تحصیل در فرانسه


افراد بسیاری قصد تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا را دارند .تحصیل رایگان در کشور فرانسه و همچنین کیفیت مطلوب دانشگاه های فرانسه باعث علافه مندی دانشجویان برای ادامه تحصیل و اخذ ویزای دانشجویی و مهاجرت به فرانسه میشود . شرایط اسفبارپناهندگان و وضعیت پناهندگی باعث منع پناهندگی در فرانسه است که به جای آن تحصیل رایگان در فرانسه پیشنهاد میشود.
کشور فرانسه از جمله کشورهایی است که تحصیل در آن رایگان است و از سوی دیگر زبان این کشور زبانی است که نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان با آن تکلم می کنند. تسلط و آشنایی به زبان فرانسه دسترسی به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را امکان پذیر می کند.فرانسه سالیانه بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را در مراکز آموزشی تحت نظر دارد. از جمله عللی که سبب عالی بودن مدارک فرانسوی می گردد، شبکه به هم پیوسته مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی با اعتبار و شهرت جهانی این کشور می باشد به همین دلایل هم کشورفرانسه با بيش از 170000 دانشجوي غيرفرانسوي و بيش از 3000 موسسه آموزشي رايگان يكي از اولين انتخاب‌هاي دانشجويان خارجي می باشد. . بنا بر آمار بعد از آمریکا و انگلستان، اتریش و سوئد و نروژ فرانسه بزرگترین میزبان دانشجو های خارجی در تمام جهان است و اعزام دانشجو به فرانسه از سراسر جهان دیده میشود.


ایرانیان فرانسه و دانشجویان از جمله دلایلی که خیل عظیم دانشجویان جهان را راهی کشور فرانسه می کند را چنین بر میشمارند:
1.    تحصیل در این کشور رایگان می باشد چرا که دولت فرانسه به طور میانگین بابت هر دانشجو مبلغ 10000 تا 15000 یورو سوبسید در نظر می گیرد
2.    سیستم آموزشی معتبر در دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور.
3.    امکان بهره بردن از مزایای دانشجویی همچون خوابگاه دانشجویی، ویزای بلندمدت،  بیمه و کمک هزینه مسکن.
4.    ، پرداخت بخش قابل توجهی از اجاره منزل دانشجو یان توسط سازمان CAF و تخفیف ها و تسهیلات در زمینه خوراک و حمل و نقل دانشجویان.
5.    امکان همراهی همسر و فرزند درهنگام تحصیل در فرانسه
6.    امکان اخذ تابعیت کشورفرانسه بعد از6 سال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا
7.    امکان سفر به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا (به جز انگلیس) به دلیل دارا بودن ویزای شینگن
8.    امکان اشتغال ۲۰ ساعت در هفته در هنگام تحصیل
9.    امکان جستجو ی  کارپس از پایان تحصیلات
مورادی که ذکر گردید نشان دهنده ی شرایط عالی این کشور برای اخذ پذیرش تحصیلی و اقامت در این کشور، کیفییت بالای آموزشی و مزایای مختلف در هنگام تحصیل می باشد که فرانسه را جزو اولین گزینه ها ی دانشجویان کشورمان جهت تحصیل در خارج از کشور قرار می دهد.
برای اطلاع یافتن از جزئیات بیشتر و شرایط تحصیل در کشوردانشگاه های فرانسه ابتدا دوره ههای تحصیلی در این کشور را مرور می نماییم.

مقاطع تحصیلی در فرانسه
تحصیل قبل از دانشگاه در فرانسه
آموزش  و تحصیل در فرانسه اجباری است وتا ۱۶ سالگی رایگان می باشد.کودکان از ۵ سالگی وارد دوره ی آمادگی می شوند که مدت این دوره ۱ سال بوده  پس از آن دوره ابتدایی شروع می گردد که 5 ساله می باشد بعد از اتمام دوره ابتدایی تمام دانش آموزان به یک دوره ی ۴ ساله اجباری وارد می گردند و بعد از آن دوره ی تحصیلی دبیرستان آغاز می شود که مدت آن ۳ سال می باشد. به طور کلی نظام آموزشی کشور فرانسه به گونه ای است که برای اخذ مدرک دیپلم دانش آموزان  در مجموع ۱۲ سال تحصیل می کنند.

تحصیل در دوره ی کارشناسی در فرانسه
دوره ی کارشناسی در این کشور 3 ساله و به زبان فرانسوی می باشد. این دوره شامل L1,L2 ,L3 می باشد. نظام آموزشی فرانسه سالانه می باشد و دانشجویان در هر سال تعداد خاصی از واحدهای درسی را می گذرانند. معمولاً امکان تحصیل در این دوره برای متقضیان ایرانی وجود ندارد و دانشجویان بایستی جهت تحصیل در این مقطع کشورهای دیگری را برای تحصیل انتخاب نمایند.

 تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد در فرانسه
 دوره فوق لیسانس در کشور فرانسه بین 1 تا دو سال می باشد و۱۲۰ شامل واحد درسی است دردوره فوق لیسانس دانشجو می تواند یکی از دو شاخه اصلی فوق لیسانس را انتخاب نماید:
1.    Master1 دوره ای که شامل درس و پژوهش است به همراه پایان نامه.
2.    Master2 دوره ای که شامل درس و کار حرفه ای به علاوه پایان نامه می باشد.

تحصیل در دوره دکترا در فرانسه
       این دوره ۳ تا ۴ ساله کشور فرانسه همراه با پایان نامه می باشد. تحصیل در دوره دکتری به خصوص در دانشگاه های برتر فرانسه بسیار رقابتی میباشد و برای پذیرش دوره دکتری از دانشگاه های برتر فرانسه میبایستی افراد دارای رزومه قوی باشند.

شرایط تحصیل در فرانسه
الف) متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه باید به زبان فرانسه تسلط داشته باشند و امتحان TCFیا DELF را گذرانده باشند. امتحان  TCF، 2سال  اعتبار داشته و بعد از این مدت اعتبار آن تمام می شود اما امتحان DELF، اعتبار آن پایان نخواهد یافت و درنتیجه حداقل مدرکی که شما به آن احتیاج خواهید داشت مدرک B1 می باشد اما این مدرک نیز به تنهایی برای تحصیل در دانشگاه کافی نمی باشد.
امتحانات مربوط به مدارک زبان فرانسوی در بخش فرهنگی سفارت فرانسه در روز و تاریخ مشخصی که خود سفارت اعلام می نماید ،برگزار می شود.
ب) نکته دیگری که بیان آن لازم می باشد این است که کشور فرانسه برای مقطع کارشناسی به سختی ویزا می دهد به این دلیل بهتر است متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی آنها دیپلم می باشد کشور دیگری را برای ادامه تحصیل  در این مقطع انتخاب کنند.
تحصیل در فرانسه شامل مقاطع فوق لیسانس و دکترا می باشد .  فوق لیسانس در این کشور شامل دوره های یک ساله ( معادل فوق لیسانس ایران ) و دوره های 2 ساله ( 1 سال فوق لیسانس و 1 سال پیش دکترا ) می باشد که پس از گذراندن آن می توانند وارد مقطع دکترا شوند و اکنون طول دوره دکترا در این کشور 3 سال می باشد که بیشتر شامل  امور تحقیقاتی است..
نکته ی مهم در خصوص هزینه های تحصیل در فرانسه:
با توجه یه این که تحصیل درفرانسه رایگان می باشد هزینه لازم در این کشور شامل هزینه های به غیر از تحصیلی می باشد و همانطور که ذکر گردید دولت فرانسه جهت تأمین هزینه های زندگی در طول دوره ی تحصیل  هم اجاز هی کار (10 ساعت در هفته برای دانشجویان مقطع کارشناسی و 20 ساعت در هفته برای دانشجویان مقطع ارشد و دکترا)را داده است. آن ها می توانند بابت هر ساعت کار حدود ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کنند و قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در فرانسه حدود ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. مطلب مهم این که هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارد بایستی قبل از رفتن به فرانسه وجهت رفتن به سفارت، نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی ارائه دهد که مبلغ آن معادل هزینه ی  یک سال زندگی در فرانسه می باشد. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور فرانسه مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان فرانسوی مسلط باشند و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را بیابند و در نتیجه بعد از یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری فرانسه تبدیل نمایند.
در صورتیکه در مورد تحصیل در فرانسه نیاز به مشاوره بیشتر داشتید میتوانید با همکاران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره ها و راهنماییهای آنان استفاده نمایید.