تحصیل در روسیه

کشور روسیه از پیشرفته ترین کشورهای جهان در زمینه های علوم پایه، ریاضی، فیزیک و شیمی و هوا و فضا و فنی مهندسی  و  نانو تکنولوژی و ... است. کشور روسیه بالاترین نرخ باسوادان را در جهان دارد. (6/99 % مردم روسیه باسواد هستند). روسیه دانشمندانی هم چون پاولوف و نویسندگانی هم چون تولستوی و مشاهیری هم چون گاگارین( اولین فضانورد جهان) را نیز پرورش داده است.  سالیانه افراد بسیاری برای تحصیل در روسیه از طریق اخذ ویزای تحصیلی روسیه به این کشور مهاجرت می نمایند. بیشتر دانشجویان خارجی روسیه در شهرهای بزرگ آن نظیر مسکو و سن پترزبورگ به تحصیل می پردازند.

مزایای تحصیل در روسیه:

کشور روسیه با تهران فاصله زیادی ندارد( حدود 3 ساعت و 30 دقیقه) و هم چنین بین دو کشور روابط خوبی از نظر سیاسی و فرهنگی و اقتصادی وجود دارد.

 مردم روسیه بسیار مهمان نواز هستند و تغذیه آن ها هم تا حدودی با تغذیه ما شباهت دارد.

 دانشگاه های روسیه رتبه و اعتبار بالایی در جهان دارند و امکانات رفاهی و آموزشی مناسبی نظیر خوابگاه و تجهیزات آزمایشگاهی و کتابخانه را برای دانشجویان خود به نحو عالی فراهم می کنند.

 نظام آموزشی روسیه دارای بیش از 650 دانشگاه دولتی است و حدود 7 میلیون دانشجو دارد.

سیستم آموزش عالی روسیه بیشتر از 200 رشته تخصصی در زمینه های علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم مهندسی و اقتصاد ارائه میدهد.

هزینه دانشگاه های روسیه هم بسیار مناسب می باشد. و معمولاً 80% از هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در روسیه در دانشگاه های دولتی آن توسط یارانه دولت پرداخت می شود.

 در نظر داشته باشید که تحصیل در روسیه معمولاً به زبان روسی است و افراد برای تحصیل در روسیه یا باید از ابتدا قبل از ورود به روسیه اقدام به یادگیری این زبان کنند یا با گذراندن دوره های زبان در روسیه در طول دوره ی 7 تا 10 ماهه به این زبان تسلط یابند. البته برخی از رشته ها در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی   ( حدود 20 تخصص) یا فرانسه(رشته هایی مثل پزشکی عمومی و داروسازی) نیز ارائه می شود که البته دانشگاه های روسیه برای تحصیل به این زبان ها نیازی به مدرک زبان نظیر آیلتس و تافل و... ندارند.

شرایط اقدام برای تحصیل در روسیه:

دانشجویان برای تحصیل در دوره مقدماتی در روسیه(foundation course) باید از اول مارس تا اول اکتبر اقدام نمایند و در این فاصله درخواست خود را ارائه دهند. زمان اقدام برای تحصیل در دوره های اصلی هم از اول مارس تا 15 آگوست می باشد.

تحصیل درمقطع کارشناسی در روسیه:

تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه چهار سال است.و داشتن مدرک دیپلم برای پذیرش در این دوره الزامی است. تمامی دورس در این مقطع در روسیه به زبان روسی ارائه می شود. امکان کار دانشجویی هم وجود دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه:

 تحصیل در مقطع فوق لیسانس در روسیه دو سال می باشد. دانشجو با تحصیل در این مقطع در روسیه می تواند نظر اساتید خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری جلب نماید. زبان تدریس در مقطع فوق لیسانس هم روسی یا انگلیسی است. ضمناً امکان کار دانشجویی 20 ساعت در هفته برای دانشجو وجود دارد.

تحصیل در دوره دکتری در روسیه:

دوره دکتری در روسیه سه سال است. تحصیل در دوره دکتری در روسیه با بورسیه یا بدون بورسیه انجام می شود که در صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در روسیه، دانشگاه سالانه مبلغی حدود  2000 دلار به دانشجو پرداخت می نماید.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های روسیه:

 برای درخواست بورسیه تحصیلی فرد مدارک خود را به دانشگاه ارائه می نماید. مدارکی نظیر مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر، مدرک آیلتس 6 یا 5 ، جلب نظر استاد مشاورِ تز دکتری دانشجو و ترجیحاً داشتن مقاله های بین المللی

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه:

تحصیل در رشته پزشکی در روسیه 6 سال می باشد. تحصیل دندانپزشکی هم 5 ساله است. دانشجو پس از اتمام تحصیل در روسیه می تواند در تمام کشورهای دنیا به ادامه تحصیل بپردازد یا اقدام به کار نماید  چرا که مدارک دانشگا های روسیه در تمام دنیا معتبر است.  تحصیل در رشته پزشکی در روسیه به سه زبان انگلیسی، روسی و یا فرانسوی است. در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی و یا فرانسه دانشجو باید در مصاحبه دانشگاه شرکت نماید و در این مصاحبه تأیید گردد.

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در روسیه:

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه بین 6000 تا 7000 دلار است. هزینه خوابگاه هم در مسکو 1000 تا 2000 دلار در سال است. هزینه زندگی دانشجویی را هم می توان 300 تا 500 دلار در ماه دانست. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه 3000 دلار در سال و در رشته های دندانپزشکی 3000 تا 4000 دلار در سال است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد راه های مهاجرت به روسیه نظیر ویزای دانشجویی روسیه، ویزای توریستی روسیه، ویزای سرمایه گذاری روسیه می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل نمائید.