اقامت از طریق ازدواج در ایتالیا


ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شینگن میباشد که برای مهاجرت و اقامت در ایتالیا راه های مختلفی وجود دارد مانند تحصیل در ایتالیا و کار کردن ( اخذ ویزای کاری ایتالیا ) یا سرمایه گذاری در ایتالیا ، یکی دیگر از این روشها ازدواج میباشد.

قوانین ایتالیا نیز به گونه ای است که اگر شخصی با یک شهروند ایتالیایی یا کسی که اقامت ایتالیا را دارد ازدواج کند میتواند اقامت ایتالیا را کسب کند . قانون تابعیت از طریق ازدواج در ایتالیا تاکید براین دارد که زوج و زوجه یکسان است . بدین منظور که فرقی نمیکند یک زن ایتالیایی با یک فرد خارجی ازدواج کند یا یک مرد ایتالیایی . در هر دو صورت شخص میتواند برای دریافت اقامت همسر خود اقدام نماید.

مسئله ای که برای این مورد در نظر گرفته میشود و معمولا دولت ایتالیا با حساسیت بیشتری به آن توجه میکند ، این است که ازدواجی که انجام میشود یک ازدواج حقیقی باشد و طرفین واقعا قصد زندگی مشترک داشته باشند ( همان طور که میدانید تعدادی از افراد ازدواج را عاملی برای گرفتن اقامت میدانند و طبیعتا بسیاری از سودجویان هم از این مسئله سوء استفاده مینمایند ). بنابراین باید طرفین ازدواج به وسیله مدارکی که ارائه میدهند ازدواج واقعی خود را نشان دهند .
پس از دریافت ویزا و گذشتن مدت زمانی  از ازدواج در صورتیکه طرفین زندگی مشترکی داشته باشند شخص متفاضی ، تقاضای اقامت دائم خود را به سفارت تسلیم میکند . بدیهی میباشد که شخص در این مدت تمام حقوق یک شهروند را مانند اجازه کار و ..... دارا میباشد.  این پروسه در حدود 3 تا 4 سال به درازا می انجامد. ولی بعد از این مدت شخص میتواند اقامت دائم خود را کسب کند و برای اخذ گذرنامه ایتالیایی نیز اقدام نماید.
چنانچه در این مورد نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان در زمینه های مختلف روشهای اقامت در ایتالیا و سایر کشورها اطلاعات به دست آورید.