هزینه های زندگی در ایتالیا


افرادی که جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ، اخذ ویزای کاری ایتالیا ، اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا و دیگر روش های مهاجرت به کشور ایتالیا  اقدام میکنند و میخواهند در نهایت  برای اخذ اقامت دائم ایتالیا و کسب تابعیت ایتالیا اقدام نمایند همواره به داشتن یک پیش بینی جامع و قابل اتکا در رابطه با هزینه های زندگی و تحصیل خود و خانواده در کشور ایتالیا نیاز داشته اند. در این نوشتار سعی میکنیم که هزینه های زندگی در ایتالیا را توضیح دهیم .
هزینه زندگی در ایتالیا همان طور که میدانید مثل تمام کشورهای جهان به دو عامل ( سبک زندگی و شهر زندگی ) بستگی دارد. هزینه در شهرهای بزرگی مانند میلان و فلورانس و ... نسبت به شهرهای کوچکتر مانند شهر سیینا هزینه نسبتا بیشتری را در بر میگیرد. عمده هزینه ای که هر فرد در هر کشوری میتواند داشته باشد هزینه مسکن میباشد . سبک زندگی شخص در مورد انتخاب مسکن شخص موثر میباشد . طبیعتا آپارتمانهای بزرگتر دارای هزینه بیشتری هستند و دانشجویانی که در خوابگاه زندگی میکنند به نسبت این افراد هزینه کمتری را پرداخت میکنند . ما در این مقاله متوسط هزینه ها را درج میکنیم .
واحد پول کشور ایتالیا یورو میباشد که ما نیز هزینه ها را برحسب واحد پولی یورو مینویسم .
هزینه مسکن :
هزینه مسکن برای دانشجویانی که در خوابگاه زندگی میکنند از حدود 250 تا 350 یورو در ماه متفاوت میباشد که بستگی به خوابگاه و کیفیت آن دارد و هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه و دو خوابه از 500 یورو تا 800 یورو به صورت ماهیانه میباشد.
هزینه خورد و خوراک :
هزینه خورد و خوراک از ماهیانه  150 تا 250 یورو متفاوت است . معمولا کسانی که غذای خود را در منزل تهیه میکنند نسبت به کسانی که بیشتر از غذای آماده رستورانها استفاده میکنند هزینه کمتری را پرداخت میکنند.
هزینه حمل و نقل :
اگر چنانچه حمل ونقل شما با وسایل عمومی باشد به صورت ماهیانه در حدود 80 تا 100 یورو میباشد . البته دانشجویان بعد از ثبت نام در دانشگاه معمولا از کارتهای تخفیفی استفاده میکنند که این هزینه را تا 70 درصد کاهش میدهد . در بسیاری از شهرهای کوچک تر ایتالیا  هزینه حمل ونقل نیز نسبت به شهرهای بزرگتر پایین میباشد.
هزینه تلفن و اینترنت :
هزینه تلفن و اینترنت هم در ماه در حدود 60 تا 80 یورو میباشد .
هر شخصی هزینه های دیگری نیز دارد مانند هزینه پوشاک یا هزینه مسافرت و یا نظایر آن که باید مبلغی در حدود 100 تا 200 یورو نیز برای آنها در نظر بگیرد.
به طور کلی میتوان گفت که هزینه زندگی برای هر نفر در ایتالیا بین 800 تا 1000 یورو میباشد . ( البته دانشجویان در شهرهای کوچک حتی با 600 یورو هم به راحتی زندگی میکنند. ) در صورتیکه افراد به صورت مشترک زندگی کنند به خصوص در مورد خانواده ها  هزینه ها دو برابر نمیشود . بلکه معمولا هزینه تا 60 درصد اضافه میشود.
لازم به ذکر است که بسیاری از دانشجویان در ایتالیا از بورسهایی که به دانشجویان داده میشود استفاده میکنند که تا حد زیادی میتواند هزینه های زندگی آنها را در ایتالیا پوشش دهد . و یا اینکه با اجازه کاری که برای آنها صادر میشود معمولا مشغول به کار میشوند که باز تا حد خیلی زیادی هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان را پوشش میدهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رایگان در اروپا و ویزاهای تحصیلی با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید.