سرمايه گذاري در ترکيه


برای توضیح درباره سرمایه گذرای در ترکیه می‌توان گفت : همانطور که مي دانيم کشور ترکيه همواره زمينه ها و شرايط سرمايه گذاي را براي سرمايه گذاران خارجي از راه هاي مختلفي نظير خريد ملک در ترکيه و ثبت شرکت د  ترکيه و... هموار مي نمايد در واقع دولت ترکيه با قوانين سرمايه گذاري سهل و آسان، مشوق هاي سرمايه گذاري بسياري در ترکيه جهت جذب سرمايه هاي خارجي به ترکيه و ايجاد کسب و اشتغال در کشور ايجاد مي نمايد.


راه هاي مختلفي در ترکيه براي سرمايه گذاري و اقامت درترکيه از طريق سرمايه گذاري وجود دارد:


 در ذيل به شرايط سرمايه گذاري از طريق خريد ملک در ترکيه اشاره مي نماييم:


برای توضیح درباره سرمایه گذرای در ترکیه می‌توان گفت :همانطور که مي دانيم اتباع ايراني در ترکيه بدون ويزا مي توانند مدت 3 ماه در ترکيه اقامت داشته باشند اما طبق قوانين جديد کشور ترکيه اتباع ايراني در ترکيه فقط 90 روز از 180 روز مي توانند در ترکيه اقامت داشته باشند و در صورت تمايل به اقامت بيشتر در ترکيه بايد از راه هاي ديگري براي کسب اجازه اقامت در ترکيه اقدام نمايند. دولت ترکيه در حال حاضر براي حمايت از سرمايه گذاري خارجي در کشور، قوانين جديدي را براي دريافت اجازه اقامت در ترکيه با تملک يک آپارتمان، ويلا و يا يک ملک تجاري در ترکيه تصويب نموده که طبق اين قوانين اتباع خارجي در ترکيه با خريد غير منقول در ترکيه امکان دريافت اجازه اقامت يکساله در ترکيه را خواهند يافت و تا زماني که شخص صاحب ملک باشد اين اقامت تمديد مي گردد دريافت اجازه اقامت در ترکيه از طريق خريد ملک و مستغلات مشروط به دريافت سند ملک مي باشد؛ اين امور منوط به درخواست از بخش مهاجرت اداره پليس و تأييد اين امر توسط اداره مهاجرت ترکيه مي باشد.


شرايط سرمايه گذاري از طريق ثبت شرکت در ترکيه:


برای توضیح درباره سرمایه گذرای در ترکیه می‌توان گفت :طبق قوانين مصوب فوريه 2012 کليه اتباع کشورهاي خارجي که تمايل به کار آفریني و سرمايه گذاي در ترکيه دارند ابتدا بايد در ترکيه اقدام به ثبت شرکت کنند و و سپس درخواست مجوز کار براي خود نمايند هم چنين طبق قوانين جديد مصوب در جولاي 2012، سرمايه اوليه مورد نياز براي ثبت شرکت در ترکيه براي اشخاص حقيقي يا حقوقي بدين صورت است که بايد1/4  ارزش سرمايه شرکت قبل از اقدام به ثبت شرکت، وارد ترکيه شود که البته اين مبلغ اوليه بعد از ثبت شرکت و درج آگهي آن در روزنامه قابل برداشت است. حداقل سرمايه مورد نياز براي ثبت شرکت با مسئوليت محدود 10 هزار لير و براي شرکت با سهامي خاص50 هزار ترکيه است (وجود 5 شريک در اين شرکت ها الزامي است).
طبق قوانين تجاري کشور ترکيه شرکت ها بايد در زمينه کاري خود کاملا شفافيت داشته باشند و صورت حساب مالي شرکت بايستي کاملا روشن باشد.
تعداد سهامداران شرکت که ميتواند بين 2 تا 50 نفر باشد، هم با توجه به ميزان سهامشان در شرکت مسئول مي باشند، سهامدار مي تواند اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي شهروند تکيه  يا اتباع خارجي باشد.


دارايي هايي که مي تواند به عنوان سرمايه براي يک شرکت خارجي محسوب گردند موارد زير هستند:
-    ماشين آلات و تجهيزات و ابزار ها وکالاها به عنوان سرمايه هاي غير نقدي
-    دارايي هاي غير مادي نظير حق اختراع و علائم تجاري و...
-    سود حاصل از سرمايه گذاري خارجي و اصل و بهره وام هاي خارجي و ...
-    حقوق بهره برداري و فرآوري منابع طبيعي
-    سهام شرکت هاي ديگر و...


برای توضیح درباره سرمایه گذرای در ترکیه می‌توان گفت :اتباع ايراني در ترکيه امکان ثبت و تأسيس شرکت در ترکيه بدون نياز به شريک ترک را دارند و بدين طريق ميتوانند شروع به فعاليت تجاري نمايند و اجاز کار و اجازه اقامت در ترکيه را اخذ نمايند.


در اين قسمت قصد داريم تا قيمت مسکن در مناطق مختلف ترکيه را بررسي نماييم:


برای  توضیح درباره سرمایه گذرای در ترکیه می‌توان گفت :شهر استانبول ترکيه گران ترين و بزرگترين شهر ترکيه  در ليست گران ترين شهرهاي دنيا نيز قرار دارد. طبق گرازش روزنامه املاک قيمت ملک در شهرهاي مختلف بدين صورت است:

 ميانگين قيمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول: 2126 لير( 4 ميليون و 200 هزار تومان) و در گران ترين منطقه استانبول: ميانگين 8137 لير( 16 ميليون و 200 توامن) درهر متر مربع. در اين منطقه در استانبول محله bebek  با ميانگين قيمت 16596(33 ميليون تومان) ، اين محله گرانترين نقطه ترکيه واقع در بخش اروپايي ترکيه در کنار تنگه بسفرو قرار دارد.
-    ميانگين قيمت در آنکارا ،پايتخت ترکيه، 1136 لير در هر متر مربع و گران ترين منطقه آنکارا(Cankaya ) با ميانگين قيمت 1456 لير در هر متر مربع مي باشد.
-    ميانگين قيمت در ازمير 1479 لير در هر متر مربع و متوسط قيمت در شهر آنتاليا 1134 لير در هر متر مربع  و در گرا ترين منطقه آن (کونيالتي) 1422 لير در هر متر مربع است.

برای توضیح درباره سرمایه گذرای در ترکیه می‌توان گفت :که مطالب بالا قسمتی از توضیحات درباره سرمایه گذاری در ترکیه بوده است و برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر در خصوص اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، ویزای سرمایه گذاری ترکیه، ویزای کاری ترکیه و... می توانید با مشاورین ما در مؤسسه بین المللی راد تماس حاصل فرمائید.