معرفی هلند

 

همواره افرادی که قصد اخذ اقامت دائم کشور هلند و کسب تابعیت کشور هلند را از طریق اخذ اقامت تحصیلی هلند ، اخذ اقامت کاری هلند ، اخذ ویزای سرمایه گذاری هلند و دیگر راه های مهاجرت به کشور هلند را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف کشور هلند  بوده اند ،که در مطلب زیر به آن اشاره شده است.
کشور هلند در شمال غربی اروپا قرار دارد. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند بشمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هلند از شرق با آلمان همسایه‌ است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا همسایگی دارد.
کشور هلند در واقع یک دلتای سرسبز میباشد که رودخانه‌هایی چون راین از میان آن می‌گذرد. از این جهت کشور هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲متر بیشتر نیست. خاک هلند بیشتر ماسه‌ای ست. بخش‌های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه‌های سرسبز تشکیل می‌دهند و دریاچه هاو نهرها و جنگلهای طبیعی و مصنوعی در آن به وفور یافت می‌شود. بادهای تند بخصوص در مناطق ساحلی از ویژگیهای جوی آن است و سیلابهای موسمی تهدیدی همیشگی اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک محسوب می‌شوند .مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده‌است و آنها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند.
آب و هوای کشور هلند معتدل و بسیار شبیه به انگلستان میباشد. دما در تابستان ها در حدود 17 تا 24 درجه سانتی گراد و در ماه های جولای و آگوست و همچنین زمستان ها در ماه های دسامبر و ژانویه دما از صفر تا 10 درجه سانتی گراد متغیر است.
بارش مداوم در طول سال کشور هلند را به یکی از پر بارش ترین کشورها تبدیل کرده است. ماه های آپریل و می جزء کم بارش ترین ماه ها محسوب می شوند.
کشور هلند تقریبا شانزده و نیم میلیون جمعیت دارد که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند. جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. . بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.
۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند
حکومت هلند پادشاهی مشروطه‌است که در آن شاه یا ملکه نقش چندان تعیین کننده‌ای در سیاست ندارد و بیشتر نماد وحدت ملی است. در ۳۰ آوریل ۲۰۱۳ میلادی، ملکه بئاتریکس از سمت خود کناره گیری کرد و پسرش ویلم الکساندر راسما پادشاه کشور شد. پیش از ویلم الکساندر به مدت ۱۲۰ سال زنان (ملکه‌ها) بر هلند حکومت کرده‌اند.
در باره سیاست کشور هلند میتوان گفت که دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و حزب دارای بیشترین رأی در انتخابات پارلمانی نخست وزیر را برمیگزیند و دولت را تشکیل می‌دهد. او مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود. احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات (کار)، سوسیالیست، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند. طی چند سال اخیر و بخصوص در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ حزب آزادی (راست افراطی به رهبری خیرت ویلدرس) صندلی‌های بیشتری در مجلس هلند بدست آورده و ممکن است در دولتِ آتی به رهبری لیبرالها VVD حضور داشته باشد. تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هلند را شهروندان مهاجر ترک تبار و مراکشی تبار تشکیل می‌دهند. از ایرانیان مقیم هلند نیز «فرح کریمی» به نمایندگی از حزب سبزها در مجلس هلند حضور داشته‌است.
کشور هلند عضو قدیمی اتحادیه اروپا و همچنین عضو پیمان نظامی ناتو است. دولت هلند از حمله آمریکا به افغانستان و عراق پشتیبانی کرد و هم اکنون در افغانستان نیرو دارد.
کشور هلند همراه با کشور بلژیک وکشور لوکزامبورگ، بنِلوکس را تشکیل می‌دهند. این نام یک پیمان همکاری منطقه‌ای بین این سه کشور است و از ترکیب نخستین حروف نام این کشورها ساخته شده‌است و این پیمان مادر پیمان اروپای یکپارچه‌است.
در کشور هلند زبان رسمی ، هلندی میباشد. این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمنی است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. برخی واژگان فرانسوی نیز از دوره‌های تسلط فرانسویان بر این کشور، در زبان هلندی جذب شده‌اند. محدوده جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند، استان‌های شمالی کشور  بلژیک را نیز دربر می‌گیرد. در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌های بومی‌شده هلندیوجود دارد. همچنین هلندیان علاقمند به یادگیری زبان‌های خارجی هستند به گونه‌ای که بین ۹۱ تا ۹۳ درصد آنها می‌توانند به انگلیسی، ۷۱ درصد به آلمانی، ۲۹ درصد به فرانسوی و ۵ درصد به اسپانیایی صحبت کنند.
در کشور هلند در حدود ۳۰ هزار فارسی زبان ایرانی سکونت دارند، ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستان هستند که آنها به زبانهای فارسی دری، پشتو، اردو، ترکی ازبکی صحبت می‌کنند.

در باره عادات اجتماعی کشور هلند میتوان گفت که ، هلندی ها مردمان صبوری هستند و به سختی می توان آن ها را عصبانی کرد.شاید رک گویی و صراحت گفتار آن ها برخی اوقات باعث رنجش گردشگران شود. آن ها انتظار دارند که دیگران هم مثل خودشان رک گو باشند. دست دادن به هنگام ملاقات کسی و یا هنگامی که برای اولین بار به کسی معرفی می شوند معمول است. معمولا افراد هنگام ملاقات با هم روبوسی هم می کنند. تاخیر داشتن مخصوصا برای قرار های کاری اصلا پذیرفته شده نیست. برای ملاقات و جلسات کاری و همچنین در برخی از رستوران ها استفاده از لباس رسمی بهتر است.
در هلند، آموزش عالی پس از مقطع متوسطه به دو بخش تقسیم می‌شود.بخشی از مؤسسات، کهhogeschole نام دارند، معادل «کالج»های آمریکایی هستند و بیشتر در مقاطع کارشناسی به خدمات‌دهی مشغول‌اند.نوع دوم مؤسسات آموزش عالی در هلند همان دانشگاه‌های فرم کلاسیک، و یا Universiteit، هستند که تعداد آنها در این کشور به ۱۵ مؤسسه می‌رسدکه برای مثال میتوان به: دانشگاه آمستردام ،دانشگاه صنعتی آیندهوون ، دانشگاه صنعتی دلفت و دانشگاه خرونینگن اشاره نمود.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشور هلند ، هزینهای زندگی در کشور هلند ، ویزای تحصیلی هلند ، ویزای کاری و... به مقالات مربوطه ای که در سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه فرمایید.