معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا


دانشگاه های کشور ایتالیا جزو قدیمی ترین دانشگاه های اروپا میباشد و معمولا از رده بالایی در رده بندیهای بین المللی دانشگاه ها جای دارند . افرادی که برای تحصیل در اروپا و اخذ ویزاهای تحصیلی اورپا قصد اقدام کردن را دارند معمولا ایتالیا یکی از گزینه های آنان میباشد. هزینه نسبتا پایین تحصیل در دانشگاه های ایتالیا و هم چنین امکان دریافت بورس از دانشگاه ها و سازمانهای ایتالیایی دانشجویان را به تحصیل و مهاجرت در این کشور جذب میکند . در این مقاله قصد داریم که دانشگاه های برتر ایتالیا را به طور خلاصه معرفی کنیم .تا دانشجویانی که قصد مهاجرت و تحصیل در ایتالیا دارند با دانشگاه های ایتالیا بیشتر آشنا شوند.


دانشگاه میلان ( University of Milan )


دانشگاه میلان ایتالیا در سال 1925 در شهر میلان تاسیس شد . دانشگاه میلان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا میباشد. این دانشگاه ابتدا یک مدرسه بود و به تدریج قسمتهای مختلفی به آن اضافه شد مثلا در سال 1791 دانشکده دامپزشکی آن تاسیس شد . هم اکنون دانشگاه میلان ایتالیا دارای 10 دانشکده ( دانشکده فقه ، دانشکده پزشکی و جراحی ، دانشکده دامپزشکی ، دانشکده علوم کشاورزی و مواد غذایی ، دانشکده داروشناسی ، دانشکده زبان و فرهنگ ، دانشکده علم و فنآوری ، دانشکده تربیت بدنی ، دانشکده علوم سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و دانشکده علوم انسانی ) میباشد که رشته های متنوعی را در سه  مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری ارائه مینماید. در دانشگاه میلان تعدادی از رشته های به زبان انگلیسی به خصوص در مقطع فوق لیسانس و دکتری ارائه میشود.


دانشگاه پلی تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan )

politecnic معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا
دانشگاه پلی تکنیک میلان در سال 1863 در شهر میلان ایتالیا تاسیس شد و بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا میباشد و هم چنین یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا  است . دانشگاه میلان دارای 5 کمپس اصلی است (البته در سایت دانشگاه تعداد کمپسها 7 کمپس ذکر شده است که البته فعالیت دو کمپس دیگر بسیار محدود میباشد.) که  دو کمپس  آن (کمپ لِئوناردو و کمپ بُویزا) درون شهر و سه کمپس کومو، پیاچِنزا، و لِکّو خارج از شهر میلان قرار گرفته ایند قدیمی ترین کمپس دانشگاه میلان کمپس لئوناردو میباشد . دانشگاه میلان در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری رشته های متنوعی را  در 21 دانشکده خود ارائه مینماید رشته های مقطع لیسانس به زبان ایتالیایی میباشد ولی تعدادی از رشته های فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه میشود و اکثر دوره های دکتری نیز به زبان انگلیسی میباشد . دانشگاه پلی تکنیک میلان بورس‌های تحصیلی گوناگونی را برای دانشجویان فراهم می‌آورد. مهمترین آن را می‌توان بورس DSU این دانشگاه دانست که  مبلغی در حدود 4500 یورو میباشد . به دلیل شرایط خوب دوره دکتری  پذیرش این دوره در دانشگاه پلی تکنیک میلان بسیار رقابتی میباشد .دانشگاه میلان در سال 2015 میلادی 56 دوره دکتری فعال داشته است .


دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome )

Sapienza4 معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا
دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا و اروپا میباشد . این دانشگاه در سال 1303 میلادی برای مطالعات کلیسایی تاسیس شده بود و به تدریج گسترش پیدا کرد . این دانشگاه در رتبه بندیهایی که هر ساله انجام میشود معمولا در بین 120 دانشگاه برتر دنیا میباشد . دانشگاه ساپینزا رم در سال 2015 میلادی بیش از 30000 دانشجو داشته است . این دانشگاه دارای 11 دانشکده ( دانشکده معماری ، دانشکده هنر و علوم انسانی ، دانشکده مهندسی عمران و صنعتی ، دانشکده اقتصاد ، دانشکده اطلاعات مهندسی، انفورماتیک، و آمار ، دانشکده حقوق ، دانشکده ریاضیات ، فیزیک و علوم طبیعی ، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی ، دانشکده روانشناسی ، دانشکده علوم سیاسی و جامعه شناسی و علوم ارتباطات و دانشکده مهندسی علوم هوا و فضا ) میباشد . این دانشگاه نیز دارای دوره های دکتری با بورس تحصیلی میباشد و بسیاری از دانشجویان به علت مزایای خوب تحصیل در این دانشگاه و همچنین کیفیت بالای دانشگاه ساپینزا رم برای ادامه تحصیل جذب این دانشگاه میشوند .


دانشگاه بولونیا (University of Bologna )

bologna معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا
دانشگاه بولونیا در سال 1088 میلادی در شهر بولونیا پایه گذاری شده است بنابراین میتوان گفت که شاید قدیمی ترین دانشگاه ایتالیا میباشد . دانشگاه بولونیا دارای چندین پردیس هست که یکی از پردیسهای آن در کشور آرژانتین میباشد. به همین دلیل دانشگاه بولونیا یک دانشگاه بین المللی میباشد .


دانشگاه فلورانس (University of Florence )

florence معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا
دانشگاه فلورانس در شهر فلورانس ایتالیا میباشد که در سال 1321 میلادی تاسیس شده است . دانشگاه فلورانس دارای 12 دانشکده (دانشکده کشاورزی، دانشکده معماری، دانشکده هنر، دانشکده اقتصاد، دانشکده آموزش و پرورش، دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده ریاضیات، فیزیک و علوم طبیعی، دانشکده پزشکی و جراحی، داروشناسی، دانشکده علوم سیاسی و دانشکده روانشناسی) میباشد. ولی رشته های معماری و طراحی صنعتی در این دانشگاه از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و پذیرش گرفتن از این رشته ها کمی دشوارتر است .


دانشگاه پیزا (University of Pisa )

pisa معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا
دانشگاه پیزا در شهر پیزا ایتالیا و در سال 1343 تاسیس شده است . دانشگاه پیزا در رشته های فنی و مهندسی و رشته های علوم پایه و همچنین رشته اقتصاد به زبان انگلیسی دوره ارائه میدهد و همینطور این دانشگاه دارای بورسهای تحصیلی نیز میباشد .

برای مشاوره بیشتر در مورد مهاجرت به اروپا واخذ ویزای تحصیلی در اروپا با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس برقرار نمایید.