سرمایه گذاری در ایتالیا و اخذ ویزای سرمایه گذاری


در این مقاله قصد داریم در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا و مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری مطالبی را درج کنیم تا کسانی که قصد سرمایه گذاری در ایتالیا را دارند بتوانند از این مطلب استفاده کنند.
مهمترین نکته ای که در مورد سرمایه گذاری هر کشوری وجود دارد این است که ابتدا اقتصاد آن کشور و کسب و کار در کشور مد نظر بررسی شود و مشخص شود که کشور مد نظر در چه بخشهایی میتواند کسب و کار پر رونقی را برای سرمایه گذار به ارمغان بیاورد . به عنوان مثال در کشوری که از نظر آب و هوایی مساعد نیست نمیتوان بر روی بخش کشاورزی سرمایه گذاری کرد .
در کشور ایتالیا بعضی از مشاغل از رونق بیشتری برخوردار هستند مانند صنایع پوشاک، صنایع آرایشی ، مبلمان و لوازم خانگی و البته هر کسب و کاری که به صنعت توریسم وابسته باشد به دلیل این که ایتالیا کشوری توریستی میباشد پر رونق است . بسیاری از برندهایی که در صنایع آرایشی یا پوشاک وجود دارد مثل ورساچی و گوجی جزو این برندها میباشند. حال اگر فردی در این زمینه ها کسب و کار خود را راه اندازی نماید میتواند برند خود را سریعتر به بازار معرفی کند به خاطر این که این محصولات از کشور ایتالیا سریعتر به بازار جهانی معرفی میشوند.
در حالت کلی میتوان گفت که سرمایه گذاری در ایتالیا از دو حالت پیروی میکند . در حالت اول فرد علاقه مند به سرمایه گذاری در ایتالیا  تمام مراحل کار و ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار را انجام میدهد و در حالت دوم فرد علاقه مند به سرمایه گذاری در ایتالیا یک بیزینس آماده را خریداری میکند و نام آن را در صورت تمایل تغییر میدهد. در ادامه هر دو حالت سرمایه گذاری در ایتالیا توضیح داده میشود.
در حالت اول که شخص تمام مراحل سرمایه گذاری در ایتالیا را انجام میدهد ؛ اولین مسئله در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا این است که بر طبق تجربه فرد و کسب و کاری که در کشور خود داشته و یا به واسطه تحصیلاتی که گذرانده است در مورد یک شغل مشخص و یا یک بیزینس ( تجارت مشخص ) پروپوزالی ( طرح اولیه ) نوشته شود . و نوع بیزینس ، هدف از سرمایه گذاری و چگونگی انجام کار باید در پروپوزال مشخص باشد . این مرحله بسیار مهم است زیرا با توجه به طرح اولیه شخص  است که اداره مهاجرت ممکن است این طرح را قبول کند و با اقامت شخص موافقت نماید یا ممکن است که طرح را قبول نکند . بنابراین باید در نوشتن طرح اولیه با اطلاعات کامل و آگاهی عمل نمایید.
در مرحله بعدی سرمایه گذاری در ایتالیا ، ثبت شرکت در ایتالیا  میباشد ؛ برای این منظور باید انواع شرکتهایی که میتوانید در ایتالیا به ثبت برسانید را بررسی نمایید.
ثبت شرکتها در کشور ایتالیا انواع مختلفی دارند که اشاره کوچکی به آنها مینماییم.
•    شرکت مسئولیت محدود (Srl - Societa a responsabilitalimitata)
حداقل ده هزار یورو برای تاسیس این نوع شرکت در ایتالیا لازم هست. سهامداران براساس سهمشان مسئولیت دارند.
•    تعاونی  (SpA - Societa per azioni)
این نوع از شرکت اساسا برای تجارت های بزرگ طراحی شده است و حداقل دو سهامدار لازم است که باید 120 هزار یورو سرمایه اولیه فراهم کنند. سرمایه نیز به سهام تقسیم می شود که می تواند در بازار سهام اظهار شود.
•    طرفیت و مشارکت کلی: General Partnership (Snc - Societa in nomecollettivo)
این نوع شرکت ایجاب می کند که حداقل دو شخص یا دو شخص حقوقی با یکدیگر شریک  شده و یک قراردادی برای فعالیت تحت نام یک شرکت امضا کنند. هیچ سرمایه اندکی هم مورد نیاز نیست. در این صورت که یک مشارکت کلی وجود دارد، همه اعضا با مسئولیت کامل می باشند.
•    مشارکت محدود: Limited Partnership (Sas - Societa in accomanditasemplice)
شرط اصلی برای ایجاد این نوع مشارکت مانند مشارکت کلی است. حداقل یک طرف باید محدود شود با مسئولیت محددود و یک طرف کلی است با مسئولیت کامل برای تعهدات شرکت. یعنی یکی از طرفین مسئول تعهدات شرکت میباشد.
•    مشارکت محدود بواسطه سهام Partnership Limited by Shares (Sapa - Societa in accomandita per azioni)
دو یا افراد بیشتر باید با یکدیگر متحد می شوند. این نوع شراکت شباهت بسیاری به مشارکت محدود دارد که حداقل یک طرف باید مسئولین محدود و طرف دیگر باید عضو کلی باشد.
بعد از ثبت شرکت شخص باید برای معاینات و آزمایشات پزشکی مراجعه نماید و بعد از حساب بانکی خود پرینت تهیه کنید و تمام مدارک را برای صدور ویزا به سفارت ارائه نماید تا ویزای مخصوص سرمایه گذاری در پاسپورت الصاق شود .
لازم به ذکر است این مراحل زمانی در حدود 10 تا 12 ماه به درازا میکشد . و شخص دو بار باید به ایتالیا برای کارهای ثبت شرکت مراجعه نماید . بار اولی که شخص به ایتالیا باید سفر کند جهت انجام امور اولیه اقامت شامل افتتاح پرونده در مرکز مهاجرت، اخذ کد ملی و افتتاح حساب و معرفی به اداره پلیس میباشد . سفر دوم به ایتالیا جهت انجام مراحل اولیه ثبت شرکت شامل اساسنامه و ثبت نام شرکت و همچنین تکمیل امور اداره ی پلیس برای اقامت از قبیل تشخیص هویت و دریافت رسید کارت اقامت میباشد و سفر سوم جهت دریافت کارت اقامت همچنین ثبت نهایی شرکت و افتتاح حساب بانکی شرکت در بانکهای کشور ایتالیا است .
طبیعتا این پروسه به راحتی انجام نمیشود و دشواریهای خود را دارد و لیکن ریسک سرمایه گذاری همیشه در یک کشور دیگر وجود دارد .
حالت دومی که برای افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در ایتالیا هستند وجود دارد و به نظر این روشی ساده تر به نظر میرسد و  آن این است که شخص یک شرکت آماده و شرکتی که در حال فعالیت میباشد را خریداری نماید .که به این روش shelf company گفته میشود .   
خرید یک شرکت آماده بهترین جایگزین برای یک سرمایه گذار خارجی است که می خواهد فعالیت خود را فورا در ایتالیا آغاز کند. بجای صرف هزنیه و وقت و تشریفات بوروکراتیک برای ثبت یک شرکت، می توان یک شرکت آماده به کار را خریداری نمود. البته باید مواظب بود که سابقه شرکت، مثبت بوده و آینده سرمایه گذاری شخص  را تحت تاثیر قرار ندهد.
از زمان تصمیم به خرید یک شرکت آماده تا ثبت آن زمان زیادی به طول نمی انجامد و شخص میتواند  که به سرعت  شماره شرکت و شماره ارزش افزوده آن را دریافت کند. در صورت خرید هریک از انواع شرکتها ، می توان حتی نام شرکت را به دلخواه خود تغییر داد . بعد از ثبت شرکت  جدید می توان مجوزهای فعالیت را دریافت کرد و مدیریت جدید، اسناد شرکت جدید شامل شرکت نامه و اساسنامه را امضا خواهند کرد.
خرید شرکت آماده یکی از بهترین انتخاب ها برای فعالیت فوری تجاری محسوب می شود. بعد از امضای اسناد از سوی مدیران جدید، و گشایش حساب بانکی می توان فعالیت شرکت را بصورت طبیعی آغاز نمود. مهمترین جنبه خرید شرکت آماده، انتقال سهام از صاحب اولیه به سهامداران فعلی است  که در محضر  رخ می دهد و تثبت تغیرات  در ثبت شرکت های ایتالیا خواهد بود.  طبیعتا این روش مستلزم هزینه بیشتری میباشد به علت این که شرکتی که در حال سود دهی میباشد فروخته خواهد شد.
هر شخصی که 5 سال اقامت را به این صورت کسب کند میتواند درخواست خود را جهت اقامت دائم ایتالیا به اداره مهاجرت تسلیم کند و معولا این افراد اقامت دائم خود را کسب میکنند. در صورتیکه فرد اصلی بتواند ویزای سرمایه گذاری خود را از ایتالیا دریافت کند همسر و فرزندان زیر 21 سال فرد نیز میتوانند ویزای ایتالیا را دریافت کنند.
چنانچه در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا یا مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و یا موارد دیگر نیاز به مشاوره داشتید میتوانید با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.