CZ-PHOTO-1030x633 قانون تابعیت در اثر ازدواج /ازدواج آمریکا/ازدواج استرالیا/ازدواج کانادا/مهاجرت

قانون تابعیت در اثر ازدواج


تابعیت در اثر ازدواج در کشورهای گوناگون تابع قانون آن کشور میباشد در همین مورد ویزایی برای افراد صادر میشود که به آن ویزای ازدواج گویند . در واقع ویزای ازدواج ویزایی هست که به کسانی تعلق میگیرد که  از طریق ازدواج با اتباع یک کشور ثانوی بتوانند

برای مهاجرت و اقامت موقت و دایم خود اقدام نمایند . البته باید بگوییم که قوانین کشورها با هم یکسان نیست و این امر به قانون کشورها بستگی دارد . در واقع باید بگوییم که قانون هر کشوری در مورد ازدواج با اتباع بیگانه با هم متفاوت هست به عنوان مثال قانون کشور ایران و چند کشور دیگر را در این مقاله بررسی میکنیم که بتوانیم مقایسه ای در مورد ازدواج اتباع خارجی داشته باشیم و بتوانیم تفاوت قانونها را در این زمینه بررسی کنیم .
 در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران بر طبق سیستم وحدت تابعیت و بر اساس بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی، زن خارجی به محض وقوع عقد ازدواج با مرد ایرانی، به صورت اتوماتیک تابعیت ایرانی را کسب خواهد کرد. در ماده 1105 قانون مدنی ایران مرد ریاست خانواده را برعهد ه دارد و بنابراین قانونگذار ضمن تاکید بر اصل وحدت خانواده، برای حل بسیاری از مشکلات احتمالی، ریاست شوهر را در خانواده مورد پذیرش قرار داده است . تاثیر این قانون نیز برای ازدواج زنان خارجی با مردان ایرانی غیر قابل انکار میباشد . پس بنا بر این اصل اگر مردان ایرانی چه در ایران و چه در خارج از کشور با زنان خارجی ازدواج کنند، در صورت ثبت ازدواج، همسران آن‌ها ایرانی محسوب شده و مکلفند برای آنان شناسنامه و گذرنامه ایرانی اخذ کنند. توجه نمایید که بعضی مواقع ممکن است کشور متبوع زن، تحمیل تابعیت به زن بر اثر ازدواج را نپذیرد در این حالت، زن تبعه کشور خارجی پس از ازدواج با مرد ایرانی در صورتی که تابعیت اولیه خود را ترک نکند دارای تابعیت مضاعف خواهد شد. یعنی میتواند هم تابعیت ایرانی و هم تابعیت کشور خویش را داشته باشد . البته این مورد را نیز در نظر بگیرید که وزارت امور خارجه تابعیت زنان خارجی پس از ازدواج با مردان ایرانی را اختیاری میداند . در این صورت، زن خارجی پس از ازدواج با مرد ایرانی به تابعیت خود باقی خواهد ماند مگر آنکه زن درخواست تابعیت ایرانی داشته باشد.
برعکس این موضوع یعنی ازدواج مردان خارجی با زنان ایرانی بر طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران مرد خارجی بدلیل ازدواج با زن ایرانی تبعه ایران محسوب نمی گردد و فرزندان آنها نیز تابعیت پدر را خواهند داشت ، لذا برای سفر به ایران بایستی درخواست روادید کنند . برای این افراد با درخواست کتبی زن در حداقل زمان روادید صادر خواهد شد .
بنابراین قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در مورد زنان و مردان متفاوت میباشد . حال این که بر اساس قانون مدنی برخی از کشورها در مورد زنان و مردان میتواند متفاوت نباشد . به عنوان مثال کانادا یکی از کشورانی است که اگر اتباع این کشور با اتباع کشورهای خارجی ازدواج نمایند زوجین میتوانند اقامت دایم را کسب نمایند در این صورت فقط باید زوج بتواند ثابت کند که از نظر مالی تا سه سال میتواند هزینه های همسر خود را تامین نماید. کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا و انگلستان هم چنین قانونی دارند به طور کلی میتوان گفت که در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز قانون به این صورت هست و تابعیت چه به زن خارجی و چه به مرد خارجی در صور تی که با یکی از اتباع کشور مطبوع ازدواج نمایند اعطا خواهد شد . یعنی به طور مثال چنانچه مرد ایرانی با زن انگلیسی ازدواج نماید در صورت این  ازدواج مرد ایرانی میتواند تابعیت دایم  انگلستان را دریافت نماید.
یا به عنوان مثال همین قانون برای سوئد نیز صادق میباشد که چنانچه شخص با یک فرد خارجی ازدواج نماید باید موارد زیر را باید برای اخذ ویزا نشان دهند . ابتدا باید اثبات کنند که حقوق یا منبع درآمد لازم را دارند و دیگر این که مسکن لاز م و با بزرگی مناسب را در اختیار دارند.
امروزه یکی از راه های مهاجرت به کشورهای مختلف ازدواج میباشد که وقتی شخصی با یکی از اتباع خارجی ازدواج میکند میتواند در کشور مورد نظر خود اقامت دریافت نماید . البته باید این موضوع را نیز مد نظر بگیرید که ممکن است در این مورد بسیاری از افراد برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی یا آمریکا از ازدواج سوری استفاده نمایند که در این صورت اگر دولت کشور ثانی متوجه سوری بودن ازدواج گردد ممکن است حتی اگر شخص تابعیت را اخذ کرده باشد دولت  میتواند تابعیت را از شخص بازپس گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در رابطه با اخذ اقامت کشور های مختلف از طریق ازدواج با مشاوران ما در موسسه بین المللی راد تماس حاصل فرمایید.