تحصیل در ژاپن

ژاپن از جمله کشورهایی است که فرصت های تحصیلی مناسبی را برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم می نماید. ژاپن کشوری پیشرفته و مدرن و با فرهنگی متفاوت و زیبا است و مردمان آن از فرهنگ انسان مدارنه و وادب اجتماعی بسیار بالایی برخوردار هستند.و این مسئله باعث میشود افراد بسیاری برای مهاجرت به ژاپن اقدام کنند. زبان ژاپنی همانطورکه می دانیم با داشتن سه نوع رسم الخط بسیار دشوار می باشد. با این حال بایستی بدانیم که نیاز به فهم زبان ژاپنی تا حدود زیادی به رشته و مقطع تحصیلی فرد بستگی دارد برای مثال رشته های فنی احتیاج چندانی به یادگیری زبان ژاپنی در حین تحصیل در ژاپن ندارند اما این امر در رشته های انسانی تا حدودی متفاوت است و نیاز به استفاده از منابع ژاپنی هم وجود دارد. هم چنین در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به  فهم زبان ژاپنی در مقایسه با تحصیل در دوره دکترا بیشتر می باشد چرا که دانشجویان در مقطع دکترا می توانند نیازشان را با استفاده از منابع انگلیسی حل نمایند.  گفتنی است که دانشجویانی که از طریق دریافت بورس از سفارت ژاپن در تهران به تحصیل در ژاپن می پردازند، امکان یادگیری زبان ژاپنی در کلاس های ژاپنی را به دست می آورند. در غیر این صورت افراد باید از طریق تجربی و یا در کلاس های محلی رایگان این زبان را یاد بگیرند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ژاپن:

 هزینه تحصیل در دانشگاه های ژاپن بستگی به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه دارد ؛ هزینه دانشگاه های خصوصی در ژاپن دو برابر دانشگاه های دولتی است . هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در ژاپن در مقاطع فوق لیسانس و دکترا حدود 500 هزار ین در سال است البته حدود 300 هزار ین  هم به عنوان هزینه ثبت نام دریافت می شود.

هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن:

 هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن برای یک زندگی دانشجویی مجردی حدود 80 هزار ین در ماه است و حدود دو برابر این هزینه مورد نیاز برای دانشجویان متأهل است. معمولاً امکان کار دانشجویی(کار در دانشگاه) در ژاپن وجود ندارد و دانشجویان در صورت عدم دریافت بورس تحصیلی مجبور به کار در اماکنی چون فروشگاه هاو پمپ بنزین هاو... می شوند چرا که هزینه زندگی در ژاپن تقریباً بالاست.

بورسیه تحصیلی ژاپن و راه های دریافت آن:

بورس های مختتلفی در ژاپن برای دانشجویان خارجی وجود دارد، که مهم ترین آن بورس تحصیلی دولت ژاپن به نام بورس" مون بو شو" است، که از دو طریق می توان برای دریافت این بورس اقدام نمود:

الف) اقدام از طریق سفارت ژاپن در تهران: این سفارت سالیانه فرم تقاضای بورس تحصیلی ژاپن را ارئه می کند. افراد پس از تماس تلفنی و ارائه شرایط دانشگاهی و معدل خود در صورتی که موفق به دریافت فرم تقاضای بورس شوند، باید این فرم تکمیل شده را به همراه مدارکی نظیر مدرک فارغ التحصیلی به سفارت تسلیم کنند و افرادی که مورد قبول واقع می شوند از آن ها تقاضای مصاحبه در مرداد ماه می شود و پس از مصاحبه نیز در صورت قبولی ، مدارک فرد به ژاپن فرستاده می شود تا این که نتایج نهائی قبول شدگان دریافت این بورس، در بهمن ماه اعلام شود. افراد معمولاً در فرودین سال بعد راهی ژاپن می شوند و تعدادی دیگر در شهریور سال بعد به ژاپن اعزام می شوند. با ورود به ژاپن و استقرار در خوابگاه های آماده شده، فرد به مدت 6 ماه مشغول یادگیری زبان ژاپنی در کلاس های مذکور می گردد؛ پس از اتمام کلاس ها فرد بایستی در آزمون ورودی فوق لیسانس یا دکترا شرکت نماید و درصورت قبولی در این آزمون مشغول به تحصیل در دانشگاه های ژاپن گردد.

ب) راه دیگر اخذ بورس مذکور، تماس با اساتید دانشگاه های ژاپن است.

 بورسیه دریافتی "مون بو شو" به مبلغ185 هزار ین می باشد که برای یک فرد مجرد امکان پس انداز را هم به وجود می آورد و برای زندگی یک زوج دانشجو نیز کافی می باشد. در صورت دریافت این بورس، پرداخت شهریه به دانشگاه نیز منتفی می گردد. در ایران سالیانه حدود 15 نفر از طریق سفارت ژاپن موفق به دریافت این بورس می گردند.

هم چنین با تحصیل در ژاپن امکان کار 4 ساعت در روزهای عادی و 8 ساعت در روزهای تعطیل نیز وجود دارد.

به طور کلی تحصیل در ژاپن بدون دریافت بورس و با هزینه شخصی کار دشواری است و هم چنین تجربه علمی به دست آمده با تحصیل در ژاپن به دلیل ژاپنی بودن زبان این کشور و استفاده از منابع ژاپنی قابل استفاده در دیگر کشورها نخواهد بود.

در ضمن اخذ اقامت دائم و یا تابعیت کشور ژاپن پروسه دشواری است و اما در برخی مواقع با ازدواج و یا اقامت بعد از ده سال در ژاپن امکان دریافت تابعیت ژاپن امکان پذیر است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ژاپن، کار در ژاپن و دیگر راه های مهاجرت به ژاپن می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل نمائید.