ایالتهای کانادا


کسانی که قصد اخذ اقامت دائم کشور کانادا و کسب تابعیت کشور کانادا را از طریق اخذ اقامت تحصیلی ، اخذ اقامت کاری ، اخذ ویزای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت به کشور کانادا را دارند نیازمند دانستن اطلاعاتی در رابطه با مسائل مختلف کشور کانادا میباشند که ما در این مطلب درباره ایالتهای کانادا توضیحاتی میدهیم.


کانادا شمالی ترین کشور قاره ی آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان میباشد که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می شود. مساحت کلی کشور کانادا ۹٫۹۸۴٫۶۴۰ کیلو متر مربع است.
کشور کانادا دارای ده ایالت و سه قلمرو میباشد.که لیست ایالتهای کانادا به این صورت میتوان نام برد:
ایالت انتتاریو ، ایالت آلبرتا ، ایالت بیریتیش کلمبیا ، ایالت مانیتوبا ، ایالت نیوبرانزوک ، ایالت کبک ، ایالت ساسکاچوان ، ایالت نوااسکوشیا ، ایالت نیوفاندلندولابرادور وسه قلمرو عبارتند از: نورت وست تریتوریز ، یوکان ، نوناووت .
بریتیش کلمبیا که پایتخت آن ویکتوریا است گرمترین ایالت کانادا می باشد که به داشتن مناظر زیبا شهرت دارد. از سمت غرب به اقیانوس آرام و از سمت شرق با آلبرتا هم مرز بوده و به دلیل نزدیکی با اقیانوس آرام و بادهای گرمی که از آنجا می وزد، هوای متعادل تری دارد و از سرمای شدید و بارش برف زیاد خبری نیست . جمعیت آن تقریبا برابر 4 میلیون نفر است و یک سوم ساکنان آن اصلیت غیر کانادایی دارند. اقتصاد آن مبتنی بر صنایعی چون ماهیگیری، معدن، چوب، فیلمسازی، تکنولوژی و مهمترین آن ها یعنی صنعت توریسم می باشد. اگرچه هزینه های زندگی و مسکن در این ایالت بالاست اما به دلیل سطح درآمد بالا، کیفیت زندگی در این استان بالا بوده و شهر ونکور این ایالت همواره در لیست بهترین شهرها برای کار و زندگی قرار می گیرد. خدمات بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در این استان رایگان است.
آلبرتا که پایتخت آن ادمونتون است به ایالت انرژی کانادا مشهور است این ایالت از سمت شرق با ساسکاچوان و از غرب با بریتیش کلمبیا همسایه است و اخیرا به یکی از ایالت های مورد علاقه مهاجرین تبدیل شده است. دلیل این امر از یک طرف درامد بالاتر نسبت به ایالت های در حال رشد مانند ساسکاچوان و نوا اسکوشیا و از طرف دیگر پایین تر بودن هزینه های زندگی نسبت بریتیش کلمبیا و انتاریو می باشد. کلگری و ادمونتون جزء شهرهایی با فرصت های شغلی بالا می باشند. از دیگر نقاط قوت این استان پایین بودن نرخ جرم و جنایت بوده و صنعت اصلی آن نفت و گاز است از اینرو مقصد مناسبی برای رشته های فنی مهندسی میباشد.
ساسکاچوان با مرکزیت رجینا به آفتابی ترین ایالت کانادا معروف است شرق این ایالت به منیتوبا و غرب آن به آلبرتا ختم می شود. شهرهای اصلی آن ساسکاتون و رجینا بوده و نرخ بیکاری و مالیات در آن ها بسیار پایین است که از فاکتورهای جذب مهاجر به شمار می رود. هزینه های زندگی و درآمد متوسط بوده و ارائه خدمات دولتی به ساکنین این استان بسیار مورد توجه قرار می گیرد.
منیتوبا که پایتخت آن وینی پگ است در مرکز کانادا واقع است هزینه مسکن به دلیل سرمایه گذاری دولت در پروژه های مسکونی پایین است. مهمترین صنایع آن معدنداری، تولید و کشاورزی می باشد. هزینه های زندگی در این استان پایین و جنوب آن دارای شرایط اقلیمی مناسب تری است.
انتاریوکه پایتخت آن اتاوا است از محبوبترین ایالت های مهاجرین و پرجمعیت ترین ایالت کانادا میباشد. همچنین مرکز سیاسی و اقتصادی کانادا محسوب می شود. تورنتو شهر اصلی این ایالت و بزرگترین شهر کاناداست. آبشار نیاگارا در این استان از زیباترین مناظر طبیعی جهان به شمار می رود. سطح درآمد و هزینه های زندگی در اینجا بالاست و دانشگاه ها از کیفیت بالای آموزشی برخوردار میباشند.
کبک با مرکزیت کبک سیتی ایالت فرانسه زبان بوده و از ایالت های پرجمعیت به شمار می آید. تقریبا یک چهارم جمعیت کانادا را در خود جای داده است. شهرهای اصلی آن مونترال، کبک سیتی، شربروک، گاتیو و لاوال می باشد. دارای آب و هوای مرطوبی است. دانشگاه های این ایالت هم کیفیت بالایی داشته و هم ارزان قیمت هستند.
نیوبرانزویک که پایتخت آن فردریکتون است تنها ایالتی است که به طور رسمی دوزبانه است و به داشتن منابع طبیعی بکر معروف است. از شهرهای مهم آن فردرکتون و سنت جان و مونکتون است. هزینه های زندگی و مسکن در این ایالت پایین بوده و در صورت دستیابی به شغل می توان زندگی راحتی داشت.
نیوفوندلند و لابرادور با مرکزیت سنت جان شرقی ترین ایالت کانادامحسوب میشود و اکثریت جمعیت آن در دهکده های ساحلی زندگی می کنند و به دلیل وابستگی آن به صنعت ماهیگیری و نوسانات مرتبط با این صنعت دارای بالاترین نرخ بیکاری می باشد. درآمدها و موقعیت های شغلی پایین و همچنین هزینه های زندگی نیز پایین میباشد.
نوواسکوشیا که پایتخت آن هالیفکس است و
جزء ایالت های شرقی بوده و هالیفکس از مهمترین بنادر کانادمیباشد. بیشترین ساکنان این استان مهاجرین سیاه پوست و اعراب هستند و دولت این ایالت تلاش بسیاری در جذب مهاجر می نماید.
پرنس ادوارد آیلند با مرکزیت شارلوت تاون کوچکترین ایالت کاناداست. این ایالت به نام پدر ملکه ویکتوریا نام گذاری شده است و بیشتر مشاغل این شهر دولتی هستند. مهمترین صنعت این ایالت کشاورزی است البته مشاغل فصلی مانند کشاورزی، توریسم و ماهیگیری هم در این استان وجود دارد.
برای اطلاعات بیشتر در باره تحصیل در کشورکانادا ، هزینهای زندگی در کشور کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای کاری کانادا و... به مقالات مربوطه ای که در همین سایت موسسه بین المللی راد وجود دارد مراجعه فرمایید.