تحصیل در سوئیس

کشور سوئیس، کشوری زیبا و مرفه،  مقصدی بسیار رویایی برای تحصیل، زندگی و اخذ اقامت می باشد. تحصیل در سوئیس از راه هایی است که می توان از این طریق زندگی در این کشور زیبا را تجربه کرد. سوئیس به جهت ویژگی هایی که در ذیل ذکر می کنیم، در بین گزینه های ممکن برای تحصیل در اروپا، مشتاقان بسیاری برای اخذ مهاجرت و اقامت از طریق ویزای تحصیلی دارد. کشور سوئیس طبق رتبه بندی مؤسسه لگاتوم، رتبه دوم را در بین مرفه ترین کشورها دارد و رفاه اجتماعی شهروندان سوئیس بسیار بالاست. بنابراین سوئیس دومین کشور مرفه دنیا است. این کشور درای شاخص امنیت بسیار بالا با میزان جرم و جنایت بسیار پایین نیز، می باشد و در واقع سوئیس از امن ترین کشورهای دنیا است، دانشگاه های سوئیس سطح بالایی داشته و بسیار معتبر هستند . امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در دانشگاه های سوئیس وجود دارد که البته ارائه مدرک آیلتس برای تحصیل در دانشگاه های سوئیس الزامی است. دریافت بورسیه تحصیلی هم  در سوئیس امکان پذیر می باشد. سوئیس کشوری بسیار زیبا و 4 فصل با مناظر طبیعی فوق العاده است. دلایل مذکور برخی از دلایل محبوبیت ویزای تحصیلی سوئیس را نشان داد. در نظر داشته باشید که کشور سوئیس جزو اتحادیه اروپا نیست ولی عضو شینگن می باشد.

تحصیل قبل از دانشگاه در سوئیس:

تحصیلات ابتدایی در سوئیس از 6 تا 8 سالگی شروع می شود و 8 الی 9 سال به طول می انجامد. طول تحصیل در دوره دبیرستان دو سال است که فرد می تواند در رشته های مختلف ادامه تحصیل دهد و در نهایت مدرک دیپلم را دریافت نماید. دانش آموزان با ورود به مدارس بازرگانی یا حرفه ای به جای دانشگاه به مدت 2 تا 4 سال به کار می پردازند و پس از اتمام تحصیل مستقیماً وارد بازار کار می شوند. دانش آموزان خارج از سوئیس برای ورود به دانشگاه های سوئیس باید در امتحان ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند و با موفقیت در این آزمون می توانند برای تحصیل در دانشگاه اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس:

مدت زمان تحصیل در دوره لیسانس در کشور سوئیس 3 تا 4 سال و زبان تحصیل در این مقطع آلمانی یا فرانسوی است که این امر بر حسب دانشگاه و رشته انتخابی فرد متفاوت می باشد. البته این امکان نیز وجود دارد که فرد پس از مهاجرت به سوئیس اقدام به یادگیری زبان به مدت یکسال در داخل سوئیس نماید که البته این امر فرایند دریافت ویزا را با مشکل مواجه می کند و بهتر است فرد قبل از دریافت ویزا مدرک زبان خود را  کسب نموده باشد. دانشجویان در طول دوره تحصیل اجازه کار پاره وقت 10  ساعت در هفته را دارند که میزان تقریبی درآمد حاصل از آن به ازای هر ساعت کار بین 12 تا 15 فرانک است که می تواند بخشی از هزینه های تحصیلی فرد را تأمین نماید.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در سوئیس:

مدت زمان تحصیل در دوره فوق لیسانس در سوئیس 2 سال است. تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی و یا فرانسوی و آلمانی صورت می پذیرد که البته این امر با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل فرد متفاوت است. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس مدرک آیلتس فرد باید نمره ای بین 6 یا 5/6 باشد. دانشجویان در طول دوره تحصیل اجازه کار پاره وقت 20  ساعت در هفته را دارند که میزان تقریبی درآمد حاصل از آن به ازای هر ساعت کار بین 20 تا 30 فرانک است که می تواند بخشی از هزینه های تحصیلی فرد را تأمین نماید.

تحصیل در دوره دکترا در سوئیس

تحصیل دکترا در سوئیس همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به دو صورت همراه با بورسیه تحصیلی و یا بدون بوسیه تحصیلی که در آن دانشجو، خود ملزم به پداخت شهریه می باشد، است. در صورت بورسیه شدن، دولت سوئیس حقوقی ماهانه 2 هزار دلار به دانشجو پرداخت مینماید.  این دانشجویان حق کار 20 ساعت در هفته را دارند که به ازای هر ساعت کار دستمزدی بین 12 تا 15 فرانک به فرد تعلق می گیرید.

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس:

دانشگاه های سوئیس شهریه چندان بالایی ندارند و شهریه آن ها سالانه بین 1500 تا 3500 فرانک بسته به دانشگاه متفاوت است.

هزینه زندگی در کشور سوئیس در هر شهری متفاوت است. برای مثال زندگی در شهرهایی مثل ژنو و زوریخ بسیار پر هزینه است. هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس به طور کلی حداقل 1000 فرانک در ماه (معادل: 000,600,1) است. در شهری مثل ژنو، هزینه ماهانه به 2 هزار فرانک در ماه هم می رسد. با یک کار دانشجویی ساده می توان ماهی حدود 1200 فرانک در ماه درآمد داشت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص راه های مهاجرت به کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی و آسیایی می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل نمایید.