شرایط زندگی در اتریش


اتریش یکی از کشورهای قاره اروپا میباشد که جزو زیباترین و سرسبزترین کشورهای اروپا است. این کشور مهد موسیقی دنیا تلقی میشود و همچنین به کیفیت بالای زندگی و کیفیت بالای محیط زیست یکی از کشورهای پرجاذبه برای مهاجرین میباشد. در کنار موارد

یاد شده صنعتی بودن کشور و امکان کاریابی بالا و همینطور تحصیل رایگان در اتریش و در دانشگاههای دولتی این کشور بسیاری از دانشجویان و جویندگان کار را به این کشور جذب میکند و باعث مهاجرت افراد به اتریش میشود.

اتریش از نظر شاخص های کیفیت زندگی در رتبه دوم جهان رده بندی شده است و از نظر رفاه اجتماعی در رده پنجم قرار دارد و همچنین یکی از امن ترین کشورهای جهان میباشد.

البته اتریش به دلیل آثار باستانی و هنری کشوری هست که گردشگران بسیاری را از تمام دنیا به خود جذب میکند

قوانین کشور اتریش به گونه ای است که میزان بالای امنیت را تامیل نماید. بدین منظور در مورد حمل یا استعمال مواد مخدر و یا مواد روان گردان و یا حمل اسلحه بسیار سخت گیرانه میباشد.

برای رانندگی در اتریش نیز باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (IDP) داشته باشید.(با این گواهینامه شخص مجوزرانندگی در بیشتر از 160 کشور جهان را دارا میباشد و علاوه بر این گواهینامه بین المللی یک برگه هویتی نیز تلقی میشود). قوانین رانندگی در اتریش نیز سخت گیرانه میباشد و هر گونه تخطی از قانون با جریمه های سنگین مواجه میباشد.

همانطور که میدانید ورود به کشور اتریش تنها با ویزا مقدور میباشد. البته به دلیل اینکه اتریش جزو پیمان شینگن هست در صورتی که شخص ویزای هر کدام از کشورهای عضو شینگن را داشته باشد میتواند به اتریش وارد و خارج شود.

برای افرادی که ویزای بلند مدت اتریش را دارند اولین قدم بعد از ورود به اتریش، معرفی کردن خود به شهرداری است که اصطلاحا به آن (Meldezettel) گویند که طبق قانون اتریش شخص بعد از ورود به کشور یا جابجایی محل زندگی خود باید اطلاعات محل زندگی خود را به شهرداری اعلام نماید.

افراد برای ثبت آدرس محل سکونت خود در شهرداری محل, نیاز به تاییدیه محل سکونت دارند. این برگه تاییدیه یا از طرف صاحبخانه, یا مدیریت خوابگاه دانشجویی در اختیار شخص قرار میگیرد. کسانی که پس از ورود به طور موقت در منزل آشنایان/دوستان زندگی میکنند نیاز به امضاء صاحبخانه و در بعضی موارد کپی قرارداد خانه دارند.

اقدام بعدی باز کردن حساب بانکی دانشجویی در یکی از شعب بانکهای مختلف اتریش است.

سومین اقدام ثبت نام در دانشگاه است. که با در دست داشتن پذیرش ، یک قطعه عکس و گذرنامه با مراجعه بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ظهر به (Sekreteriat ) دانشگاه صورت میگیرد. دانشجویانی که دانش زبان آلمانی کافی برای تحصیل ندارند به صورت غیر رسمی (Ausserordentlich ) ثبت نام میکنند و نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند. و دانشگاه آنان را به کلاسهای زبان آلمانی معرفی مینماید، اما در همان روز قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان موردنظر ارجاع داده میشوند. شهریه کلاس زبان ۳۸۰ یورو در ماه است.تمامی قبوض باید بوسیله حساب بانکی پرداخت شود. لذا باز کردن حساب بانکی در مراحل اولیه بسیار مهم و ضروری میباشد

پس از ثبت نام در کلاس زبان, با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان, گواهی ثبت نام در دانشگاه, گواهی محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکی , دانشجو باید به اداره بیمه مرکزی مراجعه کرده و درخواست بیمه دانشجویی دهد. کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به آدرس مندرج در گواهی محل سکونت فرستاده میشود.

از آنجا که معمولا دانشجویان ایرانی ویزای ۴ ماهه «مخصوص اتریش» از ایران دریافت میکنند ( ویزای نوع D که دانشجو مجاز به خروج از اتریش و ورود به محدوده شنگن نیست ) اقدام بعدی گرفتن کارت اقامت یکساله ( معتبر در تمام اروپای مشترک) است. گرفتن این کارت منوط به در دست داشتن گواهی بیمه, ثبت نام دانشگاه, ثبت نام کلاس زبان برای دانشجویان غیر رسمی , برگه محل سکونت و برگه تایید موجودی در حساب بانکی به مبلغ: برای افراد زیر ۲۴ سال ۳۸۰۰یورو و برای بیش از ۲۴ سال ۶۸۰۰ یورو است. ( این مبلغ ممکن است سالانه اندکی تغییر نماید.)

برای مشاوربیشتر در مورد مهاجرت به اتریش و یا تحصیل در اتریش و اخذ ویزای دانشجویی اتریش میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس بگیرید و از مشاوره های آنان بهره مند شوید.