بررسی ادامه تحصیل و کار پزشکان در کشور انگلستان


انگلستان یکی از کشورهایی هست که برای ادامه تحصیل و همچنین کار کردن و اخذ ویزای کاری نزد پزشکان بسیار محبوب میباشد. 

پزشکان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارند و یا قصد دارند که وارد بازار کار انگلستان شوند باید امتحاناتی با نام اختصاری  PLAB   را بگذرانند، PLAB   در واقع اختصار کلمه (Professional and Linguistic Assessments Board  ) میباشد و پشت سر گذراندن موفقیت آمیز آزمون PLAB  در انگلستان به منزله نشان دادن دانش کافی و توانائیهای لازم پزشکان خارجی برای اشتغال به عنوان پزشک در این کشور است. یعنی وقتی پزشکی از ایران به انگلستان مهاجرت میکند حتما باید این آزمون را بگذراند تا به عنوان یک پزشک مورد قبول واقع شود.  بعد از  گذراندن این امتحان ابتدا شخص باید در مرکزی به نام  شورای عمومی پزشکی (General Medical Council ) که به اختصار به آن GMC   گفته میشود ثبت نام کند و مدارک خود را تحویل این مرکز دهد. این مدارک شامل مدارک تحصیلی ، گواهی قبولی در آزمون  PLAB  و همچنین مدرک آیلس ( نمره آیلس باید 7 و بالاتر باشد ) میباشد . بعد از تحویل این مدارک به شخص شماره پزشکی یا همان نظام پزشکی اعطا میشود و شخص میتواند وارد دوره های تخصص شود و یا این که جذب بازار کار گردد و به عنوان یک پزشک مشغول به کار گردد. در نظر داشته باشید که دوره تخصص در انگلستان نه تنها رایگان میباشد بلکه حتی در بسیاری موارد به دانشجوی دوره تخصص حقوقی نیز اختصاص داده میشود.

امتحان PLAB  در انگلستان دارای دو بخش است که به آن PLAB 1  و PLAB 2  میگویند  که شخص بعد از قبولی در آزمون PLAB1 میتواند در آزمون  PLAB2  شرکت نماید . لازم به ذکر است که برای شرکت در این آزمون نیز ارائه مدرک آیلس الزامی میباشد.
آزمون PLAB1  را میتوان در خارج از انگلستان نیز شرکت کرد ولی برای شرکت در آزمون PLAB2  شخص حتما باید در انگلستان حضور داشته باشد ( بدین علت که موارد امتحانی این آزمون به صورت بالینی میباشد) . مسئله چالش برانگیز برای پزشکان در این مورد این است که چگونه و از چه راهی باید شخص وارد انگلستان شود تا بتواند در این آزمون شرکت کند چون تنها کسانی میتوانند برای این آزمون وارد انگلستان شوند که یکی از شرایط زیر را داشته باشند
•    شخص یک بریتانیایی باشد و از یک دانشگاه در خارج از بریتانیا فارغ التحصیل شده باشد.
•    شخص مورد تایید شورای عمومی پزشکی (General Medical Council ) باشد.
•    دانشجوی دوره کارشناسی ارشد مرتبط باشید.
در غیر این صورت معمولا به شخص مجوز شرکت در این آزمون داده نخواهد شد. معمولا پزشکان ایرانی با ویزای تحصیلی و اقامت تحصیلی وارد انگلستان شده و بعد از گذراندن آزمون وارد بازار کار میگردنند و یا  این که در دوره تخصص به تحصیلات خود ادامه میدهند.لازم به ذکر میباشد که دندان پزشکان نیازی به گذراندن این آزمون ندارند که در نوشتاری دیگر در این مورد توضیح داده شده است.
برای مشاوره بیشتر در این زمینه و هم چنین راه های دیگر مهاجرت میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از راهنماییهای آنان بهره مند شوید.