معرفی دانشگاه های فرانسه


دانشجویان بسیاری مایل هستند برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام نمایند ، به خصوص در رشته های خاصی مانند رشته های علوم اجتماعی و رشته های مربوط به حقوق دانشگاه های کشور فرانسه سرآمد میباشند . در این نوشتار سعی شده است هر چند مختصر تعدادی از دانشگاه های فرانسه را معرفی نماییم .
نکته ای که قبل از معرفی دانشگاه های فرانسه باید گفت این است که دانشگاه های پاریس مجموعه ای از دانشگاه ها است که اصطلاحا سوربن (La Sorbonne ) خوانده میشود و این دانشگاه نام خود را از دانشمند قرن ۱۳ رابرت سوربن مؤسس کالج سوربن گرفته است. همه دانشکده‌های این دانشگاه قبلاً به صورت یک مجموعه در مرکز پاریس بوده اما امروز این دانشگاه به چند دانشگاه مختلف تقسیم شده‌است. بخش مهمی از آموزش عالی فرانسه در زمینه‌های حقوق ، ادبیات زبان‌شناسی علوم اجتماعی و فلسفه در دانشگاه‌های سوربن قدیم و سوربن جدید است. مجموعه دانشگاه های پاریس هم اکنون دارای 13 شعبه میباشند.


دانشگاه پاریس تک (ParisTech ) 

paristech معرفی دانشگاه های برتر فرانسه
پاریس تک یا انیستیتوی علم و فناوری پاریس فرانسه دانشگاه تازه تاسیس میباشد که در سال 2007 تاسیس شده است . این دانشگاه دارای پردیسهای بسیاری در سراسر فرانسه میباشد که میتوان به پردیس هایی که درشهرهای پاریس ، نانسی ، مون پلیه و کلرمون اشاره کرد. این دانشگاه در سال 2015 بالغ بر 20000 دانشجو داشته است که در رشته های متنوعی تحصیل میکنند. رشته های دانشگاه پاریس تک اغلب رشته های مهندسی را شامل میشود که در 11 دانشکده مهندسی این دانشگاه ارائه میشود و علاوه بر آن در مدرسه تجارت دانشگاه پاریس تک ، رشته های مربوط به کسب و کار ارائه میشود.


دانشگاه پانتئون آسا (Pantheon-Assas University )

Pantheon-Assas University  معرفی دانشگاه های برتر فرانسه
دانشگاه پانتئون آسا که به آن دانشگاه دوم پاریس هم گفته میشود . عمده دانشجویان این واحد، دانشجوی رشته حقوق هستند؛ اما علاوه بر حقوق رشته‌های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، مدیریت، علوم اجتماعی و علوم سیاسی نیز در این واحد دانشگاهی آموزش داده می‌شود. واحد مرکزی این دانشگاه در محله لاتین پاریس قرار دارد. در این دانشگاه پذیرش دوره های دکتری در رشته حقوق بسیار رقابتی میباشد .


دانشگاه پیر و ماری کوری (Pierre-and-Marie-Curie University )


دانشگاه پیر و ماری کوری ( UPMC ) هم جزو مجموعه دانشگاه های فرانسه هستند قدمت این دانشگاه به سال 1109 میلادی برمیگردد. این دانشگاه در گذشته دانشکده علوم دانشگاه سوربن بود که اکنون عضو مجموعه دانشگاه های پاریس میباشد و به آن اصطلاحا پاریس 6 گفته میشود . دانشگاه پیر و ماری کوری ( UPMC )، بزرگترین دانشگاه در فرانسه است که هم شامل پزشکی و هم شامل علوم مختلف می باشد. که دانشکده علوم پزشکی دانشگاه پیر و ماری کوری  ( UPMC ) شامل دو بیمارستان  Pitié - Salpetriere  و   Saint – Antoine می باشد . از نکات حائز اهمیت در این دانشگاه این است که دانشگاه پیر و ماری کوری دارای 125 آزمایشگاه میباشد که با مرکز پژوهشهای علمی فرانسه در ارتباط میباشد .


دانشگاه لیل (University of Lille Nord de France )

Lilli معرفی دانشگاه های برتر فرانسه
دانشگاه لیل فرانسه در سال 1562 میلادی در شهر لیل فرانسه تاسیس شده است . نام کامل آن دانشگاه لیل – شهرستان نورد فرانسه میباشد. شهر لیل در شمال فرانسه و مطقه مرزی فرانسه و بلژیک میباشد. این دانشگاه در واقع از چند بخش تشکیل شده است که هر کدام طیف خاصی از رشته ها را ارائه میدهند به عنوان مثال دانشگاه لیل 1 در واقع دانشگاه علوم میباشد و رشته های علوم طبیعی و پایه را ارائه میکند . و دانشگاه مرکزی لیل رشته های فنی و مهندسی را ارائه مینماید. البته نام دانشگاه مرکزی لیل در ابتدا دانشگاه هنرهای صنعتی و معدن‌شناسی بود که بعدا به دانشگاه های شهرستان نورد پیوست و نامش تغییر پیدا کرد.

برای مشاوره بیشتر در مورد تحصیل رایگان در اروپا و اخذ ویزای تحصیلی اروپا  و مهاجرت به اروپا با مشاوران موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از راهنماییهای آنها استفاده نمایید.