معرفی کشور بلژیک
همواره افرادي که قصد اخذ اقامت دائم کشور بلژيک و کسب تابعيت کشور بلژيک را از طريق اخذ اقامت تحصيلي بلژيک ، اخذ اقامت کاري بلژيک ، اخذ ويزاي سرمايه گذاري بلژيک و ديگر راه هاي مهاجرت به کشور بلژيک را دارند نيازمند دانستن اطلاعاتي در رابطه با  مسائل مختلف کشور بلژيک بوده اند. که ما در اين مطلب به همه چيز در باره بلژيک ،اطلاعات درباره مهاجرت به بلژيک مي پردازيم.
کشور بلژيک يک کشور سلطنتي در اروپاي شمالي و جزء کشورهاي بنيانگذار اتحاديه اروپا مي باشد. کشور بلژيک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقي با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربي با درياي شمال مجاور است.این کشور تا قبل از سال 1830 ميلادي جزئي از کشورهاي هلند ، اسپانيا و فرانسه بود ، اما از سال 1830 به بعد به صورت رسمي استقلال خود را به دست آورد . مساحت کشور بلژيک بالغ بر 30,528 کيلومتر مربع و بر اساس سرشماري تخميني سال 2011 جمعيتي حدود 11,007,020 را در خود جاي داده است . پايتخت کشور بلژيک شهر بروکسل مي باشد که اين شهر بزرگترين شهر در اين کشور به حساب مي آيد . نوع حکومت در کشور بلژيک به صورت مشروطه سلطنتي و دموکراسي ( پارلماني ) مي باشد . واحد پول در کشور بلژيک يورو بوده و زبان رسمي مردم اين کشور ، فرانسوي ، هلندي و آلماني مي باشد .
در 60درصد از مناطق بلژيک، زبان هلندي (گويش فلاندري) صحبت مي‌شود و فرانسوي در 40% مناطق جنوبي مثل والوني صحبت مي‌شود و در منطقه پايتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهاي دولتي رايج است. کمتر از 1% مردم بلژيک آلماني‌زبان هستند و در شرق کشور زندگي مي‌کنند.

جمعیت و مردم بلژیک
تراکم جمعيت بلژيک 342 نفر در هر کيلومتر يا 886 نفر در هر مايل مربع يکي از بالاترين تراکمات جمعيت بعد از هلند و بعضي ابرايالات مانند موناکو در اروپاست. پرتراکم‌ترين مناطق از نظر جمعيت در اطراف بروکسل قرار دارند، شهرهاي پرتراکمي مانند آنتورپ، خنت و موون که به نام الماس فلاندري معروف اند و مراکز شهري مهم ديگري مانند ليژ، شارلوا، مونز، کورتريک، بروژ، هسلت و شهر نامور. شهر آردنس کمترين تراکم جمعيت را داراست. آمار سال 2005 جمعيت منطقه فلاندري را در حدود ۶۰۴۳۱۶۱ والوني ۳۳۹۵۹۴۲ و بروکسل را ۱۰۰۶۷۴۹ نشان مي‌دهد.
هم هلندي زبانان و هم فرانسه زبانان بلژيکي  تفاوتهاي جزئي در لغت و معنا با لهجه‌هاي زيادي که در هلند و فرانسه صحبت مي‌شوند دارند. بسياري از مردم هنوزمي‌توانند به لهجه‌هاي زبان هلندي صحبت کنند. اما در مورد زبان والونيايي مي‌توان گفت که این زبان اغلب بيشتر توسط افراد مسن صحبت و فهميده مي‌شود. اين لهجه‌ها همراه با لهجه‌هاي ديگري مثل زبان پيکارديايي يا ليمبورخي در زندگي روزمره به  کار برده نمي‌شود.

آب و هوای بلژیک
کشور بلژيک داراي يک آب و هواي معتدل با بارندگي هاي نسبتا خوب مي باشد، فصل تابستان در کشور بلژيک تقريبا خنک و معتدل بوده و در فصل زمستان نيز از لحاظ سردي هوا متناسب مي باشد . کشور بلژيک داراي سه منطقه ي جغرافيايي مي باشد : يکي از اين مناطق جغرافيايي دشت ساحلي است که در شمال غربي کشور بلژيک واقع شده است ، اين منطقه داراي تپه هاي شني شناخته شده اي مي باشد .
دومين منطقه ي مهم جغرافيايي در کشور بلژيک ، فلات مرکزي مي باشد که در قسمت جنوب شرقي بلژيک واقع شده است ، اين منطقه داراي جلگه هاي متناسب براي امر کشاورزي مي باشد ، همچنين اين منطقه دره هايي معروف را دارا مي باشد .
منطقه ي سوم جغرافيايي در کشور بلژيک کوه هاي آردن و فلات جنگلي خواهد بود که در شمال شرق بلژيک بوده که البته محل مناسبي براي امر کشاورزي در اين کشور نمي باشد . از جمله رودهاي معروف در کشور بلژيک مي توان به رود سامبر ، رود موز و رود شلدت اشاره نمود.

اقتصاد بلژیک
در يک نگاه کلي درباره ي وضعيت اقتصادي کشور بلژيک مي توان گفت که کشور بلژيک تقريبا  8/1 درصد داراي نرخ بيکاري بوده و تورم اقتصادي در اين کشور نيز 1/8 درصد مي باشد . نيروي کار در کشور بلژيک 4/9 ميليون نفر بوده که بخش عمده ي اين نيروي کار در بخش کشاورزي سپس در بخش صنعت و پس از آن در بخش خدمات فعاليت دارند .


براي دريافت اطلاعات لازم در خصوص تحصيل در بلژيک، کار در بلژیک، سرمایه گذاری در بلژیک و ديگر روش هاي مهاجرت به بلژيک به مقالات مرتبط در مؤسسه بين المللي راد مراجعه نمائيد.
براي دريافت اطلاعات بيشتر و مشاوره نيز يا با مشاورين ما در مؤسسه بين المللي راد تماس بگيريد.