتبه ی 168 را دارا می باشد.
دانشگاه گوتینگن آلمان در سال ۱۷۳۷ بنا نهاده شده است. در مجموع از بین اساتید دانشگاه گوتینگن ۴۴ نفر موفق به کسب جایزه نوبل در رشته‌های مختلف شده‌اند. شاید بیان این مطلب خالی از لطف نباشد که در خلال جنگ جهانی دوم طبق قراردادی نانوشته از طرف  ارتش آلمان نازی از بمباران شهرهای دانشگاهی کمبریج و آکسفورد خودداری می‌نمود و در مقابل نیروهای متفقین نیز دو شهر دانشگاهی گوتینگن و هایدلبرگ را هیچ‌گاه بمباران نکردند.

Eberhard Karls Universität Tübingen

Uni-Tuebingen موسسه بین المللی راد

این دانشگاه ( دانشگاه ابر هارد شهر توبینگن ) رتبه ی 173 راد در جهان دارد. شهر توبینگن شهری است نسبتاً کوچک با دانشگاهی بزرگ که در جنوب غرب آلمان، ۳۰ کیلومتری جنوب غربی اشتوتگارت و در ایالت بادن-وورتمبرگ واقع شده‌است. دانشگاه ابرهارد توبینگن در رشته‌های مختلف پزشکی، علوم طبیعی و علوم انسانی فعال می‌باشد. دانشگاه توبینگن در سال ۱۴۷۷ میلادی توسط کنت ابرهاردششم (۱۴۴۵-۱۴۹۶) تأسیس شده است . به افرادی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند میتوان افرادی نظیر یوهانس کپلر، یوزف راتزینگر (پاپ بندیکت شانزدهم)، گئورگ ویلهلم فریدریش هگل و هورست کوهلر (رئیس جمهور وقت آلمان) اشاره کرد . یکی از نکات جالبی که در مورد شهر توبینگن میتوان گفت این است که  در زمان جنگ جهانی دوم وقتی شهر برلین آلمان توسط نیروهای متفقین بمباران میشد ، اشیا پر ارزش موزه پروس در برلین را، به شهرهای کوچکتر آلمان منتقل کردند که در بین اموال منتقل شده کتابهای خطی بسیار زیادی نیز به  دانشگاه توبینگن منتقل شد. با اتمام جنگ، بسیاری از اشیا موزه پروس به برلین برگردانده شد ، اما اهالی شهرتوبینگن آلمان، که میدانستند کتابهای خطی بسیار ارزشمند هستند بسیار پافشاری کردند و حاضر نشدند کتاب‌های خطی را به موزه برلین پس بدهند و به این ترتیب توبینگن برای همیشه مالک تعداد زیادی کتب خطی شد. از چهارده هزار نسخه خطی موزه پروس که در توبینگن باقی‌ماند، تعداد قابل توجهی به کتب خطی اختصاص دارد. در سال ۱۹۵۶ نمایشگاهی از این کتب، در شهر توبینگن برگزار شد که در آن ۷۵ کتاب خطی فارسی به نمایش گذاشته شد.

20 دانشگاه برتر دیگر:
 . TechnischeUniversität Berlinرتبه ی 178
. Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn رتبه ی 210
. Universität Hamburg  رتبه ی 219
. TechnischeUniversität Dresden رتبه ی 227
. Universität Frankfurt Am Main رتبه ی 243
.TechnischeUniversität Darmstadt رتبه ی 246
. Universität Stuttgart رتبه ی 251
. WestfälischeWilhelms-UniversitätMünster رتبه ی 256
. Universität Erlangen-Nürnberg رتبه ی 293
. Universität Konstanz رتبه ی 319

کشور آلمان از 16 ایالت تشکیل شده که از بین آن ها 2 ایالت برلین و هامبورگ فقط یک شهر هستند و چهارده‌تای بقیه دارای چندین شهر می‌باشند.
رده بندی دانشگاه های آلمان بر اساس شهرهای این کشور:
Berlin
شهر برلین المان : این شهر پایتخت این کشور، شهر توربستی معروف در دنیا و یک شهر دانشجویی با امکانات متنوع برای دانشجویان می باشد. این شهر مکرراً به عنوان شانزدهمین شهر دانشجویی برتر دنیا انتخاب شده است که محل 3 دانشگاه مختلف در آلمان است:
•    FreieUniversität Berlin:  رتبه 119 در دنیا و 5 در آلمان.
•    Humboldt-UniversitätZuBerlin .  رتبه ی 106 در دنیا و 6 در آلمان.
•    TechnischeUniversität Berlin: رتبه ی 178 در دنیا و 11 در آلمان.

Hamburg
شهر هامبورگ آلمان : این شهر دومین شهر بزرگ آلمان و یکی از مناطق بزرگ حمل و نقل و تجارت جهانی است هم چنین این شهر مرکز رسانه است و به دلیل معماری های متنوع آن شناخته شده است.


München (Munich)  
شهر مونیخ آلمان : شهر مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان می باشد وهم چنین به عنوان چهاردهمین شهر برتر دانشجویی دنیا انتخاب گردیده است.این شهر دو دانشگاه برتر این کشور را در خود جای داده است.
•    :TechnischeUniversitätMünchen رتبه ی 60 در دنیا و اول در آلمان.
•    Ludwig-Maximilians-UniversitätMünchen: رتبه 75 در دنیا و 3 در آلمان.

Dresden
شهر درسدن : این شهر یک مرکز فرهنگی، تحصیلی پولی و سیاسی است که جاذبه های توریستی بسیاری دارد دانشگاه این شهر یعنی, TechnischeUniversität Dresden رتبه ی  227 را در دنیا و رتبه ی 14 را در آلمان دارا است.


Frankfurt
شهر فرانکفورت : این شهر مرکز مهم تجارت، فرهنگ، توریسم و تحصیل می باشد. در واقع شهری است با با تنوع فرهنگ‌های مختلف و آسمان‌خراش‌های بسیار. مرکز بسیاری از مراکز مالی و بانک‌های بزرگ در فرانکفورت می باشد.دانشگاه این شهر یعنی Universität Frankfurt am Main رتبه 243 را در دنیا و 15 را در جهان دارا می باشد.

Cologne
شهر کلوگن : مردم خون‌گرم این شهر و نزدیکی کلن به کلان‌شهرهای بزرگ اروپا همانند آمستردام، بروکسل و پاریس، این شهر دانشگاهی را از محبوبیت زیادی برخوردار کرده است. این شهر هم چنین به دلیل کلیسای جامع خیره کننده ی آن مشهور می باشد.دانشگاه این شهر یعنیUniversität Köln یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور می باشد. که رتبه ی 331 را در دنیا و 21 را در آلمان دارا می باشد.


Bonn
شهر بن آلمان : این شهر ازشهرهایی است که قدیمی ترین دانشگاه های آلمان در آن قرار دارد و هم چنین محل تولد بتهوون می باشد و دانشگاه آن یعنی , Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn رنک 210 در دنیا و 12 را در آلمان دارا است.


Stuttgart
این شهر در جنوب غربی آلمان قرار گرفته و دانشگاه آن یعنی , Universität Stuttgart رنک 251 را در دنیا و 17 در آلمان داراست.


Leipzig
شهر لیپزیک آلمان : این شهر بزرگترین شهر ایالت ساکسونی است و به دلیل تمدن موسیقیایی آن مشهور می باشد و دانشگاه آن یعنیUniversität Leipzig رنکینگ 384 را در دنیا و 28 را در آلمان داراست و از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان است.

Nuremberg
شهر نورنبرگ آلمان : این شهر به دلیل تاریخ پیچیده ی آن معروف می باشد که این امر در موزه ها و قلعه های قرون وسطایی زیبای آن دیده می شود. دانشگاه این شهر یعنی Universität Erlangen-Nürnberg, رتبه ی 292 در دنیا و 19 را در آلمان دارا می باشد.

Karlsruhe
دانشگاه این شهر،KIT -KarlsruherInstitutFürTechnologie رتبه ی 93 را در جهان و 4 را در آلمان دارا است.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با روش های مهاجرت به آلمان، تحصیل در آلمان، کار در آلمان، سرمایه گذاری در آلمان، ازدواج در آلمان و ... میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آنها بهره ببرید.