cc16686ff5c94823adfa9081478423b1 اقامت از طریق ازدواج در آلمان

اخذ تابعیت در آلمان از طریق ازدواج


یکی از راه های اخذ اقامت در آلمان از طریق ازدواج میباشد .قانون تابعیت ازدواج در کشورهای مختلف کمی با هم متفاوت است ولی بر اساس نظام حقوق بین الملل خصوصی در اکثر کشور های جهان این مورد مورد قبول میباشد  که در صورت ازدواج بین دو نفر

، هر کدام از طرفین ازدواج ( هر کدام از زوجین ) میتوانند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند ؛  ولی قبل از آنکه در این مورد توضیحاتی بدهیم برخی مسایل و موارد را در این مورد توضیح میدهیم تا موضوع به درستی روشن شود.

در آلمان میان ازدواج دفتری و مذهبی تفاوت وجود دارد و هیچ رابطه ای با مراسم ازدواج در آلمان ندارد. معمولا در آلمان برای رسمی شدن ازدواج بین دو نفر برگه ازدواج صادر میشود . این برگه ازدواج در آلمان از جانب اداره ثبت و احوال کشور آلمان و به عنوان سند رسمی صادر میشود . وقتی زن و مردی در کشورآلمان بعد از آشنایی یا حتی زندگی چند ساله مشترک تصمیم به ازدواج میگیرند برای امضا سند ازدواج به قسمت خاصی از اداره ثبت و احوال مراجعه میکنند و در اداره ثبت و احول بدون این که تعلق مذهبی و یا قومی فرد متقاضی در نظر گرفته شود ؛ امضا ازدواج را طرفین انجام میدهند و برگه ازدواج از سوی اداره ثبت و احوال کشور آلمان صادر میشود.
در کشور آلمان معمولا برای ازدواج مذهبی طرفین به کلیسا مراجعه میکنند و در کلیسا به صورت مذهبی  ازدواج میکنند. در کشور  آلمان ازدواج رسمی و مذهبی میتواند به همراه یکدیگر باشد و یا میتواند فقط یکی از این حالتها انجام گیرد که این موضوع بستگی به نظر طرفین ازدواج دارد.
یکی از سوالات متداول در این زمینه این میباشد که آیا ازدواج در ایران در آلمان معتبر میباشد ؟ که باید در پاسخ این سوال بگوییم که بله ازدواج در ایران در آلمان معتبر میباشد و نیازی به ثبت در ثبت و احوال کشور آلمان ندارد .
بنا به قوانین کشور آلمان هر شخصی که همسر یک شخص آلمانی شود میتواند ویزای کشور آلمان و سپس تابعیت آلمان را کسب کند و میتواند مقیم آلمان شود . در واقع ازدواج هم یکی دیگر از طروقی میبباشد که شخص میتواند تابعیت آلمانی کسب کند . گرفتن اقامت از طریق ازدواج با یکی از اتباع آلمانی قبلا بسیار آسان تر بود ولی هم اکنون این مسیله کمی مشکلتر شده است ؛ بدین معنی که دو نفری که با هم ازدواج میکنند باید حقیقی بودن قصد ازدواج و زندگی مشترک خود را ثابت کنند .
یکی دیگر از محدودیتهایی که در این زمینه وجود دارد این است که شخصی که با یک تبعه آلمانی ازدواج میکند باید تا حدی تسلط خود را به زبان آلمانی نشان دهد که این مسئله میتواند برای افردا مشکل ایجاد نماید.
از شرایط دیگر اخذ اقامت از طریق ازدواج در آلمان این است که کسی که اقامت دایم در آلمان را دارد باید از نظر مالی تامین باشد و بتواند از نظر مالی همسر خود را تامین نماید .
کسانی که از طریق اردواج با شخص آلمانی میخواهند تابعیت آلمان را کسب کنند باید برای اخذ تابعیت درخواست خود را ارایه دهند و پرونده ای را ارایه نمایند . این پروسه در حدود سه سال طول میکشد تا شخص بتواند اقامت آلمان را کسب کند . و بعد از آن برای دریافت پاسپورت آلمانی میتواند اقدام نماید.

چنانچه در این مورد سوالی داشتید میتوانید با مشاورین ما در موسسه تماس بگیرید و از مشاوره های مشاورین موسسه بین المللی راد استفاده نمایید.